Prawo.pl
W okresie styczeń – maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym dotyczącym wykonania budżetu państwa.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2020
Finanse publiczne CIT PIT VAT
Odsetki przyznane wyrokiem sądu za nieterminową wypłatę świadczenia za błąd w sztuce lekarskiej nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie można utożsamiać ich z zadośćuczynieniem i nie mieszczą się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
20.06.2020
Domowe finanse PIT
Najnowsza interpretacja wydana przez ZUS potwierdza, że wypłacane pracownikom nagrody jubileuszowe mogą być zwolnione ze składek ubezpieczeniowych. Ważne jest jednak, jak często są przekazywane. Ze zwolnienia nie można bowiem skorzystać w każdym przypadku. Dla celów podatkowych nagroda jubileuszowa to przychód ze stosunku pracy i podlega PIT.
Krzysztof Koślicki
20.06.2020
PIT Ubezpieczenia społeczne
Sejm przyjął w piątek z poprawkami Senatu przepisy kolejnej tarczy antykryzysowej. Przewiduje ona także pewne nowości w rozliczaniu podatków. Zdaniem przedsiębiorców i doradców podatkowych planowane zmiany ciągle są jednak niewystarczające. Uważają, że podobnie jak w przypadku poprzednich tarcz, rząd skupia się na mało istotnych kwestiach.
Krzysztof Koślicki
19.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Z koronawirusem najbardziej walczą księgowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Aż 40 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, z których zmian w zakresie podatków firma skorzysta. To zaskakujące wskazanie, zwłaszcza, że aż 61 proc. ankietowanych to właściciele i zarządzający. Okazuje się zatem, że główna rola w przeprowadzeniu firm przez epidemię koronawirusa spoczęła na działach księgowości.
Krzysztof Koślicki
19.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Pomimo zakupu kasy online przed wymaganym terminem, odliczenie ulgi przez podatników zobligowanych do wymiany kas rejestrujących może nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpi rozpoczęcie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej online. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
18.06.2020
VAT
W 2019 roku 62 procent firm ulepszyło swoje produkty, a 60 opracowało nowe. Z ulgi podatkowej na badania i rozwój korzysta jednak jedynie co piąty ankietowany. Zdaniem przedsiębiorców, to właśnie przepisy podatkowe powinny zachęcać do inwestycji. Tymczasem koronawirus może spowodować wyhamowanie innowacyjności w firmach.
Krzysztof Koślicki
18.06.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
Firmy, które zdecydowały o wysłaniu pracowników do pracy zdalnej, zyskują finansowo. Puste biura, to niższe rachunki za energię, wodę czy sprzątanie. Praca w domu odwrotnie – powoduje, że koszty m.in. prądu zużywanego w mieszkaniu są wyższe. Firmy nie zwracają za to pieniędzy. Dodatkowo, niektórzy muszą pracować na prywatnym sprzęcie,
Krzysztof Koślicki
18.06.2020
PIT Prawo pracy Koronawirus a prawo
Tryb zakończenia używania kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii z powodu zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas został opisany w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących, podatnik ma w związku z tym do spełnienia kilka obowiązków - wyjaśnia Marcin Andrzejowicz z LEX Kancelaria Podatkowa.
Marcin Andrzejowicz
18.06.2020
VAT
Firmy o obrotach do 50 milionów złotych nie będą musiały płacić CIT, tak długo, jak nie będą wypłacać zysków. Taką zmianę zapowiada premier, ale zastrzega, że warunkiem będzie zainwestowanie dochodu. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać za około pół roku. Rząd szacuje, że obejmie ono 97 procent spółek.
Krzysztof Koślicki
17.06.2020
CIT Spółki
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których celem statutowym była działalność w zakresie ochrony zdrowia, nie miały prawa do zwolnienia w 2009 roku z podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu, który przeznaczyły na te cele. Przepisy w tym zakresie były zgodne z Konstytucją. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Koślicki
17.06.2020
CIT Zawody medyczne
Prezydent, Andrzej Duda, podpisał w środę zmiany w przepisach o podatkach dochodowych, VAT i ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o stosowanie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wystawiania PIT-40A, przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Większość nowych przepisów wejdzie w życie już 1 lipca br.
Krzysztof Koślicki Jolanta Ojczyk
17.06.2020
CIT PIT VAT
Firma doradcza Deloitte znalazła się już po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu rankingu największych na świecie przedsiębiorstw świadczących usługi konsultingu. Przygotowany przez firmę analityczną Gartner raport pt. „Gartner Market Share Analysis: Consulting Services, Worldwide, 2019” analizuje globalne organizacje pod względem przychodów.
Krzysztof Koślicki
17.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
Przepisy tarczy antykryzysowej dotyczące dofinansowania z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych przestaną obowiązywać 30 września. Z pomocy można korzystać tylko przez trzy miesiące. Aby skorzystać z pełnej pomocy, wnioski o dopłaty trzeba złożyć do końca lipca.
Krzysztof Koślicki
17.06.2020
CIT
Firmy, którym odbiorcy nie płacą za towary czy usługi, zaczynają mieć problemy z płynnością. Mimo, że nie otrzymują od kontrahentów płatności, muszą zapłacić VAT, PIT i CIT. Utrzymująca się od kilku miesięcy epidemia koronawirusa, potęguje problem, a nowe przepisy dają większe przywileje dłużnikom niż wierzycielom – zwłaszcza w zakresie podatków dochodowych.
Krzysztof Koślicki
17.06.2020
CIT PIT VAT
Przewoźnik dokonał zgłoszenia SENT na transport oleju napędowego, ale pomylił się wpisując miejsce załadunku. Organ wymierzył mu za to karę pieniężną i nie chciał od niej odstąpić. NSA uznał jednak, że nakładanie kar na podmioty, które działając zgodnie z prawem dokonały jedynie nieistotnych omyłek czy błędów nie jest w interesie publicznym.
Dorian Lesner
16.06.2020
VAT Akcyza Prawo gospodarcze

