Prawo.pl
W piątek 18 czerwca wystartował już po raz czwarty Legal Hackathon 2021, czyli maraton prawniczego programowania organizowany przez Wolters Kluwer Polska. Ponad stu uczestników przez trzy dni wmyślało nowoczesne aplikacje pomocne w pracy kancelarii. W niedzielę swoje projekty zaprezentowali jury, które wyłoni zwycięzców. Projekty, które zostały wyróżnione w poprzednich edycjach, można już kupić w LEX Hub.
Jolanta Ojczyk
20.06.2021
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Adwokaci i radcowie prawni coraz chętniej szkolą się i uczestniczą w postępowaniach mediacyjnych. O ile jednak przepisy pozwalają im występować w charakterze mediatorów w sprawach cywilnych, gospodarczych i karnych, o tyle w postępowaniu wobec nieletnich nadal obowiązuje zakaz sprzed 10 lat, który to uniemożliwia. A, że MS szykuje się do zmian w przepisach, prawnicy postulują o jego uchylenie.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wchodząca w życie 20 czerwca nowelizacja zakłada dodatkowe środki dla Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie oraz umożliwia czasowe oddelegowanie do pracy w placówce funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zmienia również maksymalne limity wydatków budżetu państwa, co ma pozwolić na rozpoczęcie planowanej już od dłuższego czasu budowy docelowego nowego ośrodka.
Krzysztof Sobczak
20.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Podczas rozmowy z polskim ministrem spraw zagranicznych sekretarz stanu USA mówił m.in. o problemach związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym, ale wskazał również na znaczenie przestrzegania demokratycznych wartości, takich jak wolność mediów i poszanowanie praw obywatelskich. W komunikacie polskiego MSZ ta sprawa została pominięta.
Krzysztof Sobczak
19.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Krajowy Rejestr Mediatorów ma być sposobem na uporządkowanie sytuacji na rynku mediatorów. Ministerstwo Sprawiedliwości chce by baza, która ma zacząć działać w 2023 r., pełniła funkcję i informacyjną, i legalizacyjną - wpis do niej ma stanowić m.in. podstawę uzyskania legitymacji stałego mediatora sądowego. Rejestr ma też odpowiadać na pytanie, czy dany mediator może prowadzić e-mediacje.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Część pełnomocników procesowych nadal nie jest przekonanych do mediacji, nie widzą korzyści ani dla klienta, ani dla siebie. Bywa też, że mediator traktuje ich jak "przeszkadzaczy", uciszając lub nawet wypraszając z mediacji - wskazywali uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Mediacja w Praktyce Mediatora i Pełnomocnika.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2021
Wymiar sprawiedliwości

Jak nie pandemia, to klienci wymuszą zmiany w kancelariach

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Klienci po epidemii koronawirusa zmieniają podejście do rynku prawnego. Coraz większe znaczenia ma nie tylko cena, jakość usług i specjalizacja, ale też to - jak kancelaria radzi sobie z nowymi technologiami. Jak wynika z tegorocznego raportu Wolters Kluwer Future Ready Lawyer aż 91 proc. korporacyjnych działów prawnych prosi lub planuje poprosić kancelarie o opisanie z jakich rozwiązań korzystają
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Rozwój mediacji wymaga współpracy różnych środowisk i to na różnych płaszczyznach, a czas jest na to dobry bo pandemia i wynikające z niej obostrzenia, pokazały korzyści jakie z niej płyną - podkreślają uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Mediacja w Praktyce Mediatora i Pełnomocnika. W ich ocenie potrzeba i zmian w podejściu do mediacji, i edukacji także na poziomie szkół.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej nakazania powrotu małoletniej dziewczynki na terytorium Federacji Rosyjskiej. Postanowienie zostało uchylone, a sprawa będzie ponownie rozpoznana. Przypomnijmy, możliwość kasacji w rodzinnych sporach transgranicznych wprowadziły przepisy z 2018 roku.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Skarb państwa ani też Prokurator Generalny nie może być pozwany przez prokuratorów, którzy utracili stanowiska w Prokuraturze Generalnej w wyniku wprowadzenia systemowej reformy w 2016 roku. Pracodawcą ich stał się bowiem Prokurator Krajowy. Jednak przepisy wprowadzające ustawę pominęły możliwość odwołania od decyzji. Dlatego Sąd Najwyższy nakazuje stosowanie Kodeksu pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2021
Prawnicy Prokuratura Prawo pracy
Toczą się obecnie prace nad projektem zmiany przepisów o izolowaniu w ośrodku w Gostyninie najgroźniejszych przestępców już po odbyciu przez nich kary - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w piśmie do dr Hanny Machińskiej zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Zmiany mają m.in. dotyczyć zasad umieszczania osób w ośrodku i kontroli nad nimi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2021
Prawo karne
Sąd Rejonowy we Włocławku uważa, że wierzyciel mając świadomość konsekwencji swej bezczynności powinien liczyć się z tym, iż postępowanie egzekucyjne z tych właśnie względów zostanie umorzone. I to może również nastąpić po dniu 1 stycznia 2019 r., gdy zasady rozliczenia kosztów postępowania określone będą według nowych zasad. Mimo to zapytał Sąd Najwyzszy czy jest to właściwe stanowisko.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy" użyty przez niemieckie media, jeśli nie został on w żaden sposób wskazany, bezpośrednio lub pośrednio, w opublikowanym artykule, a pozwany nie był w stanie racjonalnie przewidzieć sądu, przed jaki może być pozwany
Krzysztof Sobczak
17.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie nie może sam powstrzymać się od rozpoznania toczącej się przed nim sprawy w celu zapobieżenia ewentualnej późniejszej skardze kasacyjnej do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. I to nawet jeśli „kolejny szczebel” w hierarchii sądowej nie spełnia już standardu dotyczącego skutecznego środka prawnego przed sądem
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2021
Prawnicy
Ministerstwo Sprawiedliwości chce by w systemie teleinformatycznym archiwizowane były nie tylko - tak jak dotychczas - akta spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz tytułów wykonawczych obejmujących takie orzeczenia, ale i dotyczące innych spraw np. upadłościowych czy restrukturyzacyjnych. Projekt rozporządzenia jest opiniowany, ma wejść w życie 1 lipca.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Krąg spadkobierców ustawowych ma być mniejszy, małoletni lepiej chronieni przed ewentualnym dziedziczeniem długów, a uporczywe zaleganie z alimentami dla spadkodawcy stanie się przesłanką niegodności dziedziczenia - to rewolucyjne zmiany planowane przez resort sprawiedliwości. Projekt już wzbudza dyskusję - zdaniem prawników znów zabrakło kompleksowego spojrzenia na problemy prawa spadkowego.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Prawo o prokuraturze zawiera niekompletne przepisy dotyczące odwoływania z delegacji i dlatego trzeba stosować wobec nich regulacje Kodeksu pracy w zakresie wypowiedzenia zmieniającego. Wobec tego prokuratora delegowanego na czas nieokreślony nie można odwołać bez uprzedzenia - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Sądu Najwyższego i jest to precedensowy wyrok.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

ZUS płaci kancelariom, bo brakuje mu prawników - specjalistów

Prawnicy Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy
ZUS zatrudnia radców, a mimo to korzysta z zewnętrznych prawników. Sama Centrala ma podpisane umowy na obsługę prawną z 12 kancelariami. Koszt ich usług w latach 2015-2020 sięgnął prawie 11 mln zł, a zatrudnienie prawników w Centrali i w wydziałach obsługi prawnej 43 oddziałów w kraju – kolejne 293,5 mln zł. To powszechna praktyka w organach administracji
Grażyna J. Leśniak
17.06.2021
Prawnicy Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy
Izba Karna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały w odpowiedzi na pytanie prawne sądu apelacyjnego w Szczecinie, czy substancja zawierająca GPL, czyli pigułka gwałtu jest substancją psychotropową, czy środkiem zastępczym? SN uznał, że rolą sądu jest samodzielna ocena rodzaju środka, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o wykazie substancji psychotropowych i środków odurzających.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.06.2021
Prawo karne
Słyszymy właśnie buńczuczne zapowiedzi niewykonania kolejnych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości UE. Takich wyroków, szczególnie dotyczących polskich sądów, będzie wkrótce więcej, a ich ignorowanie prowadzić będzie do chaosu prawnego i podważania naszej przynależności do struktur międzynarodowych - mówi dr hab. Maciej Taborowski,
Krzysztof Sobczak
16.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Jednorazowe zdarzenie naruszające porządek prawny może rzutować w sposób kluczowy i przesądzający na ocenę nieskazitelności charakteru i rękojmi przyszłego adwokata - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak podkreślił, że nawet w takich sytuacjach minister sprawiedliwości nie jest zwolniony z obowiązku wszechstronnej analizy całokształtu okoliczności, a zwłaszcza fakt zatarcia skazania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.06.2021
Prawnicy
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał orzeczenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, pomimo tego, że w latach wcześniejszych zapadło prawomocne orzeczenie co do tego samego majątku spadkowego po tych samych spadkodawcach. Skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił uzasadniając, że doszło do rażącego naruszenia przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Powód będzie miał obowiązek dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem, wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, jeżeli dłużnikiem jest konsument, a sąd będzie musiał tę umowę zbadać. Co więcej - pozew taki będzie można wysłać nie tylko przez Pocztę Polską - to założenia nowelizacji kpc, nad którą pracuje Sejm.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2021
Prawo cywilne
Aż 40 proc. prawników przyznaje, że pandemia wpłynęła na ich biznes, a 61 proc. kancelarii i działów prawnych firm dokonało w ciągu ostatniego roku cięć kosztów. Szanse na utrzymanie się na rynku respondenci widzą m.in. w nowych technologiach, aż 80 proc. z nich uważa, że koronawirus zwiększył zapotrzebowanie na takie rozwiązania - wynika z kolejnego raportu Wolters Kluwer 2021 Future Ready Lawyer.
Patrycja Rojek-Socha
15.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak przebiega realizacja projektu resocjalizacji osób pozbawionych wolności poprzez aktywizację zawodową. Nabycie przez osadzonych nowych umiejętności zawodowych miało im pomóc w płynnym i aktywnym odnalezieniu się na rynku pracy. W projekcie udział wzięło ponad 39 tysięcy osób osadzonych. Pomysł był dobry, ale w czasie realizacji projektu dochodziło do nieprawidłowości,
Agnieszka Matłacz
15.06.2021
Prawo karne
Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się we wtorek 15 czerwca br. zagadnieniem skierowanym do niego przez Izbę Dyscyplinarną SN, czy Polska zobowiązana jest natychmiast wykonać postanowienie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prokurator Generalny twierdzi, że nie. Chodzi o to, że w zabezpieczeniu z 8 kwietnia 2020 r. TSUE podważył legalność działania tej Izby.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Rząd zakłada, że w przyszłym roku nie będzie automatycznej podwyżki wynagrodzeń w sferze budżetowej, co budzi już duże emocje wśród zawiązków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Podkreślają, że w pandemii, jako nieliczni, pracowali praktycznie bez przerwy i bez pracy zdalnej. W środowisku coraz głośniej słychać o możliwych protestach.
Patrycja Rojek-Socha
15.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Utrzymywanie możliwości dwojakiego sposobu odrzucenia spadku u notariusza i w sądzie nie jest racjonalne - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Utrzymywanie równoległej kompetencji sądu, nie jest w dobie reformy wymiaru sprawiedliwości potrzebne, skoro czynności notariusza są szybsze, dostępne i tańsze. Uniknęłoby się w ten sposób omyłek sądowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Uregulowanie administracyjnych kar pieniężnych, milczące załatwianie spraw oraz realizacja funkcji gwarancyjnej dla strony – to kluczowe zmiany w procedurze administracyjnej ostatnich lat – ocenia prof. Grzegorz Łaszczyca. A prof. Andrzej Matan podkreśla, że czas pandemii wprowadził konieczność wykonywania zadań policji administracyjnej, co wymaga wyposażenia w specjalne uprawnienia.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W sądzie w Wałbrzychu nie ma już wydziału pracy. Teraz ludzie muszą jeździć w sprawach pracowniczych do sądu w Świdnicy, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od Wałbrzycha. A ponadto w świdnickim sądzie będą dłużej czekać na rozstrzygnięcie, bo nie zwiększono tam obsady etatowej.
Grażyna J. Leśniak
14.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy