W poniedziałek na prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie powołany został sędzia Michał Lasota. Zastąpił na tym stanowisku sędzię Danutę Hryniewicz, której kadencja skończyła się w 19 czerwca.

Czytaj: Rzecznik dyscyplinarny nowym prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie>>

Marcin Czapski w styczniu 2019 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Działdowie, gdzie orzeka w II Wydziale Karnym. Następnie od 1 kwietnia 2019 roku pełnił funkcję prezesa tego sądu. Do połowy lutego 2019 roku był zastępca szefa Prokuratury Rejonowej w Nowym Mieście Lubawskim.

Wiceprezes odmawia współpracy

Po ogłoszeniu w poniedziałek 20 czerwca br. nominacji Michała Lasoty na stanowisko prezesa, rzecznik i wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski opublikował komunikat o tej decyzji, a następnie oświadczenie o złożeniu rezygnacji z obu stanowisk. - W związku z upływem kadencji dotychczasowego Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, w dniu dzisiejszym złożyłem rezygnację z pełnienia funkcji Wiceprezesa i Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie - napisał w opublikowanym na stronie sądu oświadczeniu.

- Kończy się pewien etap, nadchodzi nowy… Szanując fakt, że prawem każdego nowego prezesa sądu jest dobranie sobie współpracowników, którzy będą realizowali jego wizję kierowania sądem, w tym również politykę informacyjną, uznałem, że moja rola (misja) w tym zakresie się wyczerpała - dodał. 

Odchodzący wiceprezes - rzecznik napisał też, że nowemu kierownictwu Sądu Okręgowego w Olsztynie życzy sukcesów w zarządzaniu naszym Sądem, realizacji misji stania na straży niezależności sądów i zasad wynikających z roty ślubowania sędziowskiego.