Prawo.pl
Elżbieta Karska, Aleksander Stępkowski i Agnieszka Szklanna to kandydaci z Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którzy zostali w środę ponownie odrzuceni przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Zgłoszeni zostali w grudniu po raz drugi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i teraz Polska ma jeszcze raz powtórzyć procedurę.
Krzysztof Sobczak
26.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kontakty z dzieckiem podobnie jak alimenty budzą w czasie rozwodów spore emocje. Choć teoretycznie jedno i drugie jest prawem dziecka i obowiązkiem rodziców, ustalenia w tym zakresie często przedłużają się w czasie a bywa, że stają kartą przetargową w konflikcie między byłymi partnerami. Prawnicy są zgodni jeśli chcemy utrzymać więź z dzieckiem, kwestia kontaktów trzeba uregulować jak najszybciej. Jeśli nie da się inaczej to na drodze sądowej.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
26.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Posiedzenia niejawne stają się w pandemii niepisaną normą. Prawnicy dostrzegają w tym nie tylko szansę na szybsze rozpatrywanie spraw, ale też uderzenie w prawo do sądu. Coraz więcej wątpliwości wiąże się też z koniecznością wnioskowania o uzasadnienie każdego rozstrzygnięcia sądu - i opłatą w wysokości 100 zł. Także sędziowie uważają, że coś tu zgrzyta.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uważają, że skoro organizacja wymiaru sprawiedliwości leży po stronie państwa członkowskiego, to zobowiązania wobec Unii Europejskiej nie ma. Ale nieprzestrzeganie zobowiązania do niezależnego sądu uderza w samą istotę Unii i narusza jednocześnie zasadę równości obywateli, dlatego rząd polski jest za to karany.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Na postanowienie sądu pierwszej instancji w sprawie wynagrodzenia kuratora strony, której miejsce pobytu nie jest znane, przysługuje zażalenie do innego składu tego sądu w drodze analogii. Jeżeli kuratorem takim jest adwokat, jego wynagrodzenie podlega podwyższeniu o należny podatek od towarów i usług - brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2022
Prawnicy VAT
Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23 lutego rozprawę w sprawie wniosku prokuratora generalnego, który dotyczy kwestii możliwości oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na dwóch dotychczasowych posiedzeniach TK wysłuchał stron postępowania, których przedstawiciele odpowiadali potem na pytania sędziów.
Krzysztof Sobczak
25.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Strasburg: Oplucie portretu Putina to opinia, nie przestępstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Skazanie skarżącego na karę 15 dni pozbawienia wolności za naruszenie porządku publicznego poprzez oplucie portretu Władimira Putina stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził swoją linię orzeczniczą, że tylko mowa nienawiści może być w takich sytuacjach karana.
Katarzyna Warecka
25.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Sąd opiekuńczy, orzekając o zleceniu kuratorowi sądowemu przymusowego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, nie bada zasadności orzeczenia podlegającego wykonaniu - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN dodał, że możliwość zakwestionowania wykonalnego orzeczenia sądowego musiałaby być wyraźnie przyznana sądowi w tym postępowaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Niejednokrotnie postępowanie w sprawach własności intelektualnej dotyczy sporów wielowątkowych, w których bezcenna okazuje się wiedza prawnicza i techniczna. Z tego względu często przed sądami strony są jednocześnie zastępowane przez radców prawnych lub adwokatów oraz rzeczników patentowych - wskazuje dr Katarzyna Jasińska.
