- Gotowe projekty będziemy prezentować na przełomie czerwca i lipca. Już od końca maja trwają konsultacje poszczególnych rozwiązań, w ramach których przedstawiamy przedsiębiorcom i ich organizacjom konkretne przepisy i prosimy o ich opinię. Bardzo prawdopodobne jest to, że zapadnie decyzja o skierowaniu projektu na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną, by weszły w życie jak najszybciej – po to, by pracownicy, samozatrudnieni, a przede wszystkim pracodawcy, mieli jak najwięcej czasu na przygotowanie się do zmian – mówił niedawno w rozmowie z Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

 

Składka zdrowotna i kwota wolna od podatku

Na pytanie o składkę zdrowotną płaconą przez przedsiębiorców i kwotę wolną od podatku, wiceminister odpowiedział, że założenia projektu zostały ogłoszone w dokumencie programowym. - Nie widzę tutaj dużego pola do ich modyfikacji. Składka zdrowotna będzie utrzymana na dotychczasowym poziomie – 9 procent. Składki zdrowotnej nie będzie można jednak odliczać od podatku. Chcemy też, by była obliczana od realnie uzyskanego dochodu. Jeśli natomiast chodzi o kwotę wolną od podatku, to wyniesie ona 30 tys. zł. Będzie miała zastosowanie do wszystkich pracowników i przedsiębiorców rozliczających PIT według skali, niezależnie od ich dochodów. Kwoty wolnej, tak jak teraz, nie odliczą więc przedsiębiorcy rozliczający się według stawki liniowej – tłumaczył Jan Sarnowski.

Polski Ład przewiduje wprowadzenie m.in. specjalnej ulgi dla klasy średniej.

Zobacz również:
Podatki w Polskim Ładzie - dużo marchewek, ale też kij >>

Składka zdrowotna będzie liczona od realnego dochodu >>
Dr Jowita Pustuł: Polski Ład nie spowoduje, że podatki będą sprawiedliwe >>

 

Projekt Polskiego Ładu opóźniony?

Wszystko wyglądało na to, że projekt ustawy trafi do konsultacji w środę, 7 lipca. Ministerstwo Finansów zaprosiło dziennikarzy na konferencję prasową na godzinę 9.30. Spotkanie zostało przełożone na 13, a następnie w ogóle odwołane. Na dokument musimy więc jeszcze trochę zaczekać.

Tymczasem w czwartek rano Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii powiedział, że jeśli chodzi o ulgę dla klasy średniej, są nowe propozycje na stole, Porozumienie co do kierunku ocenia je pozytywnie. Mają bowiem iść w stronę, którą wskazywało Porozumienie. Chodzi tu m.in. o osłabienie wzrostu podatków dla części przedsiębiorców oraz osłabienie czy zmniejszenie strat finansowych dla samorządów, wynikających z podniesienia kwoty wolnej od podatku. Ostateczną decyzją partia podejmie jednak, jak zapowiedział Gowin, po zapoznaniu się z gotowymi projektami ustaw.

Zdaniem Gowina, obecnie Ministerstwo Finansów proponuje modyfikację wersji pierwotnie zawartej w Polskim Ładzie.