Sprawa z zakresu prawa pracy dotyczyła zażalenia pozwanej Renaty W. na postanowienie Sądu Rejonowego w Koninie. Sąd I instancji wydał postanowienie o odmowie uzasadnienia orzeczenia wydanego przez ten sąd.

Sąd Okręgowy zapytał Sąd Najwyższy czy środek odwoławczy rozpoznaje ten sam sąd, który wydał postanowienie, tylko w innym składzie czy sąd wyższej instancji (na podstawie art. 394 par. 1 kpc).
Drugie zagadnienie wiązało się z rozszerzeniem zakresu rozpoznania sprawy przez sąd drugiej instancji. A trzecie pytanie dotyczyło obowiązku doręczania pism procesowych w toku sprawy przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną.  

Sąd II instancji rozpoznaje zażalenie

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń podjął uchwałę, zgodnie z którą odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie podlega doręczeniu w trybie określonym w art. 132 par. 1 k.p.c. także po wejściu w życie ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.  
Ponadto, zażalenie na postanowienie o odmowie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenia rozpoznaje sąd drugiej instancji - dodał SN.

Odmówił podjęcia uchwały w pozostałym zakresie.

 

 

Prawo do rzetelnego procesu

Jak wyjaśniał uchwałę sędzia sprawozdawca Bohdan Bieniek, w sprawie rozpoznania zażalenia przez sąd wyższej instancji decydującym argumentem był fakt, że to postanowienie kończyło postępowanie w sprawie. Gdyby postępowanie nie kończyło się na tym etapie, to mógłby rozpatrywać zażalenie inny skład tego samego sądu.

Sędziowie położyli akcent na konieczność zachowania najwyższych standardów, zapisanych w art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka - to znaczy prawo do rzetelnego procesu, a więc także do drugiej instancji.

Argument o szybkości postępowania nie był przekonujący, musi być granica takiej "sprawności" - dodał sędzia Bieniek.

W Polsce sądy w takich sprawach orzekają różnie. Sądy rejonowe przekazują niekiedy do sądów okręgowych, inne rozpoznają zażalenia w zmienionym składzie sędziowskim.

 

Czytaj w LEX: System doręczeń z uwzględnieniem e-doręczeń (doręczeń elektronicznych oraz doręczeń przez Portal Informacyjny) >

 

Sprawa doręczeń pełnomocnikom

Szczególnie Interesująca dla prawników jest druga część uchwały. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych potwierdziła, że także po wejściu w życie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, dostarczenie pism procesowych pełnomocnikom nie jest konieczne.

Dlatego, że odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie wnosi nic nowego dla przeciwników procesowych. Zwłaszcza, że portale teleinformatyczne informują pełnomocników na bieżąco o kolejnych pismach.

 

Sygnatura akt III PZP 6/20, uchwała trzech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz procedurę w LEX:  Doręczanie pism sądowych >