Minister finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród, otrzymanych przez podatników w loterii promocyjnej pod nazwą „Loteria Narodowego Programu Szczepień”, których jednorazowa wartość przekracza 2 280 zł.

Oznacza to, że podatku nie będzie trzeba płacić od wszystkich nagród – także tych o niższej wartości. Zwolnienie dla nagród do kwoty 2 280 zł obowiązuje od dawna i jest określone w przepisach ustawy o PIT.

Zobacz również: Rusza rejestracja na loterię szczepionkową - nawet milion zł do wygrania >>

Pomysłodawcą zmiany przepisów jest Totalizator Sportowy Sp. z o.o., który zwrócił się do Ministerstwa Finansów z prośbą o zaniechanie poboru podatku PIT od nagród otrzymanych przez uczestników loterii. Chodzi bowiem o promowanie szczepień jako najlepszej metody na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie wirusem SARS-Cov-2.

Minister Tadeusz Kościński wspiera działania mające zwiększyć zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19. Wyrazem tego jest rozporządzenie, na mocy którego nagrody otrzymane w Loterii o wartości przekraczającej 2 280 zł, nie będą opodatkowane PIT" - poinformowało we wtorek  Ministerstwo Finansów.