JPK to nie wszystko, księgowi apelują o wydłużenie terminów

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus

Rząd szykuje zmiany, które mają ułatwić firmom rozliczanie podatków w trakcie epidemii koronawirusa. Chodzi m.in. o przesunięcie wejścia w życie nowych zasad przesyłania jednolitych plików kontrolnych. Zdaniem samorządu księgowych trzeba wydłużyć też m.in.: czas na składanie sprawozdań finansowych, deklaracji CIT-8 i IFT-2 i raportów o schematach podatkowych.

13.03.2020

Doradcy podatkowi i księgowi apelują o dodatkowy czas na rozliczanie podatku

Prawnicy

Księgowe i doradcy podatkowi podnoszą, że szkoły, przedszkola i żłobki mają być zamknięte do 25 marca br. a to zbiega się z terminem składania deklaracji VAT. Sześć dni później podmioty prowadzące księgi rachunkowe, powinny sporządzić swoje sprawozdania finansowe. Apelują więc o odroczenie obowiązków podatkowych lub odstąpienie od wymierzania kar.

12.03.2020

Doradcy podatkowi apelują o szybkie uchwalenie specustawy

Ordynacja Doradca podatkowy

Samorząd doradców podatkowych zaapelował w czwartek do rządu o podjęcie działań legislacyjnych, uchwalenie w trybie pilnym ustawy (tzw. specustawy) i wydanie innych aktów wykonawczych ograniczających negatywne skutki niedopełnienia przez klientów doradców podatkowych ich obowiązków podatkowych. Zdecydowano także o czasowym ograniczeniu aktywności samorządu.

12.03.2020

Można wnioskować o raty lub umorzenie podatków

Ordynacja Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. Wnioskować można m.in. o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty czy umorzenie zaległości podatkowych.

12.03.2020

Nie można wywozić leków i maseczek

Ordynacja Koronawirus

Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z występującymi na terenie kraju przypadkami zarażeń koronawirusem, obowiązuje zakaz wywozu leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych oraz wyrobów medycznych takich jak maseczki ochronne. Ograniczenie to ma charakter prewencyjny.

12.03.2020

MF chce ułatwić korzystanie z pieniędzy pozabudżetowych do walki z epidemią 

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Pracujemy nad zmianami w prawie, by w walce z epidemią koronawirusa łatwiej korzystać z pieniędzy pozabudżetowych – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśniono, chodzi o przesuwanie środków z różnych części do części zdrowie, do walki z koronawirusem.

11.03.2020

Do urzędu skarbowego lepiej dzwonić niż przychodzić osobiście

PIT VAT Koronawirus

Urzędy skarbowe zachęcają klientów do załatwiania spraw zdalnie - korzystania z e-usług oraz kontaktu poprzez e-PUAP i infolinie. Ministerstwo Finansów przypomina, że Twój e-PIT i e-Deklaracje pozwalają na rozliczanie podatków z domu. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa.

11.03.2020

Żona sprawdzi, czy mąż rzetelnie płaci podatki

Ordynacja

Osoby, które są w związku małżeńskim i mają wspólność majątkową, mogą poprosić skarbówkę o zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka. Żona ani mąż nie muszą nawet wyrazić zgody, aby tzw. druga połówka zweryfikowała ich rozliczenia podatkowe. Uzyskanie dokumentu kosztuje 21 złotych.

11.03.2020

MF chce zwolnić frankowiczów z podatku od przychodów

Domowe finanse PIT

Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Podatnicy, którzy już to rozliczyli, będą mogli złożyć korekty.

10.03.2020

Marcin Obroniecki szefem nadzoru nad audytem

Finanse publiczne Rachunkowość

Minister finansów Tadeusz Kościński powołał Marcina Obronieckiego (na zdjęciu z prawej) na prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA), która sprawuje m.in. nadzór nad przeprowadzaniem badań sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Swoje obowiązki zacznie on pełnić we wtorek 10 marca 2020 roku.

09.03.2020

Będą nowe rekomendacje dla cen transferowych

CIT Prawo gospodarcze

Trzy nowe rekomendacje, które dotyczą opisu metody marży transakcyjnej netto (TNMM), opisu metody ceny odprzedaży oraz interpretacji i zakresu stosowania przepisów o restrukturyzacji w obszarze cen transferowych - to efekt zorganizowanego na początku tego miesiąca przez resort finansów IX Forum Cen Transferowych.

09.03.2020

Samotny rodzic roczny PIT może rozliczyć z dzieckiem

Domowe finanse PIT

Podczas składania zeznania podatkowego za 2019 rok podatnicy mogą skorzystać z różnych form rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Ustawa o PIT przewiduje m.in. rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko. Dzięki tej metodzie rodzic może zapłacić znacznie niższy podatek.

07.03.2020

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że słucha podatników

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Resort finansów udowadnia, że potrafi słuchać podatników i korzysta z ich sugestii przy tworzeniu prawa. Tłumaczy m.in. że zidentyfikowało błędy w uchwalonym prawie i wydało interpretacje ogólne. Przychyliło się też do wniosku podatników o wydłużenie terminu na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy.

05.03.2020

Będzie nowy formularz dla cen transferowych

CIT Spółki

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia, które wprowadzi wzór nowego formularza dotyczącego raportowania cen transferowych i rozliczeń między podmiotami powiązanymi. Druk TP-R ma zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Trzeba będzie w nim podawać wiele bardzo szczegółowych informacji o zawieranych transakcjach.

05.03.2020

Urzędnicy resortu finansów nie powinni być doradcami podatkowymi bez egzaminu

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Marian Banaś, prezes NIK, jest doradcą podatkowym - na listę wpisał się, gdy był szefem Krajowej Administracji Skarbowej. I choć świadczenie usług zawiesił, to może zacząć doradzać w podatkach. To nie jedyny urzędnik resortu finansów, który uzyskał swoje uprawnienia bez egzaminu. Ustawowa furtka budzi poważne wątpliwości nie tylko ekspertów, ale i pracowników skarbówki.

05.03.2020

Wydatki na profilaktykę przeciwko koronawirusowi mogą być kosztem podatkowym

CIT PIT

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenia się w firmach koronawirusa i innych chorób pracodawcy masowo wyposażają biurowe łazienki i kuchnie w ręczniki papierowe, mydła antybakteryjne i inne środki higieniczne. Wydatki na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika z też z prawa pracy.

04.03.2020

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.

04.03.2020

Ulga termomodernizacyjna do rozliczenia w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

Za 2019 rok podatnicy mają pierwszy raz możliwość skorzystania z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania do 53 tys. zł wydatków poniesionych przez podatnika na wszystkie realizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne we wszystkich posiadanych lub współposiadanych przez niego budynkach kwalifikujących się do ulgi.

03.03.2020