Ustawa o e-doręczeniach potrzebna, ale bez zmian w sądach nie zadziała

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ustawa o e-doręczeniach czeka na podpis prezydenta. Ma wprowadzić - od października 2022 r. - to, na co z utęsknieniem czekają prawnicy, czyli możliwość wnoszenia do sądu pism, na początek w sprawach cywilnych, drogą elektroniczną. Problem jednak w tym, że jak z niej wynika, warunkiem będą... możliwości techniczne i organizacyjne sądu. A w mityczne e-biuro podawcze nie wierzą sami sędziowie.

25.11.2020

TK po raz kolejny odkłada sprawę przedłużenia kadencji RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 12 stycznia 2021 r. przesunął termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To trzecia zmiana terminu rozprawy w tej sprawie. A tymczasem PiS zapowiada dokonanie wyboru nowego RPO.

24.11.2020

Praca dla skazanego, tylko gdzie? Koronawirus uderza w kary wolnościowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z drugą falą koronawirusa większość miejsc, w których skazani mogli wykonywać prace społecznie użyteczne zostało zamkniętych, albo wprowadzono w nich restrykcje, które taką pracę uniemożliwiają. Kuratorzy występują więc do sądów o zawieszenie wykonania takiej kary lub - co też się zdarza - o zastępczą karę pozbawienia wolności.

24.11.2020

Tłumacze przysięgli w sądach najbardziej zagrożeni wirusem

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy zabezpieczyły przed zarażeniem COVID-19 sędziów, pełnomocników, obrońców, strony, ale nie tłumaczy przysięgłych. To oni są najbardziej narażeni na pandemię wykonując prace dla wymiaru sprawiedliwości - uważają przedstawiciele tego zawodu. Ministerstwo Sprawiedliwości odsyła tłumaczy, by interweniowali w konkretnych sądach, gdzie jest zagrożenie epidemiczne.

24.11.2020

Prawo karne bezwzględne dla osób z chorobami psychicznymi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

By sprawcę przestępstwa, który ma ograniczoną poczytalność i nie rokuje szans na skuteczną terapię na wolności, umieścić w zakładzie psychiatrycznym - trzeba go skazać na bezwzględną karę pozbawienia wolności. Sędziowie stają więc przed nie lada dylematem - nie widzą potrzeby takiej kary, widzą za to potrzebę leczenia szpitalnego.

23.11.2020

Krajowa Rada Radców Prawnych wybrała swoje władze

Prawnicy

W sobotę 21 listopada nowi członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych wybrali prezydium, które na czele z prezesem Włodzimierzem Chróścikiem będzie liczyć czternaście osób. Wiceprezesi to Aleksandra Gibuła z OIRP Koszalin, Ewa Gryc-Zerych z OIRP Wrocław, Michał Korwek - OIRP Olsztyn, Ryszard Ostrowski - OIRP Katowice i Zbigniew Tur z izby poznańskiej.

21.11.2020

Polskie dzieci nadal bez pełnej ochrony - petycja do Senatu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo upływu siedmiu lat Polska wciąż nie ratyfikowała III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka. Ma on istotne znaczenie, bo ustanawia mechanizm skargowy, pozwalający na komunikowanie Komitetowi Praw Dziecka przypadków naruszeń i łamania ich praw. A problemy są - jak mówią prawnicy - m.in. w zakresie dostępu do opieki psychiatrycznej, przemocy, czy prawa do edukacji.

21.11.2020

Katowice: Nie będzie wymiany sędziów w sprawie dyscyplinarnej sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawę sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie i byłego członka oraz rzecznika KRS Waldemara Żurka, obwinionego o uchybienie godności urzędu w związku z wypowiedziami na temat sędziego Kamila Zaradkiewicza i Krajowej Rady Sądownictwa, będzie rozpoznawał pierwotnie wyznaczony do tego skład sądu dyscyplinarnego w Katowicach.

20.11.2020

Sędziowski immunitet coraz słabiej chroni przed naciskami politycznymi

Prawnicy

Do niedawna immunitet sędziowski uchylano, by możliwe było pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności za przestępstwo kryminalne lub poważne wykroczenie. Teraz praktyką staje się ściganie sędziów także za ich działalność orzeczniczą. A gdy do tego dodać, że dotyczy to sędziów krytykujących "dobrą zmianę" w wymiarze sprawiedliwości, to efekt mrożący tej akcji może być coraz bardziej widoczny.

20.11.2020

Adwokatura szykuje się do nadzwyczajnego zjazdu? Decyzja ma zapaść wkrótce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Finalizują się prace nad projektem zmian w regulaminie zgromadzeń adwokackich i krajowego zjazdu. Ma być - jak mówią jego autorzy - jak najbardziej elastyczny i niekontrowersyjny, tak by jego przyjęcie było techniczną formalnością. Problem tkwi jednak właśnie w tym ostatnim etapie, zgodnie z obecnymi przepisami może to zrobić krajowy zjazd - decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego ma więc wkrótce zapaść.

20.11.2020

Zmiany w spółkach komandytowych rykoszetem uderzą w prawników

Prawnicy CIT Rynek

Ministerstwo Finansów chce ukrócić nieprawidłowości w systemie podatkowym i bierze się za spółki komandytowe. Budzi to zaniepokojenie licznych firm, ale problem będzie mieć z tym także wiele kancelarii prawnych. Taki sposób prowadzenia działalności jest wśród nich popularny, bo daje szanse choćby na szybsze awanse "młodych". Prawnicy mówią wprost: ci, którzy utrzymali się mimo koronawirusa, teraz mogą wiele stracić.

20.11.2020

Szczyt UE bez decyzji w sprawie budżetu i mechanizmu praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przeprowadzony w czwartek po południu wideoszczyt Unii Europejskiej nie przyniósł rozstrzygnięcia w sprawie wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Premierzy Węgier, Polski i Słowenii przedstawili swoje stanowiska w tej sprawie, ale nie było na ten temat dyskusji. Zapowiadane są dalsze rozmowy.

19.11.2020

Niemieccy sędziowie krytykują pozbawienie sędziego Tulei immunitetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tulei pokazuje, jak bardzo Polska oddaliła się już od prawno-państwowych standardów Unii Europejskiej - oświadczył szef Niemieckiego Związku Sędziów Sven Rebehn. I dodał, że "rząd w Warszawie ignoruje Trybunał Sprawiedliwości UE, który wstrzymał dalszą działalność uzależnionej politycznie Izby Dyscyplinarnej".

19.11.2020

Sejm uchwalił poparcie dla weta w sprawie unijnego budżetu

Prawo europejskie

Sejm wspiera działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE i wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej - takie m.in. stwierdzenie znalazło się w przyjętej w czwartek uchwale. Swoje projekty uchwał w tej sprawie złożyły także kluby opozycyjne, ale zostały one odrzucone.

19.11.2020

"Tarcze" wycięły część licytacji nieruchomości - problem także dla dłużników

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Zakaz eksmisji i przeprowadzania dużej części licytacji nieruchomości, miał co do zasady chronić przed skutkami koronowirusa. Efektem jest jednak spadek takich licytacji o ponad 50 proc. Dane wynikają z porównania pierwszego półrocza 2020 r. i 2019 r. Co ważne jednak - jak mówią komornicy - przepisy nie uderzyły jedynie w wierzycieli, ale też w dłużników - choćby frankowych.

19.11.2020

Intrum – jedna z największych firm windykacyjnych zaczyna korzystać z Ultima Ratio

Wymiar sprawiedliwości

Intrum, międzynarodowa firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami i windykacją, obecna w 24 krajach Europy, zaczyna korzystać z e-arbitrażu Ultima Ratio. Od teraz będzie proponować osobom zadłużonym zawarcie zapisu na sąd polubowny w zawieranych ugodach dotyczących spłaty zaległych zobowiązań - informuje e-sąd.

19.11.2020

Gdzie poczta nie może, tam mail pomoże - trudna droga do sądowych e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo XXI wieku i wszędobylskiego koronawirusa z sądami łatwiej kontaktować się wrzucając pismo do specjalnej urny, niż przez maila. I choć część z nich pokusiła się nawet o czat z interesantami, rzeczywistość w większości jest nadal papierowa. Ministerstwo chce w procedurze cywilnej zobowiązać pełnomocników do podawania maila, ale prawnicy twierdzą, że problem tkwi w sądach, a nie u nich.

18.11.2020

HFPC: Polska zaostrzając przepisy aborcyjne powinna uwzględniać unijne standardy

Wymiar sprawiedliwości

Zarówno Komitet Praw Człowieka ONZ jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wskazywały w przeszłości na naruszenie zakazu tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania przez państwa, które odmówiły kobietom aborcji, mimo istnienia po ich stronie wskazań embriopatologicznych - pisze w opinii do prezydenckiego projektu Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

18.11.2020

Adwokat Giertych na razie bez zawieszenia prawa wykonywania zawodu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Poznaniu wstrzymał wykonalność wszystkich środków zapobiegawczych zastosowanych wobec Romana Giertycha przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. O decyzji sądu poinformował we wtorek pełnomocnik Giertycha adwokat Jakub Wende, a potwierdził to rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski.

17.11.2020

UE: Pieniądze za praworządność, czyli za niezależne sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przejrzysty, odpowiedzialny, demokratyczny i pluralistyczny proces stanowienia prawa, pewność prawna, zakaz arbitralności władzy wykonawczej, skuteczna ochrona sądowa, w tym dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zapewniane przez niezawisłe i bezstronne sądy - tak m.in. zdefiniowana jest praworządność w przyjętym w poniedziałek rozporządzeniu dotyczącym warunkowości w budżecie UE.

17.11.2020