Prawo.pl
Zarządzenie o zwrocie pozwu wniesionego przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną RP, z powodu braków formalnych doręcza się tym podmiotom - stanowi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. - Termin do wniesienia zażalenia na to zarządzenie biegnie od dnia jego doręczenia z uzasadnieniem sporządzonym na żądanie - dodają sędziowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.11.2021
Prawo cywilne
Konstytucja daje sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku, ale nie przewiduje możliwości degradowania sędziów. Dlatego nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym oceniam jako chęć pozbycia się "starych ", a przy okazji też części "nowych" sędziów - mówi dr hab. Piotr Prusinowski. I dodaje, że ponowna weryfikacja tych osób przez Krajową Radę Sądownictwa obrażałaby Prezydenta RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Dentons doradzała Zhejiang XCC Group (XCC), chińskiemu producentowi i dystrybutorowi łożysk notowanemu na giełdzie w Szanghaju, przy transakcji nabycia FŁT Polska Sp. z o.o. od spółki Boryszew S.A. XCC nabyła 100 procent udziałów w kapitale zakładowym FŁT Polska wraz z udziałami w spółkach zależnych w Niemczech, Włoszech, Francji, Chinach i Stanach Zjednoczonych.
Patrycja Rojek-Socha
03.11.2021
Rynek
Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego. Został on powołany przez prezydenta po rozmowach z Pawłem Kukizem. Propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju do polskiego systemu sądownictwa to jeden ze sztandarowych projektów Kukiz'15. Według projektu mają oni orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych.
Agnieszka Matłacz
03.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Decyzjami Ministerstwa Sprawiedliwości do sądów poszły środki na nagrody dla pracowników sądowych, asystentów, specjalistów OZSS i kuratorów. Problem w tym, że resort przesłał też wytyczne jakie trzeba spełnić kryteria by je uzyskać. Jedna nich to 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wielu pracowników sądów poszło na L4 w związku z trwającymi protestami i "rozkręcała się" czwarta fala koronawirusa.
Patrycja Rojek-Socha
03.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pytanie do TSUE, czy KRS może decydować o użytecznosci sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wyrażanie zgody przez KRS na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego stwarza możliwość selekcji na zdatnych i niezdatnych do służby z uwagi na bliżej niezdefiniowany „interes wymiaru sprawiedliwości" - stwierdza Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. I dodaje, że może to kolidować z ich niezależnością i wpływać na takie kształtowanie orzecznictwa, by odpowiadało ono oczekiwaniom organu dokonującego tej kontroli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ujawnienie w księdze wieczystej przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej dokonanym przed nowelizacją ustawy z 2019 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wymagało zgody właściciela nieruchomości. Ale tylko wtedy, gdy przewidziano ją w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Marian Banaś i jego prawnicy poinformowali, że dysponują oświadczeniami osób, które miały być nakłanianie do składania nieprawdziwych zeznań, ale prokuratura nic nie robi. A gdyby oświadczył, że dysponuje dowodami, że prokuratura za czasów Platformy Obywatelskiej nakłaniała świadków do składania nieprawdziwych zeznań mających na celu fałszywe oskarżenie ważnego polityka PiS?
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
02.11.2021
Prokuratura
Za tydzień do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że będzie to całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem od środy 3 listopada Komisja Europejska zacznie naliczać Polsce kary za niezawieszenie Izby.
Krzysztof Sobczak
01.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Propozycja nowelizacji kodeksu karnego prowadzi do istotnej zmiany instytucji tzw. małego świadka koronnego. Przewiduje bowiem uzależnienie możliwości zastosowania jej przez sąd od wniosku prokuratora. Uzasadnieniem ma być zunifikowanie funkcjonującego rozwiązania z instytucją nadzwyczajnego złagodzenia kary, ale w praktyce doprowadzi jedynie do jeszcze większej instrumentalizacji i nadużywania tego narzędzia.
Paweł Dziekański
01.11.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wciąż niewielu z nas myśli o sporządzeniu testamentu. Często nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, kto odziedziczy majątek po naszej śmierci i żyjemy w mylnym przekonaniu, że dobrze zabezpieczyliśmy interesy osób, na których nam zależy. Brakuje też świadomości na temat dziedziczenia długów, a instytucja zachowku powoduje czasem więcej szkody niż pożytku.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
01.11.2021
Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse
Sekretarki - jako podstawa szybkiej komunikacji i obiegu informacji, partnerzy podejmujący kluczowe decyzje i dbający o jak najlepszych klientów, współpracownicy wspierający unikatową wiedzą i zespoły prawników specjalizujące się w określonych obszarach prawa - sukces na rynku coraz częściej wymaga od właścicieli kancelarii nie tylko inwestowania w ludzi, ale też umiejętnego zarządzania.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy w sprawie wniosku I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej dotyczącego dostępu do informacji publicznej. W sześciu zarzutach I prezes SN kwestionuje m.in. przepisy, które, jej zdaniem, nie definiują konkretnie niektórych pojęć i w związku z tym w nieuprawniony sposób poszerzają rozumienie podmiotów, które są zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej.
Agnieszka Matłacz
30.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z Konstytucją przepisu przewidującego odwoływanie komorników powyżej 65. roku życia. Sprawa jest już w wykazie tych do rozpatrzenia, na razie bez terminu. Wniosek w tej sprawie złożył na początku roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W jego ocenie rozumienie tego przepisu jako dyskryminacji ze względu na wiek jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
Patrycja Rojek-Socha
30.10.2021
Wymiar sprawiedliwości

Prezydent podpisał ustawę antykorupcyjną

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zwiększenie skuteczności walki z korupcją to cel nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw, nazywanej ustawą antykorupcyjną. Podpisana w piątek przez prezydenta ustawa rzewiduje ona m.in. zakaz łączenia przez parlamentarzystów i samorządowców mandatu z pracą w instytucjach i spółkach państwowych. Ustawa została uchwalona z inicjatywy koła Kukiz'15.
Krzysztof Sobczak
29.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Skazany nie miał gwarancji procesowych i nie został osądzony przez niezawisły i bezstronny sąd, gdyż osoba powołana na urząd sędziego nie powinna orzekać - stwierdziła 28 października br. Izba Karna Sądu Najwyższego i powołała się na prawo do sądu, które wynika z art. 6 ust. 1 Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym nieprawidłowo powołanym sędzią był Antoni Bojańczyk. Jego postanowienie Sąd Najwyższy uchylił i przekazał innemu składowi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2021
Prawo karne Prawnicy
Powołanie osoby fizycznej na funkcję kuratora wbrew jej woli może stanowić ważny powód do zwolnienia jej z tej funkcji przez sąd rejestrowy - tak stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Sąd zastosował tu analogię do funkcji opiekuna z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ministerstwo Sprawiedliwości nie tylko nie widzi potrzeby zmian w zakresie dostępu zatrzymanego do obrońcy, ale uważa, że takie rozwiązanie byłoby zbyt czasochłonne, w dni wolne od pracy bardzo utrudnione oraz wymagałoby m.in. wydłużenia okresów zatrzymania. Taką odpowiedź resort przekazał Rzecznikowi Praw Obywatelskich, tymczasem w Sejmie i w Senacie są propozcyje zmian w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
29.10.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Gdy sędzia spotyka się z niemoralnym lub politycznie motywowanym prawem, nie powinien zamykać się w kokonie fałszywie pojętego prawniczego formalizmu i bezkrytycznie orzekać, tylko skorzystać z dorobku współczesnej filozofii prawa, np. moralnej interpretacji prawa Ronalda Dworkina czy np. formuły Gustava Radbrucha, która mówi, że w takiej sytuacji bezpieczeństwo prawne powinno ustąpić przed sprawiedliwością.
Krzysztof Sobczak
29.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna, mimo wyroków TSUE, nadal orzeka w sprawach adwokatów i radców prawnych. Przechodzą przez nią także te najpoważniejsze skargi kasacyjne, dotyczące wydalenia z zawodu. Samorządy znalazły się więc na rozdrożu. Część prawników uważa, że ze skreśleniami trzeba poczekać, bo bierze w tym udział niekonstytucyjny organ.
Patrycja Rojek-Socha
29.10.2021
Prawnicy
Od zeszłego roku nie można wykonywać wyroków nakazujących opróżnienie lokalu - eksmisje są wstrzymane do końca epidemii lub stanu epidemicznego. Brak możliwości wyegzekwowania orzeczeń to problem dla wierzycieli i części samorządów, które postulują zmiany w przepisach - resort sprawiedliwości rozważa właśnie ich uwzględnienie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
29.10.2021

WSA: Częste składanie wniosków nie jest nadużyciem prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wnioskodawca aktywnie wykorzystywał czas w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Zaczął bowiem intensywnie składać wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Organ uznał takie działanie za nadużycie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł jednak, że duża ilość wniosków nie jest jeszcze sama w sobie wystarczająca do przyjęcia, że mamy do czynienia z nadużyciem prawa do informacji.
Dorian Lesner
29.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Podczas odbywającego się w czwartek w Wilnie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zapadła decyzja o wykluczeniu z tej organizacji polskiej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Jak poinformowano, główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

MS zapowiada dużą reformę więziennictwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Poszerzenie możliwości pracy skazanych, by mogli odpracować niespłacone grzywny, system dozoru elektronicznego powiększony o kolejne tysiące miejsc wykonywania kary. Ponadto, więźniom skazanym na dłuższe kary jej ostatnie pół roku może zostać zamienione na karę odbywaną właśnie w takim systemie - m.in. takie zmiany zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Szefowa KE: Pieniądze za plan likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski chcemy umieścić wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I wyraziła nadzieję na dojście do porozumienia z Polską w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wykonywanie zawodu radcy prawnego wymaga taktu i powściągliwości w okazywaniu osobistego stosunku do stron i uczestników postępowania oraz sądu. W pismach procesowych nie wolno używać słów wulgarnych ani żartować, gdyż narusza do zasady etyczne - orzekła w postanowieniu Izba Dyscyplinarna SN i utrzymała karę finansową w mocy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.10.2021
Prawo karne Prawnicy
Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2021
Prawnicy Strefa aplikanta
Polski Trybunał Konstytucyjny może orzec, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest sprzeczna z konstytucją, ale nie może w ten sposób zakazać sędziom powoływania się na nią przy ocenie statusu innych sędziów. Bo od lat orzecznictwo tego Trybunału uznaje, że prawidłowość powołania sędziego jest elementem objętym wymaganiami z artykułu 6 Konwencji - twierdzi prof. Lech Garlicki.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zakaz kontaktów telefonicznych z najbliższymi w przypadku więźnia skazanego na dożywocie stanowił naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego skarżącego więźnia - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, państwa-strony Konwencji nie mogą w sposób dowolny stosować tego rodzaju ograniczeń.
Katarzyna Warecka
27.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary w wysokości 1 mln euro dziennie - poinformował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kara naliczana będzie od daty doręczenia postanowienia.
Krzysztof Sobczak
27.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie