Prawo.pl
Komendant odmówił policjantowi przyznania świadczenia motywacyjnego z uwagi na wniesienie przeciwko niemu subsydiarnego aktu oskarżenia. Przepisy stanowią jednak, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu jego prawomocnego zakończenia. WSA w Olsztynie uchylił więc sporny rozkaz personalny.
Dorian Lesner
04.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo pracy
Jeżeli strona postępowania administracyjnego wniosła o elektroniczne doręczenie pism, organ związany jest tym wyborem. Doręczenie w trybie tradycyjnym nie może wówczas mieć miejsca, chyba, że doręczenie elektroniczne będzie niemożliwe lub bezskuteczne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Marek Sondej
04.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Należy pilnie wykonać wyrok w sprawie Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce, w którym Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z udziałem osoby wybranej na miejsce już zajęte jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, a taki organ nie spełnia wymogu „sądu ustanowionego ustawą”
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeśli się spłaszczy strukturę sądownictwa, utworzy jeden wielki sąd rejonowy, to da to instrument do weryfikacji i przerzucania sędziów pomiędzy wydziałami. Dzisiaj już to widzimy, choćby w sprawie sędziego Gąciarka. To jest grożenie palcem dziesiątkom sędziów w Polsce, nawet bez postępowania dyscyplinarnego. W planowanej reformie chodzi o to, by nas mocniej złapać za gardło
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.06.2021
Prawnicy
Orzeczenie sądu oddalające wniosek o wznowienie postępowania w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym, ani nie dotyczy głównego przedmiotu postępowania, ani tym bardziej nie tworzy nowej, trwałej sytuacji prawnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i pozostawiła bez rozpoznania skargę nadzwyczajną
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Nie mam prawa, legalnej możliwości, ani zamiaru ingerowania w treść orzeczeń Sądu Najwyższego, opatrując pierwszą ich stronę jakimikolwiek dopiskami - poinformowała I prezes SN Małgorzata Manowska, odnosząc się do wniosku adwokata Michała Romanowskiego, który wysłał do niej wezwanie przedegzekucyjne w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność - bez Polski

Prawo karne Finanse publiczne Prawo europejskie
Prokuratura Europejska, która ma ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii, rozpoczęła działalność we wtorek 1 czerwca. - Europejscy prokuratorzy, pod silnym przewodnictwem Laury Kovesi, będą zwalczać przestępców i pilnować, aby żadne euro nie zostało zmarnowane z powodu korupcji lub oszustw - skomentowała wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Prawo karne Finanse publiczne Prawo europejskie
W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się na postawienie przed sądem karnym prof. Włodzimierza Wróbla, sędziego SN. Zdaniem prokuratury miał on doprowadzić do bezprawnego pobytu osadzonego zakładzie karnym. Ale regulamin SN nie przewiduje procedury sprawdzenia, czy oskarżony przebywa na wolności czy w zakładzie zamkniętym. Tę kwestię należy jak najszybciej uregulować
Krzysztof Sobczak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - przekonuje minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w związku ze znalezieniem zwłok młodej kobiety.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W czasie pandemii kwestia tego czy i jakie konta e-mailowe posiadają prawnicy, nabiera istotnego znaczenia. W przypadku adwokatów nadal są osoby, które nie mają poczty elektronicznej lub mają ją na domenach, które nie należą raczej do tych najbezpieczniejszych. Naczelna Rada Adwokacka właśnie pozyskała możliwość korzystniejszych cen na usługi Microsoftu i Google.
Patrycja Rojek-Socha
31.05.2021
Prawnicy

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra
Radosław Górski
29.05.2021
Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Kodeks karny chroni nasze relacje z rzeczami, a w związku z tym i relacje ludzi z robotami mogą być uregulowane przepisami. Sztuczna inteligencja już obecnie jest szeroko wykorzystywana w wymiarze sprawiedliwości; algorytm ustala składy sędziowskie, ocenia ryzyko ucieczki więźniów oraz przewiduje i zapobiega przestępstwom. Jednak człowiek musi mieć nad nim stałą kontrolę,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2021
Prawo karne Prawo AI

Spory frankowe w sądach to 47 tys. pozwów

Prawo cywilne Kredyty frankowe
Według danych Związku Banków Polskich, na koniec I kwartału w sądach było około 47 tys. spraw sądowych, dotyczących kredytów walutowych. Tylko w kwietniu przybyło 3 tys. nowych pozwów. To oznacza, że sprawy sądowe dotyczą już ponad 10 proc. wszystkich spłacanych nadal kredytów walutowych. Według Biura Informacji Kredytowej, na koniec kwietnia spłacanych było blisko 420 tys.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Aplikantka Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie Kamila Ferenc otrzymała tytuł Prawnika Pro Bono 2021. Radca prawny z Łodzi dr Anna Banaszewska, specjalistka prawa medycznego, otrzymała pierwsze wyróżnienie. Nagrodzono aktywność w zakresie prawa medycznego, prawa kobiet, edukację dzieci i walkę o czyste środowisko.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2021
Prawnicy
Wzbudzająca spore kontrowersje ustawa o służbie zagranicznej wejdzie w życie w połowie czerwca. Jednym z jej głównych założeń jest zobowiązanie urzędników do zachowania tajemnicy dyplomatycznej. Tyle że sama jej definicja jest ogólna i podatna - jak mówią eksperci - na arbitralne interpretacje. Dodają, że to kolejne zmiany, które ograniczają dostęp do informacji publicznej.
Patrycja Rojek-Socha
29.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym. Ochronie jako dobra osobistego podlegają zdrowie, wolność, prywatność, do naruszenia i zagrożenia których może prowadzić naruszenie standardów jakości powietrza określonych w przepisach prawa - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.05.2021
Od kilku lat resort sprawiedliwości wprowadza zmiany w przepisach - które w ocenie prawników - stopniowo ograniczają znaczenie samorządu sędziowskiego. Celem - jak podkreślają - jest wzmacnianie roli prezesów sądów i uniemożliwienie pozostałych sędziom zajmowania wspólnych stanowisk w sprawach i dotyczących kadr, i kwestii organizacyjnych, także opiniowania kandydatów na sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
28.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Problemy z Krajowym Rejestrem Karnym już na początku pandemii zgłaszali kuratorzy sądowi. Ministerstwo Sprawiedliwości analizowało sprawę i zapewniało, że sytuacja się poprawi. Minął rok i efektów nie widać. Co więcej, na czas oczekiwania na kartę karną zaczynają skarżyć się sędziowie. Bez niej nie powinni orzekać, a czekając na nią - tracą nawet... kilka miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
28.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na posiedzeniu niejawnym 26 maja br. odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie o podział majątku między sędzią Waldemarem Żurkiem a jego byłą żoną do 30 czerwca br. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie od korzystnego dla powoda wyroku złożył Prokurator Generalny, powołując się na konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.05.2021
Prawnicy
Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną firmy, która zajmowała się m.in. dystrybucją suplementu diety mającego poprawić sprawność seksualną mężczyzn. Spółka wystąpiła jednak do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo jak wskazuje doszło do naruszenia jej prawa do rozpoznania sprawy przez niezależny, bezstronny, i ustanowiony ustawą sąd.
Patrycja Rojek-Socha
27.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Po głośnej sprawie zabójstwa 11-latka z Katowic Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do propozycji zaostrzenia kar wobec sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Przypomnijmy, zmiany w tym zakresie próbowano wprowadzić wiosną 2019 r., ostatecznie nowela została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Przyczyną był sposób procedowania nad regulacją.
Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości

KRS rekomenduje Macieja Nawackiego do NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, a także członek Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki, został w czwartek rekomendowany przez ten organ do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konkursie sędziowskim pokonał 17 innych kandydatów, a o jego nominacji zadecyduje prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
26.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kilometry papieru zalegającego w kancelariach komorniczych, ale też w składnicy akt w Łęczycy stały się realnym problemem. Sytuację pogorszyła jeszcze skarga nadzwyczajna, która także w tym przypadku ogranicza możliwość brakowania akt. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc zachęcać komorników i samorząd do ich digitalizowania i rozważa zmiany odciążające ich od kosztów.
Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka
Krzysztof Sobczak
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Rośnie liczba zakażeń COVID-19 - zwłaszcza w województwach: podlaskim i lubelskim. Rząd nie podjął na razie decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a obecne obowiązują do końca października. Póki co władze zapowiedziały lepsze egzekwowanie przepisów - należy pamiętać, że od końca zeszłego roku mają ku temu podstawę prawną.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Po blisko 8 godzinach obrad we wtorek zapadła decyzja o odroczeniu posiedzenia dwóch Izb Sądu Najwyższego - Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej, które mają rozstrzygnąć, czy utrata więzi rodzinnej wymaga wypłacenia zadośćuczynienia. Problem dotyczy rodzin, których bliski jest poszkodowany w wyniku działań niedozwolonych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,
Krzysztof Sobczak
25.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.
Patrycja Rojek-Socha
25.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo