Prawo.pl
W wydanym 29 kwietnia wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to sąd krajowy ustala od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku, a także wskazuje wszystkie skutki jakie może nieść za sobą nieważność. Zatem teraz to Sąd Najwyższy wskaże właściwy kierunek. TSUE uznał też, że aneksem nie można uzdrowić nieuczciwego warunku zawartego w pierwotnej umowie,
Jolanta Ojczyk
29.04.2021
Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe
Izba Dyscyplinarna mimo zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu nadal rozpoznaje sprawy deliktów radców prawnych i adwokatów. W środę 28 kwietnia br. oddaliła kasację obwinionego radcy prawnego, który nie rozliczał się z klientem z pobranej zaliczki, a także nagrywał z nim rozmowy bez jego zgody i wiedzy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Projekt „tymczasowych” zmian procedury cywilnej został, z poprawkami, przyjęty przez Sejm. Technicznie jest to nowelizacja przede wszystkim ustawy z 2 marca 2020 r., a nie kodeksu postępowania cywilnego, a wprowadzane rozwiązania mają obowiązywać jeszcze rok od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - pisze radca prawny Justyna Dereszyńska,
Justyna Dereszyńska
29.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Bohdan Bieniek, Jolanta Frańczak i Piotr Prusinowski - to sędziowie wskazani jako kandydaci na nowego prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przedstawieni prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Kadencja obecnego prezesa SN kierującego Izbą Pracy - Józefa Iwulskiego - dobiegnie końca w sierpniu br.
Krzysztof Sobczak
28.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Trybunał Konstytucyjny nie wydał w środę orzeczenia w sprawie stosowania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem są wnioski formalne złożone przez przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich. W zabezpieczeniu z 8 kwietnia 2020 r. TSUE podważył legalność działania Izby Dyscyplinarnej, a w odpowiedzi sędzia tej Izby złożyła wniosek do Trybunału
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z Krakowa będą tłumaczyć się ze szczepień

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Czynnościami wyjaśniającymi zakończył się incydent podczas szczepienia sędziów w jednym z krakowskich punktów na początku kwietnia. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych sprawdza czy uchybili godności urzędu szczepiąc się lub usiłując się szczepić poza kolejnością.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.
Jolanta Ojczyk
28.04.2021
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
Papierki po lodach za 200 tys. zł i przepychanki pod zamrażarkami w sklepach – to efekt bardzo obecnie popularnej akcji promocyjnej. Strach przed trzecią falą pandemii schodzi na dalszy plan, gdy w grę wchodzi zakup nowych lodów promowanych przez popularnych wśród dzieci i nastolatków youtuberów. A w tle pytania o odpowiedzialność za wywoływanie zagrożenia epidemicznego.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.04.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Jestem pewien, że trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej w drugiej instancji powie, iż sąd pierwszej instancji nie może badać kwestii immunitetowych i zmieni to orzeczenie. Zatem sędzia Tuleya zostanie doprowadzony pod przymusem do prokuratury, a przewodniczący Adam Roch walczył o swoje dobre imię - uważa Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.04.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przepis dotyczący otworzenia i przeszukania mieszkania nie może być wykorzystywany przez komornika z pełną świadomością do wyznaczania czynności egzekucyjnych niezgodnie z obowiązującą właściwością miejscową po to, aby „ustalić miejsce pobytu dłużnika” - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu i nie zgodził się z uniewinnieniem komornika. Dlatego, że to narusza powagę urzędu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezesi samorządów adwokatów i radców prawnych mają się w środę - 28 kwietnia - spotkać z pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. Informatyzacji i dyrektorem Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych. Temat to m.in. przyjęta przez Sejm nowelizacja procedury cywilnej, która oprócz e-licytacji w nieruchomościach wprowadza e-doręczenia i obowiązek dołączania do pism procesowych odpisów w formie elektronicznej.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Morawiec, której w październiku ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna SN nieprawomocnie uchyliła immunitet i zawiesiła ją w czynnościach służbowych, złożyła we wtorek pozew do sądu pracy, w którym domaga się dopuszczenia do orzekania, kwestionując prawo do ID do wydawania takich decyzji.
Krzysztof Sobczak
27.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od wtorku rzecznikiem Prokuratury Krajowej jest prokurator Łukasz Łapczyński. Zastąpił na tym stanowisku prokurator Ewę Bialik. Poinformowano o tym na stronie internetowej Prokuratury Krajowej. Nowy rzecznik od ponad roku pracował w Dziale Prasowym Prokuratury Krajowej, wcześniej był m.in. rzecznikiem w warszawskiej prokuraturze okręgowej.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2021
Prokuratura
Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęły cztery zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z blokowaniem powrotu do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna. Olsztyńska prokuratura nie chce prowadzić żadnej z tych spraw i przekazała je do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która nadzoruje olsztyńską prokuraturę, by wskazała inną jednostkę.
Krzysztof Sobczak
27.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd rejonowy zajmował się wnioskiem o skierowanie uczestnika postępowania na leczenie szpitalne bez jego zgody. Przychylił się do tego bo uznał, że zaistniały takie przesłanki, a sąd okręgowy oddalił apelację. W ocenie Prokuratora Generalnego oba sądy popełniły ten sam błąd - mimo ustawowego obowiązku nie wyznaczyły profesjonalnego pełnomocnika.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Policjant ma chronić porządku publicznego, a protestujący - pokojowo wyrażać swoje poglądy. Manifestacje mają jednak to do siebie, że jednym i drugim puszczają nerwy. Wraca więc dyskusja nad tym, czy uszczypnięcie lub szarpniecie funkcjonariusza to rzeczywiście naruszenie jego nietykalności albo nawet - czynna napaść. Bo choć służby coraz częściej tak to widzą, prawnicy, podobnie jak sądy, mają sporo wątpliwości.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2021
Policja
Po ponad rocznym obowiązywaniu znowelizowanych przepisów KPC nie można mówić realizacji założeń ustawodawcy co do szybszego i sprawniejszego rozpoznawania spraw cywilnych. Procesy cywilne wciąż trwają długo, nierzadko za długo, powodując ogólne zniechęcenie i rozdrażnienie uczestników postępowania sądowego - pisze sędzia, dr hab. Maciej Rzewuski,
Maciej Rzewuski
27.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika sędziego Pawła Juszczyszyna o wszczęcie egzekucji postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy nakazującego dopuszczenie go do orzekania. Wykonania tej decyzji odmawia prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki. Przeciwnego zdania są wiceprezesi tego sądu. Wykonania postanowienia oczekuje też Sąd Okręgowy.
Krzysztof Sobczak
26.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Samorząd adwokacki może rozpocząć organizowanie grupowych szczepień dla adwokatów i aplikantów adwokackich na zasadach analogicznych, jak planowane szczepienia dla zakładów pracy. Jak informuje NRA sukcesem zakończyły się rozmowy jej prezesa Przemysława Rosatiego z Ministerstwem Zdrowia. Rejestracja będzie mogła się rozpocząć już od 4 maja.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kolegium Sądu Najwyższego podjęło kilka uchwał, w których zobowiązuje Pierwszego Prezesa SN do przekazania spraw dyscyplinarnych sędziów innym izbom Sądu Najwyższego i sprzeciwia się pociąganiu do odpowiedzialności karnej sędziów za przestępstwa w związku z orzekaniem. Negatywnie zaopiniowało też projekt zmiany rozporządzenia Prezydenta z 29 marca 2018 r. - Regulamin Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2021
Prawnicy
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest przepełniony więc Służba Więzienna ma lokować w swoich budynkach osoby, które zostały w nim umieszczone - to zakłada nowelizacja ustawy z 15 kwietnia 2021 r. dotycząca placówki w Gostyninie. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o praktyczne jej wprowadzanie.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do egzaminu adwokackiego może w tym roku podejść ponad 2 tysiące osób, a do radcowskiego blisko 3 tysiące. To oczywiście dane wstępne, bo aplikanci mają czas na decyzję do 27 kwietnia. Resort zapewnia jednak, że przygotowania idą pełną parą, a priorytetem jest bezpieczeństwo zdających.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
W myśl przyjętej ostatnio noweli procedury cywilnej pełnomocnicy mają dostarczać sądom odpis pism procesowych w formie elektronicznej, na nośnikach. Problem w tym, że nie określono formatu, który by w tym zakresie obowiązywał, jak również standardów bezpieczeństwa. A że sądy nadal mają problem z systemami - sędziowie już mówią, że od e-odpisów pęcznieć będą akta papierowe.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Prawnicy DWF Poland doradzali w procesie przeprowadzenia badania prawnego due diligence oraz w procesie transakcyjnym. Fundusz Aberdeen Standard European Logistics Income PLC podpisał umowę na zakup nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego - Panattoni Łódź City VIII za kwotę rzędu 28 mln euro od wyspecjalizowanego dewelopera projektów logistycznych Panattoni.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2021
Rynek

Prokuratura: TK nie pozwala nam na ściganie zbrodni komunistycznych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Według Prokuratury Krajowej Trybunał Konstytucyjny zablokował możliwość ścigania komunistycznych zbrodni i przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego, a w efekcie bezkarni pozostaną sprawcy popełnionych w okresie PRL czynów zagrożonych karą do 5 lat pozbawienia wolności. Według TK umorzenie było konieczne, bo przepis utracił moc obowiązującą.
Krzysztof Sobczak
24.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Nastolatek stanął przed sądem dla nieletnich za wysłanie koleżankom sms-a z linkiem do pornografii. Tłumaczył to „głupim żartem”. Sąd zastosował wobec niego środek wychowawczy – zobowiązał do poprawnego zachowania w stosunku do koleżanek. Chłopak z urzędu został jednak wpisany do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Dopiero po interwencji RPO go wykreślono.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Clifford Chance została uznana Kancelarią Prawną Roku w Europie oraz w Niemczech, Francji i Polsce podczas gali rozdania nagród Chambers Europe Awards 2021. Jak uzasadniono, klienci uznają ją za "kancelarię światowej klasy we wszystkich praktykach, oferującą wysoki standard we wszystkich biurach swojej międzynarodowej sieci".
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Rynek
Jeśli świadkami w sprawie pani prokurator oskarżonej o przekroczenie uprawnień mają być sędziowie i prokuratorzy z miejscowych jednostek, to sprawa powinna być rozpatrywana przez inny sąd. Wielu z nich nawiązało z oskarżoną relacje wykraczające poza kontakty zawodowe i służbowe, zatem Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek o przeniesienie w imię dobra wymiaru sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2021
Prawo karne
Sąd w Korei Południowej odrzucił pozew o zadośćuczynienie za krzywdy wniesiony przeciwko Japonii przez grupę byłych niewolnic seksualnych z okresu II wojny światowej. Powołał się na immunitet jurysdykcyjny obcego państwa. Jednak inny sąd stwierdził, że immunitet nie przysługuje Japonii dlatego, że jej rząd podczas wojny dopuścił się czynów przestępczych przeciwko ludzkości.
Michał Kosiarski
24.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jednym ze skutków epidemii jest duży przyrost skarg dotyczących utrudniania kontaktów z dzieckiem. Rodzice nie tylko je izolują, ale też zmieniają warunki dotychczasowych spotkań. A na rozprawy czeka się miesiącami, bo sądy takie kwestie niechętnie rozstrzygają na posiedzeniach niejawnych. W ocenie prawników potrzebne są zmiany w przepisach, albo w podejściu sądów do alienujących rodziców.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne