Kolegium Sądu Najwyższego zajmie się zmianami w regulaminie

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br. Z ich powodu o przejściu w stan spoczynku zdecydował prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki. Uzasadniał, że „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy" jego izby, "chaosu i narastania zaległości”.

04.03.2019

Jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej niedawną wypowiedzią, w której stwierdziła, że "pragnie zemsty" w związku z działaniami obecnej władzy wobec wymiaru sprawiedliwości.

04.03.2019

W więzieniu do końca kary - warunkowych zwolnień coraz mniej

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zmniejsza się liczba wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie, coraz mniej jest ich też uwzględnianych. Z jednej strony to efekt tego, że już 58 proc. więziennej populacji stanowią recydywiści, z drugiej ułomności prognozy kryminalistycznej - podstawy warunkowych zwolnień. Zdaniem ekspertów to trend niepokojący z punktu widzenia resocjalizacji i pracy ze skazanymi.

04.03.2019

Szef prokuratury skarży na adwokata Dubois

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

"Psim obowiązkiem prokuratury jest zapoznać obrońców i podejrzanych ze wszystkimi dowodami" - powiedział adwokat Jacek Dubois. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie, a ponieważ adwokackie organy dyscyplinarne odmówiły, skierował kasację do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

03.03.2019

Ośrodki kuratorskie mają służyć pracy z dziećmi sprawiającymi problemy

Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy o postępowaniu wobec nieletnich przewiduje tworzenie ośrodków kuratorskich. Eksperci i sami kuratorzy podkreślają, że częstsze korzystanie z nich, w przypadku trudnej młodzieży jest wskazane i przynosi efekty. I nie mają wątpliwości, że jest to szansa, by dzieci, pozostając w swoim środowisku, wśród swoich bliskich, przeszły terapię i m.in. ukończyły szkołę.

02.03.2019

Dentons i Helsińska Fundacja Praw Człowieka wspierają ofiary tortur

Rynek

Prawnicy warszawskiego biura Dentons, na prośbę Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zaangażowali się w sprawę rodziny z Tadżykistanu. Zrobili to w ramach wspierania pro bono spraw z zakresu praw człowieka - Program Litygacji Strategicznej.

01.03.2019

10 lat na wpis na listę adwokatów - RPO: naruszenie Konstytucji

Prawnicy

Zgodnie z przepisem z 2014 r. po 10 latach od zdania egzaminu adwokackiego wygasa prawo złożenia wniosku o wpis na listę adwokatów. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia, że to ogranicza konstytucyjne prawo dostępu do zawodu oraz zasadę demokratycznego państwa prawnego. Wcześniej prawo pozwalało na taki wpis bezterminowo.

01.03.2019

Pierwsza osoba opuści ośrodek w Gostyninie - prawomocna decyzja sądu

Wymiar sprawiedliwości

Sąd w Płocku zdecydował w październiku, że mężczyzna, który odbył wcześniej karę za nadużycia seksualne wobec nieletnich, może opuścić Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, ale musi kontynuować terapię. Teraz - jak ustaliło Prawo.pl - sąd drugiej instancji oddalił apelację prokuratury.

01.03.2019

RPO do premiera: Ośrodek w Gostyninie wymaga zmian w prawie

Wymiar sprawiedliwości

W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przebywa obecnie - jak ustaliło nieoficjalnie Prawo.pl - 65 osób. Obrońcy praw człowieka od dawna alarmują, że i placówka i przepisy na mocy, których byli skazani są tam kierowani, wymagają zmian. W ocenie RPO powinien powstać międzyresortowy zespół, który przeprowadzi kompleksową nowelizację ustawy o Gostyninie.

01.03.2019

NGL Legal powiększa zespół

Rynek

Do zespołu z początkiem marca, na stanowisko Counsel, dołącza adwokat dr Anne-Marie Weber-Elżanowska. Odpowiedzialna będzie za prowadzenie German Desk oraz wsparcie rozwoju praktyki rynków kapitałowych.

28.02.2019

Słaby wynik Polski w rankingu praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Dość słabo wypadła Polska w najnowszym raporcie dotyczącym praworządności, opracowanym przez World Justice Project. Ze wskaźnikiem 0,66 jest to 18 miejsce w regionie i 27 w świecie, ale dość daleko za krajami o ugruntowanej demokracji. Zarówno pod względem wysokości wskaźnika jak i miejsca w rankingu pozycja Polski w tym roku obniżyła się.

28.02.2019

Chronią prezydenta - NIK sprawdzi jak są szkoleni

Policja

Służba Ochrony Państwa powstała 1 lutego 2018 roku zastępując Biuro Ochrony Rządu. Jej głównym celem jest ochrona najważniejszych osób w państwie. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli rozpocznie się 20 czerwca i obejmie wszystkie służby podległe MSWiA.

28.02.2019

Więcej skutecznych mediacji, ale to nadal promille spraw w sądach 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 roku do 26 809 w 2018. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, powodzeniem zakończyło się w ubiegłym roku 7090 mediacji – i był to o 2762 przypadki lepszy wynik niż w 2015 r. Jednak tą metodą rozstrzygniętych zostało zaledwie ok. 0,6 promilla spraw trafiających do sądów.

28.02.2019

Za kradzież roweru 10 lat w "psychiatryku" - SN: rażące naruszenie prawa

Wymiar sprawiedliwości

W 2008 r. panu Lucjanowi zarzucono kradzież roweru o wartości 400 zł. Był niepoczytalny więc prokuratura wniosła o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie zamkniętym. Sąd się zgodził i mężczyzna trafił do szpitala psychiatrycznego na 10 lat. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO w tej sprawie.

28.02.2019

Gide doradzało KGHM Polska Miedź S.A.

Rynek

Doradcami spółki byli partner Dariusz Tokarczuk oraz radca prawny Paweł Wasiel. Chodzi o finansowanie udzielone KGHM Polska Miedź S.A. przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w kwocie 450 mln zł.

27.02.2019

Fundacja Helsińska: Przyspieszenie procesów zagrozi prawom człowieka 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przyspieszenie postępowań sądowych jest głównym celem zmian proponowanych w rządowym projekcie zmian kodeksu postępowania karnego. - Idea generalnie słuszna, ale czy ceną za przyspieszenie postępowań nie będzie naruszanie praw człowieka - zastanawiają się eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

27.02.2019

SN: Niech prezydent poda przykłady "poniżania" nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf nie są znane przypadki poniżania sędziów nowych izb SN - oświadczył rzecznik tego sądu sędzia Michał Laskowski. I zaapelował do prezydenta o ujawnienie faktów dotyczących rzekomego poniżania sędziów w Sądzie Najwyższym, o których mówił podczas nominacji nowych prezesów SN.

27.02.2019

Zmiany w postępowaniu wobec nieletnich - prace na finiszu

Wymiar sprawiedliwości

Projekt został wpisany już do wykazu prac legislacyjnych rządu i ma wkrótce trafić do konsultacji. W czasie prac zmieniono m.in. nazwę ośrodków readaptacyjnych na wychowawczo - adaptacyjne. Sąd będzie mógł skierować tam nie tylko nastolatka, który popełnił czyn karalny, ale też wykroczenie, jeśli zostało popełnione np. pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

27.02.2019