Podatników czekają kolejne zmiany

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Ostatnie nowelizacje przepisów podatkowych znacząco rozszerzyły zakres obowiązków podatników. Fiskus zyskał natomiast nową broń w walce z wyłudzeniami podatków. Wkrótce czekają nas kolejne zmiany.

03.04.2019

Rzecznik MŚP chce dyscyplinarek za zawieszanie biegu przedawnienia 

Ordynacja Prawo gospodarcze

Urzędnicy skarbowi, którzy wykorzystali kodeks karny skarbowy do zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego, powinni podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu - z takim wnioskiem wobec dwóch urzędników wystąpił do ministra finansów rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

27.03.2019

Raportowanie schematów także na temat podatku od nieruchomości

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Raportowaniu podlegają schematy dotyczące zarówno podatków bezpośrednich i pośrednich, jak i podatków lokalnych. Warto więc wskazać przykładowe działania, które mogą być uznane za schematy podatkowe w podatku od nieruchomości – pisze Paweł Rosiński, doradca podatkowy z Instytutu Cen Transferowych.

26.03.2019

Ważna uchwała NSA: Zawiadomienie do podatnika i do pełnomocnika

Ordynacja

Sędziowie powiedzieli wyraźnie: zawiadomienie powinno trafić do pełnomocnika podatnika, nawet jeżeli wydał je inny organ. W przeciwnym razie, może nie dojść do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Wyrok nie jest na rękę organom podatkowym, bo dotyka pewnej patologii – tłumaczy adwokat Małgorzata Sobońska-Szylińska,

25.03.2019

Fiskus chce wiedzieć więcej o transakcjach zagranicznych

Ordynacja

Uzyskanie interpretacji podatkowych będzie trudniejsze. Podatnicy będą musieli podawać we wnioskach więcej informacji. Szczególnie, gdy pytanie będzie dotyczyć transakcji zawieranej z podmiotem zagranicznym lub takiej, która wywoła skutki transgraniczne. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, o jakie skutki dokładnie chodzi.

21.03.2019

Raportowanie schematów podatkowych niejasne i szkodliwe

Ordynacja Kontrola zarządcza

Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych zbierają zasłużoną krytykę. Kontrowersje budzą różne aspekty, począwszy od trybu uchwalenia, przedwczesnego wejścia w życie, niejasnego zakresu stosowania po zarzuty, iż nowe regulacje godzą w tajemnicę zawodową doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych, notariuszy – pisze Radosław Maćkowski z MVP Tax.

19.03.2019

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego także dla pełnomocnika

Ordynacja

Zawiadomienie należy doręczyć pełnomocnikowi podatnika, który został ustanowiony w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym, nawet jeżeli zawiadomienia dokonuje inny organ, przed którym nie toczy się żadne postępowanie z udziałem pełnomocnika podatnika. Uchybienie temu obowiązkowi powinno być traktowane jako brak przerwania biegu terminu przedawnienia ‒ stwierdził w poniedziałek NSA.

18.03.2019

Sąd musi sprawdzać, czy postępowanie karne skarbowe zawiesiło bieg przedawnienia

Ordynacja

To nieprawda, że sąd administracyjny nie może interpretować przedawnienia w podatkach jako ważnej z punktu widzenia rządów prawa i praw podatnika instytucji. Nieprawdą jest też, że nie może zapobiegać czynieniu przez urzędy skarbowe z przedawnienia fikcji – piszą Marek Isański i dr Tomasz Kozłowski z Fundacji Praw Podatnika.

18.03.2019

Coraz więcej objaśnień podatkowych, ale lepiej czytać ustawy

Ordynacja

Objaśnienia ministra finansów nie są źródłem prawa. Ponieważ jednak ta forma interpretowania przepisów jest przez resort coraz częściej wykorzystywana, eksperci radzą podatnikom, że dla nich bezpieczniej będzie, gdy w analizowaniu własnej sytuacji kierować się będą przepisami prawa, a nie objaśnieniami.

15.03.2019

WSA: Decyzja podatkowa bez daty dziennej jest nieważna

Ordynacja

Organ podatkowy, który wydaje decyzję, ma obowiązek wskazania w niej dokładnej daty. Musi więc podać dzień, miesiąc i rok jej wydania. Gdy decyzja nie zawiera tej informacji, jest nieważna. Taki mankament to ciężkie naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

12.03.2019

Co nowego w ordynacji podatkowej - zaproszenie na konferencję

Ordynacja

Zmiany w prawie podatkowym od zawsze są dynamiczne. W oczekiwaniu na uchwalenie nowej ordynacji podatkowej 23-24 marca 2019 r. w Krakowie odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pt. Co nowego w ordynacji podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego.

11.03.2019

WSA: Zagraniczne orzeczenie o upadłości nie wstrzyma polskiego postępowania

Ordynacja VAT

Skarżąca w toku prowadzonego postępowania w sprawie VAT podnosiła, że angielski sąd orzekł o jej upadłości. W jej ocenie należało więc umorzyć prowadzone postępowanie podatkowe. Taki pogląd był błędny. Zanim ogłoszono upadłość podatniczki, sprawa o zobowiązania z VAT była już w toku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

11.03.2019

Pełnomocnik zgłasza schemat podatkowy - tajemnicy nie gwarantuje

Ordynacja Kontrola zarządcza

Czy adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi, którzy jako promotorzy zgłoszą fiskusowi schemat podatkowy przygotowany dla swojego klienta, powinni wyłączyć się z reprezentowania go przed sądem? Zdaniem ekspertów, tak. Bo nie wiąże ich już tajemnica zawodowa, na którą mogliby się powołać, odmawiając zeznań.

11.03.2019

Nowe i surowsze kary za nieprawidłowości skarbowe

Ordynacja PIT

Skutkiem wprowadzenia reformy prawa karnego skarbowego z pewnością będzie znaczny wzrost represyjności prawa karnego skarbowego - twierdzi prof. Krzysztof Wiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak twierdzi, wzrost liczby kar nastąpi w konsekwencji podwyższenia granic ustawowego zagrożenia oraz rozszerzenia zakresu kryminalizacji.

06.03.2019

Warszawska skarbówka najbardziej skuteczna w poborze podatków

Ordynacja VAT

Krajowa Administracja Skarbowa obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Jak poinformowano przy tej okazji, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie jest największym organem podatkowym w Polsce. Zapewnia ponad 40 procent podatkowych dochodów państwa.

01.03.2019

Według MF reprezentowanie podatnika przed TK to schemat podatkowy

Ordynacja

Ministerstwo Finansów nie wymieniło wsparcia i reprezentowania klienta przed Trybunałem Konstytucyjnym na liście czynności, które nie będą powodowały obowiązku raportowania jako schematów podatkowych. Przypadek? Zdaniem ekspertów, nie. Zwłaszcza, jeśli wyrok TK przyniesie podatnikom wymierne korzyści w przyszłości.

01.03.2019

Ograniczenie prawa do ponownej korekty – ważne zmiany w kontroli

Ordynacja

W 2019 roku fiskus wcale nie zamierza zwalniać tempa w kwestii uszczelniania systemu podatkowego. Tym razem nie chodzi wyłącznie o niekorzystne dla podatników zmiany w przepisach prawa materialnego, ale przede wszystkim o wzmocnienie pozycji organów Krajowej Administracji Skarbowej

28.02.2019

Polski fiskus ma surowy system karania

Ordynacja Kontrola zarządcza

31,6 mln zł ‒ tyle może wynieść maksymalna, łączna kara pieniężna z kodeksu karnego skarbowego i decyzji administracyjnej, jaka będzie mogła być wymierzona promotorom, którzy nie wywiążą się z obowiązków w zakresie schematów podatkowych. Zdaniem ekspertów, przepisy są niezgodne z Konstytucją. Mogą też doprowadzić do utraty prawa wykonywania zawodu.

27.02.2019