UE: We wrześniu będzie raport o praworządności 

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders poinformował w poniedziałek, że publikacja raportu Komisji Europejskiej dotyczącego praworządności we wszystkich krajach UE jest planowana na wrzesień. Jak podkreślił, Komisja dąży do tego, by państwom z problemami w tym zakresie można było zawieszać wypłaty funduszy unijnych.

29.06.2020

Prof. Piotrowski: Dotychczasowy prezydent może działać do zaprzysiężenia nowego

Administracja publiczna Koronawirus

Prezydent – będąc gwarantem ciągłości władzy państwowej – powinien sprzyjać swojemu następcy – nie powinien wymuszać, by popierał on inicjatywy, z którymi się nie utożsamia - tłumaczy prof. Ryszard Piotrowski. Nie ma jednak reguły, która przewidywałaby, że następuje automatyczne zawieszenie prac lub wycofanie projektów.

29.06.2020

Jawność kontra prywatność - RPO krytykuje tryb "publiczności online", sąd go broni

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia jako pierwszy opracował system umożliwiający udział publiczności w e-rozprawach, w trybie online. Rozwiązanie, miało wyjść naprzeciw postulatom, by pod hasłem COVID-19 nie ograniczać jawności. Wątpliwości ma jednak RPO, wskazując choćby na zagrożenie prawa do prywatności. Prezes sądu odpowiada, że w przeciwnym razie dojdzie do faktycznego utajniania postępowań.

29.06.2020

Polacy w światowym finale Global Legal Hackathon

LegalTech

SlothEye i Easygration to aplikacje, które odniosły sukces w polskiej edycji Global Legal Hackathon i zakwalifikowały się do finału w Londynie. Pierwsza dba o zgodność projektów programistycznych z prawem, druga ułatwia przejście przez skomplikowany proces legalizacji pobytu.

29.06.2020

Pożyczka lichwiarska - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Pożyczka opiewała na 3 tysiące złotych, zgodnie z umową jej niespłacenie miało skutkować odsetkami - początkowo 50 zł, potem 200 zł za każdy dzień. W skali roku przekraczałyby one 73 tys. złotych. Ponieważ spłaty nie było, pożyczkodawca wystąpił z pozwem do sądu, a ten wydał nakaz zapłaty. Prokurator Generalny ocenił, że doszło do rażącego naruszenia prawa materialnego i procesowego.

27.06.2020

U notariuszy w czasie epidemii - mniej kontraktów, więcej testamentów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

COVID-19 zmniejszył u notariuszy liczbę spraw z udziałem podmiotów gospodarczych, pewnym trendem stały się jednak testamenty i pełnomocnictwa. Coraz więcej osób, i to nie tylko seniorów, stara się zabezpieczać w tym okresie swoje rodziny lub partnerów z nieformalnych związków.

27.06.2020

SN: Powołanie sędziego Bieleckiego do Izby Pracy było prawidłowe

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, w której Rada rekomendowała kandydata na sędziego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego sądu. Skarżąca, która domagała się uchylenia uchwały, zarzucała jej m.in. brak niezależności KRS.

26.06.2020

HFPC: tarcza 4 narusza dyrektywę o dostępie do adwokata

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Mijają już prawie cztery lata od momentu kiedy Polska miała wdrożyć dyrektywę unijną o dostępie do adwokata. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że polskie przepisy są w tym zakresie wystarczające, innego zdania są obrońcy praw człowieka i prawnicy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uzupełniła właśnie swoją skargę do Komisji Europejskiej o wątpliwości prawne związane z przepisami przyjętymi w tarczy antykryzysowej 4.

26.06.2020

Lekarze zniecierpliwieni sytuacją z biegłymi, proponują zmiany... dla siebie

Wymiar sprawiedliwości

Wynagrodzenia biegłych lekarzy powinny być wyjęte z trybu ustawowego - uważają medycy i chcą zaproponować Ministerstwu Sprawiedliwości konkretne rozwiązania. W ich ocenie zmiany są pilnie potrzebne, bo sporządzane teraz opinie w sprawach medycznych pozostawiają wiele do życzenia, a stawki nie są dla praktyków atrakcyjne. Problem w tym, że w ocenie pozostałych biegłych i prawników konieczne są zmiany systemowe.

26.06.2020

Monika Całkiewicz została Dziekanem Rady OIRP w Warszawie

Prawnicy

Monika Całkiewicz, dotychczasowa Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, została wybrana Dziekanem Rady OIRP w Warszawie na najbliższe 4 lata. Otrzymała 260 głosów poparcia, przy zaledwie pięciu głosach przeciw i dwóch wstrzymujących się.

25.06.2020

Sądy się "odmroziły", ale nie dla publiczności

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W przypadku większości - bo aż 88 proc. sądów - ograniczono dostęp lub wręcz zakazano publiczności wstępu do sądów, a w 37,6 proc. zarządzeń prezesów znalazły się przepisy bezwzględnie wykluczające...

25.06.2020

Sprawcą zabójstwa - recydywista, Prokurator Generalny kieruje kasacje

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został skazany na karę łączną - 16 lat więzienia, m.in. za zabójstwo w warunkach recydywy specjalnej wielokrotnej. Wyrok utrzymał sąd apelacyjny. W ocenie Prokuratora Generalnego kara wymierzona sprawcy jest rażąco niewspółmierna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu.

25.06.2020

NRA sprawdza jak adwokaci radzą sobie w czasie COVID-19

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

1550 adwokatów wypełniło ankiety przygotowane przez Naczelną Radę Adwokacką, dotyczące sytuacji kancelarii w związku z koronawirusem - najwięcej z ORA w Warszawie. Już wstępne wnioski pokazują, że jest lepiej niż sądziła adwokatura.

25.06.2020

RPO: W sporze o alimenty priorytetem dobro dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć kto w postępowaniu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ma reprezentować dziecko: rodzic czy odrębny kurator. W ocenie RPO, skoro między rodzicami zachodzi konflikt interesów, to dziecko – zgodnie z nadrzędną zasadą jego dobra - powinien reprezentować kurator.

24.06.2020

Narasta problem z biegłymi sądowymi, a MS zasłania się COVID-em

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wykluczenie cyfrowe, pisanie opinii na akord, bazowanie na wiedzy sprzed kilkudziesięciu lat - to główne grzechy wielu polskich biegłych. Lekarstwem miała być ustawa, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie potrafi powiedzieć kiedy powstanie. Opóźnienie składa na karb... koronawirusa. Prawnicy i sędziowie mówią, że tak źle z opiniami jak teraz, już dawno nie było.

24.06.2020

E-rozprawy, e-kontakty z klientami - KRRP przygotowuje radców na nowe wyzwania

Prawnicy LegalTech Koronawirus

Koronawirus uderzył mocno w rynek prawniczy. Ograniczenia w pracy sądów i obostrzenia związane z epidemią spowodowały, że prawnicy coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Dodatkowo kolejne tarcze antykryzysowe wprowadziły możliwość e-rozpraw w sprawach karnych i cywilnych. Krajowa Rada Radców Prawnych chce przygotować do tego prawników i publikuje Księgę Bezpieczeństwa Komunikacji Elektronicznej.

24.06.2020

RPO: Wytyczne dla zdających aplikantów naruszają konstytucję

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus

Jeśli komisja egzaminacyjna uzna, że aplikant wykazuje objawy chorobowe, może wykluczyć go z egzaminu - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie taka wytyczna budzi wątpliwości bo członkowie komisji nie mają kwalifikacji do oceny, czy ktoś może być chory, czy nie.

23.06.2020

Z maseczkami, bez telefonów - ruszają egzaminy adwokackie i radcowskie

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus

23 czerwca aplikanci adwokaccy i radcowscy rozpoczynają swój egzamin zawodowy. Wyjątkowy, bo z powodu koronawirusa opóźniony o trzy miesiące i pod specjalnym nadzorem. Czekają na nich restrykcje związane z zasłanianiem nosa i ust, ograniczenia dotyczące osób towarzyszących, zakaz wnoszenia telefonów, wymóg dezynfekowania komputerów.

23.06.2020

E-doręczenia utknęły w sferze obietnic

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

"Odmrożone" sądy wysyłają do pełnomocników bieżące i zaległe przesyłki sądowe. Jedni skarżą się na ich nadmiar, drudzy czekają na te pisma, które już dawno powinni dostać. Większość prawników podkreśla, że e-doręczenia są konieczne. MS zapowiadało, że wróci do sprawy, teraz jednak czeka na projekt, który tkwi w Sejmie od lutego i daje możliwość wprowadzenia szybkich doręczeń... za 9 lat.

23.06.2020