Pracownicy skarbówki dostaną podwyżki

Ordynacja Finanse publiczne

W środę do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, funkcjonariusze skarbówki dostaną 655 złotych brutto podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 roku.

14.08.2019

W podatkach dzień zapłaty to data obciążenia rachunku

Ordynacja CIT

Dniem zapłaty przy płatnościach przelewem jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego a nie dzień uznania rachunku. Zasada ta obowiązuje także przy ustalaniu ujemnych i dodatnich różnic kursowych oraz współczynnika zadłużenia w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

14.08.2019

Będzie nowy system ochrony granic

Ordynacja

Krajowa Administracja Skarbowa zyska nowe narzędzie IT. Będzie je wykorzystywać do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów. Granice mają być lepiej chronione przed nielegalnym przemytem. Twórcą systemu jest zwycięzca konkursu Ministerstwa Finansów i KAS realizowanego w ramach Programu GovTech Polska.

12.08.2019

NSA: Elementy ocenne we wniosku o interpretację to wada nie do usunięcia

Ordynacja

Wadliwe przedstawienie stanu faktycznego poprzez włączenie do tego opisu elementów ocennych to wada, która nie mogła zostać usunięta przez wezwanie wnioskodawcy do usunięcia braków. Organ zasadnie więc odmówił wszczęcia postępowania, co prawidłowo zaakceptował sąd I instancji. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

12.08.2019

W przyszłym roku podatnicy będą mieli indywidualne mikrorachunki 

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Od nowego roku każdy podatnik, czyli "Kowalski" i płatnik, czyli przedsiębiorca, będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowowy, dedykowany do wpłat odpowiednich danin - zapowiada minister finansów Marian Banaś. Według szefa resortu, mikrorachunki pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.

07.08.2019

Dobre prawo jest korzystne dla państwa i przedsiębiorców

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Zapobiegać, a nie leczyć – taka idea zdaje się przyświecać zmianom systemu podatkowego i regulacjom dotyczącym polskich przedsiębiorców. Wśród gwałtownych przemian nie zabrakło jednak miejsca na zatroszczenie się o uczciwych przedsiębiorców i ocieplenie relacji na linii podatnik-skarbówka z korzyścią dla obu stron – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

07.08.2019

Prezes odpowie za długi podatkowe spółki nawet bez wpisu do KRS

Ordynacja Spółki

Organ podatkowy uznał, że za długi podatkowe spółki odpowie jej prezes, chociaż nie był on zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sąd odmówił wpisu z powodu skazania kandydata na członka zarządu za przestępstwo, jednak NSA uznał, że obciążanie go odpowiedzialnością za długi podatkowe jest zgodne z prawem. Eksperci mają poważne zastrzeżenia.

07.08.2019

MF: Uwaga na fałszywe e-maile z wezwaniem do zapłaty zaległego VAT

Ordynacja VAT Małe i średnie firmy

Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) - ostrzega Ministerstwo Finansów. I przypomina, że urzędy skarbowe nie wysyłają e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku.

06.08.2019

Sąd analizuje tylko zgłoszone zarzuty

Ordynacja

Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Oznacza to, że w swoim rozstrzygnięciu nie może oprzeć się na stwierdzeniu naruszenia przepisu postępowania lub przepisu materialnego prawa podatkowego, którego w skardze nie podniesiono. Potwierdził to NSA. Sprawa trafi do ponownego rozpoznania.

06.08.2019

Nie każdy dostanie odpowiedź skarbówki

Ordynacja Doradca podatkowy

Krajowa Informacja Skarbowa nie wyda interpretacji podatkowej, jeśli uzna, że prowadziłaby ona do unikania opodatkowania. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że odmowy udzielenia odpowiedzi z tego powodu to tylko margines załatwianych spraw. Powodów nieudzielenia wyjaśnień jest jednak znacznie więcej.

