Prawo.pl
Wszystko zależy od tego, czy paragon, którym została udokumentowana sprzedaż, zawiera NIP nabywcy. Z przepisów nie wynika, aby konieczne było tytułowanie faktur "FAKTURAMI" - wyjaśnia Tomasz Krywan, ekspert w LEX Księgowość.
Tomasz Krywan
26.05.2020
VAT Rachunkowość
Tegoroczny tytuł najlepszej firmy doradztwa podatkowego w Polsce w międzynarodowym rankingu International Tax Review został przyznany CRIDO. Równocześnie zespół cen transferowych CRIDO zdobył – po raz piąty z rzędu – tytuł Poland Transfer Pricing Firm of the Year. Była to szesnasta edycja konkursu.
Krzysztof Koślicki
25.05.2020
Doradca podatkowy

Za mało zwolnień podatkowych w tarczach antykryzysowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Kolejne tarcze antykryzysowe mają wspomóc przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej. Wprowadzone rozwiązania są jednak za małe. Podatnicy oczekiwali przede wszystkim zwolnień podatkowych, które przyniosłyby szybką i długotrwałą poprawę ich płynności. Nadzieje wiązano też ze skróceniem terminów na zwroty VAT i zawieszeniem stosowania mechanizmu split payment.
Krzysztof Koślicki
25.05.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W związku z koronawirusem obowiązek posiadania kas online w pierwszych branżach został przesunięty na 1 stycznia 2021 r., ale prace nad przepisami dotyczącymi wirtualnych kas trwały. Ministerstwo Finansów poinformowało, że właśnie zakończył się proces notyfikacji projektu rozporządzenia technicznego. Do jego publikacji brakuje już tylko podpisu ministra finansów.
Agnieszka Matłacz
25.05.2020
VAT
Spółka jako płatnik ponosi odpowiedzialność za obliczenie, pobranie oraz przekazanie do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zleceniobiorcy. Zapłacenie ze środków płatnika składek na ubezpieczenia społeczne w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby ubezpieczonej, skutkuje powstaniem przychodu po stronie tej osoby.
Wiesława Moczydłowska
25.05.2020
PIT
Wynikająca z ustawy o finansach publicznych tzw. reguła wydatkowa będzie zawieszona w 2020 r. Taką propozycję zawiera opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Powrót do stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej ma nastąpić w ciągu dwóch, trzech albo czterech lat po jej wyłączeniu.
Krzysztof Sobczak
23.05.2020
Finanse publiczne
W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione po 1 stycznia 2019 r. Mogą być sfinansowane kredytem. Nie można jednak odliczyć rat kredytu na zakup usługi montażu instalacji fotowoltaicznej zaciągniętego przed tą datą. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
23.05.2020
Domowe finanse PIT
Do Sejmu trafił projekt kolejnej tarczy antykryzysowej - rozszerza ona zakres darowizn podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Dotyczyć to będzie m.in. darowizn na laptopy - to jeden z elementów kolejnego projektu nowelizacji przepisów nazywanych tarczą antykryzysową.
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Termin na rozliczenie podatku dochodowego za 2019 r. przesunięty został o miesiąc, czyli do 1 czerwca br. By nie zostać ukaranym za wysłanie zeznania podatkowego należy jednak spełnić łącznie dwa warunki: złożyć deklarację oraz zapłacić należny podatek do 1 czerwca 2020 r. BCC apeluje do rządu o przesunięcie tego terminu do końca września.
Krzysztof Sobczak
22.05.2020
CIT PIT Małe i średnie firmy
Rekompensata stanowiąca równowartość wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, wypłacona pracownicy, z którą stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron, nie ma charakteru odszkodowawczego i nie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Nie ma znaczenia, że jej wypłata została uzyskana na podstawie wyroku sądowego.
Wiesława Moczydłowska
22.05.2020
PIT

MF: W czasie epidemii skracamy czas zwrotu VAT

Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy
Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac nad generalnym skróceniem maksymalnych terminów zwrotu VAT, ale zapewnia, że w okresie epidemii wydano zalecenia organom podatkowym, by skracały czas zwrotu tego podatku do minimum.
Krzysztof Sobczak
21.05.2020
Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy
Na początku maja Komisja Europejska zaproponowała odroczenie części obowiązków wynikających z dyrektywy 2018/822 wprowadzającej przepisy o schematach podatkowych. Inicjatywa Komisji Europejskiej może mieć istotne skutki dla planów nowelizacji przepisów o schematach podatkowych zaproponowanych przez polski rząd
Michał Linkiewicz Wojciech Fryze
21.05.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Nawet choroba poświadczona zaświadczeniem lekarskim nie jest okolicznością wystarczającą do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminowi podatkowemu. Trzeba też uprawdopodobnić, że rodzaj choroby uniemożliwiał dokonanie czynności oraz że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy domowników lub innych osób. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
21.05.2020
Ordynacja
Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu o przyznanie pedagogom, którzy od marca pracują zdalnie, ulgi podatkowej na internet. Wcześniej związkowcy zwracali uwagę, że konieczny jest bezpłatny dostęp do internetu dla uczniów i nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
20.05.2020
Rozszerzenie zakresu darowizn podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego - to jeden z elementów kolejnego projektu nowelizacji przepisów nazywanych tarczą antykryzysową. Tym razem jednym z celów są zmiany w przepisach dotyczących podatków dochodowych, by dostosować je do wyzwań związanych z COVID-19.
Krzysztof Sobczak
20.05.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo

