Prawo.pl
W środę zaczynają się prawnicze egzaminy zawodowe. W dniach 12-14 maja odbędzie się egzamin komorniczy, a w dniach 18-21 maja - egzaminy adwokacki i radcowski. Egzaminy zostaną przeprowadzone w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Prawnicy Strefa aplikanta
Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie rozpatrywał skargę Polaka, który został zatrzymany w związku z zabójstwem. Adwokat mężczyzny uczestniczył dopiero w przesłuchaniu w prokuraturze, a wcześniej policjanci "rozpytali" nieformalnie jego klienta. I pozyskali informacje niezbędne dla jego obrony. Tymczasem NRA chce by dostęp do adwokata był od samego początku.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy odpowie na pytanie prawne, czy dopuszczalne jest ustalenie w umowie kary umownej określonej w procentach bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi w orzecznictwie Sadu Najwyższego pojawiła się rozbieżność w tej dziedzinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Notariusz nie odliczy kosztów aplikacji

Prawnicy PIT Rachunkowość
Cały czas nie wiadomo, gdzie kończy się związek wydatku z prowadzonym biznesem, a zaczynają cele osobiste przedsiębiorcy. Właśnie przekonał się o tym przyszły notariusz, któremu fiskus w najnowszej interpretacji nie pozwolił na odliczenie wydatków na aplikację notarialną. Okazało się, że wydatki zostały poniesione za wcześnie.
Krzysztof Koślicki
12.05.2021
Prawnicy PIT Rachunkowość
Samorządy adwokatów i radców prawnych chcą poprzez specjalną ankietę sprawdzić jakie doświadczenia w zakresie korzystania z portalu informacyjnego sądów mają pełnomocnicy i obrońcy. W tle są przygotowania ministerstwa do uruchomienia Portalu Sądownictwa Powszechnego, który miałby służyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał "skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" zawieszającej sędziego Pawła Juszczyszyna w pracy i obniżającej mu wynagrodzenie. Postanowienie jest nieprawomocne, ale wykonalne. Tymczasem prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki zapowiedział, że nie przywróci sędziego do pracy.
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Kredyty frankowe
Po dwóch latach Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do alimentów natychmiastowych. Właśnie przedstawiło projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma je wprowadzić. Sądy miałyby przyznawać określoną z góry kwotę alimentów w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd apelacyjny uchylił właśnie wyrok sądu okręgowego z lipca 2020 r., oddalający pozew Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado przeciwko Fundacji Pro-Prawo do Życia. Chodzi o pogromobusy, czyli samochody z plakatami i billbordami uderzających w edukatorów seksualnych i społeczność LGBT, które w ramach akcji "Stop pedofilii" pojawiły się na ulicach większych miast.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
We wtorek około godziny 10 ogłoszono ewakuację Sądu Najwyższego z powodu alarmu bombowego. O tej godzinie miało się rozpocząć posiedzenie Izby Cywilnej w pełnym składzie, a z powodu ewakuacji opóźni się. Nic więcej na razie nie wiadomo. Maile z informacją o podłożonej bombie otrzymała też Najwyższa Izba Kontroli i Krajowej Rady Sądownictwa. Tam też zarządzono ewakuacje.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2021
Prawnicy Pacjent Prokuratura
#AdwokatCzytaBrzechwęDzieciom - taką akcję na zbliżający się Dzień Dziecka przygotowuje Naczelna Rada Adwokacka. Jan Brzechwa wybrany został nieprzypadkowo, był bowiem nie tylko autorem bajek i wierszy dla dzieci ale też znanym w okresie międzywojennym adwokatem. W projekt mają się włączyć aplikanci, a idea ma być rozpowszechniona w poszczególnych izbach.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2021
Prawnicy
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu przekazał w poniedziałek, że poinformował rząd Polski o pięciu sprawach dotyczących domniemanego braku niezależności sądów i poprosił o przedstawienie uwag w tych sprawach. Wiceszef MS Sebastian Kaleta ocenia, że "próba ingerencji w polski porządek ustrojowy będzie bezskuteczna".
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Senat zajmie się e-doręczeniami - szykują się poprawki

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
W najbliższych dniach Senat zajmie się nowelizacją procedury cywilnej wprowadzającą e-licytacje nieruchomości. Regulacja budzi spore wątpliwości prawników bo "przy okazji" wprowadzane są przepisy dotyczące e-doręczeń i obowiązek dołączania do pism procesowych odpisów w formie elektronicznej. Według nieoficjalnych informacji szykują się poprawki m.in. w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Adwokatura potrzebuje zmian w kodeksie etyki – to fraza, którą nieprzerwanie słyszymy od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej i środkach masowego przekazu. Czy proponowany kształt kodeksu nie zaburzy ukształtowanego przez wiele lat orzecznictwa w sprawie deliktów dyscyplinarnych, nie utrudni pracy adwokatom, w szczególności sędziom sądów dyscyplinarnych, rzecznikom dyscyplinarnym?
Mariusz Olężałek
10.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spełnia się w końcu postulat, by prawo było bliżej ludzi – w przepisach znajdziemy coraz więcej potocznych określeń - jak "otwarte powietrze", na którym nie trzeba będzie nosić maseczek. Zapominanie o tym, że prawnicy „nie gęsi, iż swój język mają”, nie służy jednak ani prawu, ani osobom, które mają go przestrzegać. Nieprecyzyjne regulacje trudno też wyegzekwować.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Niebieska karta to procedura, która ma pomagać osobom pokrzywdzonym przemocą. Wyczekiwane i, co do zasady, dobre rozwiązanie, przez nadmierną biurokrację, braki w szkoleniach i czynnik ludzki, staje się często bezużyteczne. Bywa też orężem w konfliktach okołorozwodowych. A droga do udowodnienia, że nie jest się sprawcą przemocy bywa trudna.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacja podjęła uchwałę w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w Kodeksie postępowania karnego. Chodzi o zapewnienie prawa do pomocy adwokata dla osoby zatrzymanej już od pierwszej czynności procesowej lub dowodowej wykonywanej z jej udziałem.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

E-arbitraż sposobem na spory budowlane? Coraz więcej firm go wybiera

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
W latach 2011 - 2020 średni czas trwania postępowań w sądach wydłużył się kolejne o 3 miesiące. Obecnie sprawy trwają średnio 6,9 miesiąca w sądach rejonowych oraz 10 miesięcy w sądach okręgowych - wynika z informatorów statystycznych wymiaru sprawiedliwości. A ponieważ epidemia mocno uderza w przedsiębiorców, coraz więcej firm budowlanych wybiera e-arbitraż.
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Na linii władza - prawnicy coraz bardziej iskrzy, coraz więcej jest więc skarg do sądów dyscyplinarnych o nadużycie wolności słowa przez adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, a nawet sędziów. Ocena, czy prawnik przekroczył granice swobodnej wypowiedzi nie jest jednoznaczna, mimo obowiązujących kodeksów etycznych. Zależy od wrażliwości organów władzy i konkretnych osób, kontekstu,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2021
Prawo karne Prawnicy
Kancelaria Bird & Bird świadczyła usługi doradztwa prawnego na rzecz Polish Enterprise Fund VI, funduszu private equity zarządzanego przez Enterprise Investors, w związku z transakcją sprzedaży spółek z grupy Wento, lidera rynku energii odnawialnej (OZE) w Polsce, na rzecz międzynarodowego koncernu energetycznego Equinor.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2021
Rynek
Trybunał Konstytucyjny nie jest upoważniony do dokonywania samoistnej oceny konstytucyjności przepisów Traktatu o Unii Europejskiej - ocenił Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego. Zdaniem jego członków, wniosek premiera Morawieckiego zmierza do podważenia zasad, do przestrzegania których Polska zobowiązała się przystępując do Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
07.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
W polskim Trybunale Konstytucyjnym doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego wynikającego z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą - orzekł w piątek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tym samym przyznał rację firmie, która skarżyła się, że decyzję umarzającą jej sprawę podpisał sędzia-dubler.
Krzysztof Sobczak
07.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy uznał, że zarzuty skargi kasacyjnej i skargi nadzwyczajnej są takie same, a więc nie może skargi nadzwyczajnej uwzględnić. Stwierdził, że sąd nie może ograniczać się wyłącznie do badania ich podstaw prawnych, wskazywanych przez skarżącego – najpierw w kasacji lub skardze kasacyjnej, a następnie w skardze nadzwyczajnej. SN sięgnął także do części motywacyjnej tych skarg.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2021
Prawo karne
Sędzia Przemysław Radzik, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych uważa, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych. Chodzi o skargę prof. Michała Romanowskiego, który jest pełnomocnikiem sędziów Igora Tulei z Warszawy i Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, do wiceszefowej Komisji Europejskiej Věry Jourovej.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Jednostki penitencjarne podobnie jak szpitale psychiatryczne zostały dopisane nowym rozporządzeniem w sprawie metody zapobiegania COVID-19 do miejsc, w których mogą wykonywane szczepienia. Rząd już to wcześniej zapowiadał. Przypomnijmy, od początku pandemii do 20 kwietnia pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymało 1660 osób przebywających w więzieniach i aresztach.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W sądach czuć powiew "postcovidowej" normalności. Coraz więcej sędziów i pracowników sądów jest zaszczepionych, w wielu jednostkach wracają zwykłe godziny pracy. Nadal jednak obowiązują rygory takie jak maseczki, wietrzenia sal, ograniczenia w liczbie osób postronnych. Do tego dochodzą coraz większe zaległości - w części sądów na termin - np. rozprawy rozwodowej - trzeba czekać już ponad rok.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Dwoje warszawskich adwokatów, wykonujących czynności zawodowe polegające na zgłoszeniu udziału przedstawicieli społecznych w postępowaniu przed Izbą Dyscyplinarną nie zostało wpuszczonych na salę sądową. Co więcej zostali spisani przez policję pod pretekstem „sprawdzenia, czy nie są osobami poszukiwanymi”. Dziekan ORA w Warszawie wystąpił w tej sprawie do I Prezes SN i komendanta głównego policji.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2021
Prawnicy
DWF, globalny dostawca zintegrowanych usług prawniczych i biznesowych, powołał Joannę Wojnarowską, partnera z Warszawy na stanowisko w globalnym kierownictwie firmy. Decyzja obowiązuje od 1 maja 2021 roku.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2021
Rynek
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone uchwały obecnej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej Sądu Najwyższego. Nominacje sędziów pozostają jednak ważne. To finał postępowania rozpoczętego w 2018 roku, którego zakończenie czekało na odpowiedź na pytania skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Sobczak
06.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości