Szef MSWiA Mariusz Kamiński w środę na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przedstawiał plany resortu na tę kadencję, poinformował o rozwiązaniach, jakie mają wprowadzić zapowiadane zmiany, mające na celu zwiększenie ochrony prawnej funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej.
Zdaniem ministra takie zmiany są konieczne, ponieważ "statystki są nieubłagane i wskazują, że w ostatnich latach widać tendencję do rosnącej agresji wobec funkcjonariuszy na służbie". - Chodzi tutaj o sytuację czynnej napaści na funkcjonariuszy, o znieważanie funkcjonariuszy, o groźby karalne kierowane wobec funkcjonariuszy. Uważamy, że trzeba się temu skutecznie przeciwstawić – powiedział. I dodał, że jednym z elementów, które mają zapobiec agresji wobec funkcjonariuszy, będzie zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa.

Czytaj: MSWiA chce zwiększyć uprawnienia policjantów>>
 

Resort chce ponadto wprowadzić przy orzekaniu kary – przy stwierdzeniu przez sąd, że doszło do przestępstwa wobec funkcjonariusza – zasądzenia obowiązkowego świadczenia finansowego na rzecz specjalnego funduszu.