Administracja skarbowa pyta o podwyżki i obawia się zwolnień

Finanse publiczne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Podwyżek nie było przez 10 lat, a teraz nie dość, że pracownicy ich nie dostaną, to grożą im zwolnienia i obniżki pensji. Krajowa Administracja Skarbowa „zbiera na innych” i chce być jak inni traktowana – skoro podwyżki dostaną grupy wynagradzane z budżetu państwa, to powinna także KAS, która dba o wyższe wpływy do budżetu – mówi Tomasz Ludwiński,
Katarzyna Kubicka-Żach
20.05.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Jeśli pracodawca zdecyduje się sfinansować swojemu pracownikowi test na obecność koronawirusa, będzie musiał pobrać od niego zaliczkę na podatek dochodowy i wpłacić ją do urzędu. Krajowa Informacja Skarbowa doszła do wniosku, że takie badanie jest przychodem pracownika ze stosunku pracy i trzeba je opodatkować. Doradcy podatkowi nie zgadzają się z takim twierdzeniem
Krzysztof Koślicki
20.05.2020
PIT

Fiskus wkrótce wznowi kontrole i postępowania podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 są już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W praktyce zatem, za kilka dni, skarbówka znów będzie mogła wydawać decyzje podatkowe, również na niekorzyść podatników. Dodatkowo, wznowione zostaną też kontrole i postępowania podatkowe.
Krzysztof Koślicki
19.05.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Czy to początek końca międzynarodowej batalii arbitrażowej o zabytkowe, stołeczne koszary?

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie w swoim niedawnym wyroku oddalił wszystkie roszczenia spółki Griffin przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się jednak okazuje, wygrana Polski w arbitrażu, wcale nie musi oznaczać końca całego sporu. Wieloletniemu sporowi od początku jego trwania przyglądają się: branża deweloperska, opinia publiczna, ale przede wszystkim prawnicy zajmujący się międzynarodowym prawem inwestycyjnym – pisze Radosław Chudy z GWW.
Radosław Chudy
19.05.2020
Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Najem lokalu mieszkalnego, gdy jego najemca firma będzie wykorzystywać go na cele mieszkaniowe dla swoich pracowników, korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.
Krzysztof Koślicki Wiesława Moczydłowska
19.05.2020
VAT
Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nową ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych dla podatników do 35 roku życia, którzy nabyli mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowali dom jednorodzinny. Preferowane mają być rodziny z większą liczbą dzieci, a maksymalna wysokość odliczenia będzie też uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym.
Grażyna J. Leśniak
18.05.2020
PIT

Umorzone pieniądze z tarczy finansowej do opodatkowania

CIT PIT Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Środki wypłacone firmie w ramach tarczy finansowej są pożyczką, nie generują więc przychodu. W momencie jej uzyskania nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Daninę trzeba będzie jednak zapłacić od części umorzonej kwoty. Pieniądze z tarczy mają także wpływ na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów. MF przygotowuje jednak korzystne rozwiązania.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej. Chodziło o wszczęcie postępowania podatkowego tuż przed upływem terminu przedawnienia. Zdaniem rzecznika, instrumentalne działania urzędników wciąż są częstym zjawiskiem.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych. Z dokumentu wynika, że niektóre branże dłużej będą mogły korzystać ze starych urządzeń. Obowiązek wymiany kas pojawi się dopiero w styczniu 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
VAT
Firma, która zgubiła oryginały faktur zakupowych, nie musi się obawiać o rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku kontroli. Poniesienie wydatku można udowodnić w inny sposób – także w postaci kserokopii czy skanu dokumentów. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
CIT PIT Rachunkowość

Z odliczeń darowizn na walkę z epidemią trudno skorzystać

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Rząd umożliwił możliwość obniżenia podatku o darowizny przekazywane na cele walki z epidemią koronawirusa. Problem w tym, że z ulg skorzystają tylko nieliczni. Korzystnego odliczenia nie zastosują m.in. płacący PIT według stawki liniowej. Przepisy ograniczają też przekazywanie darowizn na fundacje i stowarzyszenia. Uprzywilejowana jest natomiast m.in. Agencja Rezerw Materiałowych. Problemów praktycznych jest więcej.
Krzysztof Koślicki
16.05.2020
CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych nie zależy od uznania organu podatkowego, ani od dyspozycji podatnika. Przed zwrotem nadpłaty organ powinien zweryfikować stan zobowiązań podatnika. Bez wpływu na postanowienie pozostają okoliczności dotyczące jego sytuacji materialnej i rodzinnej. Potwierdził to WSA w Gorzowie Wielkopolskim
Wiesława Moczydłowska
15.05.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, które przewiduje zaniechanie poboru odsetek od daniny solidarnościowej wpłaconej po 30 kwietnia a przed 1 czerwca. Rozwiązanie to ma związek z pakietem ustaw, które mają na celu złagodzenie negatywnych skutków epidemii koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
15.05.2020
PIT Koronawirus a prawo
Nie można zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatków, których płatność została dokonana na rachunek bankowy spoza tzw. białej listy podatników. Od sankcji uchroni jedynie złożenie zawiadomienia ZAW-NR. Jest to zawiadomienie o dokonaniu płatności. Do jego elektronicznego zgłoszenia potrzebny jest profil zaufany.
Krzysztof Koślicki
15.05.2020
VAT Rachunkowość
Wydatki na wymianę pokrycia dachowego oraz okien mogą być odliczone od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W sytuacji, gdy faktura VAT jest wystawiona na oboje małżonków, to żonie przysługuje prawo odliczenia 50 proc. poniesionych wydatków. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Wiesława Moczydłowska
15.05.2020
Domowe finanse PIT