Prawo.pl
Nowa Krajowa Rada Sądownictwa będzie miejscem, gdzie każda władza ma swoich przedstawicieli. Sędziów do rady wybiorą sędziowie, polityków wybiorą politycy. Będą w niej też przedstawiciele obywateli. Taki kształt przyszłej KRS projektuje Stowarzyszenie Sądziów Polskich "Iustitia". Proponuje też powtórzenie konkursów na sędziów i możliwość ponownej oceny ich wyroków.
Krzysztof Sobczak
15.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
21 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku jednego dziecka, 19 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców, 17 proc. na każde z trojga dzieci, 15 proc. na każde z czworga i 13 proc. na każde z pięciorga i więcej dzieci - tak ma kształtować się wysokość alimentów natychmiastowych.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2021
Prawo rodzinne
Struktura sądów zostanie spłaszczona, powstanie 79 sądów okręgowych i 20 regionalnych, wszyscy sędziowie będą mieli równy status, a ich zarobki będą powiązane ze stażem pracy - zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przygotowywana przez niego reforma zakłada też powstanie punktów sądowych we wszystkich gminach. W sądach ma być też mniej biurokracji i więcej informatyzacji.
Krzysztof Sobczak
15.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister Zbigniew Ziobro zmierza do wyeliminowania rzetelnego prawa do sądu. Złożył kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, czy dopuszczalne jest dokonywanie przez sądy krajowe albo międzynarodowe wiążącej oceny zgodności z Konstytucją RP wyboru nowych sędziów. To już druga skarga ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w ostatnim czasie w sprawie prawa do sądu. Już 24 listopada wyznaczono termin rozprawy w pierwszej kwestii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To jedna z funkcji Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, na którą czekają adwokaci i radcy prawni. Chodzi o odrębną zakładkę/ skrzynkę doręczeniową do której miałaby trafiać e-pisma sądowe. Z informacji Prawo.pl wynika, że nowa funkcjonalność jest już testowana w sądach, Naczelna Rada Adwokacka poinformowała właśnie, że ma działać od 25 listopada.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2021
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
Nie można przykładnie karać człowieka by odstraszać od popełniania przestępstw. I co prawda może zdarzyć się tak, że w jakimś przypadku wymierzona kara odstraszy potencjalnego sprawcę od dokonania czynu zabronionego, to jednak nigdy nie powinien być to założony ustawowo cel kary. Projekt kolejnej noweli kodeksu karnego zmierza więc w kierunku, w którym prawo karne zmierzać nie powinno.
Paweł Dziekański
15.11.2021
Prawo karne
Około dwa tysiące orzeczeń Sądu Najwyższego, z wszystkimi adresami publikacyjnymi oraz wskazaniem glos i innych omówień, oraz ponad 3500 tytułów pozycji piśmienniczych, z podaniem autorów, redaktorów i innych podstawowych danych bibliograficznych - tak sędzia Jacek Gudowski rekomenduje swoje kolejne dzieło: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Orzecznictwo. Piśmiennictwo.
Krzysztof Sobczak
15.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Do którego sądu należy kierować sprawę o zapłatę, o rozwód, o wydanie rzeczy? Znaczenie mają regulacje dotyczące właściwości miejscowej i rzeczowej. Pomylić się przy tym łatwo – bo nie każdy sąd jest właściwy do rozpoznania każdej sprawy. A błąd powoda może mieć dla niego nieprzyjemne konsekwencje - nawet wydłużenie postępowania sądowego.
Aleksandra Partyk
12.11.2021
Wymiar sprawiedliwości

Zeznania świadka – bywa, że nie odpowie na kluczowe pytania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Pozwy i odpowiedzi na pozew zawierają często liczne wnioski o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Nie zawsze jednak świadek dysponuje wiedzą, która jest istotna w sprawie. Zgłaszając w postępowaniu cywilnym wniosek o jego przesłuchanie warto również pamiętać, że obecnie świadek może składać zeznania także na piśmie.
Aleksandra Partyk
12.11.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zabiegi pierwszej prezes o ponowne rozpoznanie przez Wielką Izbę ETPC sprawy dotyczącej prawa Krajowej Rady Sądownictwa do rekomendowania kandydatów na sędziów nie będą stanowiskiem Sądu Najwyższego - stwierdziło w opublikowanym w środę oświadczeniu 50 sędziów SN. Zdaniem rzecznika SN przedstawianie rekomendacji ws. stanowiska przed ETPC jest kompetencją I prezes.
Krzysztof Sobczak
11.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Cztery lata po wprowadzeniu do polskiego procesu cywilnego zasady niezmienności składu sądu i ponad rok od przyjęcia pierwszych rozwiązań antycovidowych nastąpiło nagłe odejście od zasady kolegialności - wskazuje sędzia Krystian Markiewicz. I dodaje, że ustawodawca zwija wysoko zawieszone sztandary z hasłem: „zasada niezmienności składu”. Teraz Sąd Najwyższy oceni, czy apelację może rozpoznać jeden sędzia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Marsz Niepodległości przyciąga także zadymiarzy, co roku problem z kosztami szkód

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Marsz Niepodległości należy do imprez podwyższonego ryzyka, bo jak magnes przyciąga tych, którzy w stolicy chcą się "wyszumieć". W tamtym roku jego uczestnicy mieli swoim koncie m.in. "bitwę o Empik" i podpalenie prywatnego mieszkania. Niestety, od lat pojawia się problem z pokryciem kosztów wyrządzonych podczas marszu szkód. Odpowiedzialność organizatorów jest bowiem wątpliwa prawnie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
11.11.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kilka tygodni temu resort sprawiedliwości przesłał do sądów kryteria, jakie pracownicy sądów, asystenci, specjaliści OZSS i kuratorzy muszą spełnić by dostać tegoroczne nagrody. Wśród nich znalazła się m.in. 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wiele osób poszło na L4 w związku z protestami i Covid-19. Związki podniosły larum, ministerstwo jednak nie odpuszcza.
Patrycja Rojek-Socha
10.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie Maciej Nawacki i Wiesław Johann, jako wysocy funkcjonariusze publiczni powinni charakteryzować się znacznie większą odpornością na krytykę niż osoba prywatna, zwłaszcza w zdarzeniach związanych ze sprawowaniem przez nich tej funkcji - stwierdził sąd w Kętrzynie, odmawiając prokuraturze dostępu do danych osób wypowiadających się niepochlebnie o tych członkach KRS.
Krzysztof Sobczak
09.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Dubois i Stępiński: Zbrodnia doskonała w Pszczynie

Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne
„Głupota jest matką zbrodni. Ale ojcowie są częstokroć genialni” - napisał Stanisław Jerzy Lec. Zbrodnia doskonała to zbrodnia przygotowana i przeprowadzona w sposób uniemożliwiający pociągniecie sprawcy do odpowiedzialności. Taką zbrodnię znakomicie opisał Friedrich Dürrenmatt w książce „Sędzia i jego kat”. Wszyscy wiedzą kto zabił niewinnego ale do końca książki nie wiadomo jak do sprawcy dobierze się sprawiedliwość.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
09.11.2021
Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne
Tylko nieco ponad 29 proc. kuratorów sądowych wyposażonych jest w służbowe telefony, za pomocą których kontaktować się z podopiecznymi poza wyznaczonymi dyżurami. Co gorsze, nadal są okręgi gdzie "służbówek" w ogóle nie ma - choćby w Częstochowie, Gorzowie, Koszalinie czy Nowym Sączu. A jak są to rzadko z dostępem do internetu.
Patrycja Rojek-Socha
09.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji, wniesione po wejściu w życie kpc, tj. po 6 listopada 2019 r., którego przedmiotem jest wynagrodzenie kuratora, rozpoznaje inny skład sądu pierwszej instancji. Także w sprawach, w których wydano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Do wynagrodzenia kuratora wlicza się VAT - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.11.2021
Prawnicy VAT Zmiany w k.p.c.

WSA: Trzeba udostępnić dokumenty z konkursu na stanowisko radcy prawnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna
Organ powinien udostępnić dokumenty, które zgromadził w związku z konkursem. W pewnym stopniu dotyczy to też dokumentów prywatnych. Informacje o kandydatach, w zakresie objętym wymaganiami związanymi ze stanowiskiem określonym w ogłoszeniu o naborze, stanowią bowiem informację publiczną. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Dorian Lesner
09.11.2021
Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna

Sędziowie pokoju zajmą się alimentami, prawnicy mają wątpliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sprawy rodzinne, a szczególnie te okołorozwodowe, charakteryzują się sporymi emocjami i często wiążą się z silnym konfliktem. Autorzy projektu dotyczącego sędziów pokoju chcą, by część z nich - dotyczącą alimentów - przekazać właśnie tym sędziom. Mieliby się też zająć niealimentacją. Prawnicy mają jednak spore wątpliwości, bo wiele z tych spraw wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w orzekaniu.
Patrycja Rojek-Socha
09.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w ogłoszonym w poniedziałek wyroku stwierdził, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęte przez sędziów Trybunału jednogłośnie Orzeczenie stwierdza też, że na procedurę powoływania sędziów nadmierny wpływ mają władza ustawodawcza i wykonawcza.
Krzysztof Sobczak
08.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zmiana pojęcia "przemoc w rodzinie" na "przemoc domową" zapewni skupienie się na osobach, które je doświadczają, zasadne jest również objęcie tą definicją przemocy ekonomicznej i uznanie, za osobę stosującą przemoc byłego partnera lub męża, z którym pokrzywdzeni nie mieszkają - pisze w opinii do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie RPO.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zapowiedź likwidacji Izby Dyscyplinarnej przykryła w ostatnim czasie temat oczyszczania sądów z "nowych" sędziów. Teraz jednak stanowisko w tej sprawie wydało Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów KSSiP "Votum". W jego ocenie automatyzm w podejściu do sędziów i asesorów, w których powołaniu brała udział neoKRS, doprowadzi do bezprecedensowego paraliżu sądów.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeśli państwo zaciąga zobowiązania międzynarodowe, to musi je przestrzegać i nie może powoływać się na swoje prawo wewnętrzne, aby usprawiedliwić ich łamanie. Gdyby więc Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności art. 6 Konwencji z ustawą zasadniczą, to z perspektywy ETPCz nie miałoby to większego znaczenia, nadal rozpatrywałby skargi dotyczące naruszeń wynikających z procedowania przez TK w niewłaściwych składach
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2021
Prawnicy
Co roku kilkadziesiąt tysięcy skazanych nie stawia się do odbycia kary, mimo przesłanego wezwania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić. W myśl proponowanych zmian przyszły osadzony zostanie zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego. Jeśli nie będzie wiadomo gdzie jest - sąd zastosuje list gończy, a zaledwie 14 dni wystarczy do tego by uznał, że doszło do bezprawnego utrudniania wykonania kary.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Medal Eropejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski został w piątek wręczony prawnikom z Inicjatywy Wolne Sądy. - Stali się wyrzutem sumienia dla całego świata prawniczego a także dla polityków - powiedział w laudacji były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Z powodu pandemii ceremonia wręczenia nagrody za 2020 r. odbyła się dopiero teraz.
Krzysztof Sobczak
05.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już mamy dwa porządki prawne w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
No to doczekaliśmy się tego, co było przewidywwane, gdy PiS zaczynał swoją "reformę" sądów, czyli funkcjonowanie dwóch porządków prawnych w jednym państwie. Informację o wyroku sądu należy więc już zaczynać czytać nie od jego sentencji, tylko od składu sądu. Bo to może mieć znaczenie dla tego orzeczenia i jego dalszych losów. Już ludzie dowiadują się, że ich wyroki są nieważne, a to dopiero czoło tej fali.
Krzysztof Sobczak
05.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kolejny sędzia Sądu Najwyższego z Izby Karnej Marek Motuk został wyłączony z rozpoznawania kasacji. Obrońcy wskazali, że zarzut wadliwego powołania na urząd sędziego dotyczy w takiej samej mierze sędziego sądu II instancji, jak i sędziego Sądu Najwyższego. I z tym argumentem zgodził się sąd. Gdy w składzie sądu znajdzie się osoba nieuprawniona do orzekania, wydane przez taki skład rozstrzygnięcia są obarczone wadą prawną - przypomina sędzia Wiesław Kozielewicz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2021
Prawo cywilne
Czy podstawą wznowienia postępowania może być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydane w trybie pytania prejudycjalnego, dotyczące takiego samego stosunku prawnego? - zapytał Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zasugerował, że mimo braku wyraźnego przepisu można posłużyć się analogią, jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego, co zapewni jednolitą wykładnię prawa unijnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2021
Prawo cywilne
By orzekać w odchudzonym Sądzie Najwyższym sędziowie będą musieli uzyskać pozytywną opinię Krajowej Rady Sądownictwa i pozytywną decyzję prezydenta o przydzieleniu stanowiska w jednej z dwóch izb. Co istotne odmowa orzekania z "nowymi" sędziami, wyłączania ich od udziału w sprawie, czy kwestionowanie ich orzeczeń ma być równoznaczne ze zrzeczeniem się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN, a nawet utraty możliwości orzekania.
Aleksandra Partyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
05.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniami w sprawie konstytucyjności m.in. przepisów europejskich w zakresie, w jakim dopuszczają, aby sąd mógł kwestionować skuteczność uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiającej kandydata na urząd sędziego.
Krzysztof Sobczak
05.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości