System kaucyjny - rozliczenie z płatnikiem bez jasnych zasad

VAT Doradca podatkowy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy nowelizującej regulacje o systemie kaucyjnym jest rozliczanie podatku od niezwróconych opakowań przez płatnika, którego rolę będą pełnić operatorzy systemów kaucyjnych w stosunku do wprowadzających napoje (producentów), którzy przystąpili do ich systemów - pisze Marek Przybylski, doradca podatkowy, radca prawny, menedżer w MDDP.

11.12.2024

System kaucyjny wprowadzi chaos w rozliczeniach VAT

VAT Doradca podatkowy

Wdrożenie systemu kaucyjnego od października 2025 r. wprowadzi duże zmiany w ustawie o VAT. Mimo iż podatnikami rozliczającymi ostatecznie VAT od niezwróconych opakowań pozostają producenci i importerzy wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach, to wstępnie obliczony VAT będą wpłacać fiskusowi płatnicy (podmioty reprezentujące). Ustawa nie określa jednak zasad współpracy między tymi podmiotami. Chociaż według resortu klimatu ma to być proste rozwiązanie, prawnicy spodziewają się dużych komplikacji.

10.12.2024

Ulga na bezpieczeństwo - czas na stanowisko rządu

CIT PIT Doradca podatkowy

Pomysłodawcy ulgi na bezpieczeństwo wystąpili do resortów finansów, obrony, zdrowia, cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie prac nad wdrożeniem nowej preferencji. Ulga ma być odpowiedzią na sytuację za wschodnią granicą Polski. Mogliby z niej skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby fizyczne. Według raportu Krajowej Izby Doradców Podatkowych inicjatywę popiera 83 proc. przedsiębiorców.

09.12.2024

W ustawie o doradztwie podatkowym należy uwzględnić feminatywy

Doradca podatkowy

Prace nad projektem nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym to dobry moment, by uwzględnić w nazwie zawodu, podobnie jak w rocie ślubowania, żeńską formę „doradczyni podatkowa”. Możliwość posługiwania się feminatywem nie powinna budzić wątpliwości i stanowi oczekiwanie części osób wykonujących zawód – pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea, składając postulat zmian w projekcie.

28.11.2024

Reforma podatków 2025 r. - ostatni moment na przygotowania

Podatki i opłaty lokalne CIT Doradca podatkowy

Już z początkiem 2025 r. zacznie obowiązywać szereg istotnych zmian w podatkach - m.in. JPK CIT, nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, globalny podatek minimalny, kasowy PIT i obniżka składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy muszą wykorzystać ostatnie tygodnie tego roku, by zebrać konieczne dane do rozliczeń, przeprowadzić inwentaryzację posiadanych nieruchomości, czy dostosować systemy finansowo-księgowe. Eksperci ostrzegają, że może to być zadanie trudne, a na reformie skorzysta głównie fiskus.

26.11.2024

Firmy unikają spowiedzi, nie chcą informować o rozliczeniach z fiskusem

CIT Doradca podatkowy

Największe spółki już po raz czwarty poinformują opinię publiczną o realizowanej przez nie strategii podatkowej. Termin upływa z końcem 2024 roku. Większość firm przyjmuje ścisłą interpretację przepisów i ujawnia informacje w minimalnym zakresie. Ministerstwo Finansów już wcześniej dostrzegło, że przepisy nie działają, tak jak zakładano i zapowiedziało zwiększenie obowiązków w tym zakresie. Na razie nie ma propozycji zmian, informacji lepiej jednak nie ukrywać. Są już pierwsze postępowania w sprawie kar dla firm, które nie przekazały koniecznych informacji.

18.11.2024

Student zwolniony z opłat semestralnych nie płaci podatku

PIT Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Zwolnienie studenta z pobieranych przez uczelnię opłat, które nastąpiło na warunkach i w trybie określonym w zarządzeniu rektora (wewnętrznym akcie prawnym uczelni), nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Nie skutkuje więc powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. W konsekwencji uczelnia nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-11.

16.11.2024

Coraz więcej sporów o rozliczenie zagranicznej działalności polskich firm

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zasady rozliczeń wprowadzone przez Polski Ład sprawiają przedsiębiorcom liczne problemy. Coraz więcej osób, które prowadzą działalność gospodarczą w dwóch krajach, musi dopłacać w Polsce składkę zdrowotną. Kwestia dopłaty zależy jednak od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje w umowie z danym krajem. Jeszcze w tym roku mają zapaść pierwsze wyroki w tej sprawie.

15.11.2024

Frankowiczom grozi wysoki podatek za zwrócone odsetki

Domowe finanse Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe

Frankowicze, którzy unieważnili umowy kredytowe, a korzystali w poprzednich latach z ulgi odsetkowej, mogą mieć problemy z fiskusem. Jeśli bank zwróci im odliczone wcześniej odsetki, będą musieli zwrócić fiskusowi ulgę nawet za 20 lat, czyli doliczyć te odsetki do swoich dochodów. Dla niektórych może to oznaczać wysoki podatek. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala uniknąć takich problemów.

13.11.2024

Zwolnienie dywidendowe na korzystnych warunkach - konsultacje z MF blisko konsensusu

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W Ministerstwie Finansów zakończą się niedługo konsultacje z przedstawicielami przedsiębiorców w sprawie zmian w podatku u źródła. Strony są bliskie porozumienia w niektórych obszarach, czego efektem ma być m.in. interpretacja ogólna określająca warunki zwolnienia z podatku dywidend. W efekcie łatwiejsze ma być skorzystanie z tego zwolnienia. Według ekspertów, powinno to ograniczyć liczbę sporów.

12.11.2024

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy

Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.

08.11.2024

Hinc: Mediacja w sprawach podatkowych może przyśpieszyć postępowania podatkowe

Prawnicy Doradca podatkowy

Możliwość prowadzenia mediacji w sprawach podatkowych przed organami podatkowymi powinna zostać wpisana do ordynacji podatkowej - uważa Przemysław Hinc, przewodniczący Komisji ds. Mediacji przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Jak podkreśla, dziś organy podatkowe nie są otwarte na mediację, bo ordynacja mediacji w sprawach podatkowych nie przewiduje, a w pozostałych sprawach organy nie są przyzwyczajone do wchodzenia w postępowanie mediacyjne.

06.11.2024

Infolinia podatkowa ujawnia problemy z pełnomocnictwami

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Mimo iż udostępnienie podatnikom i ich pełnomocnikom infolinii KAS miało ułatwić kontakt ze skarbówką, to w praktyce - jak alarmują pełnomocnicy - stwarza szereg wątpliwości. Według pracowników infolinii, biura rachunkowe będą zmuszone posiadać pełnomocnictwo ogólne, uważane za ryzykowne i kłopotliwe, by móc zapytać o podstawowe sprawy klienta czy ustalić, jak skorygować deklarację. Jeśli zaś klient nie odwoła pełnomocnictwa, a nie ma z nim kontaktu, księgowy sam nie może zgłosić wypowiedzenia pełnomocnictwa.

04.11.2024

Czy od prywatnego wykorzystania służbowego telefonu pracownik płaci PIT

PIT Doradca podatkowy

Pracownik nie uzyskuje przychodu z tytułu korzystania ze służbowego telefonu komórkowego w celach prywatnych. W przypadku telefonów działających w taryfie nielimitowanej (stały abonament miesięczny) nie jest możliwe ustalenie kosztów przeprowadzonych rozmów prywatnych. Na pracodawcy nie ciążą więc obowiązki płatnika.

31.10.2024

PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm - ustawa opublikowana

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W środę opublikowano ustawę wprowadzającą PIT kasowy na zasadzie dobrowolności od 2025 roku. Będą mogli go wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 1 milion zł oraz rozpoczynający prowadzenie działalności. Podatek zapłacą wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Forma ta będzie dostępna zarówno dla rozliczających się według skali, stawką liniową 19 proc. oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

30.10.2024

Jak rozliczyć sprzedaż odzieży otrzymanej nieodpłatnie

PIT Doradca podatkowy

Przychody uzyskiwane ze sprzedaży nabytej nieodpłatnie odzieży używanej przez przedsiębiorcę, który rozlicza się ryczałem od przychodów ewidencjonowanych, będą opodatkowane stawką 3- proc. ryczałtu. Jako podstawę opodatkowania należy przyjąć wartość odzieży ustaloną według ceny rynkowej stosowanej. Nie można przyjąć, że wartość rynkowa wynosi 0 zł.

30.10.2024

Jaka stawka ryczałtu dla usług stolarki budowlanej

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca świadczący usługi stolarki budowlanej z własnych materiałów wraz z montażem, np. wykonujący schody w domu klienta, rozlicza je według stawki 5,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to działalność wytwórcza. Jeśli zaś wykorzystuje materiały powierzone mu przez klienta, rozlicza się według stawki 8,5 proc., ponieważ nie jest to już działalność wytwórcza, ale przetwarzanie.

30.10.2024

NSA: W siedem dni nie można orzec o odpowiedzialności członka zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Wydanie decyzji o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu wraz ze spółką w siódmym dniu od momentu wszczęcia postępowania narusza zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że specyficzne rozłożenie ciężaru dowodu sprawia, że zasada ta nabiera szczególnego znaczenia. Strona powinna bowiem mieć zapewnioną faktyczną możliwość wykazania okoliczności umożliwiających uwolnienie się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.

29.10.2024

Będą zmiany w egzaminie na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić zmiany w egzaminie na doradcę podatkowego. Zamiast wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych będzie wykaz aktów prawnych, z których kandydat może korzystać podczas egzaminu. Opłata za egzamin powiązana zostanie z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponadto wprowadzony zostanie obowiązek używania togi przez doradców podatkowych uczestniczących w rozprawach sądowych.

23.10.2024

Czy sprzedaż używanej odzieży można rozliczyć w systemie VAT marża

VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorca nabywa używaną markową odzież i torebki od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Brak jest zatem możliwości zaewidencjonowania danych personalnych tych osób. Dokumentowanie zakupów odbywa się na podstawie dowodów wewnętrznych bez danych sprzedawcy. W takim przypadku przedsiębiorca będzie uprawniony do opodatkowania sprzedaży tych towarów na zasadach VAT marża.

18.10.2024
1  2  3  4  5    121
Prawo.pl