Od poniedziałku, 9 listopada 2020 r., rodzice mogą ponownie wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Osoby prowadzące działalność gospodarcza składają wniosek bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wszystkie inne osoby poprzez swojego pracodawcę.

Czytaj w LEX: Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy i dla kogo? >

Pracodawca przed wysłaniem dokumentów do ZUS musi dodać do nich załącznik Z-3, który potwierdza, że od pensji pracownika jest płacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Osoby samozatrudnione, które wnioski składają bezpośrednio do ZUS dołączają do nich Z-3b bądź ZAS-53. Załącznika wymaga także wniosek od osoby, której umowa o pracę wygasła lub została wypowiedziana. Brak załącznika powoduje brak wypłaty.

- Nadal naszym największym problemem jest niekompletność wniosków przysyłanych przez firmy zatrudniające do 20 pracowników – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. I dodaje: – To są te firmy, w których zasiłki wypłaca ZUS.

Jak twierdzi Zakład, wiele wniosków o opiekę nad dzieckiem jest niepoprawnie wypełnionych lub nie ma załączników od pracodawcy (Z-3 lub Z-3a) potwierdzających, że pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu. To powoduje, że ZUS musi kontaktować się z wnioskodawcą (w przypadku samozatrudnionych) lub pracodawcą, jeżeli ktoś ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenia, i prosić o korektę.

Czytaj również: Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ale ZUS interpretacją ogranicza jego stosowanie>>

Kiedy rodzic ma prawo do zasiłku

Co ważne, rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej). Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Zobacz procedurę w LEX: Podmioty wypłacające świadczenia w razie choroby i macierzyństwa >

Iwona Kowalska-Matis przypomina, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Zobacz procedurę w LEX: Przeliczenie podstawy zasiłku w przypadku zmiany rodzaju świadczenia a obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z pojawieniem się COVID-19 >