W środę na konferencji prasowej premier  Mateusz Morawiecki zapowiedział przejście dzieci klas I-III na naukę zdalną. Zapowiedział też wydłużenie okresu nauki zdalnej dla uczniów starszych klas do co najmniej 29 listopada.

W związku z tym – jak podkreślił szef rządu - przywrócony zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy na takich zasadach, jakie obowiązywały wiosną. – Wszyscy ludzie znają te zasady – powiedział Morawiecki, gdy dziennikarze usiłowali go dopytać o szczegóły, m.in. o to, czy prawo do tego zasiłku zostanie zróżnicowane w zależności od tego, czy rodzic dziecka będzie pracował zdalnie, czy też nie. – Takiego rozróżnienia czynić nie będziemy co do każdego z 15 mln obywateli, którzy pracują – stwierdził krótko premier. Pytany zaś o to, czy zamknięte zostaną też żłobki i przedszkola, Mateusz Morawiecki stwierdził: w przedszkolach opieka i zasady pozostają bez zmian.  

Czytaj również: Wpadka legislacyjna - jedna nowelizacja daje zasiłek opiekuńczy, druga zabiera>>

Wątpliwa podstawa do wypłaty zasiłku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany był od wiosny 2020 r. – co do zasady - rodzicom dzieci do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły na podstawie art. 4 i art. 4a ustawy w sprawie COVID-19. Okresy jego wypłaty określał rząd w rozporządzeniu, zgodnie z delegacją ustawową. Z niewielką przerwą zasiłek ten rodzice mogli otrzymać do 20 września (w tym ostatnim okresie obowiązywał od 1 do 20 września). Od 21 września 2020 r. dodatkowego zasiłku opiekuńczego już nie ma, bo rząd nie wydał nowego rozporządzenia w tej sprawie.

Teraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przywrócony.

Szkopuł jednak w tym, że wątpliwa jest dziś podstawa prawna do wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia wydłużającego okres jego wypłaty. Wszystko dlatego, że od 5 września – o czym już pisaliśmy - obowiązują dwa znowelizowane brzmienia art. 36 ust. 1 ustawy w sprawie COVID-19 (a jedno nawet z mocą obowiązującą od 4 września), które w sposób sprzeczny uregulowały kwestie istnienia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Według jednej nowelizacji art. 4 i 4a tej ustawy, w których został uregulowany dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, także będących rolnikami, już nie obowiązuje, według drugiej – obowiązuje. Proste wydanie rozporządzenia przywracającego wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego może więc nie być takie oczywiste.