Prokurator Święczkowski nie odpowie za nazwanie adwokata Giertycha podejrzanym

Prawo karne Prawnicy

W czwartek 10 lutego w Izbie Dyscyplinarnej odbyła się rozprawa w sprawie Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego. Wniósł ją adwokat Romana Giertycha, który zaskarżył uchwałę o odmowie uchylenia immunitetu prokuratorowi, aby był on sądzony za zniesławienie polegające na udzieleniu wywiadu, w którym stwierdził, że Giertych ma status podejrzanego.

10.02.2022

Izba Dyscyplinarna: Nagana dla radcy za pomoc w upadłości spółki, której wcześniej doradzał

Prawo karne Prawnicy

Radca prawny został ukarany za nielojalność wobec swego byłego klienta - spółki, której byt został zagrożony. Niedopuszczalnie etyczne bowiem jest reprezentowanie byłego prokurenta spółki, w której świadczył usługi, w toczącym się postępowaniu upadłościowym - orzekły samorządowe sądy dyscyplinarne, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podzieliła tę ocenę.

09.02.2022

SN: Pierwszeństwo w zaspokojeniu ma wierzytelność hipoteczna

W sytuacji, gdy dłużnik przeniósł majątek na osobę trzecią i była to umowa nieważna, nie ma uzasadnienia, by wierzyciel pauliański miał pierwszeństwo zaspokojenia. I to przed naczelnikiem Urzędu Skarbowego, którego wierzytelność zabezpieczono hipoteką - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

04.02.2022

WSA: Mandant ma prawo wiedzieć, czy jego adwokat miał dyscyplinarkę

Prawnicy

Dziekan okręgowej rady adwokackiej twierdził, że informacje o postępowaniach dyscyplinarnych nie stanowią informacji publicznej, więc nie zostaną udostępnione. Stanowisko to nie zyskało aprobaty Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Krakowie. Kwestia, czy w stosunku do adwokata było prowadzone postępowanie dyscyplinarne, stanowi bowiem sprawę publiczną.

04.02.2022

WSA: Trzeba udostępnić informacje o interwencji patrolu

Wnioskodawca chciał uzyskać informacje na temat konkretnej interwencji patrolu policji. Początkowo komendant uznał, że nie ma podstaw do ich udostępnienia, ale ostatecznie przesłał odpowiedzi na zadane pytania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie potwierdził, że informacja o przyczynie interwencji i zastosowanej karze ma charakter informacji publicznej.

04.02.2022

TSUE odpowie, czy firma może wchodzić w prywatną przestrzeń konsumenta

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Rafał Cebula z Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich skierował do TSUE pytanie prejudycjalne o fundamentalnym znaczeniu - odnoszące się do wykładni przepisów chroniących konsumentów przez pryzmat gwarantowanego w Karcie Praw Podstawowych prawa do poszanowania życia prywatnego. Trybunał zdecyduje, czy można wprowadzić do ochrony konsumentów art. 7 Karty.

03.02.2022

SN odpowie, czy decyzja speckomisji powoduje wykreślenie wpisów w księdze wieczystej

Prawo cywilne

Decyzja Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich stwierdzająca nieważność decyzji reprywatyzacyjnej może stanowić podstawę dla wykreślenia wpisów do księgi wieczystej dokonanych bezpośrednio na podstawie decyzji reprywatyzacyjnej. Sąd Okręgowy w Warszawie chce się upewnić, czy słusznie interpretuje przepisy dotyczące indywidualnych lokali i wykreślaniu wszystkich wpisów w księdze wieczystej. Sąd Najwyższy ma podjąć uchwałę w tej sprawie w lutym.

03.02.2022

SN: Opłaty egzekucyjne są niecelowe, gdy umiera dłużnik

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego przeciwko zmarłemu dłużnikowi stanowi oczywiście niecelowe wszczęcie postępowania egzekucyjnego w rozumieniu ustawy o kosztach komorniczych - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Problemy z interpretacją przepisów pojawiły się w 2019 roku, gdy weszły w życie nowe przepisy o egzekucji komorniczej.

02.02.2022

WSA: Orzeczenie Izby Dyscyplinarnej nie uchroni przed skreśleniem z listy adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację od wyroku sądu dyscyplinarnego, w którym orzeczono o wydaleniu mecenasa z adwokatury. Organy samorządu wydały więc decyzję o skreśleniu go z listy adwokatów. Prawnik chciał podważyć to rozstrzygnięcie, więc wskazał wątpliwości związane ze statusem sędziów.

31.01.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat kościelny też musi zachować się etycznie

Prawnicy

W ramach działalności przed sądem metropolitalnym radca prawny, gdy jest jednocześnie adwokatem kościelnym, odpowiada za aktywność w życiu publicznym. Obwiniona reprezentuje zawód zaufania publicznego, który nakazuje zachowanie godności w każdej sytuacji życiowej - wskazała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i utrzymała w mocy karę finansową.

29.01.2022

SN: W Izbie Karnej podział w sprawie sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

"Nowi" sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego uchylili postanowienie wydane przez Marka Pietruszyńskiego "starego" sędziego SN powołanego przez Radę Państwa PRL. Orzekli, że sędzia jako członek partii rządzącej był poddany w latach 80. XX wieku niekonstytucyjnej procedurze nominacyjnej. Gdy sprawa wróciła w styczniu br. ponownie do "starego" sędziego - Sądu Najwyższego, odmówił przyjęcia wniosku skazanego o wznowienie postępowania jako oczywiście bezzasadnego.

28.01.2022

SN: Umarza postępowanie ten sam sąd, który rozpoznał wniosek w sprawie kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Postępowanie wywołane zażaleniem na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia umarza sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna SN, odpowiadając na pytanie związane z rozstrzyganiem o kontaktach dziadków z wnukami.

28.01.2022

SN: Zażalenie na skład grupy frankowiczów przy pozwie zbiorowym do sądu II instancji

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Na postanowienie sądu pierwszej instancji co do składu grupy wydane w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, wyjaśniając wątpliwości dotyczące zażaleń poziomych. Wbrew temu co sugerował Sąd Okręgowy w Gdańsku, że rozpoznaje takie sprawy ten sam sąd w innym składzie.

27.01.2022

TK odroczył do 23 lutego rozprawę ws. wyroków ETPC o statusie polskich sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23 lutego rozprawę w sprawie wniosku prokuratora generalnego, który dotyczy kwestii możliwości oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na dwóch dotychczasowych posiedzeniach TK wysłuchał stron postępowania, których przedstawiciele odpowiadali potem na pytania sędziów.

25.01.2022

SN: Przy rozstrzyganiu o odebraniu dziecka, sąd nie bada zasadności orzeczenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy, orzekając o zleceniu kuratorowi sądowemu przymusowego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, nie bada zasadności orzeczenia podlegającego wykonaniu - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN dodał, że możliwość zakwestionowania wykonalnego orzeczenia sądowego musiałaby być wyraźnie przyznana sądowi w tym postępowaniu.

25.01.2022

SN: Prof. Sadurski wygrał z PiS i kasacja niepotrzebna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie stwierdziła, że w sprawie o ochronę dóbr osobistych partii PiS przeciwko prof. Wojciechowi Sadurskiemu występuje istotne zagadnienie prawne. Nie potrzebna jest też wykładnia przepisów prawa, gdyż orzecznictwo w takich sprawach jest jednolite. Odmówiono więc przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

21.01.2022

Izba Dyscyplinarna: Prokurator niewinny, bo nie musiał wnioskować o nadzwyczajne złagodzenie kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ranga zawodu prokuratora daje podstawę do formułowania wniosków na rozprawie, a decyzja ostateczna należy do sądu. Ubezwłasnowolnienie prokuratora w tym zakresie spowodowałoby pozbawienie go niezależności - orzekła Izba Dyscyplinarna SN w sprawie prokuratora obwinionego o to, że nie wniósł w czasie rozprawy o nadzwyczajne złagodzenie kary recydywiście.

21.01.2022

SN: Sąd może przedłużyć termin upadku zabezpieczenia

Prawo cywilne

Dopuszczalna jest zmiana terminu upadku zabezpieczenia przez zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego. Sąd wydaje wtedy postanowienie po upływie miesięcznego terminu od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, jeśli uprawniony złożył wniosek o zmianę terminu przed jego upływem.

19.01.2022

NSA: Sędzia musi mieć odwagę przyznać się, że poparł nowych członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 11 stycznia br. skargę kasacyjną szefa Kancelarii Sejmu jako pozbawioną "usprawiedliwionych podstaw" w sprawie udostępnienia nazwisk sędziów, którzy popierali kandydatów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. - Sędzia, który poprał daną kandydaturę powinien mieć odwagę cywilną, aby się do takiego czynu przyznać - zaznaczył sąd.

18.01.2022