Fiskus zbyt ochoczo blokuje konta podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Od 1 stycznia do 31 maja skarbówka zablokowała 52 rachunki bankowe. Niektóre "tylko" na 72 godziny, ale aż 45 kont zostało zablokowanych na trzy miesiące. To ponad 86 procent. Uzasadnieniem ma być obawa wyłudzeń skarbowych. Najnowszy wyrok NSA pokazuje jednak, że działania organów podatkowych są na wyrost i nie mają poparcia w przepisach. Przy okazji pojawia się kwestia zasady zaufania i należytej staranności.
Krzysztof Koślicki
16.06.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Były wiceminister finansów i szef KAS trafił do NIK

Finanse publiczne Administracja publiczna
Piotr Walczak po odejściu z resortu finansów został radcą prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie teraz doradzał Marianowi Banasiowi, który wcześniej też był szefem Krajowej Administracji Skarbowej i wiceministrem finansów. Po odejściu Banasia do NIK, Walczak go zastąpił. Szefem KAS był do marca 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
15.06.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna

MF tłumaczy rozliczenia VAT w samorządach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT
Niektóre usługi świadczone przez gminy podlegają VAT. Nie wszystkie można bowiem zaliczyć do wykonywanych w ramach zadań ustawowych. Podatnikiem VAT jest jednostka samorządu terytorialnego wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi, które wykonują jej zadania. Wyjaśnia ta wydana właśnie przez MF interpretacja podatkowa.
Krzysztof Koślicki
15.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT

Konsultacje medyczne online nie zawsze zwolnione z VAT

VAT Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zwolnienie z VAT może dotyczyć usług, które mają charakter diagnostyczny lub leczniczy. Muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jeśli świadczenie będzie polegało na udzielaniu tylko pewnych porad, trzeba je będzie opodatkować. Liczy się zatem cel konsultacji.
Krzysztof Koślicki
15.06.2020
VAT Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W poniedziałek w Bratysławie ministrowie finansów Polski i Słowacji podpiszą porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obu krajów w wymianie wiedzy i informacji podatkowej. Słowacy są zainteresowani systemem JPK i mechanizmem podzielonej płatności.
Jolanta Ojczyk
14.06.2020
VAT

Darowizna pieniędzy w gotówce bez prawa do zwolnienia z podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Darowizna gotówki, nawet od razu wpłaconej na konto bankowe, nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku WSA w Gliwicach. Tak uważa również skarbówka. Problem jednak w tym, że NSA pozwala na niepłacenie podatku w takiej sytuacji. Pieniądze muszą tylko szybko trafić do banku.
Krzysztof Koślicki
13.06.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Udział pracowników wraz z osobami najbliższymi w wycieczkach integracyjnych, których celem jest zapewnienie wspólnego wypoczynku i integracja zespołu, częściowo sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie skutkuje dla nich powstaniem przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu. Na spółce nie ciąży obowiązek płatnika z tego tytułu.
Wiesława Moczydłowska
12.06.2020
PIT
Przepisy o cenach transferowych zawierają wiele korzystnych dla podatników uproszczeń. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie tzw. bezpiecznych przystani – to jest zasad, które mają zapewnić podatnikom ochronę przed doszacowaniem podatku przez organy podatkowe i ograniczyć obowiązki dokumentacyjne. Mogą z niej korzystać m.in. podmioty powiązane zawierające umowy pożyczek.
Marta Lango Michał Kubik
10.06.2020
CIT PIT Spółki
Ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy wiąże się koniecznością wypełnienia kilku obowiązków. Wymagane jest m.in. złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku akcyzowego. Jego wysokość o wartości pojazdu, a także od jego pojemności. Jest na to określony termin. Formalności można dokonać przez internet.
Krzysztof Koślicki
10.06.2020
Domowe finanse Akcyza

Ministerstwo Finansów wysługuje się księgowymi

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
MF chwali się co chwila zmniejszeniem liczby kontroli i skuteczną walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne czy to dla potrzeb VAT czy podatków dochodowych wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.
Krzysztof Koślicki
10.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Prezes zarządu bronił się przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe spółki. Okazało się jednak, że motywy jej zawiązania były bez znaczenia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nawet jeżeli przedsięwzięcie miało mieć charakter fikcyjny i było nakierowane na popełnienie czynu zabronionego, to członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania.
Dorian Lesner
10.06.2020
Ordynacja Spółki
Nowe regulacje w zakresie podatków wprowadziły szereg zmian w obszarze cen transferowych. Poza kilkoma nowościami regulacyjnymi, pojawiło się też kilka znaczących zmian pozwalających m.in. na ograniczenie obowiązków dokumentacyjnych. Co prawda, zmienione przepisy obowiązują już od 2019 r., jednak większość podatników zaczęła z nich korzystać dopiero w tym roku.
Natalia Chwała Witold Tomczak
09.06.2020
CIT PIT

Koronawirus zmienia branżę księgowo-podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Ponad 60 proc. firm księgowo-podatkowych przeszło na pracę zdalną. Razem ze swoimi klientami chętnie korzystają z rozwiązań tarczy antykryzysowej, jednak oczekiwania rynku były większe. Księgowi odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu wsparcia finansowego, niestety wciąż borykają się z kiepskimi i wciąż zmienianymi przepisami – takie wnioski płyną z badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy przeprowadzonego przez Wolters Kluwer Polska.
Krzysztof Koślicki
09.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Ubezpieczeni, będący równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia, mają prawo do umorzenia składek pomimo niespełnienia warunku ich całkowitej nieściągalności. ZUS może umorzyć składki, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie ich opłacić, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny.
Wiesława Moczydłowska
08.06.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne