Walczyć o każdy punkt na świadectwie dojrzałości, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Maturzyści 2020  znajdą odpowiedzi na wszystkie te pytania podczas cyklu spotkań online „ ABC rekrutacji” w dniach 7-10 lipca na platformie www.studia.gov.pl/studia2020. To kolejny etap kampanii informacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a realizowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. 

 

Koronawirus trochę namiesza w terminach rekrutacji na studia>>


Rekrutacja może się wydłużyć

Tradycyjne najdłuższe wakacje, które dzieliły maturę od początku roku akademickiego, w tym roku nie mają racji bytu. Rejestracja kandydatów w uczelnianych systemach rekrutacyjnych rozpocznie się w lipcu, ale wyniki egzaminu maturalnego będą znane dopiero 11 sierpnia. W przypadku części kandydatów – zwłaszcza tych startujących na kierunki medyczne – trzeba jeszcze doliczyć czas na wglądy w arkusze i czas na ewentualne odwołania. To rodzi obawy o tegoroczną rekrutację, jej zakończenie przed październikiem.

Czytaj w LEX: Uprawnienia studentów związane z rodzicielstwem w myśl ustawy 2.0 >

W cyklu „ABC rekrutacji” maturzyści znajdą wiele cennych rad i podpowiedzi. Dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych raz jeszcze przypomną, jak wygląda procedura wglądów w arkusze, korekty liczby punktów, ile czasu jest na ew. odwołania itp.  Z pewnością znaczącym wsparciem dla maturzystów i ich rodziców będą porady Waldemara Siwińskiego, prezesa Fundacji Perspektywy i twórcy polskich rankingów edukacyjnych, który pokaże – praktycznie! – jak wykorzystać Ranking Kierunków Studiów Perspektyw w procesie rekrutacji, czyli gdzie warto aplikować. Jak to zrobić, będzie można dowiedzieć się podczas tutoriala „Jak przejść rekrutację? Aplikacja krok po kroku”.

Czytaj w LEX: Dokumentacja przebiegu studiów wg ustawy 2.0 >

Każdy dzień będzie poświęcony innemu typowi uczelni. I tak, 7 lipca maturzyści poznają uniwersytety, 8 lipca to dzień uczelni technicznych, 9 – uczelni medycznych, a 10 lipca przeznaczony jest na prezentację uczelni niepublicznych. Uczelnie biorące udział w cyklu ABC rekrutacji będą odpowiadać na pytania na czacie, pokazywać swoje materiały wideo lub robić streaming live. Na ich wirtualnych stoiskach będzie można pobrać informatory i inne dokumenty.