Część krajów rezygnuje z liniowej stawki PIT

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

W 2021 roku opodatkowanie pracy nadal spada. Rzeczywisty poziom różni się jednak znacząco w zależności od regionu. Czechy zdecydowały się na powrót z opodatkowania liniowego do progresywnego. Podobnie - Austria, Niemcy, Słowenia, Chorwacja i Słowacja. Najwyższe stawki VAT obowiązują na Węgrzech, w Chorwacji i Polsce. Jednak same stawki to nie wszystko – takie wnioski wynikają z opublikowanego w czwartek raportu Mazars.

08.07.2021

Handlujący walutami wirtualnymi będą rejestrować swoją działalność

Ordynacja Rachunkowość Finanse

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę wzór wniosku o wpis do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Dokument trzeba będzie składać elektronicznie od 31 października 2021 roku. Nowy obowiązek jest związany z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

07.07.2021

MF szykuje nowe kary na podmioty powiązane

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Będą nowe terminy nie tylko na sporządzenie Local file, ale także na wysłanie informacji TPR. Jednak instrumentem gwarantującym pewność w zakresie niekwestionowania przez organy podatkowe metody rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, pozostanie nadal tylko kosztowna i absorbująca procedura APA. Będą też nowe kary – pisze Radosław Chudy z Kancelarii GWW.

07.07.2021

Drogi zegarek adwokata może być kosztem uzyskania przychodu

Prawnicy Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skarbówka zaczyna zmieniać podejście do rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Do tej pory wiele wydatków traktowała jako osobiste i blokowała ich odliczanie. Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że prawnik może odliczyć od przychodów zakup drogiego zegarka z chronografem. Stanowisko skarbówki jest zaskakująco pozytywne – uważają eksperci.

07.07.2021

Od zbyt drogich pamiątek z podróży trzeba zapłacić cło i podatek

Ordynacja Domowe finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.

03.07.2021

Prosta spółka akcyjna bez przywilejów podatkowych

Ordynacja CIT

Od 1 lipca 2021 r. do porządku prawnego wprowadzona została tzw. Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Głównymi odbiorcami PSA i jednocześnie jej beneficjentami mają być środowiska startupów i high-tech, które w początkowej fazie działalności potrzebują odpowiednich źródeł finansowania (inwestorów) jednocześnie chcą zachować kontrolę nad swoim biznesem – pisze Remigiusz Markiel z TLA.

02.07.2021

Porozumienie w ramach OECD - szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Ordynacja Podatki międzynarodowe

130 krajów, w tym Polska, wydało w czwartek wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania. Chodzi m.in. o uporządkowanie kwestii rozliczeń dochodów „gigantów cyfrowych”. Prace Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w tym zakresie trwają od 2018 roku.

02.07.2021

Dariusz Osada nowym partnerem w ID Advisory

Ordynacja Doradca podatkowy

Zespół kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory został właśnie wzmocniony. W roli partnera dołączył do niej mecenas Dariusz Osada. Nowy partner ma dwudziestoletnie doświadczenie w obszarze doradztwa prawno-podatkowego. Pracował m.in. dla firm z tzw. „wielkiej czwórki”.

02.07.2021

CRIDO rozwija zespół i ofertę

Ordynacja Doradca podatkowy

Od 1 lipca br. do CRIDO dołączył 4-osobowy zespół ekspertów podatkowych doradzających w obszarze Human Advisory Services (HAS) oraz 3-osobowy zespół ekspertów z zakresu cła i akcyzy. Za rozwój obszaru HAS odpowiadał będzie nowy partner w CRIDO – Michał Wodnicki, zaś za budowanie kompetencji CRIDO w zakresie cła i akcyzy starszy menadżer – Agnieszka Kisielewska.

02.07.2021

Sądy administracyjne orzekają niejawnie, a o terminach rozpraw nie informują

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Przeprowadzanie rozpraw w trybie niejawnym w założeniu miało pomóc w rozstrzyganiu sporów. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że sądy nie informują stron o terminach posiedzeń. Podatnicy nie mają wtedy nawet możliwości pisemnego przedstawienia swoich racji. A o wydaniu wyroku dowiadują się dopiero po czasie. Takie działanie narusza podstawowe prawo do obrony.

02.07.2021

Petycja: Praca w jakimkolwiek podmiocie samorządowym nie dla radnego

Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo pracy

W Senacie została złożona petycja, która postuluje zmiany w ustawach, które zakażą radnym zatrudniania w podmiotach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją zaproponowanych rozwiązań mają niektórzy prawnicy. A samorządowcy wskazują, że może to wykluczyć z aktywności samorządowej kolejnych obywateli.

30.06.2021

MF zapowiada kolejne ulgi i program repatriacji kapitału do Polski

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, ryczałt dla nowych inwestorów, program powrotu kapitału – wprowadzenie m.in. takich rozwiązań zapowiedziało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Z nowych przepisów mają skorzystać pracownicy, właściciele firm, a także polscy sportowcy, celebryci i artyści. MF liczy, że piłkarz Robert Lewandowski wróci do Polski.

28.06.2021

Nowe zasady opłat za autostrady już obowiązują

Ordynacja Administracja publiczna

W czwartek 17 czerwca weszła w życie ustawa w sprawie poboru opłat drogowych, która zakłada m.in. przedłużenie do 30 września tego roku okresu przejściowego, kiedy to równolegle będzie działał nowy system poboru opłat drogowych od pojazdów ciężkich e-TOLL i obecny viaTOLL. Nowe regulacje mają zwiększyć płynność ruchu i komfort kierowców.

17.06.2021

Interpretacja podatkowa to nie porada prawna - lepiej nie pytać o zdarzenia przyszłe i hipotetyczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W niedawnym wyroku NSA uznał, że interpretacje podatkowe mogą dotyczyć tylko takich zdarzeń przyszłych, które mogą zajść z istotnym stopniem prawdopodobieństwa. Przepisy ordynacji podatkowej nie wskazują jednak takiego wymogu. Zdaniem doradców podatkowych, zdarzenie przyszłe zawsze ma charakter hipotetyczny, co nie oznacza, że skarbówka ma nie wydawać interpretacji w tym zakresie.

14.06.2021

WSA: Podejrzenie zakażenia koronawirusem uzasadnia przywrócenie terminu

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus

Radca prawna zwróciła się o przywrócenie terminu, ponieważ zbyt późno wniosła odwołanie. Było to spowodowane podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Fiskus odmówił, ponieważ uznał, że mogła ona nadać pismo drogą elektroniczną lub skontaktować się z substytutem. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się WSA w Bydgoszczy

09.06.2021

Skarbówka zamiast jednej ewidencji, domaga się kilku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Możliwość prowadzenia jednej ewidencji dla działalności strefowej prowadzonej na podstawie kilku zezwoleń i decyzji o wsparciu - cały czas jest punktem spornym między podatnikami a fiskusem. Pomimo pozytywnych wyroków sądów, organy podatkowe ciągle orzekają na niekorzyść podatników i żądają wielu ewidencji, zamiast jednej.

07.06.2021

Dr Jowita Pustuł: Polski Ład nie spowoduje, że podatki będą sprawiedliwe

Ordynacja PIT Polski Ład

Bez wątpienia ogłoszenie programu Polski Ład rozpoczęło ogólnonarodową dyskusję o potrzebie reformy podatkowej i to jest, jak na razie, główna „podatkowa” zaleta tego programu. Niestety, nic nie wskazuje na to, że Polski Ład to przemyślana reforma podatkowa – mówi dr Jowita Pustuł, radca prawny i doradca podatkowy.

03.06.2021

Zmiany w opłatach za przejazd autostradą z podpisem prezydenta

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Wkrótce za przejazd autostradami będzie można płacić za pomocą elektronicznego biletu autostradowego, a także na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu. Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał zmiany przepisów ustawy o autostradach płatnych.

01.06.2021

WSA: Fiskus sam musi ustalić strony postępowania, więc nie trzeba informować o przejęciu spółki

Ordynacja Spółki

Urząd skarbowy wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe wobec przejętego podmiotu i skierował ją na jego adres. Spółki co prawda nie poinformowały go o przejęciu, ale nie oznacza to, że nie powinien on samodzielne ustalić stron postępowania. Powinność ta wynika z zasady prawy obiektywnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

31.05.2021

Tarcza prawna to także zmiany w podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Rząd przygotowuje tzw. tarczę prawną. Chodzi o przepisy mające na celu likwidowanie barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców. Zmiany dotkną systemu SENT i podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

28.05.2021