MEN: zależy nam na współpracy rodziców ze szkołą

Zarządzanie oświatą

Działalność rady rodziców w szkołach pozytywnie ocenia 81,4 proc. rodziców oraz 86,8 proc. uczniów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK sugeruje jednak, że szkoły powinny zachęcać rodziców do większego zaangażowania. O działania MEN w tej kwestii pytają posłowie w interpelacji.

29.12.2018

Wkrótce łatwiej o stanowisko instruktora praktycznej nauki zawodu

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia określającego zasady współpracy szkół i pracodawców. To akt wykonawczy do ustawy reformującej szkolnictwo zawodowe, która obowiązuje od 1 września 2019 r. Przepisy określają kwalifikacje instruktorów nauki zawodu oraz formę organizacji praktyk.

28.12.2018

Oddziały sportowe tylko w szkołach dla młodzieży

Zarządzanie oświatą

Oddziały sportowe i oddziały mistrzostwa sportowego mogą być tworzone jedynie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych - resort edukacji pracuje nad rozporządzeniem doprecyzowującym tę kwestię. Dotychczas nie było to do końca jasne. Szkoły sportowe również będą mogły prowadzić edukację w formie dziennej.

24.12.2018

NIK: Dzieci z dysfunkcjami bez szans na odpowiednią pomoc

Zarządzanie oświatą

Zbyt późna diagnoza, utrudniony dostęp do placówek zapewniających odpowiednią pomoc - na takie nieprawidłowości wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła, jak działa system pomocy dzieciom z dysfunkcjami. Okazało się także, że w wielu placówkach nie realizowano wszystkich zaleceń z opinii oraz mocno okrajano czas zajęć.

18.12.2018

Sześciolatek nie pójdzie do szkoły tańca

Zarządzanie oświatą

Zmieni się wiek uczniów przyjmowanych do szkół artystycznych. Resort kultury już przygotował rozporządzenie w tej sprawie. Obejmie m.in. szkoły tańca, szkoły muzyczne i cyrkowe. Przepisy z opóźnieniem dostosowane zostaną do zmian dotyczących obowiązku szkolnego sześciolatków.

17.12.2018

Edukacja antydyskryminacyjna nadal na cenzurowanym

Zarządzanie oświatą

Indywidualne rozmowy z dyrektorem szkoły, zbieranie od uczniów oświadczeń, konfiskowanie przedmiotów związanych z akcją - to działania podjęte przez niektóre szkoły podczas akcji "Tęczowy piątek". Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęło wiele skarg w tej sprawie. Rzecznik zażądał wyjaśnień od resortu edukacji.

15.12.2018

Z powodu smogu można odwołać lekcje

Zarządzanie oświatą

Coraz więcej polskich miast ma problem ze smogiem, zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Przy wysokim stężeniu pyłów w powietrzu mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach, problem w tym, że koliduje to z codziennymi obowiązkami. W wyjątkowych przypadkach dyrektor szkoły może odwołać lekcje.

10.12.2018

Rodzica nie można zmusić do informowania, że dziecko ma wszy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna RODO

Wszawica to choroba, z którą wciąż boryka się wielu uczniów i przedszkolaków. Rodzice często uznają problem za wstydliwy i nie informują o nim ani placówki, ani innych rodziców, co sprawia, że po kilku dniach pasożyty roznoszą się po całej klasie. Prawo oświatowe nie daje dyrektorom jasnej odpowiedzi, jak postępować w takich sytuacjach, pomocne mogą być natomiast procedury stworzone przez sanepid.

08.12.2018

RPD: Dzieci nie są chronione przed cyberprzemocą

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka przypomina resortowi edukacji o konieczności przeciwdziałania cyberprzemocy i pyta, jakie rozwiązania już wdrożono i jakie zaplanowano na 2019 r. Przypomina m.in. o konieczności wprowadzenia rozwiązań technologicznych oraz przeszkolenia nauczycieli i pracowników szkoły tak, by umieli rozpoznać problem i pomóc uczniom go rozwiązań.

07.12.2018

Łatwiej o przedszkole dla zaszczepionego dziecka. Projekt trafi do Sejmu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Obywatelski projekt ustawy proponuje premiowanie zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli. Pomysł popierają lekarze i niektóre samorządy, negatywnie ocenia go natomiast resort edukacji, podkreślając, że nowelizacja może ograniczać prawo do nauki.

06.12.2018

Finansowanie doradztwa metodycznego na nowych zasadach

Zarządzanie oświatą

Wśród form doskonalenia, które mogą być dofinansowane ze środków wyodrębnianych w budżetach organów prowadzących szkoły i placówki, nie będzie już doradztwa metodycznego. MEN przygotowało nowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Pozostałe formy doskonalenia zawodowego będą finansowane na dotychczasowych zasadach.

05.12.2018

Coraz więcej dzieci angażuje się w wolontariat

Zarządzanie oświatą

Organizują pokazy maseczkach smogowych, zapraszają seniorów do nauki obsługi urządzeń mobilnych, zbierają fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagają potrzebującym czy robią darmowe zajęcia z...

03.12.2018

Nowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

Zarządzanie oświatą

Rusza kolejna edycja programu certyfikacji szkół, które dbają o zdrowie psychiczne uczniów. Certyfikacją szkół zajmuje się Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej. Fundacja udostępnia również materiały, z których można korzystać prowadząc lekcje z uczniami.

01.12.2018

Ustawa zmieniona - nie będzie regulaminów oceniania nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół nie będą musieli przygotowywać regulaminów oceny pracy nauczycieli ani wskaźników odnoszących się do poziomu spełniania kryteriów oceny. Wprowadzony niedawno obowiązek wycofuje poprawka Senatu do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw.

30.11.2018

MEN: Równe szanse na zwycięstwo w konkursie przedmiotowym

Zarządzanie oświatą

Uczniowie ósmych klas mogą mieć mniejszą szansę na zwycięstwo w konkursie przedmiotowym niż uczniowie gimnazjum - alarmują posłowie w interpelacji. Na problem zwrócili uwagę nauczyciele, którzy zauważyli, że pytania konkursowe dotyczą zagadnień nieobjętych programem w ósmej klasie.

26.11.2018

Ósmoklasista nie musi stresować się próbnym egzaminem

Zarządzanie oświatą

W 2019 roku po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie w dniach od 27 do 29 listopada będą mogli spróbować swoich sił na egzaminie próbnym. Eksperci ze Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego radzą, jak się przygotować do testu.

24.11.2018

Jest już umowa na rozwój szkolnego internetu

Zarządzanie oświatą

Inea i Instytut NASK podpisały umowę na rozwój internetu w szkołach. Chodzi o budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Wartość tego projektu to blisko 4 mln 900 tysięcy złotych.

21.11.2018

MEN: To dyrektor odpowiada za to, że uczeń późno kończy lekcje

Zarządzanie oświatą

Za ułożenie planu lekcji odpowiedzialny jest dyrektor szkoły - przypomina resort edukacji w odpowiedzi na interpelację. Posłowie zapytali o to, dlaczego uczniowie podstawówek cały dzień muszą spędzać w szkole. Według wiceministra Macieja Kopcia sytuację poprawi rozporządzenie regulujące szkolne BHP.

21.11.2018