Druga kadencja Dudy - będą kolejne zmiany w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wprawdzie obaj uczestnicy drugiej tury wyborów prezydenckich unikali w kampanii tematów związanych z praworządnością, ale zwycięstwo Andrzeja Dudy bez wątpienia oznacza przygotowania do kolejnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Z wypowiedzi polityków obozu rządzącego wynika, że na pierwszy ogień może pójść tzw. spłaszczanie struktury sądownictwa oraz ograniczanie przywilejów sędziów,

13.07.2020

Kancelaria Patpol Legal pro bono dla Fundacji Zielony Pies

Rynek

Dla popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami nie ma znaczenia sam fakt braku zamiaru sprawienia zwierzęciu cierpienia - orzekł Sąd Najwyższy w jednej ze spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Fundację „Zielony Pies” Fundacja Zwierząt Skrzywdzonych wsparła w niej kancelaria Patpol Legal.

13.07.2020

Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnej

Prawo cywilne

Kwestie te reguluje Kodeks cywilny. Zdolność prawną ma każdy człowiek począwszy od chwili urodzenia. Zdolność do czynności prawnych to możliwość zawierania umów, składania prawnie wiążących oświadczeń woli, zaciągania zobowiązań, rozporządzania swoim majątkiem. Pełną uzyskujemy wraz z pełnoletnością - czyli ukończeniem 18 lat lub zawarciem małżeństwa.

12.07.2020

Osłabienie roli rad adwokackich w Turcji

Prawnicy

Nowe prawo o adwokaturze, uchwalone przez turecki parlament zezwala na tworzenie niezależnych rad i stowarzyszeń w poszczególnych prowincjach bez konieczności wpasowywania ich w dotychczasową hierarchię rad adwokackich - zakłada ustawa uchwalona w sobotę, 11 lipca br.

11.07.2020

Koronawirus zmusza adwokaturę do szukania nowych form uzupełniania kwalifikacji

Prawnicy Strefa aplikanta

Koronawirus utrudnia prowadzenie normalnych szkoleń, więc Naczelna Rada Adwokacka chce dać adwokatom dodatkowe możliwości zdobywania punktów. Będzie to możliwe również za czytanie specjalnych artykułów zamieszczanych na portalu miesięcznika "Palestra". Już teraz w zakładce „e-Palestra” prezentowane są też służące do tego wykłady wideo.

11.07.2020

Polski wymiar sprawiedliwości oceniany jako mniej niezależny niż średnio w UE 

Wymiar sprawiedliwości

Tylko 34 proc. badanych postrzega polski wymiar sprawiedliwości jako niezależny, a 55 proc. uważa, że sądy nie są niezależne - wynika z opublikowanego w piątek Eurobarometru. W skali całej Unii Europejskiej na niezależność sądownictwa od kilku lat wskazuje powyżej 50 proc. ankietowanych. Polska znajduje się pod tym względem na czwartym miejscu od końca w UE.

10.07.2020

Projekt budżetu UE wiąże fundusze z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

W projekcie budżetu Unii Europejskiej, który będzie punktem wyjścia do negocjacji na przyszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli, znalazł się mechanizmu powiązania środków unijnych z praworządnością. Projekt zaprezentował w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

10.07.2020

Kaczyński: Sądy to bastion starego systemu, trzeba to zmienić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądy to najważniejszy bastion starego systemu, zmiana charakteru sądów, to warunek tego, aby Polska mogła rozwiązywać inne problemy, dobrze się rozwijać i przede wszystkim, żeby była sprawiedliwa – powiedział w czwartek Jarosław Kaczyński. Jedną z przewidywanych przez prezesa PiS zmian miałaby być likwidacja immunitetu sędziowskiego.

10.07.2020

Ultima Ratio pierwszym polubownym e-sądem do spraw konsumenckich

Wymiar sprawiedliwości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał Ultima Ratio na listę podmiotów uprawnionych do rozpoznawania tzw. sporów konsumenckich. Jako pierwszy polubowny sąd online, który będzie mógł wydawać prawomocne wyroki w sprawach dotyczących niedotrzymania warunków umów pomiędzy konsumentami, a takimi firmami,

10.07.2020

"Instytut" furtką do podwyższania wynagrodzeń biegłych

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy

Stawki dla biegłych są niskie, więc część z nich szuka sposobów na ich podwyższenie. Jednym z nich jest zakładanie jednoosobowych firm z "instytutem" w nazwie. Wtedy podmiot, a nie biegły wystawia sądowi fakturę z precyzyjnym określeniem kosztów - począwszy od biletów autobusowych po amortyzację sprzętu. A część sędziów to akceptuje,

10.07.2020

Wybór kandydata na sędziego ETPC bez zmian

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie przewiduje merytorycznych zmian w obowiązującym zarządzeniu w sprawie powołania zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Postulowały o to wspólnie Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

09.07.2020

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Powódka zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego. Spłaciła wcześniej kredyt, a bank pobrał od niej prowizję z tego tytułu. Kobieta wystąpiła do placówki o zwrot tej opłaty, bo zmieniono regulamin i wpisano do niego, że nie będzie pobierana. Mimo to jej wniosek nie został uwzględniony. Sprawa trafi teraz do Sądu Najwyższego.

09.07.2020

Adwokatura przygotowuje się na drugą falę COVID-19

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka w czasie najbliższego posiedzenia - 9 lipca - zajmie się sytuacją kancelarii adwokackich w związku z epidemią koronawirusa. Analizowane będą m.in. wyniki przeprowadzonego w ostatnich tygodniach badania, możliwości wsparcia dla tych, którzy najbardziej odczuli kryzys i rozwiązania, które mogłyby skutecznie pomóc przy ewentualnej jesiennej powtórce.

09.07.2020

Sądy walczą z zażaleniami poziomymi - kłody w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

Już teraz, po ośmiu miesiącach obowiązywania zażaleń poziomych, liczba spraw kierowanych do drugiej instancji spadła o nawet 50 proc. Problem w tym, że to narzędzie, które z założenia miało usprawnić i przyspieszyć pracę sądów, spędza sen z powiek głównie sędziom rejonowym. Chodzi nie tylko o luki w przepisach i kwestie interpretacyjne, ale też etyczne i związane z brakami w doświadczeniu.

09.07.2020

Pierwsza prezes SN jedzie na rozmowy do Strasburga

Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego jedzie w czwartek z dwudniową wizytą do Strasburga. Będzie rozmawiała m.in. z sekretarz generalną Rady Europy i przedstawicielami Komisji Weneckiej. Towarzyszyć jej mają prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN Joanna Lemańska i rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski.

08.07.2020

Łagodniejszy regulamin pracy NSA niż Sądu Najwyższego, ale prezydent rządzi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent RP w rozporządzeniu ustalił Regulamin Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do tej pory prace tego sądu i wybór prezesa regulowała uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów. W 2019 r. te zasady zmieniono, choć nie tak drastycznie jak w przypadku Sądu Najwyższego. W NSA Zgromadzenie Ogólne Sędziów może prowadzić sędzia senior.

08.07.2020

Sprawa blogera z Mosiny do wznowienia?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po tym jak polski rząd przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi blogera ukaranego za krytykę burmistrz Mosiny i zobowiązał się do wypłacenia mu zadośćuczynienia, wspierająca go Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła o wznowienie postępowania i uniewinnienie. Decyzję podejmie Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

08.07.2020

Polski sąd wydaje dziewczynkę ojcu, do Rosji - Prokurator Generalny interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Postępowanie prowadzone było w trybie konwencji haskiej i dotyczy dziewczynki z obywatelstwem polskim i holenderskim. Sąd pierwszej instancji uznał, że dziecka wydać nie można, bo na terytorium Federacji Rosyjskiej byłoby pozbawione możliwości obrony praw z uwagi na status cudzoziemca. Sąd apelacyjny zdecydował o jego wydaniu - teraz kasację składa prokurator, powołując się też na COVID-19.

08.07.2020

Gdańska prokuratura oskarża autorów akcji zniesławiającej osoby LGBT

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, jako pierwsza w Polsce, skierowała przeciwko kierowcy "homofobusa" akt oskarżenia o zniesławienie społeczności LGBT. W ocenie prawników i obrońców praw człowieka takie działania prokuratur powinny być normą. Wskazują jednak na luki w prawie, które powodują, że mowa nienawiści w takich przypadkach jest nadal bezkarna.

08.07.2020