Prawo.pl
W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.
Jolanta Ojczyk
10.01.2022
Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Choć duża nowelizacja procedury cywilnej obowiązuje ponad dwa lata, nadal sprawia pełnomocnikom nie lada problemy. Skarżą się m.in. na przepis, zgodnie z którym sędziowie nie muszą uzasadniać swoich decyzji, chyba że strona wystąpi o to z wnioskiem i opłaci 100 zł. Problem pojawia np. przy zwrocie pism. Teoretycznie pomogłyby zasadnicze motywy rozstrzygnięcia, ale nie każdy sędzia je podaje.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
10.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca powinien wypłacać ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny, dotyczy to również kuratorów sądowych - wynika z odpowiedzi Katarzyny Łażewskiej-Hrycko Głównego Inspektora Pracy, na pytania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
08.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Największy naturalny lęk, czasem szok wywołują pierwsze godziny i dni więziennej izolacji, co winno znaleźć stosowne odzwierciedlenie w wysokości zasądzonego zadośćuczynienia - uznają sądy. Wnioskodawca, który spędził w izolacji pięć lat pracując w kamieniołomach za wyznawaną wiarę, otrzymał milion złotych zadośćuczynienia za swoją krzywdę moralną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z nieodpłatnej pomocy prawnej co do zasady powinny korzystać osoby, których nie stać na skorzystanie z niej na zasadach komercyjnych. Prawnicy podkreślają jednak, że to iluzja, bo ci, którzy po poradę przychodzą, często na brak środków nie narzekają. To wina przepisów, a do tego adwokat czy radca, nawet jeśli wie, że jego rozmówca mija się z prawdą, nie może mu wsparcia odmówić.
Patrycja Rojek-Socha
08.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Referendarze to kolejna grupa zawodowa wymiaru sprawiedliwości, która widzi konieczność poprawy warunków swojej pracy, począwszy od ścieżki awansowanej, poprzez urlopy po wynagrodzenia. Wskazują przy tym, że z roku na rok rozpatrują co raz więcej sprawy - w 2020 r. 67 proc. spośród tych, które wpłynęły do sądów. Ich referaty sięgają nawet 3 tys. spraw.
Patrycja Rojek-Socha
07.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Krajowy Rejestr Zadłużonych oraz elektroniczne postępowanie restrukturyzacyjne miały otworzyć nową erę w upadłościach. Stało się inaczej. Prawnicy biją na alarm, ponieważ od 1 grudnia, gdy weszły w życie nowe przepisy, jest źle. W KRZ nie działają wszystkie funkcjonalności i nie ma jak wszcząć postępowania o zatwierdzenie układu. 
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sędzia Sądu Najwyższego Karol Weitz na 31 stycznia wyznaczył termin rozprawy w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczącej statusu nowych sędziów. Ponieważ jednak część składu zadającego to pytanie jest w stanie spoczynku, wystąpił do prezes izby o jego uzupełnienie. Prezes Joanna Misztal-Konecka (fot.) jednak pyta, dlaczego wcześniej wyznaczył termin.
Krzysztof Sobczak
05.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 roku. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych - zapewnia resort.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Na Węgrzech i w Polsce łamano praworządność – powiedział nowy czeski minister do spraw Unii Europejskiej Mikuláš Bek. I zasugerował, że oba te kraje mogą być z tego powodu izolowane, nawet w ramach Grupy Wyszehradzkiej. To nowość, ponieważ kierowany przez Andreja Babisza poprzedni czeski rząd unikał wypowiedzi na ten temat.
Krzysztof Sobczak
05.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komornik pobrał z konta mężczyzny 50 tys. zł, mimo że nie został wydany przeciwko niemu tytuł egzekucyjny. Sądy uznały jednak, że nie należy mu się ani zwrot pieniędzy, ani zadośćuczynienie, bo nie składał skarg na czynności i nie wytoczył powództwa przeciwegzekucyjnego. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i komornik ma je zwrócić.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości w referendarzach widzi szanse na odciążenie sędziów od natłoku spraw. Ich kompetencje już zwiększono i rozważane są kolejne kroki - jak choćby przekazanie im wymierzania kar nagany czy grzywny. Jednak podobnie jak w przypadku asystentów sądowych, ich ścieżka kariery jest dość krótka, a szansa na zwieńczenie jej stanowiskiem sędziego coraz mniejsza.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na 31 stycznia wyznaczone zostało posiedzenie poszerzonego składu Izby Cywilnej SN w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania w sprawie zainicjowanej przez sędziego Waldemara Żurka, dotyczące powołania sędziów wyłonionych przez obecną KRS. Ponieważ jednak część zadającego pytanie składu jest już w stanie spoczynku, nie wiadomo jaki skład rozpatrzy sprawę.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie weźmiemy udziału w procedurze wyboru sędziów do "neoKRS". Wszelkie działania w sprawie wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być wstrzymane do czasu przyjęcia w Polsce nowego ładu prawnego - zapowiedziały w wydanym oświadczeniu partie opozycyjne. Chodzi o trwającą już procedurę zgłaszania kandydatów na członków KRS wybieranych spośród sędziów przez Sejm.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od początku roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak-Banasiak. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Starosta ma zapewnić obywatelom możliwości zgłoszenia się na nieodpłatną pomoc prawną telefonicznie, numer ma być dostępny co najmniej w godzinach pracy urzędu, choć MS liczy, że dyżury będą dłuższe. Co więcej, na stronie internetowej mają być informacje o działalności punktów zlokalizowanych na terenie danego powiatu oraz informacje o sposobie dokonywania zapisów na porady.
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości pod hasłem przyspieszenia w sądach wprowadza kolejne zmiany. Tym razem w zakresie rozpoznawania wniosków o zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Planuje urzędowy formularz oświadczenia, kary za mijanie się z prawdą i termin 7 dni dla referendarzy na podjęcie decyzji. Prawnicy mają mieszane uczucia.
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by zastawy rejestrowe uznawane były po upływie 20 lat za wykreślone z mocy prawa. Nie będzie to wymagało wydawania orzeczenia przez sąd i dokonywania wpisu w rejestrze. W systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest rejestr zastawów, będzie dokonywana adnotacja, że zastaw wygasł i uznaje się go za wykreślony.
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Adwokaci i radcy prawni od lat apelują, by dostęp do obrońcy był możliwy od momentu zatrzymania. Polskie władze konieczności zmian nie widzą, twierdząc, że obowiązujące przepisy wystarczają. To, że tak nie jest, pokazuje praktyka. Prawnicy alarmują, że do części czynności, mimo upoważnienia do obrony, nie są dopuszczani, bo skoro zatrzymany nie ma zarzutu - to ma... pełnomocnika, a nie obrońcę.
Patrycja Rojek-Socha
03.01.2022
Prawo karne Prawnicy
Planowane zmiany organizacyjne w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego to gaszenie pożaru wywołanego przez obecną władzę. Wyniki orzekania przez Sąd Najwyższy przed "reformą PiS" były jedne z najlepszych w Europie. Teraz nowy regulamin i tzw. reforma wprowadziły wyłącznie chaos - uważa prof. dr hab. Marta Romańska, sędzia w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego.
Marta Romańska
03.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Osoba, która nie ma nic na sumieniu, nie ma szans dowiedzieć się o tym, że była podsłuchiwana lub śledzona Pegasusem, nawet gdyby zgodę na to wydał sąd. Informacje te można uzyskać dopiero po wszczęciu postępowania, a i wtedy nie będą one szczególnie wyczerpujące. Choć pełen wgląd w pracę służb wytrącałby im broń z ręki, brakuje organu, który sprawdzałby, czy nie nadużywają swoich uprawnień.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
03.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Policja

Strasburg: Deportacja osoby chorej psychicznie z naruszeniem jej praw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Deportacja do kraju pochodzenia osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która przyjechała do pozwanego państwa w dzieciństwie, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W świetle ustalonej linii orzeczniczej Trybunału, organy państw-stron Konwencji, decydując o wydaleniu cudzoziemca, muszą wziąć pod uwagę wszystkie jego okoliczności osobiste.
