Prawo.pl
Konsultowany obecnie projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje niekorzystną dla sędziów i prokuratorów oraz innych pracowników wymiaru sprawiedliwości metodę obliczania wysokości wynagrodzeń w 2022 roku. Nie będzie wprawdzie formalnego zamrożenia, ale w praktyce zarobki tej grupy wzrosną niewiele lub wcale. Związki zawodowe w sądach i prokuraturze zapowiadają protesty.
Krzysztof Sobczak
30.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE z premierem Mateuszem Morawieckim - poinformowała w poniedziałek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova. I dodała, że czeka na szczegółowe informacje, w jaki sposób Polska zamierza wdrażać ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Sobczak
30.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W poniedziałek 30 sierpnia 2021 r. dobiegła końca kadencja Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego oraz kadencja prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego. Nowych prezesów ma powołać prezydent, ale tylko od Izby Pracy zostali zgłoszeni kandydaci.
Krzysztof Sobczak
30.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na Uniwersytecie SWPS ruszają studia podyplomowe „Legaltech i innowacje w branży prawniczej”. Mają być odpowiedzią na potrzeby prawników kancelaryjnych, prawników przedsiębiorstw, innowatorów w branży prawniczej, a także wszystkich pasjonatów Legaltech w Polsce.
Monika Sewastianowicz
30.08.2021
Dla studenta

Automatyczny zwrot pozwu to surowy rygor

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zdarza się, że pismo inicjujące postępowanie nie jest sporządzone w sposób zgodny z przepisami prawa. Jeśli w takim przypadku autorem pozwu jest profesjonalny pełnomocnik, powinien on liczyć się z automatycznym zwrotem pisma. Prawnicy zwracają jednak uwagę na mankamenty tej regulacji.
Aleksandra Partyk
30.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w niedzielę obronę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyszego. Dopuszcza jednak dyskusję o jej likwidacji pod warunkiem, że będzie się ona mieściła - jak powiedział - w formule dokończenia tego, co zostało zablokowane, czyli reformy całej struktury sądów.
Krzysztof Sobczak
29.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pouczenia w sądzie - cytaty z ustaw nie rozjaśniają zawiłości prawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nie każdy biegle radzi sobie w meandrach przepisów prawa. Gdy w toku sprawy cywilnej pojawiają się trudności i strona nie dysponuje rozeznaniem w zakresie czynności, które powinna podjąć, może liczyć na uzyskanie wsparcia od sądu. Pouczenia powinny być jednak właściwie redagowane, by odpowiednio i przystępnie tłumaczyły zawiłości przepisów i procedury.
Aleksandra Partyk
28.08.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W pandemii do notariuszy coraz częściej wpływają prośby o przyjazd do domu klienta, a nawet do szpitala w celu np. sporządzenia pełnomocnictwa czy testamentu. Co więcej, z powodów zdrowotnych, często liczy się czas. Ci jednak, którzy są przekonani, że należy to do powinności notariuszy, mylą się. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem SN miejscem dokonywania czynności notarialnych jest kancelaria.
Patrycja Rojek-Socha
28.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

RPO: Ograniczone prawo do obrony w postępowaniu przyspieszonym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W postępowaniu przyspieszonym, z uwagi na szybkość postępowania przyjęto, że oskarżony będzie ograniczony w swobodnym wyborze obrońcy, pomimo że zasady rzetelnego procesu wymagają, aby miał on zagwarantowane faktyczne prawo do obrony - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że chodzi o jedno najistotniejszych przejawów praw wynikających z Konstytucji RP,
Krzysztof Sobczak
27.08.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Część proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w Funduszu Sprawiedliwości nawiązuje pośrednio do ustaleń z naszego raportu, ale niektóre są sprzeczne z istotą naszych rekomendacji - poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli. Jako jedną z tych zmian sprzecznych z rekomendacjami NIK wymieniono umożliwienie finansowania zakupu nieruchomości ze środków Funduszu.
Krzysztof Sobczak
27.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Niech Trybunał Konstytucyjny powie jak podać uchodźcom lekarstwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie
Nieporadność w radzeniu sobie z kryzysem na granicy premier tłumaczy koniecznością obrony świętego polskiego terytorium i koniecznością przestrzegania obowiązującego prawa. Nie brzmi to wiarygodnie w ustach szefa rządu, który osiągnął szczyty w manipulowaniu prawem, czy wręcz w jego łamaniu.
Krzysztof Sobczak
27.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie
Stowarzyszenie chciało pozyskać informacje o nagrodach w prokuraturze. Organ uznał, że ich nie udostępni, ponieważ zostaną one wykorzystane do szykanowania prokuratorów oraz prowadzenia polemiki z przyjętym modelem organizacji i funkcjonowania prokuratury. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku,
Dorian Lesner
27.08.2021
Administracja publiczna Prokuratura
Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski ostatni raz przewodniczył w czwartek rozprawie w tej roli, gdyż kończy kadencję na stanowisku prezesa kierującego tą izbą. Teraz będzie orzekał jako sędzia niefunkcyjny. I to mimo tego, że Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet. Na razie trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta w sprawie wskazania nowego prezesa izby.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2021
Prawnicy

Prezydent podpisał pakiet zmian w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Zmiany regulacji dotyczących wnoszenia pism procesowych do sądu, przepisów dotyczących postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom oraz doprecyzowanie regulacji dotyczących uprawnienia do ubiegania się o zwrot kosztów tłumaczenia dokumentów uzasadniających wniosek o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu - to m.in. cele nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego
Krzysztof Sobczak
26.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
W gąszczu przepisów procedury cywilnej zawarto regulacje wskazujące na wymogi formalne i fiskalne pozwu oraz wniosku inicjującego postępowania sądowe. Jeśli pismo nie jest właściwie sporządzone, strona może spodziewać się tego, że sprawie nie zostanie nadany bieg. Które z braków formalnych pozwu są kluczowe dla możliwości nadania mu biegu?
Aleksandra Partyk
26.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej niesamorządowych MOW, a kontrola szwankuje

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Młodzieżowe ośrodki wychowawcze trafiają w ręce stowarzyszeń i kościołów - jest to opłacalne, bo subwencja, a co za tym idzie również dotacja dla niesamorządowych placówek, jest wysoka. Szwankują natomiast procedury umieszczania w ośrodkach oraz nadzór nad ich funkcjonowaniem - terapia w wielu z nich, według ekspertów jest jedynie pobożnym życzeniem.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Nie ma jednolitych zasad widzeń prawników z ich klientami przebywającymi z aresztach i zakładach karnych, a panedmia jeszcze te problemy uwypukliła. Adwokaci wskazują choćby na brak poufności, wynikające z tego zagrożenia dla tajemnicy obrończej, ale też kwestie organizacyjne przekładające się na wielogodzinne czekanie na klienta, który na widzenie może nie... dotrzeć.
Patrycja Rojek-Socha
26.08.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wiceprzewodniczący Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił prośbę trzech parlamentarzystów europejskich o zawieszenie decyzji o uchyleniu im immunitetów. Prośbę tę skierował hiszpański Sąd Najwyższy w ramach procedury karnej dotyczącej współudziału w organizacji nielegalnego referendum w Katalonii w 2017 r. i wydania europejskiego nakazu aresztowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2021
Prawo karne Prawo europejskie

Polska będzie współpracować z Prokuraturą Europejską

Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie
Polska nie przystąpiła wprawdzie do unijnego mechanizmu wzmocnionej współpracy ustanawiąjącego Prokuraturę Europejską, która zajmuje się ściganiem przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, ale deklaruje gotowość współpracy z tym organem. W konsultacjach jest właśnie projekt zmiany w Kodeksie postępowania karnego, która taką współracę umożliwi. 
Krzysztof Sobczak
25.08.2021
Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie
Mimo orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpozna w czwartek w pierwszej instancji na posiedzeniu niejawnym sprawę uchylenia immunitetu dwóm sędziom. Sprawy podzielono na immunitetowe i dyscyplinarne, nowe i w toku - każde rozpoznawane z innym trybie. A zarządzenia I prezes SN otworzyły szeroko furtkę dla uznaniowości w tym zakresie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2021
Prawo karne Prawnicy
Darowizna na rzecz żony warta prawie milion złotych miała na celu udaremnienie możliwości zaspokojenia się wierzyciela z udziału w nieruchomości, dlatego skarga pauliańska Skarbu Państwa okazała się skuteczna - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zwłaszcza, że mąż uzyskał nienależne wynagrodzenie podając się za syndyka masy upadłości spółki należącej do wojewody.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, przekazanie jej właściwości na rzecz dwóch innych izb, zmiana definicji przewinienia dyscyplinarnego oraz niektórych elementów postępowania dyscyplinarnego - to konieczne, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zmiany w Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem przywrócenie konstytucyjnych i europejskich zasad praworządności powinno objąć również Krajową Radę Sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Dentons została partnerem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w obszarze doradztwa prawnego i podatkowego. Umowa dotycząca realizacji wspólnych projektów, przewiduje przede wszystkim dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z inwestorami zainteresowanymi lokowaniem inwestycji i rozwojem biznesu na obszarze ŁSSE, w tym m.in. organizację wydarzeń takich jak webinaria i szkolenia.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Prawnicy Prawo gospodarcze
Komornk, w przeciwieństwie do przedstawicieli innych zawodów prawniczych, w swej sprawie dyscyplinarnej nie może wnieść kasacji do Sądu Najwyższego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie ograniczenie jest niezrozumiałe i nie znajduje podstaw. Innego zdania jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które wskazuje na status komornika jako funkcjonariusza publicznego.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały w odpowiedzi na zagadnienie prawne sprowadzające się do pytania czy postanowienie o odrzuceniu zażalenia w sprawie postanowienia o zabezpieczeniu zaspokojenia potrzeb rodziny powinno zostać wydane w składzie jednego sędziego czy trzech sędziów. A także, czy wydaje je przewodniczący składu wybrany losowo przez system elektroniczny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2021
Sędziowie rodzinni uważają, że są szczególnie narażeni na stres i wypalenie zawodowe. Problem w tym, że tych którzy odchodzą, nie ma kto zastąpić. Zdaniem części prawników sytuację pogarsza fakt, że w sprawach rodzinnych i tych dotyczących nieletnich nie mogą orzekać asesorzy. Inni uważają jednak, że jest to zasadne, bo wiedza prawnicza w tym przypadku nie wystarczy, potrzebne są też doświadczenie życiowe, otwartość i umiejętności miękkie.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
23.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Adwokat zachorował ostatniego dnia terminu do wniesienia odwołania. Wniósł więc o jego przywrócenie. Dyrektor izby administracji skarbowej jednak konsekwentnie mu odmawiał. Sądy administracyjne miały inną ocenę sytuacji. Uznały bowiem, że nie można czynić pełnomocnikowi zarzutu z tego, że powinien dokonać czynności wcześniej lub przekazać sprawę ostatniego dnia innemu pracownikowi kancelarii.
Dorian Lesner
23.08.2021
Prawnicy Ordynacja PIT
Kwestia umowy o pracę była jednym z tematów podgrzewających tegoroczne wybory w adwokaturze. We wrześniu odbędzie się druga, programowa część Krajowego Zjazdu. Część adwokatów liczy na to, że sprawa wróci, planowane są wnioski o uchwałę w tym zakresie. Tymczasem NRA analizuje jak miałoby to wyglądać i rozważa "adwokacką umowę o współpracy".
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2021
Prawnicy Prawo pracy
Pandemia odbiła się na liczbie spraw załatwianych przez sędziów sądów rejonowych. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2020 r. spraw rozpatrzonych przez sędziów z tych sądów było o nieco ponad 920 tys. mniej niż w 2019 roku i blisko 1 300 000 mniej niż w 2018 roku. Największy spadek załatwianych spraw nastąpił w wydziałach cywilnych.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2021
Wymiar sprawiedliwości
Odbieranie pism sądowych za pośrednictwem portalu informacyjnego sądu możliwe jest wyłącznie w przypadku posiadania aktywnego konta oraz dostępu do danej sprawy. Co więcej, aktywowanie konta pełnomocnika zawodowego przez pracownika sądowego następuje tylko w jednej apelacji, wybranej na etapie rejestracji. Resort zalecał aktywowanie ich w każdej apelacji
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2021
Prawnicy