Prawo.pl
Zanim strony zdecydują się na zawarcie umowy, warto ustalić to, w jakiej formie powinny być złożone ich oświadczenia. Niedochowanie przepisów prawa i zastosowanie niewłaściwej formy w określonych przypadkach rodzi skutek nieważności umowy.
Aleksandra Partyk
29.03.2021
Prawo cywilne
Nie zamierzam marnować czasu do drugiej części Krajowego Zjazdu Adwokatury. Dyskusja o zmianach w zasadach etyki powinna toczyć się nadal, a naturalnym kierunkiem, w którym powinniśmy teraz ją rozwinąć, jest pion dyscyplinarny samorządu adwokackiego - mówi adwokat Przemysław Rosati, prezes NRA. Wśród pilnych priorytetów wymienia też określenie zasad świadczenia pomocy prawnej.
Patrycja Rojek-Socha
29.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy są zgodni, że kara ograniczenia wolności powinna być częściej stosowana, bo pełni istotną rolę wychowawczą. Problem w tym, że szczególnie w okresie koronawirusa brakuje miejsc, w których skazani mogą wykonywać prace społeczne. Przypomnijmy, jest to kara nieizolacyjna, wymierzana najczęściej za lżejsze przestępstwa.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
28.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Choć większość sądów nadal pracuje, w wielu z nich trzecia fala koronawirusa staje się mocno odczuwalna. W co najmniej kilku wprowadzono ograniczenia i szczególne zasady pracy, są też takie, które do 9 kwietnia odwołały wszystkie posiedzenia jawne - rozpatrywane są tylko sprawy pilne. Odwoływane są badania w Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy, którzy mimo ogłoszonych obostrzeń, chcą otworzyć swoje biznesy, muszą się liczyć z kontrolami. Ich utrudnianie lub udaremnianie może stanowić wykroczenie lub nawet przestępstwo, za co grożą kary. Dlatego zamykając drzwi przed inspektorem sanepidu, lepiej się dwa razy zastanowić. Jeśli jednak wyda decyzję nakładającą karę, warto wnieść odwołanie, bo podstawa kar jest wątpliwa.
Jolanta Ojczyk
27.03.2021
Prawo karne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Skazanie karne za krytyczną wypowiedź w kontekście zawodowym i zarzucenie współpracownikowi złej wiary stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy sprawy z Grecji, ale jest też kolejnym argumentem za wykreśleniem z polskiego kodeksu karnego art. 212, penalizującego zniesławienie.
Katarzyna Warecka
26.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Podczas sejmowych prac nad nowelą procedury cywilnej wprowadzono poprawkę, która zakłada e-doręczenia pism procesowych przez sądowy portal informacyjny. Plusem jest 14 dni na awizowanie, bo zgodnie z wstępną wersją projektu skutek doręczenia miał być następnego dnia. Prawnicy są jednak sceptyczni, bo nowa propozycja oznacza konieczność masowego rejestrowania się w systemie.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2021
Wymiar sprawiedliwości

Sposób na młodego hejtera - nie kara, a porządna edukacja

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Akt oskarżenia wobec uczniów, którzy stanęli przed sądem za znieważanie prezydenta RP Andrzeja Dudy wywołał dyskusję, czy taki czyn powinien w ogóle być przestępstwem. A nawet jeżeli, czy powinny za niego odpowiadać również nastolatki. Tym bardziej, że brakuje systemowych rozwiązań, które pozwalałyby na zwalczanie mowy nienawiści. Jednak prawnicy nie mają w tej sprawie jednoznacznej opinii.
Monika Sewastianowicz
26.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Od 31 marca 2020 r. wszedł w życie przepis zawieszający terminy procesowe, ale stan epidemiczny wprowadzono już 13 marca - wtedy też sądy ograniczyły pracę. Pełnomocnik przyjął więc, że od tej daty został wstrzymany czas, w jakim miał złożyć kasację. Sąd apelacyjny odrzucił ją jako spóźnioną, SN - przy zażaleniu - uznał jednak rację prawnika i orzekł, że wyjątkowa sytuacja uzasadniała działanie przepisu wstecz.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W przeciwieństwie do przedstawicieli innych zawodów prawniczych, komornik w swej sprawie dyscyplinarnej nie może wnieść kasacji do Sądu Najwyższego. Takie ograniczenie - w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich - jest niezrozumiałe i nie znajduje podstaw. Apeluje więc do ministra sprawiedliwości o zmianę prawa.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy rozpatrzy sprawę o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania. O przekazaniu jej tam decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował w czwartek rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.
Krzysztof Sobczak
25.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
W związku z nieobecnością jednego z sędziów rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie konstytucyjności przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich została przełożona na 12 kwietnia - poinformowało w czwartek biuro TK. Sprawa, którą TK miał rozpoznać 25 marca, została zainicjowana wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Obrońca oskarżonego o niealimentację zawnioskował w apelacji o przeprowadzenie dowodu z akt postępowania komorniczego na okoliczność zajęć komorniczych i kwot wpłacanych przez klienta. Chciał pokazać, że rodzic nie uchylał się od płacenie alimentów. Sąd jednak uznał, że celem dowodu jest obstrukcja procesowa. Nie zgadza się z tym Sąd Najwyższy, który uznał kasację za zasadną.
Aleksandra Partyk
25.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie w całym kraju zmagają z koronawirusem i nawałem spraw. Po epidemii może być jeszcze gorzej. Wraca więc temat sędziów pokoju, którzy jak superbohatorowie mają zdjąć z ich barków część spraw. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie w przepisach. Nieprzemyślane - zdaniem prawników - zwiększą obciążenie sądów i dołożą ryzyko politycznych wpływów na orzeczenia.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Wymiar sprawiedliwości