01.08.2019

Mali przedsiębiorcy marzą o wakacjach podatkowych

Ordynacja Małe i średnie firmy

Wprowadzenie w jednym wybranym przez podatnika miesiącu zwolnienia ze składek ZUS i umożliwienie zapłaty podatku ryczałtowo, w wysokości równej zaliczce z poprzedniego miesiąca, to jeden z postulatów przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, to ciekawa propozycja, ale szansę na akceptację ma tylko rozwiązanie dotyczące podatków dochodowych.

31.07.2019

Dam koszty, sprzedam faktury VAT

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Oferujemy legalne faktury kosztowe, jesteśmy płatnikiem VAT, zakupione u nas dokumenty mogą Państwo zaksięgować i zmniejszyć należność podatkową. Nasza prowizja to 5 proc. kwoty brutto. Takie ogłoszenie znalazło się niedawno w naszej redakcyjnej skrzynce mailowej. Handel lewymi fakturami nadal kwitnie.

29.07.2019

Prof. Modzelewski: Mamy nową kategorię oszustów podatkowych

Ordynacja VAT

Nie straszmy wszystkich podatników kontrolami i represjami. W powszechnym przekonaniu działania te będą głównie adresowane do uczciwych firm, nad którymi będzie się znęcać władza. Dlaczego? Bo prawdziwi oszuści podatkowi byli z reguły poza jej zasięgiem – pisze prof. Witold Modzelewski.

25.07.2019

Urząd łatwiej zajmie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

Prawnicy Ordynacja

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania, które – w założeniu – mają pozwolić na automatyczną obsługę zajęć wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku dokonywanych przez komorników sądowych i inne organy egzekucyjne. Zostaną one odciążone od obowiązku wykonywania dodatkowych czynności. W rezultacie łatwiej będzie ściągać zaległe kwoty.

23.07.2019

Przedawnienie kary za złe parkowanie jak przy podatkach

Ordynacja Finanse publiczne

Ustawa o drogach publicznych to przepisy szczególne wobec ordynacji podatkowej. Nie wyklucza to jednak stosowania do opłat za złe parkowanie przepisów podatkowych - zwłaszcza w zakresie terminu egzekwowania kary i przerwania biegu terminu przedawnienia. Potwierdził to NSA.

23.07.2019

Fiskus będzie mógł prowadzić ukryte kontrole

Ordynacja

Pod płaszczykiem czynności sprawdzających skarbówka będzie mogła prowadzić ukrytą kontrolę podatkową. Organy zyskają narzędzia pozwalające na precyzyjne określenie sytuacji podatnika. Wszystko przez to, że w ramach czynności sprawdzających będzie można przeprowadzać dowody. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowej ordynacji podatkowej. Pracuje nad nim Sejm.

22.07.2019

NSA: Brak pytania to za mało, żeby nie wydać interpretacji

Ordynacja

Wnioskodawca musi przedstawić własną ocenę prawną, czyli określić przepis prawa podatkowego, którego zastosowanie budzi jego wątpliwości oraz wskazać ten, który uważa za właściwy i to uzasadnić. Tylko wtedy organ może określić, czy stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Potwierdził to NSA.

18.07.2019

Klauzula skutecznie blokuje wydanie opinii zabezpieczającej

Ordynacja

W lipcowym wyroku NSA potwierdził, że minister finansów zasadnie odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Wyrok NSA jest ważny z kilku przyczyn. Po pierwsze, może w przyszłości rzutować na ocenę podobnych czynności z punktu widzenia zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – piszą Michał Goj i Monika Ruzik z EY.

16.07.2019

Resort finansów nierówno traktuje swoich profesjonalnych pełnomocników

Prawnicy Ordynacja Finanse

Radcowie prawni, będący pełnomocnikami organów podatkowych, szefa KAS i ministra finansów przed sądami administracyjnymi, otrzymują od 65 do nawet 100 procent kwot zasądzanych przez sądy tytułem zwrotu kosztów sądowych. W latach 2015-2018 ponad czterystu radcom wypłacono w sumie prawie 11,2 mln złotych.

16.07.2019
Prawo.pl