Prawo.pl

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
Krzysztof Sobczak
17.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.
Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Resort sprawiedliwości w mediacjach widzi bowiem sposób na długoletnie batalie sądowe. Nie są to jednak jedyne zmiany. Jak ustaliło Prawo.pl, oprócz alimentów natychmiastowych, ma zostać określone co powinno zawierać orzeczenie w sprawie kontaktów z dzieckiem - a na to czekają m.in. kuratorzy sądowi.
Patrycja Rojek-Socha
17.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W tegorocznym egzaminie prokuratorskim wzięło udział aż 167 osób. To więcej niż w ubiegłym roku. Nie zdało go 27, w tym 5 asystentów prokuratora. Najwięcej - 11 osób - nie zdało egzaminu z prawa karnego materialnego. 133 egzaminowanym aplikantom zaproponowano już pracę na stanowisku asesora prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
15.05.2021
Prawnicy
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
15.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Krajowa Rada Sądownictwa wskazała prezydentowi sześciu przyszłych sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, a wśród nich Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości, który został zdymisjonowany z powodu tzw. afery hejterskiej. Dostał 12 głosów "za" i pięć "przeciw". Nominację zatwierdzić musi jeszcze prezydent.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rząd nie zmieni przepisów o mowie nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Polsce nie potrzeba wprowadzać ustawowej definicji mowy nienawiści, Nie ma powodu, by poszerzać przesłanek dyskryminacyjnych o niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt. I dodała, że nie ma też powodu, by zwiększać prawnokarną ochronę osób pokrzywdzonych takimi przestępstwami.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ponad 20 poprawek, m.in. dotyczących umożliwienia szerszej jawności spraw cywilnych rozpatrywanych w warunkach pandemii oraz poszerzenia składów sędziowskich rozpatrujących takie sprawy - wprowadził w czwartek Senat do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Znalazła się wśród nich także poprawka wykreślająca obowiązek wnoszenie odpisu pisma procesowego w formie elektronicznej.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Bartłomiej Wróblewski nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Senat w czwartek odmówił zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Swoje obowiązki na tym stanowisku wciąż pełni Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września ubiegłego roku. Trybunał Konstytucyjny 15 kwietnia orzekł, że pozwalający na to przepis ustawy jest niezgodny z konstytucją.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prokurator Krajowy chce zawiesić pracę zmianową w prokuraturze od 24 maja 2021 r., chyba że nastąpi trwały, znaczny wzrost zachorowań powyżej 10 tysięcy. To efekt m.in. wniosku Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. O zniesienie takiego trybu pracy apelowała też "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Krajową Radę Notarialną o wyjaśnienia w sprawie pobieranych opłat od klientów. Notariusze do taksy notarialnej doliczają VAT. Nie pozwalają jednak na to przepisy. Wątpliwości w tym zakresie rozwiał także Sąd Najwyższy.
Krzysztof Koślicki
13.05.2021
Prawnicy Domowe finanse VAT
Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której apeluje o obniżenie opłat sądowych w związku ze skutkami pandemii. Uzasadnia to bezpośrednim wpływem koronawirusa na sytuację majątkową obywateli i przedsiębiorców. Postulat nie jest nowy, prawnicy już w ubiegłym roku podnosili, że zbyt wysokie opłaty uderzają w prawo do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Pogłębia się problem z wykonywaniem kary polegającej na pracach społecznie użytecznych. Po krótkotrwałej odwilży, znów tworzą się zatory. Wiele zależy od miejsca, ale są i takie, w których liczba skazanych odbywających w ten sposób karę sięga zaledwie 10 proc. Brakuje i chętnych do tego podmiotów, i przepisów, które ratowałyby w sytuacji, gdy nie ma gdzie skazanego skierować.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W środę zaczynają się prawnicze egzaminy zawodowe. W dniach 12-14 maja odbędzie się egzamin komorniczy, a w dniach 18-21 maja - egzaminy adwokacki i radcowski. Egzaminy zostaną przeprowadzone w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Prawnicy Strefa aplikanta
Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie rozpatrywał skargę Polaka, który został zatrzymany w związku z zabójstwem. Adwokat mężczyzny uczestniczył dopiero w przesłuchaniu w prokuraturze, a wcześniej policjanci "rozpytali" nieformalnie jego klienta. I pozyskali informacje niezbędne dla jego obrony. Tymczasem NRA chce by dostęp do adwokata był od samego początku.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy odpowie na pytanie prawne, czy dopuszczalne jest ustalenie w umowie kary umownej określonej w procentach bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi w orzecznictwie Sadu Najwyższego pojawiła się rozbieżność w tej dziedzinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Notariusz nie odliczy kosztów aplikacji

Prawnicy PIT Rachunkowość
Cały czas nie wiadomo, gdzie kończy się związek wydatku z prowadzonym biznesem, a zaczynają cele osobiste przedsiębiorcy. Właśnie przekonał się o tym przyszły notariusz, któremu fiskus w najnowszej interpretacji nie pozwolił na odliczenie wydatków na aplikację notarialną. Okazało się, że wydatki zostały poniesione za wcześnie.
Krzysztof Koślicki
12.05.2021
Prawnicy PIT Rachunkowość
Samorządy adwokatów i radców prawnych chcą poprzez specjalną ankietę sprawdzić jakie doświadczenia w zakresie korzystania z portalu informacyjnego sądów mają pełnomocnicy i obrońcy. W tle są przygotowania ministerstwa do uruchomienia Portalu Sądownictwa Powszechnego, który miałby służyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał "skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" zawieszającej sędziego Pawła Juszczyszyna w pracy i obniżającej mu wynagrodzenie. Postanowienie jest nieprawomocne, ale wykonalne. Tymczasem prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki zapowiedział, że nie przywróci sędziego do pracy.
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Kredyty frankowe
Po dwóch latach Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do alimentów natychmiastowych. Właśnie przedstawiło projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma je wprowadzić. Sądy miałyby przyznawać określoną z góry kwotę alimentów w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd apelacyjny uchylił właśnie wyrok sądu okręgowego z lipca 2020 r., oddalający pozew Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado przeciwko Fundacji Pro-Prawo do Życia. Chodzi o pogromobusy, czyli samochody z plakatami i billbordami uderzających w edukatorów seksualnych i społeczność LGBT, które w ramach akcji "Stop pedofilii" pojawiły się na ulicach większych miast.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
We wtorek około godziny 10 ogłoszono ewakuację Sądu Najwyższego z powodu alarmu bombowego. O tej godzinie miało się rozpocząć posiedzenie Izby Cywilnej w pełnym składzie, a z powodu ewakuacji opóźni się. Nic więcej na razie nie wiadomo. Maile z informacją o podłożonej bombie otrzymała też Najwyższa Izba Kontroli i Krajowej Rady Sądownictwa. Tam też zarządzono ewakuacje.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
#AdwokatCzytaBrzechwęDzieciom - taką akcję na zbliżający się Dzień Dziecka przygotowuje Naczelna Rada Adwokacka. Jan Brzechwa wybrany został nieprzypadkowo, był bowiem nie tylko autorem bajek i wierszy dla dzieci ale też znanym w okresie międzywojennym adwokatem. W projekt mają się włączyć aplikanci, a idea ma być rozpowszechniona w poszczególnych izbach.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2021
Prawnicy
Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2021
Prawnicy Pacjent Prokuratura
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu przekazał w poniedziałek, że poinformował rząd Polski o pięciu sprawach dotyczących domniemanego braku niezależności sądów i poprosił o przedstawienie uwag w tych sprawach. Wiceszef MS Sebastian Kaleta ocenia, że "próba ingerencji w polski porządek ustrojowy będzie bezskuteczna".
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Senat zajmie się e-doręczeniami - szykują się poprawki

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
W najbliższych dniach Senat zajmie się nowelizacją procedury cywilnej wprowadzającą e-licytacje nieruchomości. Regulacja budzi spore wątpliwości prawników bo "przy okazji" wprowadzane są przepisy dotyczące e-doręczeń i obowiązek dołączania do pism procesowych odpisów w formie elektronicznej. Według nieoficjalnych informacji szykują się poprawki m.in. w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Spełnia się w końcu postulat, by prawo było bliżej ludzi – w przepisach znajdziemy coraz więcej potocznych określeń - jak "otwarte powietrze", na którym nie trzeba będzie nosić maseczek. Zapominanie o tym, że prawnicy „nie gęsi, iż swój język mają”, nie służy jednak ani prawu, ani osobom, które mają go przestrzegać. Nieprecyzyjne regulacje trudno też wyegzekwować.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Adwokatura potrzebuje zmian w kodeksie etyki – to fraza, którą nieprzerwanie słyszymy od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej i środkach masowego przekazu. Czy proponowany kształt kodeksu nie zaburzy ukształtowanego przez wiele lat orzecznictwa w sprawie deliktów dyscyplinarnych, nie utrudni pracy adwokatom, w szczególności sędziom sądów dyscyplinarnych, rzecznikom dyscyplinarnym?
Mariusz Olężałek
10.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niebieska karta to procedura, która ma pomagać osobom pokrzywdzonym przemocą. Wyczekiwane i, co do zasady, dobre rozwiązanie, przez nadmierną biurokrację, braki w szkoleniach i czynnik ludzki, staje się często bezużyteczne. Bywa też orężem w konfliktach okołorozwodowych. A droga do udowodnienia, że nie jest się sprawcą przemocy bywa trudna.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2021
Wymiar sprawiedliwości