Prawo.pl
W czasach kolejnych reform postępowania cywilnego na piedestał wynoszony jest tzw. pośpiech procesowy, coraz bardziej odległy od rzetelnej refleksji i ważenia wartości. Pod hasłem zmian w prawie tworzone są produkty legislacyjne, ozdabiane populizmem. To nie służy prawom obywateli i ustalaniu w procesie faktów zgodne z rzeczywistością - podkreślali uczestnicy konferencji „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Dobra wiadomość dla osób szukających wartościowych książek prawniczych. Księgarnia Profinfo.pl, należąca do Wolters Kluwer Polska, oferuje bogaty zbiór eksperckich publikacji z rabatem 30 proc. Wszystko oczywiście z okazji światowego dnia wyprzedaży, czyli Black Friday. Co ważne, ta promocja nie będzie dotyczyć tylko piątku - potrwa trzy dni, do niedzieli 28 listopada.
Prawo.pl
26.11.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Trybunał Konstytucyjny nie zauważył, jak zawstydzający jest jego wyrok. Broniąc stanowczo tezy, że nie jest sądem w rozumieniu art. 6 EKPC zgodził się tym samym, że nie musi spełniać wymagań przewidzianych w tym przepisie, tj. nie musi być niezawisły i bezstronny, nie musi rozpoznawać sprawy w rozsądnym terminie, ani być prawidłowo ustanowiony - stwierdza prof. Stanisław Biernat.
Stanisław Biernat
26.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Quid est veritas – Cóż to jest prawda? To tylko jedno z pytań, na które odpowiedzi będą poszukiwać prelegenci i uczestnicy konferencji naukowej „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”, która odbywa się w piątek 26 listopada w Radomiu. Przyczynkiem do dyskusji są m.in. dylematy, także sędziów Sądu Najwyższego w związku z rozpoznawaniem i rozstrzyganiem spraw cywilnych.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rodzinne postępowanie informacyjne ma dać małżonkom czas na wyjaśnienie problemów i wypracowanie uzgodnień w sprawach dzieci, których dobro jest najważniejsze. Obecnie strony czekają na rozwód średnio ok. 9 miesięcy i to nawet jeśli korzystają z mediacji. Nasz projekt zakłada, że czynności przed sądem będą mogły być znacznie ograniczone, a efektem będzie osłabienie konfliktu między rozwiedzionymi.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Konieczność zanonimizowania lub usunięcia artykułu gazetowego, który znalazł się w internetowym archiwum gazety i był w związku z tym stale dostępny, realizuje prawo bohatera artykułu do zapomnienia i nie narusza dziennikarskiej wolności wypowiedzi wydawcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 25 listopada 2021 r.
Katarzyna Warecka
26.11.2021
RODO
Od sierpnia w prokuraturze wdrażany jest ogólnokrajowy system teleinformatyczny. Miało być nowocześnie, jednolicie i zdecydowanie szybciej, tymczasem pracownicy, prokuratorzy, ale też np. adwokaci skarżą się na coraz większy chaos. Brakuje sprzętu do digitalizacji akt czy drukowania kodów identyfikacyjnych, program jest nieczytelny, czasochłonny a instrukcja obsługi liczy ... tysiące stron.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2021
Prokuratura Prawo AI RODO
Europejski Trybunał Praw Człowieka odnosi gwarancje „prawa do sądu” do wszystkich organów, które ostatecznie rozstrzygają o prawach jednostki w sprawach cywilnych i karnych. Decyduje więc funkcja, właściwość organu, a nie jego nazwa - twierdzi prof. Leszek Garlicki, sędzia TK w stanie spoczynku i były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
26.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dwaj fotoreporterzy – Maciej Nabrdalik i Maciej Moskwa – którzy zostali brutalnie zatrzymani przez żołnierzy a potem policjantów podczas wykonywania swoich dziennikarskich obowiązków w okolicach wsi Wiejki pod Michałowem, złożyli żażalenia na te czynności. Według nich zatrzymanie i przeszukanie zostały przeprowadzone bez uzasadnienia, naruszone zostało też prawo prasowe.
