- Bardzo dziękuję za podjęcie się tych niezwykle ważnych obowiązków" - powiedział Andrzej Duda do nowo powołanych prezesów.

Konieczność wyboru nowego prezesa NSA związana jest z upływającą w połowie lutego sześcioletnią kadencją sędziego Marka Zirk-Sadowskiego. W październiku ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne Sędziów NSA wybrało dwoje kandydatów na to stanowisko, którzy zostali przedstawieni prezydentowi. Byli to sędziowie: Jacek Chlebny i Aleksandra Wrzesińska-Nowacka.

Jacek Chlebny był od 2015 roku wiceprezesem NSA, gdzie kierował Izbą Ogólnoadministracyjną. Nominację sędziowską uzyskał w 1986 r., kiedy został powołany do Sądu Rejonowego w Łodzi. Nominację do NSA otrzymał w 1994 r. Wykłada jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się głównie zagadnieniami z zakresu postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego oraz problematyką cudzoziemców. Jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rad Stanu i Najwyższych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej.

Prezydent podkreślał doświadczenie zawodowe i naukowe Jacka Chlebnego, a także jego wieloletnią służbę sędziowską. - Bez jakichkolwiek wątpliwości w związku z tym wybrałem pana profesora spośród zgłoszonych kandydatów jako tego, który dalej będzie prowadził sprawy tego najwyższego i najważniejszego sądu administracyjnego w Polsce, jakim jest NSA"- powiedział Duda. IoOświadczył, że nie ma żadnych wątpliwości, że prezes Chlebny poradzi sobie znakomicie na tym stanowisku i sprosta wszystkim wyzwaniom.

 

 

Powołanie nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN było konieczne z uwagi na kończącą się 25 lutego kadencję obecnej prezes Joanny Lemańskiej. W styczniu zgromadzenie tej izby wyłoniło troje kandydatów na prezesa: Marka Dobrowolskiego, Joannę Lemańską i Oktawiana Nawrota.

Joanna Lemańska pełniła funkcję prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN od 26 lutego 2019 r.

Czytaj: Joanna Lemańska i Tomasz Przesławski pokierują nowymi izbami w SN>>

Jest pracownikiem naukowym Katedry Prawa Administracyjnego UJ; specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie administracyjnym. W 1997 r. ukończyła WPiA UJ; jest również absolwentką Studium Zarządzania i Biznesu przy Zakładzie Ekonomii Stosowanej UJ. W 2005 r. uzyskała na WPiA UJ stopień doktora nauk prawnych; w 2017 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk prawnych.
W latach 2003-2018 była radcą prawnym. W latach 2016-2018 pełniła funkcję przewodniczącej Wspólnej Komisji Orzekającej w sprawach naruszeń dyscypliny finansów publicznych.

Prezydent podkreślał, że Joannę Lemańską zna od wielu lat z pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. - W związku z czym doskonale wiem, kogo wybierałem. Wiem doskonale, że wybierałem świetną prawniczkę, świetny umysł, wielką wiedzę, bardzo ciekawy dorobek naukowy, a przede wszystkim bardzo doświadczonego prawnika: i naukowca, i praktyka, w którego rękach przez ostatnie lata znajdowało się prowadzenie spraw Izby, która w SN jest dla mnie szczególnie ważna, szczególnie ważna dla realizacji także i moich zobowiązań wobec obywateli, które podejmowałem w czasie kompanii wyborczych - powiedział Andrzej Duda.