W swojej uchwale KRS wskazuje na następujące paragrafy: par. 3 zgodnie, z którym sędziemu nie wolno wykorzystywać swego statusu i prestiżu sprawowanego urzędu w celu wspierania interesu własnego lub innych osób. W szczególności sędzia nie powinien nadużywać posiadanego immunitetu, par.3a - zgodnie, z którym sędzia powinien unikać wszelkiego rodzaju kontaktów osobistych i związków ekonomicznych z osobami fizycznymi, prawnymi i innymi podmiotami, a także unikać podejmowania działań w sferze prywatnej, zawodowej i publicznej, które mogłyby rodzić konflikt interesów i przez to negatywnie wpływać na postrzeganie sędziego jako osoby bezstronnej oraz podważać zaufanie do urzędu sędziego i 10 - z którego wynika, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności.

Czytaj: Prokuratura sprawdza, KRS radzi by nie kierować skarg do TSUE>>

Pomaganie innym słuszne ale...

Chodzi o Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych, stanowiący załącznik do uchwały nr 25/2017 Krajowej Rady Sądownictwa z 13 stycznia 2017 r.

Krajowa Rada Sądownictwa nadmienia, że wspieranie działalności charytatywnej, co do zasady słuszne społecznie, może, w przypadku sędziego, budzić wątpliwości co do jego bezstronności.