Krzysztof Sobczak
25.11.2021
Administracja publiczna Policja
Nowa ustawa ma wprowadzić nowy, czwarty stopień służbowy dla kuratorów zawodowych – starszego kuratora specjalisty, określić dodatek funkcyjny dla kuratora - kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej oraz prowadzącego zajęcia w ośrodku kuratorskim, a także dodatek specjalny za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych oraz uregulować wsparcie psychologiczne.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w postępowaniu rozwodowym mają poprawić sytuację dzieci. Jednak wiele wskazuje, że podczas projektowanego postępowania informacyjnego dzieci będą alienowane od rodziców albo nie będą otrzymywać potrzebnych środków finansowych, ponieważ nie przewiduje się zabezpieczenia w tym zakresie - twierdzi adwokat Agata Koschel-Sturzbecher.
Agata Koschel-Sturzbecher
25.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
"Masz wiadomość" pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Komornicy będą wyjaśniać m.in. jak i dlaczego ważne jest odbieranie korespondencji i to nie tylko w sprawach egzekucyjnych, ale też tej nadawanej przez sądy, urzędy czy firmy. Wydarzenie honorowym patronatem objął m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
W środę 24 listopada Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę o zawieszeniu w czynnościach Piotra Gąciarka – sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie oraz o obniżeniu mu wysokości wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia o 40 proc. Jest to reakcja Izby na odmowę orzekania z sędzią wyłonionym w procesie nominacji przez nową Krajową Radą Sądownictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przed informatyzacją ani sądy, ani prawnicy nie uciekną. Nawyki i umiejętności, które w związku z pandemią nabyli sędziowie, powinny być i po niej w sądach wykorzystywane. Problemem nadal są kwestie techniczne i lokalowe sądów, a także nadużywanie takich narzędzi jak choćby posiedzenia niejawne - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Aleksandra Partyk
25.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce utemperować polskie rozwody i zmotywować rozstające się pary, posiadające małoletnie dzieci, by zasiadły do rozmowy. O skutkach rozwodu, ale też zaletach mediacji będzie mógł im powiedzieć nie tylko sędzia lub mediator, ale też np. urzędnik sądowy. Pracownicy sądów deklarują że chcą się rozwijać, ale boją się nadmiaru obowiązków.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis o prawie do sądu i sprawiedliwego procesu zawarty w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest zgodny z polską konstytucją. Ale pojęcie "sąd" użyte w art. 6 ust. 1 nie obejmuje Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uważa, że nie jest sądem, a postępowanie przed nim nie jest postępowaniem sądowym. Oznacza to, że nie będzie można kwestionować powołania sędziów TK.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rok temu trzech mężczyzn w togach podających się za sędziów zawiesiło sędziego Igora Tuleję w wykonywaniu funkcji sędziego. Niezwłocznie po wydaniu tego „orzeczenia” przełożony sędziego nie dopuścił go do pracy, czyli do orzekania, pomimo że decyzja o zawieszeniu nie miała żadnego znaczenia prawnego, bo nie pochodziła od sądu.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
24.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W latach 2015 - 2020 znacząco wydłużyły się postępowania sądowe m.in. w sprawach cywilnych, z zakresu prawa pracy, rodzinnych i gospodarczych. Według Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia to efekt m.in. wadliwej polityki kadrowej, systematycznego zmniejszania się liczby sędziów - pod koniec 2020 r. liczba wakatów sędziowskich sięgała tysiąca - i równoczesnego wzrostu wpływu spraw.
Patrycja Rojek-Socha
24.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Mimo iż radca prawny wygrał sprawę swego klienta, główny rzecznik dyscyplinarny postawił mu zarzuty naruszenia etyki zawodu. Powód: nieobecność na rozprawie, która spowodowała, że sąd nie mógł porozumieć się z powodem, a powód nie był informowany o taktyce obranej przez jego pełnomocnika z urzędu. Tymczasem absencja była swoistą taktyką procesową prawnika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
24.11.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
W pracy prawnika ważne jest zaangażowanie nie tylko w sprawy kancelaryjne, na których zarabia, ale też w obronę praw człowieka i obywatela. Bo jeżeli politycy podejmują decyzje w taki sposób, aby ograniczać czy wręcz niszczyć te prawa, to naszym obowiązkiem jest temu przeciwdziałać - mówi Grzegorz Kukowka, adwokat z kancelarii Dentons.
Patrycja Rojek-Socha
24.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rząd chce kontynuować modernizację służb mundurowych, a także podwyższać wynagrodzenia funkcjonariuszy i pracowników. Służyć ma temu „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, który wprowadzony zostanie poprzez nowelizację ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
23.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
We wtorek poznaliśmy zwycięzców dziesiątej, jubileuszowej, edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium tym razem stanęli adwokaci. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Kukowka z kancelarii Dentons, drugie Katarzyna Lejman z LSW, a trzecie Joanna Kuc z Greenberg Traurig. Znamy 10 laureatów nagrody głównej i 5 - nagród specjalnych.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Wydarzenia
W środę 24 listopada Trybunał Konstytucyjny może uznać, że skarga do Strasburga jest niedopuszczalna, a Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji, by oceniać status sędziów, w tym sędziów naszego sądu konstytucyjnego. Wniosek Prokuratora Generalnego zmierza do wyeliminowania skarg na brak gwarancji sprawiedliwego procesu, a zatem do likwidacji kolejnego mechanizmu kontrolnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stwierdzenie przez krajowy sąd najwyższy niezgodności z prawem wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE, złożonego przez sąd niższej instancji, jest niezgodne z prawem unijnym - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy postępowania karnego na Węgrzech, ale podobny spór ma miejsce także w Polsce.
Krzysztof Sobczak
23.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polski rząd wycofał z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odwołanie od wyroku w sprawie adwokat Joanny Reczkowicz, w którym Trybunał uznał, że jej zawieszenie w czynnościach na okres trzech lat, w związku z różnymi naruszeniami Kodeksu Etyki Adwokackiej, zostało orzeczone przez wadliwie powołanych sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyrok jest więc prawomocny.
Krzysztof Sobczak
23.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie nastąpiło rażące naruszenie prawa krajowego przy powoływaniu asesorów sądów administracyjnych w dotychczas obowiązującym trybie, a także formalnie zachowane były wymogi wynikające z Konstytucji. Zaś Prezydent RP w ramach przyznanej mu kompetencji ocenił kandydaturę - Naczelny Sąd Administracyjny poddał nominację dokonaną przez KRS testowi Ástráđssona, który przesądza o prawie do rzetelnego procesu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnika nie jest przeszkodą do przysądzenia własności nieruchomości na rzecz nabywcy licytacyjnego, któremu prawomocnie udzielono przybicia przed ogłoszeniem upadłości dłużnika i który wykonał warunki licytacyjne - tak brzmi ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pandemia wyrównała szanse prawników na rynku

Prawnicy Prawo AI Prawo gospodarcze
Pandemia stworzyła kancelariom podobne warunki świadczenia usług - prawnicy z mniejszych miast mogą na równi konkurować z tymi z dużych ośrodków. W czasach zdalnego świadczenia usług trudniej jest pozyskać nowych klientów, jednak ci ostatni nie upierają się już, że muszą mieć prawnika na sąsiedniej ulicy. Uczą się nowych technologii i przyzwyczajają do kontaktów zdalnych. Problemy z informatyzacją mają nadal sądy.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Prawnicy Prawo AI Prawo gospodarcze
Temat tegorocznej edycji brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”. To nie oznacza, że notariusze nie będą też doradzać w innych kwestiach. Akcja zaplanowana jest od godz. 10 do 16, informacje prawne przekazywane będą bezpłatnie telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Wymiar sprawiedliwości