Aleksandra Partyk
25.01.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uproszczona restrukturyzacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Firmy bardzo chętnie z niej korzystały. I mimo że przepisy w jej sprawie już nie obowiązują, wciąż tysiące spraw toczy się w sądach. Ale nie wszystko przebiega gładko, bo sądy różnie interpretują termin złożenia wniosku o zatwierdzenie układu, co zdaniem prawników nie ma podstaw prawnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Kolejna fala koronawirusa daje się mocno we znaki, więc administracja do 28 lutego ma pracować zdalnie. Według nieoficjalnych informacji rozważano to też w przypadku sądów, co miało postulować samo Ministerstwo Sprawiedliwości. Sądy i prokuratura mają jednak pracować stacjonarnie. Tymczasem z całego kraju płyną informacje o chorych sędziach i pracownikach oraz odwołanych rozprawach.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wykreowany przez polityków konflikt prawny z Unią Europejską nie tylko pozbawi nas dostępu do unijnych funduszy, ale utrudni też domaganie się w polskich sądach przestrzegania zasady równości obywateli wobec prawa, niedyskryminacji, czy sprawności procesu. Może też negatywnie wpłynąć na prawa Polaków w innych państwach członkowskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Zasada domniemania niewinności w Polsce obowiązuje, ale nie zawsze działa. Po przedstawieniu zarzutów często zostają wszczęte dwa postępowania. Pierwsze toczy się zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego przed prokuratorem, a następnie przed sądem. Drugie, w którym nie obowiązują żadne reguły, toczy się przed sądem opinii publicznej.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
24.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Skazanie znanego dziennikarza za wypowiedź o wtrącaniu się sądownictwa i prokuratury w politykę i naruszeniach tajemnicy zawodowej przez sędziów i prokuratorów stanowiło naruszenie prawa skarżącego do poszanowania wolności wyrażania opinii - orzekł w sprawie dotyczącej Portugalii Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
24.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Zgoda Izby Notarialnej na prowadzenie dodatkowej działalności przez notariusza może podlegać upublicznieniu. Organ nie może się zasłaniać indywidualnym charakterem decyzji w tej sprawie, jako że dotyczy ona notariusza - funkcjonariusza publicznego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Marek Sondej
24.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma szczęścia do zmian, które wprowadziło od 1 stycznia br. Jeszcze nie skończyły się problemy z wnioskami o klauzulę wykonalności, a notariusze już sygnalizują nowe - tym razem z wpisami do ksiąg wieczystych. Skala jest może mniejsza, bo dotyczy trzech sądów i kilkudziesięciu tysięcy akt, ale bagatelizować tego nie można.
Patrycja Rojek-Socha
24.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wciąż nie ma całościowej ustawy dotyczącej biegłych sądowych, choć już kilka lat temu prace nad nią podjął resort sprawiedliwości. Niepokoi to m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, bo w jego ocenie taka regulacja zapewniłaby właściwe gwarancje konstytucyjnego prawa do sądu. Argumentuje, że sędziowie często opierają rozstrzygnięcia wyłącznie na opinii biegłych, bez ich samodzielnej i krytycznej analizy.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Oskarżony kierowca postanowił upublicznić w mediach społecznościowych swoje wyczyny samochodowe, co przy czterokrotnym zakazie prowadzenia pojazdów jest wyjątkowym lekceważeniem wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie i zamienił karę grzywny na pół roku pozbawienia wolności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

SN: Prof. Sadurski wygrał z PiS i kasacja niepotrzebna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie stwierdziła, że w sprawie o ochronę dóbr osobistych partii PiS przeciwko prof. Wojciechowi Sadurskiemu występuje istotne zagadnienie prawne. Nie potrzebna jest też wykładnia przepisów prawa, gdyż orzecznictwo w takich sprawach jest jednolite. Odmówiono więc przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawo Unii stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu lub praktyce, zgodnie z którymi sądy krajowe nie są uprawnione do badania zgodności z prawem UE przepisu krajowego, uznanego za zgodny z konstytucją na mocy orzeczenia trybunału konstytucyjnego państwa członkowskiego - stwierdził w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Anthony Michael Collins.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Steve V. został oskarżony o fizyczne znęcanie się nad niespełna 3-letnim chłopcem, bicie go pod nieobecność jego matki oraz zgwałcenie i zabójstwo we wrześniu 2017 roku. Sąd Apelacyjny w Łodzi zmniejszył karę na jaką został skazany z 25 na 15 lat. W swojej kasacji Prokurator Generalny wskazał, że jest ona rażąco niewspółmierna, a SN uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Patrycja Rojek-Socha
21.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Studia mają przybliżyć zagadnienia z kryminologii w aspekcie ochrony środowiska, ekologii, przestępstw i terroryzmu ekologicznego. Adepci nowego kierunku zajmą się zagadnieniami z zakresu ochrony żywności, środowiska oraz poznają tajniki podejmowania działań specjalistycznych dotyczących tworzenia ekspertyz materiału dowodowego.
Monika Sewastianowicz
21.01.2022
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Ranga zawodu prokuratora daje podstawę do formułowania wniosków na rozprawie, a decyzja ostateczna należy do sądu. Ubezwłasnowolnienie prokuratora w tym zakresie spowodowałoby pozbawienie go niezależności - orzekła Izba Dyscyplinarna SN w sprawie prokuratora obwinionego o to, że nie wniósł w czasie rozprawy o nadzwyczajne złagodzenie kary recydywiście.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Aby połączyć się z sądem zdalnie, strona, adwokaci i radcy powinni otrzymać link, który przesyła na pocztę elektroniczną pracownik sądowy. Bywa jednak - co spędza wszystkim sen z powiek, że jak na złość nie zadziała i musi zostać rozesłany na nowo. Sytuacji nie poprawia obciążenie sądów, braki kadrowe wśród np. informatyków, braki szkoleń i jednolitego systemu.
Aleksandra Partyk
21.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wniosek o zatwierdzenie przygotowanej sprzedaży (przygotowanej likwidacji) czyli tzw. pre-pack, można złożyć w postępowaniu o ogłoszenie upadłości. Kwestią mogąca budzić wątpliwości jest ustalenie chwili, w której wniosek taki jest już niedopuszczalny - pisze dr Paweł Janda, sędzia oraz kierownik sekcji ds. upadłościowych i naprawczych Sądu Rejonowego w Rzeszowie.
Paweł Janda
21.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Ministerstwo Sprawiedliwości chciało zadbać o terminy i bezpieczeństwo pism sądowych. Zmieniło więc procedurę cywilną tak, że tylko nadanie pisma do sądu w formie przesyłki poleconej jest równoznaczne z jego wniesieniem. Problem zaczyna się gdy do pisma trzeba dołączyć załączniki - bo jeśli paczka waży więcej niż 2 kg, "poleconą" być nie może.
Patrycja Rojek-Socha
21.01.2022
Wymiar sprawiedliwości

KE żąda zapłaty kary za Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Rzecznik Komisji Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości Christian Wigand poinformował w czwartek, że wysłane zostało do Polski wezwanie do zapłaty kary w związku z niewykonaniem decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kara wynosi milion euro dziennie, a według "licznika" Iustitii, obecnie jest to już 78 mln.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Marek Dobrowolski, Joanna Lemańska i Oktawian Nawrot to kandydaci na prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wskazani w środę 19 stycznia przez zgromadzenie tej izby. Kadencja obecnej prezes Joanny Lemańskiej zakończy się 25 lutego br. Lista kandydatów trafi teraz do prezydenta, który powoła nowego prezesa.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Clifford Chance doradzała konsorcjum banków w związku z finansowaniem nabycia części aktywów logistycznych i części biznesu bitumicznego Grupy Lotos przez Unimot Investments. Zespół kierowany był przez Mateusza Chruściaka (Counsel).
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2022
Rynek

Do szpitala psychiatrycznego bez wysłuchania - kasacja RPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Obywatela oskarżono o kradzież ubrania ze sklepu oraz o znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów. Wobec uznania jego niepoczytalności, sąd umieścił go w zakładzie psychiatrycznym, tyle że mimo wynikającego z przepisów obowiązku nie wysłuchał go. Mężczyzna przebywa na oddziale zamkniętym już od czterech lat, teraz RPO wnosi, by Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna