NAWA: 500 stypendiów dla studentów polskiego pochodzenia

Kadry w oświacie

Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na studia pierwszego stopnia i studia jednolite magisterskie umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczom Karty Polaka kształcenie się w szkołach wyższych w Polsce oraz poprawę znajomości języka polskiego. Program skierowany jest do Polonii na całym świecie.

11.08.2020

Zdalne studia nauczą zdalnego kształcenia

Kadry w oświacie

Na studiach pedagogicznych nauczyciele uczą się wykorzystywania technologii w codziennej pracy i zdobywają kompetencje związane z prowadzeniem zdalnego nauczania. Uczelnie są zobowiązane do bieżącego korygowania programów zgodnie z wymaganiami współczesnej szkoły, a także podstawą programową - wskazuje Anna Budzanowska, wiceminister nauki.

11.08.2020

Dodatek za trudne warunki pracy tylko, gdy nauczyciel taką pracę wykonywał

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Dodatek za trudne warunki pracy należy się nauczycielowi tylko wtedy, gdy faktycznie taką pracę wykonywał. Trudno, by nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkół leśnych dostał pieniądze za pracę w lesie, jeżeli takie zajęcia się nie odbywały. Decyzje w zakresie organizacji pracy jednostki systemu oświaty podejmuje dyrektor tej jednostki - przypomina MEN.

23.07.2020

WSA: Wójt nie może mieć wpływu na przyznanie dodatku dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy

Rada gminy może określić wysokości stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania. Przepisy nie przewidują jednak możliwości ograniczenia ustawowych kompetencji dyrektora jako pracodawcy. Dlatego też nie można go zobligować do współdziałania z wójtem przy przyznawaniu dodatków do wynagrodzenia.

10.07.2020

Będą webinary na temat rekrutacji na studia

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Startować na jeden wybrany kierunek, na jedną uczelnię, czy próbować sił w wielu miejscach? Czekać do końca na liście rezerwowej, czy decydować się od razu po zakwalifikowaniu na pierwszy z wybranych wydziałów? - na te pytania pomogą odpowiedzieć spotkania online „ ABC rekrutacji”.

01.07.2020

Portal resortu cyfryzacji popularny podczas zdalnej nauki

Kadry w oświacie

Niemal 67 milionów odsłon, ponad 2,6 miliona użytkowników i 3580 lekcji - portal resortu cyfryzacji cieszył się dużą popularnością podczas zdalnej nauki. W ciągu trzech ostatnich miesięcy przygotowaliśmy dla nich 3580 lekcji i opublikowaliśmy 18 660 materiałów edukacyjnych – tłumaczy Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji.

29.06.2020

Wyższa płaca za lepsze efekty - system wynagrodzeń nauczycieli do poprawki

Kadry w oświacie

Zamiast dodatku stażowego wysoki dodatek za efekty pracy nauczyciela - taki pomysł na reformę wynagrodzeń pedagogów mają samorządowcy. Eksperci wskazują, że wdrożenie takich przepisów byłoby bardzo trudne, bo nie da się w praktyce ocenić, efektywności pracy pedagoga.

26.06.2020

Jeśli zdalna szkoła, to tylko po dyskusji

Kadry w oświacie

Resort edukacji nie zaprzecza, że zdalne nauczanie może być kontynuowane po wakacjach. Część rodziców protestuje, a nauczyciele chcą, by przepisy precyzyjnie określały, na jakich zasadach ma się ono odbywać. Chcą dyskutować m.in. o wynagrodzeniach i o kwestii podstawy programowej.

24.06.2020

Średnie wykształcenie i staż wymagane na stanowisku sekretarza szkoły

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Kandydata na stanowisko sekretarza szkoły wybiera dyrektor szkoły. W samorządowej szkole do zajmowania stanowiska sekretarza wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego o odpowiednim profilu umożliwiającym wykonywanie zadań na tym stanowisku oraz 5-letniego stażu pracy - wyjaśnia Joanna Lesińska z LEX Prawo Oświatowe.

19.06.2020

Brakuje wytycznych dla zakończenia roku

Kadry w oświacie

Dzieci muszą zobaczyć się z nauczycielem oraz odebrać świadectwa i nagrody - uważa część rodziców. U innych takie pomysły budzą ogromne wątpliwości oraz obawy o bezpieczeństwo. Od strony prawnej zastanawia natomiast fakt, czy organizacja szkolnej uroczystości to dobry powód, by zrobić wyjątek od pracy zdalnej.

16.06.2020

Etat plus druga szkoła, czyli na czarno w samorządowej instytucji

Kadry w oświacie

Kilka nauczycielek z gminy Działoszyn w województwie łódzkim nie dostało od początku pandemii wypłaty za nadgodziny. Są zatrudnione w jednej szkole podstawowej, gdzie realizują etat, a dodatkowo w innych szkołach na terenie gminy prowadzą nawet po 8 godzin dydaktycznych. Bez umowy.

15.06.2020

Za kaszlnięcie nikt nie wyleci z matury

Kadry w oświacie

Tegoroczne egzaminy odbędą się w nowym reżimie sanitarnym. Wywołuje to lawinę pytań - w tym m.in. o mierzenie temperatury, kwestię kwarantanny i obowiązek noszenia maseczek. Alergicy nie mają się czego obawiać, kaszlnięcie lub kichnięcie nie sprawi, że zostaną zmuszeni do opuszczenia sali. Natomiast osoby na kwarantannie będą zdawać w innym terminie.

04.06.2020

Tysiące szkół dostaną płyn do dezynfekcji

Kadry w oświacie

Szkoły dostaną bezpłatne dyspensery oraz płyn do dezynfekcji - wpłynęło 13 tys. wniosków. Złożyli je dyrektorzy szkół podstawowych i placówek oświatowych. Możliwość składania takich wniosków rozszerzono o szkoły ponadpodstawowe.

03.06.2020

W internecie można opublikować listę przyjętych, ale nie do przedszkoli

Kadry w oświacie

Listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły można opublikować na stronie internetowej placówki. Dyrektorzy mają ku temu podstawę prawną i mimo że budzi ona wątpliwości konstytucyjne, nie złamią prawa. Na ten sam luksus nie mogą sobie pozwolić dyrektorzy przedszkoli, bo MEN wyłączył je spod przepisów rozporządzenia o pracy zdalnej.

28.05.2020

Nie będzie obniżek pensji na uczelniach i w samorządach

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Uczelnie publiczne, i samorządy będą wyłączone spod przepisów, które umożliwiają czasowe ograniczanie pensji w budżetówce - zakłada rządowa autopoprawka do projektu tzw. Tarczy 4, która ma wprowadzić dodatkowe narzędzia zapobiegania kryzysowi związanemu z epidemią.

27.05.2020

Praca w szkole jak na dwie zmiany, pensja jak za jedną

Kadry w oświacie

Częścią "odmrażania oświaty" są zajęcia dla uczniów z klas I-III oraz konsultacje z nauczycielami. Rodzi to pewne problemy organizacyjne - nauczyciele muszą bowiem realizować z najmłodszymi uczniami zarówno godziny opiekuńczo-wychowawcze, jak i stacjonarne dydaktyczne, kontynuując przy tym pracę zdalną.

26.05.2020

Odmrażanie szkół branżowych trudniejsze niż innych

Kadry w oświacie

Przywracanie nauki ma także dotyczyć szkolnictwa zawodowego, ale tam sytuacja jest jeszcze trudniejsza niż w pozostałych sektorach edukacji. Nauczyciele przedmiotów zawodowych jeszcze nie widzą, jak w czasie epidemii przeprowadzić praktyczne egzaminy, nie mają także pomysłu na zorganizowanie wymaganych programem praktyk.

18.05.2020

O formie opieki nad uczniami klas I-III zdecyduje dyrektor

Kadry w oświacie

Od 25 maja ruszają zajęcia opiekuńcze w klasach I-III, nie wiadomo jednak do końca, jak to będzie wyglądać. MEN wspomina bowiem, że nauczyciele mają prowadzić "jakąś formę zajęć dydaktycznych". O wszystkim zadecyduje dyrektor, a Główny Inspektor Sanitarny publikuje wytyczne dla klas I-III.

14.05.2020

Nauczyciel w zdalnej pracy obrywa po kieszeni

Kadry w oświacie

Pensje nauczycieli w czasie epidemii koronawirusa spadły, głównie z powodu nierealizowania lub nieuznawania godzin ponadwymiarowych. Ale nie tylko - ankieta ZNP pokazuje, że nauczyciele tracą również niektóre dodatki. MEN nie rozstrzygnęło też kwestii, jakie wynagrodzenie dostaną pedagodzy, którzy nie wrócą do pracy w przedszkolu.

11.05.2020

Pocztą wybory, ale nie wypowiedzenie dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy Koronawirus

Nieodbieranie niektórych poleconych w czasie epidemii może okazać się całkiem dobrą decyzją zwłaszcza, gdy ktoś spodziewa się, że zostanie zwolniony z pracy. Dyrektorzy muszą do końca maja wręczyć wypowiedzenia nauczycielom, z którymi chcą się rozstać do końca roku szkolnego. Lepiej jednak nie iść na łatwiznę i nie wysyłać wypowiedzenia pocztą.

05.05.2020