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W karcie pojazdu znajdują się najistotniejsze informacje o aucie, jego posiadaczach oraz o wszelkich zmianach czy sposobie użytkowania. Wymóg jej wydawania został wprowadzony 1 lipca 1999 r. na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co ważne w sierpniu 2020 r. prezydent podpisał nowelizację, w myśl której, od 4 września 2022 r. zostanie zniesiony obowiązek jej wydawania.
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Policja
Adwokatura ma być aktywniejsza w propozycjach legislacyjnych, chętniej korzystać z nowych technologii i wspierać adwokatów choćby w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej i konkurencji na rynku. Zmiany szykują się także w zakresie adwokackich dyscyplinarek, tak by zapobiegać przedawnieniu spraw - wynika z zapowiedzi Przemysława Rosatiego, nowego prezesa NRA
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Wardyński i Wspólnicy doradzała Salling Group w procesie nabycia Tesco (Polska). Zamknięcie transakcji nastąpiło 16 marca 2021 r., cztery dni po wydaniu zgody przez Prezesa UOKiK. Wartość przedsiębiorstwa została określona na 900 mln PLN (ok. 1,5 mld DDK).
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Rynek

PESEL dla dziecka, ale bez "uznawania" jednopłciowych rodziców - projekt MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna
Polskie sądy administracyjne pytają TSUE, a Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmianami w prawie rodzinnym rozwiązać kwestie rejestracji dzieci polskich obywateli, które urodziły się za granicą. Przy okazji chce też - jak informuje - wykluczyć możliwość "faktycznego" uznania jednopłciowych małżeństw. W polskich aktach nie będzie można wpisywać dwóch matek lub dwóch ojców.
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

Od 1 kwietnia ruszy Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Powstanie z przekształcenia wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, która działa od 2018 r. Zadaniem przekształconej uczelni będzie - podobnie jak obecnie - szkolenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości, Od 1 października 2021 rusza na niej nowy kierunek - prawo.
Monika Sewastianowicz
24.03.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Sąd zasądził od kobiety ponad 70 tys. zł wraz z odsetkami. Chodziło o umowę pożyczki. Problem, że choroba uniemożliwiała jej samodzielne reprezentowanie swoich interesów przed sądem. Prokurator Generalny uznał, że doszło do rażące naruszenie prawa procesowego oraz m.in prawa do sądu i wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną.
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
W najbliższy poniedziałek - 29 marca - odbędzie się posiedzenie plenarne "nowej" Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Wyłonione zostanie prezydium - wiceprezesi, sekretarz i skarbnik. Przypomnijmy, 19 marca na nowego prezesa NRA wybrany został adwokat Przemysław Rosati.
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Prawnicy
W Trybunale Konstytucyjnym 28 kwietnia br. odbędzie się rozprawa w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. TK rozpatrzy pytanie skierowane w kwietniu ubiegłego roku przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
23.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rząd wciąż nie wie jak wyłonić polskiego kandydata do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości UE prosił polski rząd, by do końca ubiegłego roku wskazał kandydata z Polski na nowego sędziego. Dotąd to nie nastąpiło, a w rządzie cały czas trwają analizy, jak to zrobić. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który sugeruje, by zostało to przeprowadzone w ramach procedury konkursowej. Kadencja prof. Marka Safjana kończy się w październiku.
Krzysztof Sobczak
23.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Aplikant adwokacki, który dostarczył osadzonemu dokumenty, złamał zasady etyki i godności zawodu. Wobec tego nie posiada nieskazitelnego charakteru. Jednak został wpisany na listę adwokatów, gdyż sprzeciw ministra sprawiedliwości okazał się nieskuteczny. Został podpisany po przekroczeniu ustawowego terminu 30 dni - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił zarówno decyzję ministra,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym wprowadza wiele ważnych zmian zarówno dla twórców i wydawców, jak i użytkowników dzieł. Ponieważ jednak w wymaganym czasie, który upływa za dwa i pół miesiąca, raczej nie powstanie implementująca te zasady ustawa, w tej sytuacji, przynajmniej w części, na sądy spada odpowiedzialność za prounijną ich wykładnię
Krzysztof Sobczak
23.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sąd Okręgowy w Katowicach postanowił skierować pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące legalności powołania wszystkich sędziów, którzy otrzymali rekomendację nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Postanowienie w tej sprawie wydał skład orzekający pod przewodnictwem sędziego Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
22.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Osoby prywatne nie mogą odpowiadać za błędy organów administracyjnych, a sądowe unieważnienie aktów zakupu nieruchomości gruntowej od skarbu państwa, bez rekompensaty dla skarżących, naruszyło prawo do poszanowania mienia - stwierdził w wydanym w ubiegłym tygodniu orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
22.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Portal Sądownictwa Powszechnego ma zastąpić Portal Informacyjny Sądów Powszechnych i posłużyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym - dowiedziało się Prawo.pl. Trwają też rozmowy z dostawcami systemów repertoryjno-biurowych dla sądów i prace na kolejnymi zmianami w przepisach. Tymczasem w Sejm szykuje się batalia o e-doręczenia w sprawach cywilnych.
Patrycja Rojek-Socha
22.03.2021
Wymiar sprawiedliwości

Są kandydaci - ruszy kolejna próba wyboru RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Bartłomiej Wróblewski z ramienia PiS, Piotr Ikonowicz rekomendowany przez Lewicę oraz Sławomir Patyra proponowany przez koalicję Polską i Koalicję Obywatelską - to kolejni kandydaci na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W piątek upłynął termin zgłaszania kandydatów, a wybór Rzecznika odbędzie się prawdopodobnie podczas posiedzenia Sejmu w połowie kwietnia.
Krzysztof Sobczak
20.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna