- W tym roku Polacy po raz kolejny pokazali, że na dobre polubili dzielenie się 1 procentem swojego PIT z organizacjami pożytku publicznego (OPP). Każdego roku rośnie nie tylko kwota, którą wspierają bliskie im cele, ale również liczba podatników, którzy przekazują swój 1 procent. 907 mln zł to rekordowa kwota, wyższa o 30 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. A swoje wsparcie dla OPP przekazało w tym roku 14,8 mln osób, prawie 300 tys. więcej niż poprzednio – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS stwierdziła z kolei, że Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjęty przez Polaków, świetnie sprawdził się w czasie pandemii Covid-19 i realnie ułatwił rozliczenie podatku oraz przekazanie 1 procenta. Jej zdaniem, mimo trudnych okoliczności, po raz kolejny Krajowa Administracja Skarbowa stanęła na wysokości zadania.

Zobacz również: Do ulgi prorodzinnej uprawniają alimenty tylko na pełnoletnie dzieci >>

Jak wyliczyło MF, kwoty z 1 procenta podatku PIT rosną z roku na rok. Przykładowo w 2016 r. Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego 619,1 mln zł, w 2017 r. - 662,2 mln, w 2018 r. – 763,9 mln zł, a rok później – 876,7 mln zł. W rozliczeniu za 2019 r. na podium wśród OPP z największym wsparciem znalazły się:

  • Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” (184,5 mln zł)
  • Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (50,6 mln zł)
  • Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (42,5 mln zł)

Przeciętna kwota na rzecz OPP przekazana przez podatników wyniosła 61 zł.