Z informacji resortu wynika, że w sytuacji posiadania obu numerów: zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych. Nie jest to błąd systemu, tylko generator mikrorachunku podatkowego opublikowany na stronie podatki.gov.pl umożliwia wskazanie któregoś z numerów, który będzie służył do wygenerowania mikrorachunku. - Jednocześnie należy zauważyć, że art. 3 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wskazuje, który z identyfikatorów podatkowych, tj. NIP czy PESEL, jest właściwy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - ogłosiło Ministerstwo.

Czytaj: Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia, ale można sprawdzić go już od dziś>>
 

MF przypomina, że w celu właściwego dokonania wpłaty do urzędu skarbowego należy użyć mikrorachunku podatkowego zawierającego prawidłowy identyfikator:

  • PESEL – jeśli podatnik jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT,
  • NIP – jeśli osoba prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT lub jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne.

Podatnik powinien dokonywać zapłaty podatku przy użyciu mikrorachunku, który zawiera jego identyfikator podatkowy.