Katarzyna Warecka
02.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Dzisiaj weszło w życie znowelizowane rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 grudnia 2021 r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Rozporządzenie dostosowuje regulacje do stanu epidemii, co oznacza większe możliwości porozumiewania się z potrzebującymi przez telefon i internet.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.01.2022
Samorząd terytorialny Prawnicy
Z dniem 1 stycznia 2022 r. zlikwidowano pięć dotychczas funkcjonujących w Izbie Cywilnej wydziałów, a na ich miejsce utworzone są trzy nowe wydziały, rozpoznające sprawy bez kryterium terytorialnego. Obowiązki przewodniczących nowo-powołanych wydziałów powierzono dr hab. Tomaszowi Szanciło, Mariuszowi Łodko i dr hab. Marcinowi Krajewskiemu. Zmiany te mają na celu likwidację zaległości w Izbie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.01.2022
Prawo cywilne Prawnicy
Potrzebna jest zmiana podejścia adwokatów i radców prawnych do postępowań rozwodowych, szczególnie tych, w których chodzi o osoby posiadające małoletnie dzieci. Bo to właśnie dzieci najczęściej ponoszą konsekwencje konfliktów okołorozwodowych. A takie nastawienie wspierające i rodziców, i dziecko jest też szansą na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku - mówi adwokat Robert Ofiara.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sądy miały 6 miesięcy na prawomocne rozstrzygnięcie w zakresie wniosku ekstradycyjnego, a na wydanie takiej osoby ma być z kolei 30 dni. Jeśli terminów nie uda się dotrzymać, sądy będą musiały poinformować o przyczynach resort - wynika z projektu rozporządzenia, które trafiło właśnie do opiniowania.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Lekarz z zagranicy, inżynier z platformy wiertniczej, żołnierz, najlepiej z armii amerykańskiej… zagra na uczuciach, otworzy serce, wyczyści konto i rozpłynie się w cyberprzestrzeni. Tak zwane łowienie rybki czy oszustwa nigeryjskie są wciąż popularne. W czasie pandemii nawet bardziej. A policji na razie pozostaje apelować o rozwagę, bo happy end z książek Harlequina rzadko się zdarza.
Robert Horbaczewski
01.01.2022
Prawo karne Policja
Dziwna amnezja dotknęła premiera, ministrów i polityków partii rządzącej. O systemie Pegasus nie słyszeli i nic nie wiedzą o tym, by był w Polsce. Ale wiele dowodów wskazuje na to, że on jest i do tego jest wykorzystywany przeciwko ludziom opozycji. Tę sprawę kiedyś trzeba będzie wyjaśnić. Teraz służby i prokuratura tego odmawiają, ale wierząc w przysłowia zakładamy, że co się odwlecze, to nie uciecze.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
01.01.2022
Prawo karne Prawnicy Policja
Mediacje w dobie pandemii zyskują coraz większą popularność. Podkręca to też Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce do niej zachęcać m.in. przed rozwodami. Nic więc dziwnego, że sądowe listy mediatorów pękają w szwach, do tego stopnia, że co niektóre z widniejących na nich osób i w przenośni, i dosłownie - nie mogą doczekać się swoich spraw. Pojawiają się też pomysły choćby losowego, czy alfabetycznego ich przydzielania.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
31.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowy Rok w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego rozpocznie się pod znakiem zmian organizacyjnych. Czy pozwolą one na przyśpieszenie prac orzeczniczych – czas pokaże. Czy pomogą w opracowaniu rozwiązań dla spraw frankowych – szczerze wątpię. Dlaczego? Sędzia dr Piotr Bednarczyk proponuje przyjrzyjrzeć się sprawom, nad którymi sędziowie pochylą się już (oby!) w roku 2022.
Piotr Bednarczyk
31.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości