W tym roku 30. Finał WOŚP odbywa się pod hasłem Przejrzyj na oczy, a zbiórka prowadzona pod kątem okulistyki dziecięcej. Celem jest zakup sprzętu, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci w Polsce. W akcje aktywnie włączyli się prawnicy. Krajowa Rada Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka zachęcają do wpłat do e-skarbonek, pieniądze zbiera w ten sposób większość ORA i OIRP. Jest też wiele inicjatyw oddolnych - samych adwokatów i radców związanych z ich codzienną pracą oraz hobby. Na portalach społecznościowych powstały specjalne grupy, na który znaleźć można opis i linki do licytacji. "Grają" też stowarzyszenia m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris.

 

Bomba pozytywnej energii w środku zimy

Przykładów akcji z całej Polski jest bardzo dużo. Sztab WOŚP przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu już zapowiada, że radcy będą zbierać także w dniu Finału, na ulicach miasta. Cały czas trwa też zbiórka do wirtualnej skarbonki i różnego rodzaju aukcje na allegro.pl.

Czytaj: Czy zakup szafy w celu przekazania jej na licytację WOŚP należy zaksięgować w PKPiR? >

Jak mówi radca prawny Michał Pankiewicz, szef Sztabu, wylicytować można m.in. grafikę od dziekana Izby Henryka Kuligowskiego pt. „Zegar”, albumy fotograficzne dotyczące Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, vouchery na kurs golfa czy prace plastyczne Marii Rybickiej. - WOŚP to bomba pozytywnej energii. W akcję angażują się całe radcowskie rodziny. O jej mocy niech świadczy fakt, że w tym roku naboru na wolontariuszy właściwie nie było, bo chętni zgłaszali się do sztabu już od połowy roku 2021 – mówi mecenas. I dodaje, że w ubiegłym roku wszystkie aktywności Sztabu WOŚP przy OIRP Poznań doprowadziły do uzbierania niemal 32.000 zł.

- Mamy nadzieję, że w tym roku będzie możliwe uzbieranie jeszcze większej kwoty. Zapraszamy do wspólnego kwestowania – dodaje.

W WOŚP gra też Krajowa Rada Radców Prawnych. Zachęca do wspierania akcji poprzez datki do wirtualnej puszki Krajowej Izby.

Nalewka "Papuga", medytacja, Adwokot - samorząd adwokatów również aktywny

Do aktywnego uczestniczenia w zbiórkach zachęca również Naczelna Rada Adwokacka. E-skarbonki WOŚP prowadzą Okręgowe Rady Adwokackie w: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Olsztynie, Łodzi, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie, Wałbrzychu  i Warszawie.W przygotowaniu są e-skarbonki w izbie krakowskiej i wrocławskiej. A stacjonarne skarbonki ustawiono m.in. w ORA w Bielsku-Białej, Lublinie, Olsztynie i Wałbrzychu.

Czytaj: Czy spółka, która wystawiła na aukcji WOŚP swoje usługi, powinna odprowadzić zryczałtowany podatek? >

Co więcej - jak co roku, przy ORA w Warszawie - działa Sztab WOŚP, a na aukcji tego sztabu wystawione są m.in.: filiżanka z logo Adwokatury od Naczelnej Rady Adwokackiej, lekcje gry w squasha, wycieczka po winnicy Kazimierza Dolnego wystawiona przez adwokata Arkadiusza Stecia, obraz - Adwokot - namalowany przez adwokatkę Martynę Kowalską, rzeźba autorstwa Zofii Pociłowskiej-Kann, ręcznie dziergana chusta od adwokatki Martyny Klimowicz oraz czy lekcje medytacji i uważności, które "wystawiła"  adwokat Katarzyna Przyłuska.

Z kolei bydgoska Izba Adwokacka wystawiła na swoją aukcję "Morsowanie z Mecenasem". Wśród atrakcji kąpiel jeziorze, ognisko i grill przyrządzony przez Michała Bukowińskiego, dziekana ORA. Atrakcją ma być również uwarzona przez niego nalewka "Papuga" oraz niesamowita atmosfera stworzona przez członków grupy Nagłe Morsowania. W tajniki "morsowania" ma z kolei wprowadzić adwokatka Beata Lorkowska.

Coś dla duszy i dla ciała - bilety na koncert, wegański piknik... kręgle

Prawnicy wystawiają także np. swoje wypieki, ale też wspólne kolacje czy pikniki. I tak przykładowo adwokat Monika Maykowska wystawia na licytację bezę, która będzie składała się z dwóch blatów bezowych przełożonych kremem krówkowym na bazie mascarpone lub kremem waniliowym z owocami, także na bazie mascarpone (wedle wyboru). Z kolei adwokatka Karolina Kuszlewicz, prowadząca bloga W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokatki, zaproponowała w ramach akcji wegański piknik na Wisłą.  - Przyrządzę autorski wegański poczęstunek z sezonowych warzyw, owoców i innych roślin, wezmę kilka książek do pogadania o nich, wybiorę jedno z moich ulubionych miejsc nad Wisłą i po prostu spędzimy razem dobre popołudnie. Oczywiście w towarzystwie mojej psiej przyjaciółki Zi. Chętnie porozmawiam o prawach zwierząt, o tym, jak wygląda moja praca dla Wisły, ptaków, ryb, krów, psów, wilków, dzików i innych oraz w ogóle o systemie prawnym, ale i po prostu o tym, że mamy szansę być w porządku dla innych istot. I ta szansa jest wielką nadzieją. I będzie pysznie! - zachęca w aukcji.

Znajdzie się też coś dla "duszy" i "uszu". Adwokaci wystawili na licytację bilet VIP przekazany przez ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi wraz z Backstage Pass - wejściem za kulisy, dla 2 osób na koncert zespołu Coldplay. Koncert odbędzie się 8 lipca 2022 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Tu warto przypomnieć, że ClientEarth to globalna organizacja pozarządowa, którą tworzy ponad 200 osób w ośmiu biurach na świecie. Fundacja wykorzystuje - jak informuje - siłę prawa, aby wprowadzać systemowe zmiany, które chronią planetę i jej mieszkańców.

Z kolei adwokat Błażej Wiśniewski zaprasza do wspólnej rywalizacji na torach warszawskiej kręgielni Hulakula. W trakcie dwugodzinnych rozgrywek zwycięzca będzie mógł poznać historię bowlingu, zasady gry, etykietę sportową oraz nowinki techniczne. Skąd pomysł? Mecenas był członkiem kadry Polski w bowlingu sportowym w latach 2008 -2012 r. W 2008 r. reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w Helsinkach, natomiast w 2012 był członkiem kadry Polski na Mistrzostwach Świata w Bangkoku.

Adwokat Jacek Dubois wystawił dwie swoje książki "Nieład""O czym myśli adwokat zasypiając".

 

Pomaganie mamy we krwi

Prawnicy nie ukrywają, że akcje charytatywne i działalność społeczna ma dla nich duże znaczenia. Są tacy, którzy w WOŚP uczestniczą od wielu lat. Przykładem jest adwokatka Joanna Parafianowicz.

-  W wystawianiu aukcji na WOŚP biorę udział od co najmniej 6 lat i prawdopodobnie byłam pierwszym adwokatem, który na taki dość śmiały krok się zdecydował. Początkowo pomysł wzbudzał dużo negatywnych komentarzy z uwagi na to, że zdaniem części środowiska adwokatowi nie wypada podejmować się takich aktywności. Cieszę się jednak, że ten pomysł został z biegiem lat zaakceptowany - mówi.

Dodaje, że co roku wystawia różne propozycje i co roku dzięki wsparciu wpłacających zasila wspólnie z nimi WOŚP o coraz wyższe kwoty. - W ubiegłym roku zebraliśmy około 10 000 zł, a w tym mamy już 14 462 zł (8700 zł ze sprzedaży warsztatów z k.p.c, 2300 ze sprzedaży szkolenia z mowy końcowej, 1300 zł z licytacji indywidualnego szkolenia z k.p.c, 995 zł za jeden dzień w kancelarii oraz 1325 za spotkanie ze mną) a nadal trwa aukcja z warsztatami z k.p.c oraz spotkanie ze mną i adwokatką Pauliną Stanczak-Wypych, którego cena na tym etapie wynosi 770 zł. Gdyby zatem nic się już nie sprzedało uzbieralibyśmy łącznie 15 232 zł, co zważywszy na to, że w istocie oferuję swój czas uważam za duży powód do dumy - podkreśla.  

Do końca świata i o jeden dzień dłużej

Do akcji aktywnie włączają się stowarzyszenie prawnicze w tym Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris. Stowarzyszenie założyło e-skarbonkę oraz licytacje, na których można wylicytować m.in.:

  • morsowanie z adwokatką Danutą Wawrowską
  • pakiet Defensora
  • pocztówkę vintage od adw. Dagmary Miler
  • oraz poradę prawną Kancelaria adwokacka Adwokat Patrycja Kasica

Z orkiestrą gra również sędziowska Iustitia. Na aukcje wystawiła album wydany z okazji XXXI-lecia Stowarzyszenia, z podpisami sędziów Krystiana Markiewicza (prezes Stowarzyszenia), Igora Tulei, Pawła Juszczyszyna i Piotra Gąciarka.