Prawo.pl
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie każdego roku w rocznicę śmierci włoskiego sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień ten ma upamiętniać bezkompromisową postawę w dążeniu do sprawiedliwości oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów
Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie nakazującego mu w drugiej instancji przeproszenie krakowskiej sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacenie 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora. Chodziło o treść komunikatu opublikowanego przez MS po odwołaniu Morawiec ze stanowiska prezesa sądu.
Krzysztof Sobczak
21.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Krajowy Rejestr Zadłużonych zacznie działać na zmienionych zasad nie w lipcu, lecz w grudniu br. Sejmowe komisje poparły poprawkę senacką w tej sprawie, co może sugerować, że tak też zdecyduje Sejm. Ostatecznie zadecydują o tym posłowie na plenarnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, tj. 28 maja.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk
21.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Koronawirus dał się polskim sądom mocno we znaki. Uwypuklił też wieloletnie zaległości, m.in. w informatyzacji. Namacalnymi skutkami są odległe terminy rozpraw. Nawet w sprawach karnych, których jest mniej, nowe wyznaczane są dopiero za kilka miesięcy. Do tego dochodzą ciągłe zmiany w przepisach i nieustające problemy kadrowe. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się kolejny etap reformy sądów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
21.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Od sześciu lat mamy system, w którym konstytucja nie jest najwyższym prawem, nie musi być chroniona sądowo, nie muszą być niezależne sądy. Szczególnie martwi mnie, że dorobek Trybunału Konstytucyjnego ulega roztrwonieniu. Nie wiem czy w przyszłości da się ten dorobek waloryzować. Lata pracy kilku generacji sędziów mogą pójść na marne - uważa prof. Mirosław Granat,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy powszechnie korzystają z nowych technologii, ale po nowe narzędzia sięgają już rzadziej. Co ważne nie czują też presji w tym zakresie ze strony swoich klientów. Z kolei potencjał do jej wdrażania widzą w pracy zdalnej, zabezpieczeniu poufności dokumentów przesyłanych klientom i ochronie danych osobowych - to wnioski płynące z ankiety przeprowadzonej przez warszawskich radców.
Patrycja Rojek-Socha
21.05.2021
Prawnicy
Najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - takiej zmiany w Kodeksie cywilnym chce prezydent Andrzej Duda. W czwartek 20 maja br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu i został on skierowany do prac w komisjach.
Krzysztof Sobczak
20.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Katarzyna Chmura, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku została w czwartek wybrana do Krajowej Rady Sądownictwa. Zajmie wolne miejsce sędziowskie w tym organie, które powstało po przejściu w styczniu br. w stan spoczynku przez sędzię Teresę Kurcyusz-Furmanik.
Krzysztof Sobczak
20.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział w czwartek, że jest gotowy pakiet szeregu rozwiązań dotyczących reorganizacji polskiego sądownictwa. - Te prace są bardzo zaawansowane, czekamy na zgodę polityczną - wyjaśnił. Nie wykluczył, że jeden z tych projektów będzie dotyczył spłaszczenia struktury sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
20.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Co się dzieje z przesyłkami pocztowymi, kiedy zakończy się postępowanie upadłościowe? Przepisy są niejasne, jedni syndycy informują pocztę o rozpoczęciu i zakończeniu postępowania, inne tylko o rozpoczęciu. Wtedy zainteresowany obywatel może już w ogóle nie dostać swojej poczty.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W przygotowanej dla Trybunału Sprawiedliwości UE opinii rzecznik generalny Michal Bobek stwierdził, że polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym, jest sprzeczna z unijnym prawem.
Krzysztof Sobczak
20.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

RPD apeluje o powrót do prac nad ustawą o nieletnich

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Projekt był już gotowy wiosną 2019 r., ale prace opóźniły się m.in. w związku z międzyresortowymi ustaleniami. Miano do niego wrócić po wyborach. Teraz Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka apeluje o wznowienie prac nad regulującą. Przypomnijmy, projekt miał wprowadzić granicę wieku w przypadku przejawów demoralizacji - 10 lat i nowy środek - ośrodki wychowawczo-adaptacyjne.
Patrycja Rojek-Socha
20.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Jeśli Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyla po wielu latach prawomocne orzeczenie sądowe, to może sama ustalić komu przysługują prawa lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli skutki zaskarżonego wyroku są nieodwracalne, można sprawę umorzyć lub przyznać odszkodowanie, ale dodatkowego postępowania odszkodowawczego prowadzić nie trzeba.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.05.2021
Prawo cywilne Prawnicy
Już nie tylko o odszkodowania, ale też o franki, upadłości i rozwody toczą się batalie na rynku prawnym. Adwokaci skarżą się, że jak grzyby po deszczu wyrastają firmy specjalizujące się w usługach prawnych, które z ich profesjonalizmu korzystają co najwyżej na zasadzie współpracy. Ale ponieważ w odróżnieniu od adwokatów mogą korzystać z reklamy, łatwiej i szybciej docierają do klientów.
Patrycja Rojek-Socha
20.05.2021
Prawnicy Ochrona konkurencji

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.
Krzysztof Sobczak
19.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
97 osób czekało prawie trzy miesiące na wręczenie im przez prezydenta Andrzeja Dudę aktów mianowania na stanowisko asesora sądowego. Problem w tym, że egzamin złożyli jeszcze w grudniu 2020 r., a od lutego przestali dostawać stypendium przysługujące aplikantom. RPO prosi teraz o wyjaśnienia minister Grażynę Ignaczak-Bandych, szefową Kancelarii Prezydenta RP.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otwiera - jak mówią eksperci - drogę do mediacji w sprawach frankowiczów. Takie rozwiązanie jest zresztą na rękę sędziom, którzy już teraz obawiają się kolejnej fali tego typu spraw. Szykują się też do tego pełnomocnicy - NRA planuje nawet stworzenie listy adwokatów-mediatorów od spraw frankowych. Tyle, że samym bankom do ugód wcale się nie spieszy.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Od 18 maja kandydaci na adwokatów i radców prawnych rozpoczynają egzaminy zawodowe. Na "pierwszy ogień" idzie prawo karne, potem cywilne, rodzinne i gospodarcze, a na końcu administracyjne i etyka. Wszystko w reżimie sanitarnym. Tymczasem samorządy szykują zmiany, które w następnych latach mają jeszcze lepiej wspierać aplikantów w przygotowywaniu się do egzaminów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Prawnicy
Strona, która wniesie skargę kasacyjną może zdecydować o jej cofnięciu. Sąd powinien wówczas umorzyć postępowanie kasacyjne bez dokonywania weryfikacji podjętej czynności. Nie ma też w takiej sytuacji konieczności ustalania, czy druga strona sporu nie sprzeciwia się takiej decyzji – wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, nie obserwujemy obecnie zahamowania obrotu prawnego w Polsce. Wprost przeciwnie, w niektórych obszarach, jak np. budownictwo mieszkaniowe, widać istotne ożywienie i przyspieszenie, co w tak trudnych czasach powinno wszystkich cieszyć - mówi Lech Borzemski, nowy prezes Krajowej Rady Notarialnej. Jak dodaje, są obszary, w których notariusze mogliby poszerzyć swoje kompetencje.
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Celem wprowadzenia alimentów natychmiastowych, jak i rodzinnego postępowania informacyjnego przy rozwodach i separacjach, jest ochrona dobra dziecka. Usprawni to rozpatrywanie tych kategorii spraw przez sądy. Chcemy też uregulować kompleksowo postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ryzyko znęcania się nad osobami zatrzymanymi przez polskich funkcjonariuszy policji jest bardzo duże - wynika z najnowszego raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Eksperci Rzecznika Praw Obywatelskich punktują niedostatki systemu, jak choćby brak dostępu do obrońcy od początku zatrzymania i badań lekarskich wszystkich zatrzymanych.
Patrycja Rojek-Socha
17.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
NSA rozpoznał kolejne odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z sierpnia 2018 r. w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Podobnie jak w wyrokach z 6 maja 2021 r. uchylił uchwały KRS. Sąd stwierdził, że „obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Prawnicy
Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
Krzysztof Sobczak
17.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.
Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Resort sprawiedliwości w mediacjach widzi bowiem sposób na długoletnie batalie sądowe. Nie są to jednak jedyne zmiany. Jak ustaliło Prawo.pl, oprócz alimentów natychmiastowych, ma zostać określone co powinno zawierać orzeczenie w sprawie kontaktów z dzieckiem - a na to czekają m.in. kuratorzy sądowi.
Patrycja Rojek-Socha
17.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W tegorocznym egzaminie prokuratorskim wzięło udział aż 167 osób. To więcej niż w ubiegłym roku. Nie zdało go 27, w tym 5 asystentów prokuratora. Najwięcej - 11 osób - nie zdało egzaminu z prawa karnego materialnego. 133 egzaminowanym aplikantom zaproponowano już pracę na stanowisku asesora prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
15.05.2021
Prawnicy