Samo niewykonywanie pracy to jeszcze nie urlop

Prawo pracy

To, że pracownik nie świadczy w danym okresie pracy na rzecz pracodawcy, nie oznacza automatycznie, iż przebywa na urlopie wypoczynkowym. Decyduje bowiem to, czy faktycznie doszło do udzielenia urlopu.

03.12.2018

Kontrolerzy PIP ujawnią, czym zajmują się ich najbliżsi

Prawo pracy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy kontrolują firmy, będą musieli składać oświadczenia, w których opiszą czy ich najbliżsi nie są zatrudnieni w kontrolowanych przez nich firmach – zakłada nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą w piątek podpisał prezydent.

30.11.2018

Czas ustalić płatnika zasiłków w 2019 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na dzień 30 listopada 2018 r. należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, kto w 2019 r. będzie wypłacał tym osobom zasiłki.

30.11.2018

Sejm już pracuje nad zmianami w zakazie handlu

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Nowelizacja ma uszczelnić system. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie Żabkom możliwości pracy w dni objęte zakazem przez doprecyzowanie wyjątku dla placówek pocztowych.

29.11.2018

NSA: Zakwaterowanie pracownika za granicą to jego przychód

PIT Prawo pracy

Nie tylko firma, realizując projekt za granicą i delegując tam swoich pracowników, osiąga korzyści. Darmowe noclegi też są w interesie pracowników. Wynika to z wydanego w czwartek, przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

29.11.2018

Coraz mniej pracowników tymczasowych

Prawo pracy

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracownicy częściej zmieniają zatrudnienie, a o nową pracę jest teraz łatwiej niż kiedykolwiek. Dotyczy to też pracowników tymczasowych. Nadchodzący koniec limitów 18-miesięcznego zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika dodatkowo zmniejsza popyt na tę formę pracy.

29.11.2018

Mniej obowiązków z dostosowaniem teczek osobowych pracowników

Prawo pracy

Projekt nowego rozporządzenia zakłada zmiany w prowadzeniu akt osobowych - wprowadza m.in. cztery części akt, w tym nową część D. Na dostosowanie dotychczasowych teczek osobowych przewidziano 12 miesięcy. Dla pracodawców byłby to ogromny wysiłek. W nowej wersji projektu pojawiły się w tym zakresie bardzo ważne zmiany.

29.11.2018

SMS powiadomi o zwolnieniu lekarskim pracownika

Prawo pracy

Od 1 grudnia i pracodawca, i pracownik będą mogli otrzymywać powiadomienia na telefon o wystawieniu zwolnienia lekarskiego i jego długości. Każdy, kto ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, może bezpłatnie uruchomić taką usługę.

28.11.2018

Ukraińcy oczekują więcej, nie biorą już każdej pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR

Coraz więcej firm uruchamia infolinie obsługiwane w języku ukraińskim, banki oferują konta z preferencyjnymi cenami przekazów na Ukrainę, a w kinie trzeba dokładnie przeczytać opis filmu, bo można się natknąć na ukraiński dubbing - już nie tylko pracodawcy ścigają się o pracowników zza wschodniej granicy. Czy planowane otwarcie niemieckiego rynku wyciągnie cudzoziemców z Polski?

28.11.2018

SA: Umowa o pracę z ciężarną służyła tylko uzyskaniu ubezpieczenia

Emerytury i renty Prawo pracy

Sprawy umów o pracę zawieranych z kobietami w ciąży często znajdują swój finał w sądzie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje je jako zawierane wyłącznie w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Tak też ocenił jedną z takich spraw Sąd Apelacyjny w Łodzi.

27.11.2018

Dane GUS potwierdzają chwilową stabilizację na rynku pracy

Prawo pracy

GUS podał, że w październiku 2018 roku stopa bezrobocia pozostała na takim samym poziomie, jak we wrześniu - 5,7 proc. Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami MRPiPS. Zdaniem Moniki Fedorczuk, ekspertki do spraw rynku pracy Konfederacji Lewiatan, w kolejnych miesiącach możliwy jest sezonowy wzrost bezrobocia.

27.11.2018

Minister wyjaśni, czy można przechowywać CV kandydatów

Prawo pracy RODO

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców resort cyfryzacji wyda objaśnienie w sprawie przechowywania CV. Minister Marek Zagórski zaznacza, że nie będzie korzystał masowo z nowej instytucji. Urząd Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że nie ma on podstaw do wyjaśniania RODO.

27.11.2018

„Miękki” Brexit dla pracowników

Prawo pracy

25 listopada 2018 r. przywódcy państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie w sprawie Brexitu, czyli wystąpienia z Unii Europejskiej (UE) przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK).

26.11.2018

Premier: Brexit będzie bezpieczny dla Polaków

Prawo pracy

Osiągnęliśmy kompromis - kompromis najlepszy z możliwych dla Polski i dla Polaków - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w komentarzu podsumowującym niedzielny szczyt UE w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii . - Warto było skutecznie i merytorycznie negocjować - dodał premier.

25.11.2018

Zmiana w opłacaniu składek przy delegowaniu pracowników to wciąż tylko propozycja

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W firmach, które delegują pracowników, zawrzało, gdy okazało się, że KE chce, aby składki na ubezpieczenie społeczne płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy. Joanna Torbé, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, studzi emocje i przypomina, że prace nad propozycjami zmian będą trwały, nie można ich traktować jako ostatecznych.

23.11.2018
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski