Nieobecni nie mają racji? Wizja wyroku zaocznego ma zaktywizować pozwanych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

W świetle przepisów w określonych sytuacjach, gdy pozwany jest bierny, może zapaść wyrok zaoczny. Taki wyrok wydaje się pod nieobecność pozwanego, jeśli nie bierze on aktywnego udziału w procesie. Pozwany może bronić się przed jego wydaniem, jeśli złoży odpowiedź na pozew lub stawi się na rozprawę. Ale też nie zawsze wyrok zaoczny jest korzystny dla powoda.

29.05.2020

Czerwcowe egzaminy prawnicze z maseczkami i bez pytań o tarczę antykryzysową

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Restrykcje związane z zasłanianiem nosa i ust, ograniczenia dotyczące osób towarzyszących, własny sprzęt, przybory i jedzenie - to wytyczne resortu sprawiedliwości na egzaminy radcowskie i adwokackie. Zgodnie z planem mają się odbyć od 23 do 26 czerwca, co ważne obowiązuje na nich znajomość stanu prawnego na 24-27 marca.

29.05.2020

Kina się otwierają, sądy zamykają dla publiczności - konstytucyjne prawo zagrożone

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy w całym kraju pod hasłem "koronawirus", ograniczają publiczności dostęp do sal sądowych. Rekomendowały to zresztą zgodnie - co praktycznie się nie zdarza - i Ministerstwo Sprawiedliwości, i stowarzyszenie Iustitia. Problem w tym, że nawet sędziowie widzą w takim podejściu uderzenie w jawność rozpraw i wprost - łamanie konstytucji.

29.05.2020

Zarzut dyscyplinarny dla sędziego Żurka za kwestionowanie statusu Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zachowania przynoszące "ujmę godności sędziego" i podważające "zaufanie do jego niezawisłości, niezależności i bezstronności", a także naruszające zasady etyki zawodowej - to zarzuty postawione sędziemu Waldemarowi Żurkowi, sędziemu Sądu Okręgowego w Krakowie, przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

28.05.2020

Iustitia: Sędzia ma dbać o przestrzeganie konstytucji i bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sędzia jest gospodarzem na sali sądowej, więc w dobie koronawirusa, ma podjąć próbę zadbania o bezpieczeństwo pracowników sądu, stron, respektowanie konstytucyjnych zasad i standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich, wymieniając pięć złotych zasad, pięć przykazań dla sędziów także na czas COVID-19.

28.05.2020

Od batalii o togi, po odsuwanie od spraw - niełatwe życia ławnika w SN

Wymiar sprawiedliwości

Ławnicy, co do zasady mieli być w Sądzie Najwyższym czynnikiem społecznym patrzącym władzy sądowniczej na ręce. Mimo jednak, że są w nim już ponad rok - jak sami podkreślają - nie tylko odsuwa się ich od orzekania w sprawach, ale nie mają nawet swoich własnych tóg i biretów. Teraz apelują do Sejmu o zmiany w Kodeksie wyborczym, umożliwiające im rozpatrywanie protestów wyborczych.

28.05.2020

Trudny powrót do normalności - w sądach analizują, które sprawy na wokandy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo, że od 18 maja sądy mogą rozpoznawać sprawy spoza katalogu pilnych, wiele "zwykłych" nadal nie wróciło na wokandy. Problemów jest wiele, począwszy od kwestii zapewnienia bezpieczeństwa na salach, po wątpliwości związane z systemami do rozpraw online. Część sędziów mówi wprost, że ich zadaniem nie powinna być ocena ryzyka przeprowadzenia rozprawy w normalnym trybie.

28.05.2020

KE nadal chce wiązać fundusze z praworządnością 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska poinformowała w środę, że podtrzymuje swoją propozycję powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. - Dołożę wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie UE wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były stanowcze - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova (fot.).

27.05.2020

Manowska: Uchwała trzech izb blokuje współpracę w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dopóki nie rozwiążemy problemu uchwały trzech izb Sądu Najwyższego nie będzie możliwa dalsza dobra współpraca - twierdzi nowa I prezes SN Małgorzata Manowska. Jej zdaniem Sąd Najwyższy powinien powrócić do kwestii poruszonych w tej uchwale, która zakwestionowała status sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

27.05.2020

Podsłuch coraz łatwiejszy i nadal poza kontrolą

Wymiar sprawiedliwości Policja

Za sześć miesięcy wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o Policji, po raz kolejny rozszerzająca katalog przestępstw, w których można stosować kontrolę operacyjną. Podsłuchy i inne działania służb stają się coraz częstsze i poza realną kontrolą. W ocenie prawników - najwyższy czas na zmiany i przemodelowanie obecnego systemu.

27.05.2020

Sytuacja w ośrodku w Gostyninie może wymknąć się spod kontroli

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zagrożenie koronawirusem spowodowało wprowadzenie dodatkowych restrykcji w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, co skutkuje napięciami pomiędzy umieszczonymi tam a personelem. Sytuacja jest o tyle trudna, że dawno już przekroczono pojemność ośrodka, w tej chwili jest w nim 86 osób, a tylko w czasie epidemii przyjęto 3

27.05.2020

Michał Laskowski: Jest jeszcze o co walczyć w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miałem wątpliwości, czy przyjąć prezydencką nominację na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną, ale przeważyły argumenty, że jest jeszcze o co walczyć w tym miejscu - mówi sędzia Michał Laskowski. I dodaje, że będzie próbował zachować w Sądzie Najwyższym te wszystkie wartości, które stanowiły zawsze o randze i powadze tej instytucji.

26.05.2020

RPO: Pytanie do TSUE to nie podważanie statusu sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator chce wyłączenia ze sprawy trzech sędziów z Krakowa, zarzucając im zakwestionowanie statusu prawnego sędziów powołanych przez nową KRS, poprzez skierowanie w tej sprawie pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE. Rzecznik praw obywatelskich podważa to stanowisko twierdząc, że Pytań o wykładnię prawa Unii, nie można utożsamiać z kwestionowaniem statusu osoby jako sędziego.

26.05.2020

Małgorzata Manowska otrzymała nominację na I prezesa Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent wręczył we wtorek dr hab. Małgorzacie Manowskiej, sędziemu Izby Cywilnej, nominacje na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Jej kadencja potrwa sześć lat. Manowska była jedną z osób zarekomendowanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, ale większe od niej poparcie uzyskał prof. Włodzimierz Wróbel.

26.05.2020

Michał Laskowski powołany na prezesa Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Michał Laskowski odebrał we wtorek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt powołania na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną. Jak powiedział Prawo.pl, zdecydował się na to po długim namyśle, bo uznał, że są wartości, które będzie mógł z tej pozycji bronić.

26.05.2020

TK odwołał rozprawę w sprawie pytania o wyłączanie nowych sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzy we wtorek pytania Sądu Najwyższego dotyczącego wniosków o wyłączanie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na wyłonienie ich przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. O odwołaniu rozprawy poinformowano w poniedziałek na stronie TK, ale nie podano przyczyny tej decyzji.

26.05.2020

Rzecznik rządu: Organizacja wymiaru sprawiedliwości to wewnętrzna sprawa każdego kraju

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego oceniła, że od czasu rozpoczęcia procedury z art. 7 traktatu o UE sytuacja w Polsce pogorszyła się i dlatego Komisja Europejska i Rada UE powinny podjąć stanowcze działania. Rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do tej oceny, mówi, że kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości jest domeną krajową.

26.05.2020

Izba Dyscyplinarna wyda uchwałę w sprawie obsady sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 26 maja Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zbierze się w składzie siedmiu sędziów, aby rozstrzygnąć zagadnienie prawne dotyczące obsady sądu w sprawie uchylenia immunitetu prokuratora, obwinionego o przestępstwo z oskarżenia publicznego. Problem powstał w związku ze zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 14 lutego br.

26.05.2020

Debata w PE: Odebrać Polsce fundusze za łamanie praworządności 

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polskie władze powinny ponieść konsekwencje odchodzenia od wartości unijnych - mówiła większość europosłów z komisji wolności obywatelskich PE, podczas zorganizowanej w poniedziałek dyskusji na temat praworządności. Zdaniem uczestników debaty, Polski rząd chce korzystać z unijnych przywilejów, odrzucając wartości UE.

25.05.2020

Wadliwa procedura wyłaniania I Prezesa. Sprawa dla prokuratora?

Objęcie stanowiska I prezesa Sądu Najwyższego przez Małgorzatę Manowską jest kwestionowane przez część prawników ze względu na złamanie procedury wyborów. Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN - według większości tego gremium - dopuścił się przestępstwa - przekroczenia uprawnień z art. 231 kk. oraz innych naruszeń.

25.05.2020