W sobotę rano obradował w Warszawie zarząd Solidarnej Polski, który dyskutował m.in. o ostatnim orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE; miał też określić swoje „czerwone linie” w rządzie.

Zbigniew Ziobro poinformował na konferencji prasowej, że zarząd Solidarnej Polski podjął trzy uchwały. - Pierwsza z nich dotyczy kwestii odrzucenia szantażu formułowanego przez unijne instytucje w myśli zasady pieniądze za suwerenność - powiedział. Jak podała PAP, Ziobro poinformował, że zarząd podjął decyzję o zgłoszeniu własnego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym w ramach tych projektów, które zostały zgłoszone przez prezydenta Rzeczypospolitej i przez PiS. - Będzie to jeden z projektów, do którego będziemy chcieli przekonać jako optymalnego w zakresie rozwiązań sytuacji w polskim sądownictwie. Zagwarantuje on poprawę funkcjonowania SN, ale też będzie gwarantować zachowanie naszych wszystkich praw podmiotowych jako państwa polskiego w obszarze wymiaru sprawiedliwości – podkreślił Ziobro.

Czytaj również: Sejm: Poselski projekt reformy Izby Dyscyplinarnej będzie rozpatrywany razem z prezydenckim>>

Pytany przez dziennikarzy o to, kiedy poda szczegóły dotyczące tego projektu odparł: - Do środy przedstawimy państwu zarówno stosunek do projektu pana prezydenta, jak również przedłożymy czy złożymy w Sejmie projekt Solidarnej Polski, do którego zostaliśmy dzisiaj zobowiązani mocą decyzji tego szanownego gremium.

Jeżeli tak się stanie, to będzie to już czwarty projekt w tej sprawie. W Sejmie są już bowiem trzy: projekt przedłożony przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz projekty posłów PiS i posłów opozycji.