Koronawirus przedłużył terminy skarg na interpretacje, ale nie do końca epidemii

Ordynacja Koronawirus

Bieg terminu wniesienia skargi na otrzymane niekorzystne interpretacje rozpocznie się dopiero po zakończeniu stanu epidemii koronawirusa. Tak informował podatników dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych ostatnio interpretacjach. Tymczasem tarcza 3.0 zniesie zawieszenie biegu terminów i to już od siódmego dnia od jej wejścia w życie.

12.05.2020

MF chce, by biegły rewident był powściągliwy

Rachunkowość Spółki Finanse

Tegoroczne badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów odbywa się pod znakiem koronawirusa. Nie da się więc pominąć w nich finansowych skutków epidemii. Nie można też powiedzieć, że sprawozdania pozostaną bez wpływu na możliwość kontynuowania przez firmy działalności. Tymczasem Ministerstwo Finansów zasugerowało, żeby biegli zachowali... powściągliwość.

12.05.2020

NSA pozwala opóźniać zwroty VAT

VAT Doradca podatkowy

Urzędy skarbowe stosują różne sztuczki i lakoniczne uzasadnienia, żeby przedłużyć postępowania i opóźnić zwroty VAT. Podatnicy nawet nie mogą przewidzieć, kiedy otrzymają pieniądze, bo skarbówka wyznacza sobie kolejne terminy, których i tak nie dotrzymuje. Najnowszy wyrok NSA potwierdza, że działanie fiskusa jest... prawidłowe. Firmy, których płynność finansowa staje się zagrożona z powodu epidemii, na zwroty podatku mogą więc czekać jeszcze dłużej.

11.05.2020

Tarcza finansowa nie dla lekarzy i pielęgniarek?

VAT Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa

Doradcy podatkowi apelują do rządu o zmianę przepisów i umożliwienie skorzystania z tarczy podatnikom zwolnionym z VAT. Aktualne regulacje wykluczają z pomocy finansowej m.in. lekarzy, pielęgniarki, położne i psychologów. Przedsiębiorca, który już na etapie formalnego badania wniosku o przyznanie subwencji otrzymuje decyzję o odmowie jej udzielenia tylko z powodu braku rejestracji, nie ma możliwości wykazania faktycznego spadku obrotów.

09.05.2020

Darowizna mieszkania czasem bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Przekazanie mieszkania zazwyczaj powoduje konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Zwolnione są jednak darowizny w kręgu najbliższej rodziny. Jeśli jednak nieruchomość obciążona jest hipoteką, podatku unikną nawet osoby niespokrewnione. Potwierdzają to wydane właśnie interpretacje skarbówki.

09.05.2020

Komitet Standardów Rachunkowości będzie pracował zdalnie

Rachunkowość Koronawirus

Do konsultacji trafił właśnie projekt nowelizacji przepisów o działaniu Komitetu Standardów Rachunkowości. Obecnie podejmowanie uchwał przez komitet, przyjmowanie stanowisk i krajowych standardów rachunkowości odbywa się wyłącznie na posiedzeniach. Po zmianie regulacji, członkowie komitetu będą pracować zdalnie.

07.05.2020

PFR komplikuje udzielanie pomocy w ramach tarczy finansowej

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse Tarcza finansowa

Jednym z warunków otrzymania subwencji w ramach tarczy finansowej jest niezaleganie z płatnościami podatku, ale rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość. Z regulaminu pomocy nie wynika, czy decyzja w tym zakresie ma być ostateczna. Polski Fundusz Rozwoju wskazał, że wystarczy samo złożenie wniosku

07.05.2020

Tarcza finansowa w kolizji z ustawą o rachunkowości

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Regulamin korzystania z tarczy finansowej jest nieprecyzyjny. Są w nim pojęcia związane z rachunkowością, które w prawie bilansowym w ogóle nie występują lub znaczą zupełnie coś innego. Eksperci krytykują też konieczność wykazywania straty na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności sprzedaży aktywów. Wątpliwości dotyczą również rozliczeń podatkowych.

06.05.2020

Metoda kasowa rozliczeń podatków może pomóc firmom

CIT PIT Doradca podatkowy Koronawirus

Epidemia koronawirusa powoduje, że problem zatorów płatniczych będzie coraz bardziej uderzał w przedsiębiorców. Choć rząd wprowadza kolejne rozwiązania antykryzysowe, to nic nie zmienia się w kwestii obowiązku rozliczania i zapłaty podatków. Firmy nadal będą musiały regulować daniny, nawet jeśli nie otrzymały należnych środków od swoich kontrahentów.

05.05.2020

Podatnicy wnioskują o ulgi w rozliczeniach ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Od początku roku ogółem złożono około 43 tysięcy wniosków o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. 29 tysięcy razy podatnicy powołali się w nich na negatywne skutki epidemii koronawirusa. Takie dane podał serwisowi Prawo.pl resort finansów. Wnioski najlepiej składać online - dokumenty papierowe trafią bowiem najpierw na kwarantannę.

05.05.2020

Gmina, która pomoże swoim podatnikom, straci finansowo

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów VAT Koronawirus

Jeśli gmina umorzy firmie np. podatek od nieruchomości, straci dwa razy. Nie dostanie podatku, a w ramach subwencji otrzyma mniej pieniędzy. Taką zasadę chce wprowadzić rząd w kolejnej już wersji przepisów tarczy antykryzysowej. Na tej zmianie najwięcej stracą gminy najbiedniejsze. Przepisy, które już obowiązują, powodują natomiast, że samorząd po zwolnieniu najemców z czynszu, musi zapłacić VAT. Zdaniem ekspertów, to absurdalne.

04.05.2020

Podatnicy proszą skarbówkę o kontrole

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od początku lutego - w ramach specjalnego projektu Głos podatnika – do MF wpłynęło 261 pomysłów. Najwięcej zgłoszeń dotyczy VAT i PIT. W ostatnich tygodniach dominują jednak rozwiązania dotyczące uproszczeń w czasie epidemii koronawirusa. Pojawił się też postulat wprowadzenia możliwości wezwania urzędników i poddania się dobrowolnej kontroli – nawet płatnej.

01.05.2020

Przy okazji walki z epidemią dostawcy VOD zapłacą na fundusz filmowy

PIT VAT Finanse Koronawirus

Netflix i inne serwisy dostarczające audiowizualną usługę VOD zapłacą 1,5 proc. przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej - zadecydował w czwartek wieczorem Sejm. Stanowiąca o tym nowelizacja ustawy o kinematografii zawarta została w ustawie o działaniach osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zmiany dotkną też rozliczeń PIT i VAT.

30.04.2020

VAT błędnie wykazanego na paragonie nie trzeba płacić

VAT

Jeśli podatnik błędnie ujmie sprzedaż na kasie fiskalnej, nie ma możliwości skorygowania pomyłki w samym urządzeniu. W sytuacji wystawienia paragonu i naliczenia VAT, mimo że transakcja była zwolniona z VAT, sprzedawca nie ma jednak obowiązku zapłaty podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

30.04.2020

PIT za 2019 rok rozliczony do 1 czerwca bez odsetek karnych

Domowe finanse PIT Koronawirus

30 kwietnia kończył się zawsze sezon rozliczeń podatkowych. W tym roku na rozliczenie rocznego PIT jest jednak więcej czasu. Terminy zostały wydłużone do 31 maja, a ponieważ w tym roku wypada on w niedzielę, zeznania podatkowe powinny trafić do skarbówki do 1 czerwca. Rozliczenie w tym czasie uchroni od kar i odsetek, da też prawo do przekazania jednego procenta na cele charytatywne.

29.04.2020

Daninę solidarnościową będzie można wpłacić później

PIT Koronawirus

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji przepisów tarczy antykryzysowej. Najbogatsi daninę solidarnościową będą mogli rozliczyć bez konsekwencji do 1 czerwca. Zapłata daniny po 30 kwietnia nie będzie skutkowała nałożeniem kar z kodeksu karnego skarbowego. Będzie też specjalne rozporządzenie, które zwolni późniejsze wpłaty z odsetek.

29.04.2020

Przepisy o odliczaniu w VAT nieściągalnych wierzytelności zbyt restrykcyjne

VAT

Organy podatkowe nie pozwalają skorygować rozliczeń VAT o niezapłacone faktury, gdy na dzień przed złożeniem korekty deklaracji, któraś ze stron transakcji nie będzie czynnym podatnikiem VAT. Jest jednak problem, gdy to urząd sam wykreśli podatnika z rejestru. Z najnowszej interpretacji wynika, że ulga na złe długi w VAT w takim przypadku nie jest możliwa.

29.04.2020

Koronawirus utrudnia rozliczanie podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Z preferencji lub zwolnień z podatku u źródła mogą korzystać podmioty, które są rezydentami w danym kraju i tzw. rzeczywistymi odbiorcami płatności. Epidemia i trudności w komunikacji i podróżach wpływają jednak istotnie na weryfikowanie miejsca prowadzenia rzeczywistej działalności. Coraz większego znaczenia nabiera też kwestia dochowania należytej staranności

28.04.2020

Doradcy podatkowi opracowali przewodnik po tarczy antykryzysowej

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Samorząd doradców podatkowych przygotował specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0. Dokument ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Eksperci wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać. Opracowanie jest bezpłatne.

27.04.2020

Wynagrodzenie brutto i netto - jaka jest różnica?

PIT

W ostatnim czasie weszło w życie wiele zmian, które mają wpływ na kalkulację wynagrodzenia netto. Czym się różnią pojęcia wynagrodzenie brutto i netto oraz jak obliczyć swoje własne wynagrodzenie netto - na przykładach tłumaczy Sebastian Kałuża, aplikant adwokacki, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

27.04.2020