Sprawa dotyczyła skazanego  przez Sąd Okręgowy w Lublinie Andrzeja L. Będzie on „odsiadywać” karę za znęcanie się nad osobą najbliższą (z art. 207 kk). Wcześniej Sąd Rejonowy we Włodawie wymierzył mu karę łączną czterech lat pozbawienia wolności.

Nikt nie złożył wniosku o uzasadnienie

Wyrokiem z 12 maja 2021 r. Sąd Okręgowy w Lublinie, zmienił wyrok sądu I instancji w ten sposób, że z rozstrzygnięcia o karze łącznej wyeliminował sformułowanie „w brzmieniu obowiązującym przed dniem 24 czerwca 2020 r.", czyli zastosowano przepis korzystniejszy dla skazanego, a w pozostałym zakresie utrzymał zaskarżony wyrok w mocy.

Czytaj:  SN: Możliwe wznowienie postępowania po oddaleniu kasacji oraz zadanie pytania>>

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Andrzej L. był obecny na rozprawie odwoławczej, obecny był również jego obrońca. Po ogłoszeniu wyroku przez Sąd Okręgowy obecni na rozprawie zostali prawidłowo pouczeni o sposobie uzasadnienia tego wyroku i możliwości wniesienia kasacji . Ale żaden z uczestników postępowania nie złożył wniosku o uzasadnienie wyroku Sądu odwoławczego.

Andrzej L. przedłożył do akt sprawy Sądu Okręgowego w Lublinie trzy pisma, datowane na 7 listopada i 21 listopada 2022 r. i wyjaśnił, że „zwraca się z wnioskiem o kasację”.

Czytaj w LEX: Skutki procesowe zgłoszenia wniosku o uzasadnienie wyroku przed jego ogłoszeniem >

Odmowa przyjęcia kasacji

Upoważniony sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie odmówił przyjęcia kasacji. W uzasadnieniu zarządzenia stwierdził, że Andrzej L. nie składał wniosku o uzasadnienie wyroku sądu odwoławczego, a także, że minął już 30-dniowy termin do wniesienia kasacji.

Zażalenie na to zarządzenie wniósł skazany. Nie zawarł w nim zarzutów, nie odniósł się także do argumentacji zawartej w zaskarżonym zarządzeniu, a jedynie przedstawił stanowisko co do swojej sytuacji związanej z przeprowadzonym postępowaniem i wydaniem wyroku skazującego. A także konsekwencjami skazania dla życia rodzinnego i zawodowego.

Sprawdź też: Wniesienie kasacji przez stronę - procedura krok po kroku >>

Sąd Najwyższy uznał, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie, dlatego też Sąd Najwyższy postanowił utrzymać w mocy zaskarżone zarządzenie.

Jak stwierdziła w uzasadnieniu SSN Małgorzata Wąsek-Wiaderek, argumentacja przedstawiona przez skazanego pozostaje irrelewantna (czyli nieistotna) z punktu widzenia oceny prawidłowości zarządzenia o odmowie przyjęcia kasacji.

Skarżący kwestionuje  rozstrzygnięcie co do winy i sprawstwa, a także przedstawia okoliczności związane z konsekwencjami wyroku skazującego, w żaden sposób nie odnosząc się do kwestii wniesienia osobistej kasacji bez złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku sądu odwoławczego i po terminie.

Czytaj w LEX: Stwierdzenie przez obrońcę z urzędu braku podstaw kasacyjnych a pouczenie o możliwości jej wniesienia przez obrońcę z wyboru - LINIA ORZECZNICZA >>

Brak doręczenia odpisu wyroku

Z kolei zasadna jest ta część argumentacji zawartej w zaskarżonym zarządzeniu, w jakiej podkreślono, że skazany nie złożył wniosku o uzasadnienie wyroku Sądu odwoławczego. W stosunku do Andrzeja L. nie została spełniona przesłanka do doręczenia mu odpisu wyroku Sądu odwoławczego z urzędu (art. 457 par. 2 k.p.k. w zw. z art. 422 par.  2a k.p.k.).

Dlatego też elementem koniecznym formalnego otwarcia drogi do wniesienia kasacji było złożenie wniosku o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu odwoławczego w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku (art. 457 par. 2 k.p.k. w zw. z art. 422 par. 1 k.p.k.).

SN przypomniał, że tylko strona, która złożyła wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku sądu odwoławczego, nabywa uprawnienie do złożenia kasacji w terminie 30 dni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem. To też datą początkową, od której należy liczyć termin przewidziany w art. 524 par. 1 k.p.k. do wniesienia kasacji, jest data doręczenia odpisu wyroku sądu odwoławczego wraz z uzasadnieniem.

Zobacz inne orzeczenia w LEX:

 

Niemniej jednak skazany i tak nie nabył uprawnienia do wniesienia kasacji w związku z brakiem złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku Sądu odwoławczego, a tym samym brakiem otwarcia procesowej „ścieżki” do wniesienia kasacji. Decyzja o odmowie jej przyjęcia była zatem trafna merytorycznie – podkreśliła sędzia sprawozdawca.

Jedynie na marginesie SN zauważył, że terminy na wniesienie kasacji są terminami zawitymi i jako takie mogą podlegać przywróceniu w procedurze z art. 126 par. 1 k.p.k.

Sygnatura akt II KZ 14/23, postanowienie Izby Karnej z 30 marca 2023 r.