Prawo.pl
Adwokat Przemysław Rosati od października 2021 r. objął funkcję of counsel PCS | Littler. Będzie, wraz z zespołem wspierał PCS | Littler w sprawach compliance i business crime.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2021
Prawnicy
Nie każdy z satysfakcją przyjmuje orzeczenie sądu pierwszej instancji. Jeśli strona uważa rozstrzygnięcie za niekorzystne, to może rozważyć wniesienie apelacji. Z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wynika jakie czynności należy podjąć, by apelacja podlegała rozpoznaniu. Warto też pamiętać, że nie w każdym przypadku celowe jest wnoszenie apelacji.
Aleksandra Partyk
23.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
W 2020 roku ponad 11 tysięcy dzieci zostało przesłuchanych jako świadkowie lub osoby pokrzywdzone w sprawach o znęcanie się lub wykorzystywanie seksualne. Prawo w Polsce zapewnia szczególną ochronę dzieci w takich sytuacjach, ale - jak wskazują eksperci - przepisy często są stosowane bez należytej troski o dobro dziecka, albo nie są stosowane wcale.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W wydanym 20 października br. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. NSA uznał, że mogą być wątpliwości co do opóźniania przez ministra obsady wolnych urzędów sędziowskich.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej uznał, że nie mogą stanowić podstawy do odsunięcia sędziego od orzekania niepotwierdzone dowodowo doniesienia medialne, wywołane lub potwierdzone informacją udzieloną przez organy prokuratury. Ani też doniesienia służb wykonujących czynności na polecenie prokuratury w sprawie nieujawnionego majątku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2021
Prawo karne Prawnicy
Ujednolicenie statusu sędziego ma być sposobem na trawiącą sądy delegacjozę i problemy kadrowe. Prawnicy uważają jednak, że posłuży do "wyczyszczenia" środowiska z "niepokornych" i rozwiązania nabrzmiałego problemu "nowych". Naruszona może też zostać Konstytucja, bo - jak wskazują - zmiana ustroju sądów do przesuwania sędziów nie wystarczy.
Patrycja Rojek-Socha
22.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie ma większych grzechów w prawie karnym niż niesprawiedliwa kara i nierzetelne postępowanie - twierdzi prof. Paweł Wiliński. I ocenia, że w związku z trwającym od dłuższego czasu okresem burzliwych zmian w prawie karnym i w procedurze karnej, często przypadkowych i nielogicznych, zwiększyło się ryzyko, że mogą zapadać wyroki niesprawiedliwe po nierzetelnych postępowaniach.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny na 24 listopada br. wyznaczył termin rozpoznania wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niezgodności z polską konstytucją przepisu Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Parlament Europejski krytycznie o wyroku polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Parlament Europejski wyraża "głębokie zaniepokojenie, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego może stanowić niebezpieczny precedens, zwraca uwagę na rosnące wyzwania, "jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy" oraz wzywa państwa członkowskie do "poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń".
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Do przepisów Tarczy 4.0 o dopłatach do kredytów bankowych włączono bez związku zmiany w stosowaniu kary łącznej. To spowodowało choas, bo nowe regulacje nie wskazują, według jakich reguł łączyć kary, które stały się prawomocne do 23 czerwca 2020 r. z karami, które stały się prawomocnie po tej dacie, czyli po wejściu w życie Tarczy. Nie wyklucza to jednak stosowania kar łagodniejszych - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu musi być interpretowana ściśle. Zatem blokada rachunków bankowych przez prokuratora w fazie postępowania, gdy nikomu nie postawiono zarzutów nie jest zasadna. Ponadto uznanie za dowód rzeczowy środków na rachunku nie jest możliwe, gdyż nie jest to rzecz - taką uchwałę podjęła Izba Karna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
21.10.2021
Prawo karne Prokuratura
Bardzo chcielibyśmy mieć możliwość porozmawiania z władzą i zadania jej różnych pytań - np.: czy naprawdę trzeba odpychać wyziębione dzieci i kobiety od granicy, a nie lepiej ogrzać je i dać im schronienie? Albo: czy warto było wprowadzać pseudo reformę wymiaru sprawiedliwości doprowadzając do tego, że za chwilę zostaną wstrzymane unijne programy pomocowe? Zamiast odpowiadać, władza wymachuje kodeksem karnym.
Krzysztof Stępiński Jacek Dubois
21.10.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Wśród adwokatów, ale też radców prawnych, trwa dyskusja czy kwestionować składy sędziowskie z "nowymi" sędziami, czy nie. Takie działanie ma jednak zależeć od tego, czy będzie zgodne z interesem ich klientów. Komisja Praw Człowieka przy NRA wydała właśnie stanowisko w tej sprawie i wskazuje na możliwość podnoszenia "niewłaściwego składu" przy środku odwoławczym.
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
W 2020 roku w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury zarejestrowano 1658 postępowań o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Sądy skazały w ubiegłym roku 421 osób za takie przestępstwa, a wobec 11 osób sądy wydały wyroki uniewinniające.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Zwróciłem się do służb prawnych o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformował w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Jak stwierdził, państwa członkowskie UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Dziś i jutro, czyli 20 – 21 października 2021 r. odbywają się rozmowy kwalifikacyjne z osobami biorącymi udział w polskim konkursie na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na ich obserwowanie pozwolono 15 organizacjom, ale ich przedstawiciele musieli podpisać zobowiązania dotyczące ochrony danych osobowych, co może oznaczać zakaz informowania o przebiegu przesłuchań.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wniosek pełnomocnika z urzędu o zasądzenie na jego rzecz od Skarbu Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej nie musi zawierać wprost żądania zasądzenia kosztów procesu na rzecz reprezentowanej przez niego strony - jako wygrywającej - od strony przeciwnej - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2021
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Na koniec 2020 roku 89 orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce było w procedurze wykonywania - wynika z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i było to najmniej takich wyroków od 10 lat. W tej liczbie było 72 wyroków i 17 decyzji zatwierdzających ugody, z czego 22 wyroki dotyczyły przewlekłości postępowań sądowych.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zapowiadana reforma zakłada nie tylko likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale też odebranie Sądowi Najwyższemu m.in. części kasacji. Jak miałoby to wyglądać - jeszcze nie wiadomo, ale prawnicy obawiają się, że chodzi o pozbycie się "starych" sędziów i stworzenie organu do potwierdzania politycznych decyzji. Mają też spore obawy co do jednolitości orzecznictwa.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego to bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego - oceniła przewodnicząca KE. I dodała, że tylko wspólny porządek prawny daje równe prawa, pewność prawną, wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi. Stwierdziła także, że polski trybunał nie jest niezależny. Polemizował z nią premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
19.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrywała 19 października m.in. petycję Naczelnej Rady Adwokackiej, dotyczącą wprowadzenia rozwiązań, które mają na celu podwyższenie, w ramach postępowania karnego, standardów ochrony wykonywania zawodu adwokata, w przypadku przeszukania pomieszczenia. A także zmianę zasad zastosowania wobec adwokata zawieszenia w wykonywaniu zawodu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.10.2021
Prawnicy
Do rozstrzygnięcia o kosztach postępowania egzekucyjnego zawieszonego na skutek wniosku wierzyciela przed 31 grudnia 2018 r., którego umorzenie z mocy prawa zostało stwierdzone przez komornika sądowego postanowieniem wydanym po tej dacie, stosuje się "starą" ustawę o komornikach sądowych i pobiera opłatę od dłużnika, nie od wierzyciela - stanowi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.10.2021
Prawo cywilne
Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapala zielone światło dla wielkich zmian w sądach. Według deklaracji po to, by stały się sprawniejsze i bardziej dostępne dla obywateli, ale prawnicy już teraz wieszczą dalsze upolitycznienie sądownictwa. A pracownicy sądów przewidują chaos. Choćby dlatego, że zmiana struktury i nazw sądów wymagać będzie ponownego opisywania milionów akt spraw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
19.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polska przestrzega prawa Unii Europejskiej i uznaje jego prymat nad krajowymi ustawami – stosownie do wspólnych dla nas wszystkich zobowiązań, wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej. Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do przywódców państw UE w reakcji na niepokoje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
Krzysztof Sobczak
18.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W idealnym modelu mediacji transgranicznych występuje komediacja. Mediacja jest wówczas prowadzona przez dwóch mediatorów, którzy reprezentują różne porządki prawne. Prowadzenie tego rodzaju mediacji na wielu polach różni się od mediacji klasycznych - wskazuje dr Marcin Białecki.
Aleksandra Partyk
18.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Błędy dużo kosztują, a policjanci nadal - także te niewielkie popełniają. Problem wynika nie tyle z przepisów co m.in. z braku szkoleń. W ostatnim czasie kilka spraw dotyczyło potrącenia lub próby potrącenia funkcjonariuszy przez uciekających kierowców. Eksperci nie mają wątpliwości, w tego typu sprawach, choć każdą trzeba badać indywidualnie, policjant ma podstawy do użycia broni.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2021
Prawo karne Policja
Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera rocznie o kilkaset osób mniej - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Według niego także prowadzone przez jego rząd inwestycje w infrastrukturze drogowej służą ograniczeniu wypadków. Tymczasem systematyczny spadek liczby wypadków drogowych w Polsce ma miejsce od około 20 lat.
Krzysztof Sobczak
17.10.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej będzie połączona z dalszą reformą sądownictwa - zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Wszystkie sądy mają mieć status okręgowych, rejonowe będą ich filiami. Zmniejszy się wielkość i rola Sądu Najwyższego, a kasacje będą rozpatrywane przez nowe sądy regionalne. Ma nie być weryfikacji sędziów.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
16.10.2021
Wymiar sprawiedliwości

Błąd mecenasa może się odbić nie tylko na mocodawcy

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Osoby wykonujące prawniczy zawód zaufania publicznego muszą zachować szczególną staranność. Podejmowane przez nich działania wywierają bowiem skutki wobec osób, które korzystają z ich usług. Konsekwencje niewykonania lub nienależytego wykonania swoich obowiązków mogą odczuć nie tylko w sferze odpowiedzialności cywilnej, ale też dyscyplinarnej.
Dorian Lesner
16.10.2021
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy