Prawo.pl
Trybunał Konstytucyjny nie odpowiedział w środę na pytanie Prokuratora Generalnego, czy unijny mechanizm warunkowości, nazywany zasadą "pieniądze za praworządność", jest zgodny z polską konstytucją. Posiedzenie zostało przerwane, a tymczasem tego samego dnia Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że ten mechanizm jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
16.02.2022
Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, żeby jego propozycje zmian w przepisach dotyczących wpisu hipotek do ksiąg wieczystych, trafiły do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r. Chodzi o dwie kwestie - referendarzy sądowych mają odciążyć notariusze, którzy będą mogli wpisywać prawo odrębnej własności lokali do ksiąg wieczystych oraz hipotekę.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
16.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Radcy prawni zaczynają dyskusję nad ewentualnymi zmianami w przepisach samorządowych, w tym Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Do 15 lutego zbierano uwagi i choć szczegóły jeszcze nie są znane, podobnie jak u adwokatów jednym z pewniaków tematycznych zdaje się być sposób informowania o wykonywaniu zawodu. Zwieńczeniem debaty ma być lipcowy Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2022
Prawnicy
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uchyliła decyzję Prokuratora Generalnego, który nie zgodził się na dalsze zajmowanie stanowiska przez prokuratora. Prokurator Generalny nie wziął pod uwagę innych okoliczności, w tym również - interesu służby. SN ocenił też, że wydanie decyzji nastąpiło bez poszanowania zasady proporcjonalności i zasady równego traktowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2022
Prawnicy Prokuratura
Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że firma mająca spór ze spółką państwową może oczekiwać zajęcia się jej sprawą przez Komisję Europejską, ponieważ polski organ ochrony konkurencji i sądy nie gwarantują jej równych szans. To ważne orzeczenie dla wszystkich firm, polskich i zagranicznych, które znajdą się w takiej sytuacji - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Krzysztof Sobczak
16.02.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji
21, 29, 34 - zaledwie tylu osobom pokrzywdzonym przestępstwem przyznano w latach 2018-2020 państwową kompensatę, czyli pieniądze niezbędne m.in. na leczenie i rehabilitację. Wcześniej nie było lepiej, a ostatnie dane - 15 kompensat w pierwszym półroczu 2021 r. - potwierdza, że przepisy są martwe. Prawnicy postulują pilne zmiany, a Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że szuka rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sejmowa komisja zarekomendowała stanowisko, zgodnie z którym unijne przepisy, które umożliwiły stworzenie mechanizmu wiążącego dostęp do środków UE z praworządnością, są niezgodne z konstytucją. Tymczasem w środę - 16 lutego - wypowiedzą się w tej kwestii dwa trybunały - polski Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Strasburg rozstrzygnie, czy kalendarz spotkań prezesów TK jest jawny

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sieć Obywatelska Watchdog Polska skierowała skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie dostępu do kalendarza prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Organizacja pozarządowa Access Info Europe złożyła opinię przyjaciela sądu w tej sprawie - poinformowali aktywiści stowarzyszenia i dodają, że poszukiwanie informacji łączy się z wolnością słowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prokuratorzy nadal nie mają możliwości złożenia kasacji w sprawach dyscyplinarnych do Sądu Najwyższego, mimo że według Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca popełnił błąd. Jednak stare sprawy deliktowe, popełnione jeszcze przed wejściem w życie ustawy z 2017 r., nadal krążą w Izbie Dyscyplinarnej, gdyż dostrzega się w nich bezwzględne przyczyny odwoławcze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące zgwałcenia od lat budzą dyskusję. Duża część prawników uważa, że konieczna jest zmiana, bo o przestępstwie zgwałcenia powinien przesądzać brak świadomej i swobodnie wyrażonej zgody na kontakt seksualny. Taką potrzebę dostrzega również Rzecznik Praw Obywatelskich - wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Kształcenie prawników nie musi opierać się wyłącznie na klasycznych ćwiczeniach i wykładach, tym bardziej że przewagę na rynku pracy daje doświadczenie. Ciekawą propozycją dla najlepszych studentów jest tutoring - w przypadku prawników pozwala on poznać zawody prawnicze od kuchni, a osobom, które chcą pozostać na uczelni, pomaga w ukierunkowaniu zainteresowań naukowych.
Aleksandra Partyk Monika Sewastianowicz
15.02.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Sędzia Edyta Barańska z Sądu Okręgowego w Krakowie ma odpowiadać za to, że jako przewodnicząca składu orzekającego dokonała oceny zgodności powołania z prawem sędziego referenta, kwestionując umocowanie konstytucyjne obecnej KRS. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych przedstawił jej zarzuty popełnienia przewinień dyscyplinarnych.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
14.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
W piątek do Sejmu wpłynął projekt zupełnie nowej ustawy o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów, którego autorami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformowano w poniedziałek, będzie on rozpatrywany razem z wniesionym wcześniej projektem prezydenta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
14.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Gdańsku ponownie rozpatruje sprawę homofobicznych haseł rozpowszechnianych z ciężarówek jeżdżących po Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. "Homofobusy" to element akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia, z którą od 2019 r. walczy stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado.
Monika Sewastianowicz
14.02.2022
Prawo karne Prawo cywilne
Nie kończy się batalia o zmiany stawek za pomoc prawną z urzędu. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej wystosował właśnie pisma do stowarzyszeń sędziowskich z apelem o zwrócenie uwagi na ich terminowe i etapowe wypłaty. Wskazuje w nich, że pandemia to czas trudny także dla pełnomocników i obrońców, tymczasem na wynagrodzenie za "urzędówki" muszą czekać i... latami.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pomimo serii wyroków zarówno ETPC i TSUE, jawnie potępiających systemową, polityczną destrukcję niezależności sędziów, obserwujemy kolejny odrażający atak ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro na polskiego sędziego - tak stowarzyszenie MEDEL komentuje zawieszenie sędzi Joanny Hetnarowicz-Sikory. Podobnie sprawę oceniło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.
Krzysztof Sobczak
14.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niewiadomski: "Frankowy" wydział stosuje zwykłe prawo cywilne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Wbrew wątpliwościom, a nawet zarzutom ze strony niektórych prawników, utworzonego w Sądzie Okręgowym w Warszawie XXVIII Wydziału Cywilnego, często potocznie nazywanego wydziałem „frankowym”, nie można uznać za sąd wyjątkowy. Chociażby dlatego, że stosuje on dokładnie te same regulacje prawne, jak i wszystkie inne sądy powszechne - pisze sędzia Tomasz Niewiadomski, przewodniczący wydziału.
Tomasz Niewiadomski
14.02.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Jeśli postępowanie przygotowawcze trwa 13 miesięcy i dotyczy przestępstwa popełnionego przez oficera w czasie misji wojskowej za granicą, to nie można uznać je za przewlekłe. Zwłaszcza że podejrzanych było pięciu, zgromadzenie dowodów wymagało przeprowadzenia eksperymentów w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, a obrońca wykazał się pasywnością.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zeznania zdalne - trzeba przygotować się do nowoczesnej rozprawy

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
O ile kiedyś konieczność składania zeznań wiązała się najczęściej z osobistym stawiennictwem w sądzie rozpoznającym sprawę, o tyle dziś nie zawsze jest to konieczne. Oczekując na rozprawę odbywającą się za pośrednictwem łączy internetowych, warto dobrze wybrać miejsce, z którego będziemy łączyli się z sądem i postarać się o odseparowanie od innych.
Aleksandra Partyk
14.02.2022
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Władza polityczna powinna zrozumieć, że w obecnym systemie nie możemy dłużej funkcjonować. Jako państwo unijne stwarzamy też wielki problem dla całego sytemu, który oparty jest na zaufaniu do sądów każdego kraju członkowskiego. Powstaje pytanie, jak będą traktowane przez inne państwa członkowskie UE i ich sądy orzeczenia wydawane w Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Adopcja ma służyć zapewnieniu dziecku najlepszych warunków do rozwoju u boku rodziców adopcyjnych. Bywa, że po orzeczeniu przysposobienia, zgłaszane jest żądanie jego rozwiązania. Uwzględnienie powództwa może wchodzić w grę tylko sporadycznie, gdyż sąd nie rozwiąże stosunku przysposobienia, jeśli mogłoby to zaszkodzić dobru małoletniego dziecka.
Aleksandra Partyk
12.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Kryzys panujący w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego dotyka od trzech lat wszystkich, którzy składają skargi kasacyjne. Ostatnio jednak nasilił się po wyroku Trybunału w Strasburgu z 3 lutego br. Będzie więc fala pozwów, wielkie koszty, w tym - kasacji w sprawie niewłaściwie obsadzonego sądu. Dotyczy to Izby, która ma rozstrzygać problemy kredytów frankowych, sporów o dział spadku czy uchwał spółek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.02.2022
Prawo cywilne Prawnicy
Prezydencki projekt nie zmienia nic poza nazewnictwem i polepszeniem sytuacji członków Izby Dyscyplinarnej. Prezydent chce likwidacji tej izby, ale jednocześnie domaga się, by wadliwie powołani sędziowie pozostali w Sądzie Najwyższym. To nie do przyjęcia, prawdziwa reforma może oznaczać jedynie przywrócenie sytuacji sprzed zmian wprowadzonych z udziałem Andrzeja Dudy.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
11.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W czwartek 10 lutego w Izbie Dyscyplinarnej odbyła się rozprawa w sprawie Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego. Wniósł ją adwokat Romana Giertycha, który zaskarżył uchwałę o odmowie uchylenia immunitetu prokuratorowi, aby był on sądzony za zniesławienie polegające na udzieleniu wywiadu, w którym stwierdził, że Giertych ma status podejrzanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2022
Prawo karne Prawnicy

Międzynarodowy indeks: Polska wadliwą demokracją

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Polska nadal znajduje się w gronie państw z demokracją wadliwą - wynika z Indeksu Demokracji 2021 r., opracowanego przez Economist Intelligence Unit. Polska zajmuje w nim 51 miejsce i zanotowała spadek o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku. Jedną z przyczyn spadku było wprowadzenie stanu wyjątkowego i ograniczenie uprawnień mediów.
Krzysztof Sobczak
10.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sędzia z Sądu Rejonowego w Słupsku została zawieszona na miesiąc przez ministra, prezes sądu zarządziła odwołanie jej rozpraw i odebrała dostęp do akt i systemu informatycznego, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie dyscyplinarne. Drugi zastępca rzecznika wszczął podobne postępowanie wobec innego sędziego. Według MS to działanie w trosce o praworządność.
Krzysztof Sobczak
10.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd, który rozpoznał apelację jednej ze stron procesu na posiedzeniu niejawnym, mimo jej wniosku o zbadanie tego na rozprawie i o decyzji tej nie poinformował wcześniej stron, czym uniemożliwił złożenie od niej sprzeciwu, rażąco naruszył konstytucyjne prawo do sądu – ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich. I złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
10.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego. Chodzi o zabezpieczenie kredytów zaciąganych przez rolników.
Jolanta Ojczyk
10.02.2022
Prawo cywilne Prawnicy
Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek prezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego, którym został Jacek Chlebny (fot.), dotychczasowy wiceprezes NSA kierujący Izbą Ogólnoadministracyjną oraz prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, którą kierować będzie nadal Joanna Lemańska.
Krzysztof Sobczak
10.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zakaz składania zeznań przez pełnomocnika - nowy projekt senacki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, w którym wyraźnie zaznaczono zakaz występowania pełnomocników w charakterze świadków. Jednak taki zapis może być wykorzystywany w sposób sprzeczny z prawem; aby wyeliminować niewygodnego świadka, można by ustanowić go swoim pełnomocnikiem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.