Prawo.pl

KE przystępuje do potrącania kary za Turów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie procedury wstrzymywania wypłat dla Polski. Powodem jest ignorowanie kar naliczanych za niezastosowanie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów. Blokada funduszy dla Polski może nastąpić już w najbliższych dniach. Obecnie kwota ta przekracza już 50 mln euro.
Krzysztof Sobczak
13.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Oskarżając pisarza Jakuba Żulczyka, prokuratura sprawiła prezydentowi typową niedźwiedzią przysługę, której można było uniknąć, bo przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów wystarczało zastanowić się czy czyn literata wyczerpuje znamiona przestępstwa - komentują wyrok sądu adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
13.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie nie może powstrzymać się od rozpoznania toczącej się przed nim sprawy, ale odwołanie, które jest obecnie przedmiotem rozpoznania, nie może prowadzić do orzeczenia kary wydalenia z adwokatury, które w konsekwencji pociągałoby za sobą wykreślenie zainteresowanego z listy adwokatów - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Romana Giertycha.
Krzysztof Sobczak
13.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wprawdzie studia prawnicze i administracyjne odbywają się z reguły na tych samych wydziałach, to co do zasady tylko absolwenci tych pierwszych mogą zostać adwokatami lub radcami prawnymi. Chyba, że administratywista zrobi doktorat z prawa, wtedy bez aplikacji może zdać egzamin zawodowy. Teoretycznie umożliwiają to przepisy, chociaż z wpisem na listę jest już problem.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.01.2022
Prawnicy Dla studenta Poprawmy prawo
W środę za powołaniem komisji do spraw Pegasusa opowiedzieli się wszyscy senatorowie opozycji oraz Jan Maria Jackowski z PiS. 45 senatorów PiS zagłosowało przeciwko, bo Senat nie ma żadnych uprawnień śledczych, nie posiada komisji do spraw służb specjalnych. Zgodnie jednak z regulaminem Senat może powoływać komisje nadzwyczajne.
Jolanta Ojczyk
12.01.2022
Wydarzenia
Niemożność zaskarżenia zgody sądu na inwigilację obywatela przez policję jest niezgodna z konstytucyjnymi standardami: z prawem do sądu, do zaskarżalności oraz z zasadą dwuinstancyjności postępowania – ocenia RPO, który przyłączył się do sprawy, która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura nie widzi w tym problemu.
Krzysztof Sobczak
12.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Policja
Do grona partnerów warszawskiego biura kancelarii Dentons dołączył dr Christian Schnell, radca prawny oraz Rechtsanwalt (adwokat niemiecki). Jest ekspertem, który od ponad 20 lat specjalizuje się w projektach energetycznych, realizowanych w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2022
Rynek
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by Prokurator Generalny lub Prokurator Krajowy mógł wyznaczyć jednostkę do prowadzenia postępowania przygotowawczego, obejmującego ujawnione w danym okresie lub na danym obszarze czyny objęte przepisami o podrabianiu m.in. pieniędzy.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości rzutem na taśmę, czyli tuż przed Nowym Rokiem, sprawiło sądom nie lada niespodziankę i zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności. A chodzi m.in. o tysiące spraw o zapłatę. To co do tej pory miało trwać trzy dni, teraz może się przedłużać, bo sądy nie wiedzą, jak interpretować zmiany.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
12.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Generalny zastosował środek nadzwyczajny w sprawie dyscyplinarnej prokuratora, który nie złożył apelacji od wyroku. Ale nie postawiono mu zarzutów dyscyplinarnych. Izba Dyscyplinarna SN uznała, że kasacja jest niedopuszczalna, a prokuratura ma inne środki niż kasacja, z których może skorzystać, takie jak np. złożyć sprzeciw albo wznowić postępowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2022
Prawnicy Prokuratura
Sprawa dyscyplinarna adwokata Jacka Dubois, która miała swój początek w grudniu 2016 roku, będzie merytorycznie rozpoznana przez inny skład Izby Dyscyplinarnej. Chodziło o rzekome złamanie przez adwokata zasad etyki zawodu poprzez stwierdzenie o "psim obowiązku prokuratury". Sąd adwokacki umorzył postępowanie w tej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Monitorze Polskim w poniedziałek ukazało się postanowienie prezydenta, w którym Andrzej Duda odmawia powołania sędziów przedstawionych mu przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa. Na liście są kandydaci do Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych okręgowych i WSA. Jednak część osób z tamtych uchwał KRS otrzymała nominacje.
Krzysztof Sobczak
11.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria DWF rozbudowuje kolejne praktyki w Polsce wzmacniając ofertę w zakresie obszarów kluczowych dla działalności naszych klientów. Na przełomie roku do zespołu Prawa Zamówień Publicznych dołączył Marcin Laudan, a do zespołu Ochrony Danych Osobowych, Cyberbezpieczeństwa i Technologicznego Compliance dołączyła Agnieszka Sagan-Jeżowska.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2022
Rynek
We wtorek 11 stycznia br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma rozpoznać siedem spraw dyscyplinarnych - trzech adwokatów, w tym warszawskiego mecenasa Jacka Dubois oraz trzech prokuratorów. Na wokandzie w tym tygodniu jest tylko jedna sprawa sędziowska o charakterze wpadkowym - zażalenie na zarządzenie o odmowie przyjęcia odwołania obwinionego od wyroku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2022
Prawnicy
W czasie epidemii prawnicy musieli nabyć wiele umiejętności. Do tych z zakresu nowych technologii doszła też umiejętność szybkiego czytania. Wiele sądów wraca bowiem, a w innych niezmiennie obowiązują restrykcje związane z korzystaniem z czytelni sądowych. Pół godziny na wgląd do akt, w niektórych liczone jest to co do sekundy.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.
Jolanta Ojczyk
10.01.2022
Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Choć duża nowelizacja procedury cywilnej obowiązuje ponad dwa lata, nadal sprawia pełnomocnikom nie lada problemy. Skarżą się m.in. na przepis, zgodnie z którym sędziowie nie muszą uzasadniać swoich decyzji, chyba że strona wystąpi o to z wnioskiem i opłaci 100 zł. Problem pojawia np. przy zwrocie pism. Teoretycznie pomogłyby zasadnicze motywy rozstrzygnięcia, ale nie każdy sędzia je podaje.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
10.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca powinien wypłacać ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny, dotyczy to również kuratorów sądowych - wynika z odpowiedzi Katarzyny Łażewskiej-Hrycko Głównego Inspektora Pracy, na pytania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
08.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Największy naturalny lęk, czasem szok wywołują pierwsze godziny i dni więziennej izolacji, co winno znaleźć stosowne odzwierciedlenie w wysokości zasądzonego zadośćuczynienia - uznają sądy. Wnioskodawca, który spędził w izolacji pięć lat pracując w kamieniołomach za wyznawaną wiarę, otrzymał milion złotych zadośćuczynienia za swoją krzywdę moralną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z nieodpłatnej pomocy prawnej co do zasady powinny korzystać osoby, których nie stać na skorzystanie z niej na zasadach komercyjnych. Prawnicy podkreślają jednak, że to iluzja, bo ci, którzy po poradę przychodzą, często na brak środków nie narzekają. To wina przepisów, a do tego adwokat czy radca, nawet jeśli wie, że jego rozmówca mija się z prawdą, nie może mu wsparcia odmówić.
Patrycja Rojek-Socha
08.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Referendarze to kolejna grupa zawodowa wymiaru sprawiedliwości, która widzi konieczność poprawy warunków swojej pracy, począwszy od ścieżki awansowanej, poprzez urlopy po wynagrodzenia. Wskazują przy tym, że z roku na rok rozpatrują co raz więcej sprawy - w 2020 r. 67 proc. spośród tych, które wpłynęły do sądów. Ich referaty sięgają nawet 3 tys. spraw.
Patrycja Rojek-Socha
07.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Krajowy Rejestr Zadłużonych oraz elektroniczne postępowanie restrukturyzacyjne miały otworzyć nową erę w upadłościach. Stało się inaczej. Prawnicy biją na alarm, ponieważ od 1 grudnia, gdy weszły w życie nowe przepisy, jest źle. W KRZ nie działają wszystkie funkcjonalności i nie ma jak wszcząć postępowania o zatwierdzenie układu. 
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sędzia Sądu Najwyższego Karol Weitz na 31 stycznia wyznaczył termin rozprawy w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczącej statusu nowych sędziów. Ponieważ jednak część składu zadającego to pytanie jest w stanie spoczynku, wystąpił do prezes izby o jego uzupełnienie. Prezes Joanna Misztal-Konecka (fot.) jednak pyta, dlaczego wcześniej wyznaczył termin.
Krzysztof Sobczak
05.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 roku. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych - zapewnia resort.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Na Węgrzech i w Polsce łamano praworządność – powiedział nowy czeski minister do spraw Unii Europejskiej Mikuláš Bek. I zasugerował, że oba te kraje mogą być z tego powodu izolowane, nawet w ramach Grupy Wyszehradzkiej. To nowość, ponieważ kierowany przez Andreja Babisza poprzedni czeski rząd unikał wypowiedzi na ten temat.
Krzysztof Sobczak
05.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komornik pobrał z konta mężczyzny 50 tys. zł, mimo że nie został wydany przeciwko niemu tytuł egzekucyjny. Sądy uznały jednak, że nie należy mu się ani zwrot pieniędzy, ani zadośćuczynienie, bo nie składał skarg na czynności i nie wytoczył powództwa przeciwegzekucyjnego. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i komornik ma je zwrócić.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości w referendarzach widzi szanse na odciążenie sędziów od natłoku spraw. Ich kompetencje już zwiększono i rozważane są kolejne kroki - jak choćby przekazanie im wymierzania kar nagany czy grzywny. Jednak podobnie jak w przypadku asystentów sądowych, ich ścieżka kariery jest dość krótka, a szansa na zwieńczenie jej stanowiskiem sędziego coraz mniejsza.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na 31 stycznia wyznaczone zostało posiedzenie poszerzonego składu Izby Cywilnej SN w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania w sprawie zainicjowanej przez sędziego Waldemara Żurka, dotyczące powołania sędziów wyłonionych przez obecną KRS. Ponieważ jednak część zadającego pytanie składu jest już w stanie spoczynku, nie wiadomo jaki skład rozpatrzy sprawę.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie weźmiemy udziału w procedurze wyboru sędziów do "neoKRS". Wszelkie działania w sprawie wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być wstrzymane do czasu przyjęcia w Polsce nowego ładu prawnego - zapowiedziały w wydanym oświadczeniu partie opozycyjne. Chodzi o trwającą już procedurę zgłaszania kandydatów na członków KRS wybieranych spośród sędziów przez Sejm.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od początku roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak-Banasiak. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości