Prawo.pl
RPO zwrócił się do resortu sprawiedliwości w sprawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową "odwieszających" terminy przedawnień. Miał wątpliwości, czy na ich mocy następuje wznowienie czy rozpoczęcie. Wiceminister Marcin Warchoł nie ma jednak wątpliwości, że chodzi o rozpoczęcie dalszego biegu.
Patrycja Rojek-Socha
24.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Obwiniony notariusz wynosząc poza kancelarię zbędne dokumenty, objęte tajemnicą notarialną, pozostawił je bez dozoru, czym naruszył tajemnicę i w ten sposób istotę swego zawodu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i uznała za trafny wyrok sądu samorządowego. Kara 10 tys. zł została uznana za adekwatną do wagi czynu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2020
Prawnicy
Kancelaria Baker McKenzie ogłosiła nowych liderów dwóch praktyk: na czele Praktyki Nieruchomości i Inwestycji Budowlanych stanął dr Mateusz Grabiec, natomiast Praktyką Energetyki i Infrastruktury będzie kierował mec. Michał Piekarski.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2020
Rynek
W prowadzonej korespondencji radca prawny powinien zachować umiar. Nie można sugerować w mailu, że brakiem honoru jest dalsze prowadzenie sprawy przez kolegę adwokata, a już zupełnie niedopuszczalna jest próba szantażu i groźby - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie o karze upomnienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2020
Prawo karne Prawnicy
Naczelna Rada Adwokacka podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego podjęła uchwałę zmieniającą termin zwołania Krajowego Zjazdu Adwokatury. Decyzją NRA Zjazd ma się odbyć w dniach 19-21 marca 2021 roku w Bydgoszczy. Wcześniej planowano go na koniec listopada.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo

Spór Lewandowski - Kucharski w sądzie i w asyście mediów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Często słyszę pytania o to, jaka jest różnica między sądem powszechnym a sądem arbitrażowym. W ostatnim czasie media rozpala historia, która świetnie nadaje się, by te różnice wyjaśnić. Chodzi o spór między Robertem Lewandowskim i Cezarym Kucharskim, czyli najsłynniejszą w polskiej piłce parą piłkarz-menedżer – pisze Agnieszka Durlik,
Agnieszka Durlik
23.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przemysław Rosati kandyduje na prezesa NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Adwokat Przemysław Rosati ogłosił na ostatnim posiedzeniu NRA, że będzie kandydował na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Krajowy Zjazd Adwokatury zaplanowany został na marzec 2021 r. Nie wiadomo jeszcze w jakiej formule zostanie zorganizowany.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Cofnięcie oświadczenia o uznaniu powództwa, aż do zakończenia postępowania odwoławczego jest dopuszczalne. Nie wystarczy jednak tylko przejawić zmianę stanowiska. Okoliczności, które do tego doprowadziły należy bowiem przynajmniej uprawdopodobnić orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.
Marek Sondej
23.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nie jest deliktem zachowanie prokuratora, które mieści się w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wadliwe rozpoznanie pisma procesowego podlega swobodnej ocenie dowodów, a prokurator jest niezależny w swoich decyzjach
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2020
Prawnicy Prokuratura
Nie ma podstawy do tego, żeby zakończyć procedurę z art. 7 wobec Polski i Węgier - zapowiedział minister ds. europejskich sprawujących w tym półroczu prezydencję Niemiec Michael Roth. I zapowiedział, że niemiecka prezydencja w grudniu planuje przeprowadzić wysłuchanie Polski i Węgier w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE 12 stycznia 2021 r. wyda opinie w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących sędziów Moniki Frąckowiak i Waldemara Żurka. Podczas wtorkowej rozprawy ich pełnomocnicy przekonywali, że Izba SN, która decydowała w ich sprawach, została powołana z naruszeniem prawa, a przedstawiciele rządu, że pytania są nieuzasadnione.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości UE rozpoczęła we wtorek analizę pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz powołanych do nich osób przy udziale nowej KRS. Trybunał odpowie, czy zasiadające w tych izbach osoby zostały powołane legalnie i czy ich orzeczenia są wiążące.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
7 listopada i w sposób tradycyjny ma odbyć się XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Ze względu na obostrzenie nie są jednak planowane długotrwałe debaty - choćby nad zmianami w kodeksie etyki. Podczas zjazdu mają być przeprowadzone m.in. głosowania nad sprawozdaniami ustępujących władz i wybór nowych.
Patrycja Rojek-Socha
22.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.
Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Na radcy prawnym odbiło się wprowadzenie do obrotu prawnego skargi nadzwyczajnej. Od kwietnia 2018 r., gdy zaczęła obowiązywać, ukształtowały się dwie linie orzecznicze w Sądzie Najwyższym. W spór interpretacyjny dostała się radca prawny i zapłaciła za to karą upomnienia. Izba Dyscyplinarna SN jednak dostrzegła niespójność i uniewinniła pełnomocniczkę
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.09.2020
Prawnicy
Stołeczny sąd okręgowy odmówił wykonania wystawionego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania, bo ma poważne wątpliwości, co do niezależności holenderskich organów władzy sądowniczej. Drugim wskazanym przez polskiego sędziego argumentem było to, że "strona holenderska od ponad dwóch lat nie wykonała żadnego polskiego ENA,
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargę złożoną przez sędziego warszawskiego Sądu Okręgowego Igora Tuleyę w związku z wszczętymi przeciwko niemu postępowaniami dyscyplinarnymi. Przedmiotem oceny Trybunału ma być naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego.
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dwie kolejne sprawy dotyczące sędziów z Polski rozpatrzone zostaną 22 września przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytania prawne dotyczą Moniki Frąckowiak i Waldemara Żurka, a chodzi w nich o to, czy powołane w politycznej procedurze do Sądu Najwyższego osoby mogą być uznawane za niezawisłych sędziów i czy polski sąd może oceniać status takich osób.
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus postawił izby adwokackie przed nie lada wyzwaniem. Jesienią miały się odbyć przesunięte zgromadzenia, istotny punkt procedury wyborczej. Część izb - ze względu na epidemię - na razie ich nie organizuje i czeka na ruch Ministerstwa Sprawiedliwości, które obiecało wsparcie legislacyjne. Są też takie - jak izby w Krakowie czy Wrocławiu - które przygotowują się na wersję hybrydową.
Patrycja Rojek-Socha
21.09.2020
Prawnicy
Poseł PiS Przemysław Czarnek, prawnik konstytucjonalista z KUL, może w poniedziałek zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości - wynika z nieoficjalnych informacji.
Grażyna J. Leśniak
20.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Finlandia odpowiada za naruszenie prawa do życia uczniów, którzy zginęli w szkolnej strzelaninie, ponieważ władze tego państwa, znając podejrzane wpisy sprawcy w internecie, mogły podjąć środki zapobiegawcze, ale tego nie uczyniły - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 17 września.
Katarzyna Warecka
19.09.2020
Prawo karne Szkoła i uczeń Policja
W ciągu dwóch lat od powstania Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zakończyła 474 sprawy prawników, wydając łącznie 606 orzeczeń. Łącznie wpłynęło do niej 647 spraw. Najwięcej z nich, bo 259 dotyczyło prokuratorów i sędziów sądów powszechnych - 183 sprawy.
Grażyna J. Leśniak
19.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus spotęgował problem utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem. Sposobem na najtrudniejsze sytuacje ma być udział w kontaktach kuratora, ale problem w tym, że przepisy są niedoskonałe, a wyjątkowe narzędzie w wielu sprawach staje się wieloletnią normą. Kuratorzy sądowi mówią o potrzebnych zmianach standardów, ale także prawa.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W związku z koniecznością zaskarżenia wcześniejszej decyzji obywatel chciał zapoznać się z dokumentami w sądzie. Usłyszał, że ma przyjść 2 października – tymczasem termin na zaskarżenie mija już zaraz. RPO w piśmie do sądu apeluje o ustalanie priorytetów w dostępie do akt sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Posiadacz ubezpieczenia powiązanego z umową kredytu hipotecznego nie otrzymał odszkodowania za wypadek, które miało zapewnić spłatę kredytu. Sąd uznał, że odszkodowanie mu się nie należy, bo w umowie sam zgodził się na ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tymczasem RPO wnosi skargę nadzwyczajną, zarzucając sądowi, że nie zbadał z urzędu klauzul abuzywnych
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Posłowie PiS poprzez TK chcą zakończyć kadencję RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Grupa posłów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem dotyczącym zgodności z konstytucyją ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku niewybrania następcy. Zgodnie z ustawą dotychczasowy RPO pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. TK ma zająć się sprawą 20 października.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów

Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przepisy zawieszające bieg terminów weszły w życie 31 marca 2020 r. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je do sytuacji, które zdarzyły się przed tą datą. Zgodnie z wolą ustawodawcy, miały one mieć zastosowanie także do stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, który został ogłoszony już 14 marca.
Dorian Lesner
18.09.2020
Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zmiany w zakresie dostępu zatrzymanego do adwokata czy radcy prawnego są od dłuższego czasu postulowane przez samorządy prawnicze i obrońców praw człowieka. Wskazują oni, że polskie realia odbiegają od międzynarodowych standardów. Ministerstwo - w odpowiedzi przesłanej NRA - informuje, że obecnie nie planuje takich prac legislacyjnych, a obowiązujące przepisy są wystarczające.
Patrycja Rojek-Socha
18.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sądy, w związku z koronawirusowymi obostrzeniami, zaczęły niemal masowo sięgać po zeznania świadków na piśmie i to mimo że wcześniej podchodziły do tej zmiany raczej ostrożnie. A pełnomocnicy skarżą się, że procedura jest nadużywana i wieszczą liczne apelacje. Sędziowie uspokajają, że praktyka się dopiero kształtuje,
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
18.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo