Polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania wyników matury - wynika ze stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Sesja maturalna ma rozpocząć się 8 czerwca.

Rektorzy: Uczelnie mogą odłożyć rekrutację>>

 

Internetowa rejestracja działa, ale procedury się wydłużą

Jak informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowa Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, internetowa rejestracja kandydatów na studia w UMCS rozpoczęła się 1 kwietnia i można się już zarejestrować.

- W związku ze zmianą terminów egzaminów maturalnych nastąpi także zmiana terminarza rekrutacyjnego. Nowy i szczegółowy harmonogram, dostosowany do terminów egzaminów maturalnych, które od 8 czerwca rozpoczną się w szkołach - opublikujemy w najbliższych dniach, ale już dzisiaj mogę powiedzieć że planujemy, aby właściwy proces rekrutacji przebiegał od połowy sierpnia do końca września - mówi rzeczniczka UMCS.  - Co istotne, jesteśmy przygotowani zarówno pod kątem technicznym, jak i organizacyjnym do tych zmian. Aktualnie pracujemy również nad opracowaniem aktów wewnętrznych celem złagodzenia zasad składania dokumentów zarówno przez kandydatów z Polski, jak i z zagranicy - tłumaczy. Obsługa Kandydatów na studia przez pracowników uniwersytetu odbywa się telefonicznie oraz przez e-mail, ale także poprzez Skype’a,

 

 

Termin otwarcia rekrutacji nie zmienił się też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - jak informuje Ewa Walusiak-Bednarek, rzeczniczka uczelni - zakończenie procedury uzależnione jest od wyników matur.

 

Podobnie na UW i PW

- Harmonogram rekrutacji na studia I stopnia na Uniwersytecie Warszawskim zostanie zmieniony, zależny będzie od ogłoszenia wyników matur, które zostały przeniesione na czerwiec. Jeśli nie zdarzą się jeszcze jakieś nadzwyczajne okoliczności, związane z pandemią, to rekrutacja choć w terminie późniejszym niż zwykle, odbędzie się bez zakłóceń. Jesteśmy przygotowani na to, żeby prowadzić ją w sierpniu i wrześniu, tak by cały proces zakończyć przed 1 października - mówi Prawo.pl Anna Korzekwa-Józefowicz, pełnomocnik rektora ds. komunikacji. - Problemem mogą być tylko egzaminy poprawkowe, a właściwie termin ich wyników. W tym wypadku rozważane jest otwarcie kolejnej tury rekrutacji (dotyczyłoby to pewnie tylko części kierunków) na początku 2021 roku, tak by umożliwić osobom, które będą zdawały (i zdadzą z sukcesem) egzaminy poprawkowe, rozpoczęcie studiów pół roku później (nie traciłyby wtedy roku) - mówi. Dodaje, że wszystkie szczegółowe informacje będą ogłaszane na  stronach internetowych.

 

 

 

Jak mówi Prawo.pl, Izabela Koptoń-Ryniec, p.o. rzecznika prasowego Politechniki Warszawskiej, rekrutacja na uczelni zostanie przeprowadzona w odniesieniu do aktualnie obowiązujących terminów matur. - Niezbędne będzie dostosowanie aktów prawnych uczelni do nowego kalendarza rekrutacji. Aktualnie pracujemy nad szczegółami zmian, które zostaną ogłoszone po posiedzeniu Senatu PW zaplanowanym na 20 maja. Chcemy, aby wprowadzane w tym zakresie zmiany organizacyjne były dla tegorocznych maturzystów tak samo korzystne, jak w latach ubiegłych. O wszelkich szczegółach związanych z rekrutacją będziemy informować niezwłocznie m.in. za pośrednictwem strony głównej Politechniki Warszawskiej oraz na Portalu Kandydata PW - mówi.

Dodaje, że początek zapisów zostanie przesunięty na  1 czerwca dla kandydatów na architekturę (koniec zapisów 19 czerwca ) i 1 lipca na pozostałe kierunki. Zakończenie procesu przyjęć na studia stacjonarne pierwszego stopnia zaplanowano na 4 września. Merytoryczne zasady rekrutacji nie ulegną zmianie z wyjątkiem zasady dotyczącej przyjmowania na studia laureatów olimpiad ogólnopolskich. Tegoroczni olimpijczycy, którzy uzyskają dyplom finalisty, będą traktowani jak laureaci odpowiedniej olimpiady.

 

Uniwersytet Białymstoku niedługo ogłosi harmonogram

Nie wiadomo jeszcze, jakie terminy rekrutacji wyznaczy Uniwersytet w Białymstoku. - Na UwB nie ogłosiliśmy jeszcze harmonogramu (choć projekt był gotowy). Pracujemy nad nowym, więc na pewno data otwarcia rekrutacji (zapisów) w systemie IRK będzie późniejsza niż w latach ubiegłych. Zwykle ruszała około połowy maja - mówi Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy tej uczelni.

Natomiast na Uniwersytecie Łódzkim elektroniczna rekrutacja rozpoczyna się 1 czerwca 2020 r. Dokumenty należy przesłać pocztą do 24 września, a ogłoszenie list przyjętych kandydatów zaplanowano na 25 września.