Dr. hab. Pawła Wojciechowskiego powołano do Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Jest on autorem rozprawy pt. Wspólnotowy model urzędowej kontroli żywności, za którą otrzymał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo rolne. W 2016 na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Model odpowiedzialności administracyjnej w prawie żywnościowym uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, specjalność: prawo rolne, prawo administracyjne. Został adiunktem Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnionym w Instytucie Nauk Prawno-Administracyjnych.

Czytaj też: Katalog kar oraz zasady ich wymiaru w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów i asesorów sądowych oraz sędziów w stanie spoczynku >>>

Orzeczenia , które będzie wydawał nowy sędzia, podobnie jak wszyscy inni powołani po 2017 roku mogą być dotknięte nieważnością. TSUE stwierdził, że decyzje wydane z udziałem takich osób, wskazanych do powołania przez obecną KRS, mogą być uznawane za niebyłe, bo procedura ich powołania do SN rażąco naruszyła porządek prawny Unii, zaś takie osoby nie dają gwarancji bezstronności i niezawisłości sędziowskiej.

Brak gwarancji niezawisłości

Mimo, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekły, iż sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa po 2017 roku nie spełniają gwarancji niezawisłości i niezależności od władzy wykonawczej, prezydent powołuje kolejnych sędziów.

 

 

Te orzeczenia utrwaliła ostatnio wydana uchwała siedmiu sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego, w której stwierdzono, że Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw nie jest organem tożsamym z organem konstytucyjnym, którego skład i sposób wyłaniania reguluje Konstytucja RP, w szczególności w art. 187 ust. 1.

Czytaj też: Uchwała SN: KRS nielegalna, niezawisłość sędziów do oceny>>