Prawo.pl
Bojkot wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa godzi wprost w interes wymiaru sprawiedliwości - stwierdziła w opublikowanym w piątek oświadczeniu KRS. I dodał, że atmosfera zagrożenia i zastraszenia powoduje, że sędziowie, bojąc się napiętnowania, nie chcą wziąć udziału w tych wyborach. Do bojkotu tych wyborów wezwało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W przypadku zaskarżenia postanowień sądu pierwszej instancji o odrzuceniu pozwu i w sprawie o zabezpieczenie zażalenie na pierwsze z tych postanowień podlega rozpoznaniu przez sąd drugiej instancji, a drugie – przez sąd, który wydał zaskarżone postanowienie. Dotyczy to również przypadku, w którym zaskarżone postanowienia zostały objęte jednym dokumentem, a zażalenia zawarto w jednym piśmie procesowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2021
Prawo cywilne Emerytury i renty Zmiany w k.p.c.
Jesteśmy w epoce powszechnej cyfryzacji, która jest też udziałem Adwokatury. Dlatego w tej kadencji stawiamy przede wszystkim na to, by przeprowadzić ją z epoki analogowej w Adwokaturę, która będzie potrafiła odpowiadać na wyzwania przyszłości. To doskonały moment, by odważnie wejść w świat cyfrowy, bez obaw, bez kompleksów, ale odpowiedzialnie i na naszych zasadach - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
17.12.2021
Prawnicy Prawo AI
Sądy powszechne, szczególnie rejonowe, przytłoczone są nadmiarem spraw. Według resortu sprawiedliwości rozwiązaniem ma być planowane spłaszczenie struktury sądownictwa i projektowane sądy pokoju. Coraz głośniej słychać też o możliwym zmniejszeniu ich kognicji na rzecz sądów administracyjnych. I choć część prawników widzi w tym plusy, to dominuje opinia, że nieprzemyślana reforma uderzy w jedne i drugie.
Patrycja Rojek-Socha
17.12.2021
Wymiar sprawiedliwości
Obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym lub w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, jako czynność urzędowa o charakterze informacyjnym i niewładczym, nie podlega obowiązkowi kontrasygnaty premiera - stwierdził w przyjętej w czwartek uchwale 7-osobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
16.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Państwo członkowskie UE może odmówić wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, gdy sprawa jest przedmiotem zainteresowania władzy wykonawczej, które wykracza poza konkretne elementy zarzucanych przestępstw i naraża przekazywaną osobę na ryzyko, że sprawa nie zostanie obiektywnie rozpatrzona. Powodem może być wadliwe powołanie sędziego, ale to musi być wykazane w odniesieniu do konkretnej sprawy.
Krzysztof Sobczak
16.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Poczynania władzy, począwszy od 2015 roku, skompromitowały stabilność i bezpieczeństwo sytemu demokratycznego, między innymi poprzez obezwładnienie sądów i uczynienie z nich kolejnego narzędzia walki z obywatelem. Ale przywracanie niezależności sądów i niezawisłości sędziów musi odbywać się z jednoczesnym usprawnieniem procesu egzekucji orzeczeń - pisze Tomasz Warykiewicz.
Tomasz Warykiewicz
16.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja
Stanisław Piotrowicz - do niedawna polityk PiS a obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego - ma przeprosić byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf i sędziego SN prof. Krzysztofa Rączkę za naruszenie ich dóbr osobistych - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wcześniej taki sam wyrok wydał sąd okręgowy. Ma też zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
16.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Relacje między wynajmującym a najemcą nie zawsze są poprawne. Bywa, że już wkrótce po zawarciu umowy najmu powstaną spory na tle zakresu praw i obowiązków. Wielu nieprzyjemnym sytuacjom można zapobiec, jeśli strony przed zawarciem umowy dokładnie ustalą łączące ich zasady i odpowiednio przygotują treść umowy.
Aleksandra Partyk
16.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
By sądy radziły sobie z mobbingiem potrzebna jest przede wszystkim zmiana mentalności. Powinny być też przygotowane i wpisane do regulaminu pracy jednostek konkretne zapisy dotyczące polityki antymobbingowej, takie które z jednej strony umożliwią zgłaszania takich sytuacji, z drugiej chronić będą osoby pokrzywdzone - mówi Dariusz Kadulski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
16.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Prezydencki projekt o sądach pokoju nie zakłada zmian w konstytucji. Jego autorzy wprost wskazują w uzasadnieniu, że nie jest to potrzebne. Nieco inaczej patrzą na to prawnicy - ich wątpliwości konstytucyjne budzi choćby kadencyjność sędziów, powoływanie w wyborach powszechnych i udział w całym procesie Krajowej Rady Sądownictwa. O konieczności zmian w konstytucji mówiło też MS, ale przy swoim projekcie.
Patrycja Rojek-Socha
16.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes TSUE: Podważanie prawa UE to kryzys egzystencjalny Wspólnoty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Spór z polskim rządem o praworządność dotyczy niezależności wymiaru sprawiedliwości, a nie prymatu prawa Unii nad polską konstytucją - stwierdził prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts. I dodał, że podważanie przez państwa członkowskie i ich sądy zasad obowiązujących w traktatach Unii Europejskiej to kryzys egzystencjalny dla całej wspólnoty.
Krzysztof Sobczak
15.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała w środę o zawieszeniu w obowiązkach sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu Macieja Rutkiewicza i odebrała mu 40 proc. wynagrodzenia. Wcześniej sędzia został na miesiąc odsunięty od orzekania przez prezes sądu. Powód tych decyzji to odmowa uznania skuteczności uchylenia immunitetu prokuratora z przez Izbę Dyscyplinarną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wolters Kluwer Polska i Naczelna Rada Adwokacka zawarły umowę, której celem jest zacieśnianie współpracy. Chodzi m.in. o popularyzację zagadnień z obszaru LegalTech, organizowanie szkoleń dla aplikantów i adwokatów oraz pogłębienie współpracy wydawniczej. To kolejny etap współdziałania z samorządami prawniczymi, wydawnictwo od kilku lat współpracuje już m.in. z Krajową Izbą Radców Prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
15.12.2021
Prawnicy Rynek LegalTech
Nieobowiązywanie terminów procesowych z 14-dniowym vacatio legis związanym z działaniami osłonowymi w związku z Covid-19 dotyczy tylko tych, które zostały wstrzymane, zawieszone lub nie zaczęły biec. Ale nie dotyczy terminów, które zgodnie z zasadami ogólnymi rozpoczynają bieg po uchyleniu przepisu ustawy z marca 2020 r. Taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2021
Prawo cywilne

Trybunał w Strasburgu zajmie się ochroną osób LGBTI w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Problem braku ochrony dla osób LGBTI przed przestępstwami z nienawiści znalazł się na wokandzie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przedstawiła opinię przyjaciela sądu w tej sprawie, osoby LGBTI w Polsce są pozbawione skutecznej ochrony przed przestępstwami z nienawiści, co stanowi poważny problem systemowy.
Krzysztof Sobczak
15.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Na początku grudnia londyński High Court of Justice wydał orzeczenie w sprawie dwóch Polaków ściganych europejskimi nakazami aresztowania. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że skutkiem tego wyroku będzie odblokowanie zaległych ekstradycji - do Polski może teraz trafić nawet 430 osób ściganych międzynarodowymi listami gończymi.
Agnieszka Matłacz
15.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Polska zablokowała we wtorek w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok. Powodem ma być brak akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Z polskiego stanowiska wynika, że zgadza się z celem obrony praworządności oraz obrony i wzmacniania demokracji w UE, ale jakikolwiek instrument, który ma temu służyć, musi być oparty na zapisach traktatowych.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2021
Prawo europejskie
W pierwszej kolejności Komisja Europejska musi zgodzić się na prozumienie w sprawie realizacji przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy, a potem polskie władze przedstawią projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Taki scenariusz prezentują kolejni przedstawiciele polskiego rządu, w tym premier. Nie wyjaśniają jednak, czy jest na to zgoda Komisji Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
14.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Na żądanie dłużnika sąd postanowi o zwrocie depozytu sądowego, chyba że przed lub równocześnie ze złożeniem wniosku przez dłużnika zostało złożone do sądu żądanie wierzyciela wydania mu depozytu - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na zagadnienie prawne przedstawione przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2021
Prawo cywilne
Ze smutkiem zapoznałem się z punktem porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem miało być potępienie przez Radę byłego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara za słowa podziękowania wygłoszone w Niemczech podczas odbierania przyzanej mu nagrody - pisze prof. Michał Romanowski.
Michał Romanowski
13.12.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Radca prawny w trakcie rozpoznawania przez Sąd Apelacyjny w Krakowie zażalenia miał zakwestionować status części sędziów Sądu Najwyższego, wnioskując o wyłączenie ich od rozpoznawania sprawy, bo nie są sędziami. Teraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych wystąpił do rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych, by sprawdził czy nie doszło do przewinienia dyscyplinarnego.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2021
Wymiar sprawiedliwości
W sądach trwa burza po wytycznych ministerstwa dotyczących tegorocznych nagród. Jednym z kryteriów ma być 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wiele osób poszło na L4 w związku z protestami i Covid-19. W odpowiedzi na poselską interpelację, resort zapewnia jednak, że decyzje w indywidualnych sprawach i w zakresie wysokości przyznawanych środków zależą od dyrektorów i prezesów sądów.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2021
Wymiar sprawiedliwości
Coraz więcej rozpraw sądowych prowadzonych jest w zdalnej lub hybrydowej formule. Problem w tym, że w choć w dużej liczbie przypadków wszystko działa jak należy, problemy techniczne też nadal zdarzają się regularnie. Sędziowie, ale też adwokaci i radcy podkreślają, że tego nie można lekceważyć. A do tego dochodzą inne nieprzewidziane sytuacje, które czynią te rozprawy niesztampowymi.
Aleksandra Partyk
11.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdzie dwóch się kłóci... tam prawa dziecka cierpią

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej znowu głośno jest o alienacji rodzicielskiej - tym razem w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego. Co ważne ten zapis ma chronić kobiety i dzieci pokrzywdzone przemocą, a sięga się po niego jak po zasłonę dymną także w rozgrywkach okołorozwodowych. Tymczasem polską bolączką są nie tylko "alimenciarze", a z roku na rok coraz mocniej rodzice utrudniający kontakt z dzieckiem.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Jeśli publikacja prasowa nas obraża, możemy walczyć o swoje dobre imię i godność na trzy sposoby: żądać opublikowania sprostowania, wystąpić z pozwem o ochronę dóbr osobistych, a także żądać ukarania za przestępstwo zniesławienia, nawet karą więzienia. Wszystkie te sposoby można wykorzystać równocześnie. Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, każdy też może prowadzić do innych skutków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2021
Prawo karne Prawo cywilne
Sąd opiekuńczy może - na podstawie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego - postanowić o sporządzeniu nowego aktu urodzenia po prawomocnym zaprzeczeniu ojcostwa męża matki. Zainteresowanym w takiej sprawie jest także mężczyzna, którego ojcostwo zostało zaprzeczone. Jeżeli okaże się, że nie jest on uczestnikiem postępowania, sąd wezwie go do udziału w sprawie (art. 510 § 2 k.p.c.).
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Przemoc ze względu na płeć, której doświadczają kobiety, jest naruszeniem podstawowych praw i wolności człowieka - stwierdza Recznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że wiążące Polskę prawo międzynarodowe i europejskie wymaga przyjęcia przepisów odpowiadających na wszelkie formy tej przemocy - i w sferze publicznej, i prywatnej. Apleuje o całościową państwową strategię w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
10.12.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Radca prawny z chwilą zawieszenia nie traci posiadanego tytułu zawodowego, ale nie może posługiwać się nim podczas aktywności zawodowej. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego 8 grudnia, mimo nakazujących jej zawieszenie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, zawiesiła w prawie do wykonywania zawodu radcę prawnego na pięć lat, gdyż nie respektował on orzeczeń sądów dyscyplinarnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Szybkość, efektywność, przewidywalność, zgodność ze standardami i to międzynarodowymi - to coraz częstsze oczekiwania klientów wobec prawników i działów prawnych, w kontekście nowych technologii. Co więcej, ważne jest również to, by efekty współpracy - np. umowy - były czytelne, przejrzyste i zrozumiałe, bo klient chce być świadomy, wiedzieć co i z czego wynika.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2021
Wymiar sprawiedliwości