Pracodawca ma sporządzić kartę wypadku i oszacować straty

Prawo pracy BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie, na podstawie zatwierdzonego protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, statystycznej karty wypadku. Należy również podać szacunkowe straty materialne spowodowane wypadkiem. Przepisy nie określają wzorów umożliwiających obliczanie strat materialnych związanych z wypadkiem.

12.06.2021

GUS: Niespełna 15 proc. zatrudnionych pracuje zdalnie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, udział osób, które 31 marca 2021 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących, wyniósł 14,2 proc. To o 3,2 p. proc. więcej niż na koniec marca rok wcześniej. Skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była mniejsza niż w sektorze publicznym.

10.06.2021

WSA: Inspektor może nakazać wypłatę tylko bezspornego wynagrodzenia

Prawo pracy

Inspektor pracy może wydać pracodawcy nakaz wypłaty wynagrodzenia. Świadczenie musi jednak być wyliczone, nie może być sporu co do jego wysokości i podstawy, a fakt niewypłacenia nie może budzić wątpliwości. Jeśli natomiast wynagrodzenie budzi kontrowersje, jedynym organem kompetentnym do weryfikacji spornych roszczeń jest sąd pracy.

10.06.2021

Badanie: Pracownicy zgłaszaliby nieprawidłowości, gdyby zapewniono im anonimowość

Prawo pracy Compliance

Blisko 69 proc. pracowników przedsiębiorstw sektora prywatnego obawia się informowania swoich pracodawców o nieprawidłowościach w organizacji z uwagi na następujące po nich konsekwencje służbowe – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Do tego 30 proc. badanych deklaruje, że w ich firmach nie istnieją procedury i kanały zgłaszania nieprawidłowości, a jeśli są to nie zapewniają ochrony zgłaszającego.

09.06.2021

Cofnięcie polecenia pracy zdalnej nie może być represją wobec pracownika

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawca nie powinien mieć prawa cofnięcia polecenia pracy zdalnej, jeżeli jej miejsce ciągle nie spełnia wymogów w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Prawo pracodawcy do cofnięcia takiego polecenia powinno być obwarowane ustaniem stanów, które determinowały polecenie pracy zdalnej oraz okresem uprzedzenia o konieczności wykonywania pracy w miejscu pracy

09.06.2021

Kasa zapomogowo-pożyczkowa nie tylko dla etatowych pracowników

Domowe finanse Prawo pracy

Rząd proponuje zmiany zasad tworzenia, organizowania i działania kas zapomogowo-pożyczkowych u pracodawców. Nowością ma być m.in. możliwość tworzenia kasy przez co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową u danego pracodawcy. Kasę będą więc mogli założyć również np. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieła itp.

08.06.2021

Raport: Płaca minimalna regionalnie, najlepiej w powiecie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Powiat powinien być uznany za punkt odniesienia dla regionalizacji płacy minimalnej w Polsce - rekomendują autorzy raportu "Regionalizacja płacy minimalnej w Polsce - Rozważania". Ich zdaniem byłoby to uzasadnione ze względu na duże zróżnicowania występujące w kosztach utrzymania oraz wysokości wynagrodzenia wewnątrz województw.

08.06.2021

Delloite: Najbardziej atrakcyjna praca hybrydowa

Prawo pracy Dla studenta

Ponad połowa ankietowanych studentów chce pojawiać się w biurze 3-4 dni w tygodniu. Z kolei niespełna jedna czwarta respondentów wskazała, że woli pracować z domu przez więcej niż tydzień w miesiącu, a 14 proc. wybrałoby tylko wizyty w biurze - wynika z raportu „First steps into the labour market” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

08.06.2021

Pieniądze gromadzone w PPK mogą pomóc w zakupie mieszkania

Prawo pracy PPK

Uczestnik PPK może jednorazowo wypłacić do 100 proc. środków z PPK w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Wniosek w tej sprawie można złożyć do instytucji finansowej przez ukończeniem 45 lat. Nie ma przy tym znaczenia, czy w chwili składania wniosku uczestnik PPK pozostaje w zatrudnieniu, finansuje wpłaty do PPK lub złożył wcześniej deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK.

08.06.2021

WSA: Bez konsultacji ze związkami zawodowymi nie można obniżyć pensum

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Uchwała w sprawie zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć powinna zostać skonsultowana ze związkami zawodowymi. Dotyczy ona bowiem warunków zatrudnienia w jednostkach oświatowych. Akt ten nie może też obniżać pensum tylko jednej osobie, więc organ powinien określić jednakowe warunki dla wszystkich. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny

07.06.2021

Zdebiak: Wynagrodzenia menedżerów w spółkach państwowych mogą przekraczać limity

Prawo pracy

Umowa zawarta z członkiem zarządu na innych warunkach niż proponuje nowa ustawa kominowa jest ważną umową. Za odejście od założeń ustawy odpowiadają członkowie rady nadzorczej, jeżeli zgodzili się na takie warunki i nie potrafią wykazać, że w konkretnym przypadku było to celowe i korzystne dla spółki - mówi radca prawny Dawid Zdebiak, partner Kancelarii Gujski Zdebiak.

07.06.2021

WSA: Przyznanie dodatku służbowego nie jest uznaniowe, ale jego wysokość już tak

Prawo pracy

Przyznanie dodatku służbowego za pełnienie zawodowej służby wojskowej na określonych stanowiskach albo jednostkach jest obowiązkowe. Dlatego wydawana w tej sprawie decyzja ma charakter związany. Natomiast wysokość dodatku jest uznaniowa, ponieważ ustawodawca określił jedynie ramy, w jakich powinien się on zawierać. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

05.06.2021

Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na trendy w legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Pandemia nie wpłynęła na zahamowanie - czy też załamanie – trendów wzrostowych w kwestii liczby składanych przez cudzoziemców wniosków o legalizację pobytu w Polsce. Także imponująca liczba cudzoziemców zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych każe mówić o wciąż utrzymującej się od 2014 roku dynamicznej „fali wzrostowej” napływu obcokrajowców do Polski - pisze Bartosz Abramowicz,

04.06.2021

Pracodawcy nie dojdą raczej do ładu z Polskim Ładem…

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Zaprezentowany przez rząd dokument programowy „Polski Ład” wspomina o pracownikach, w różnym kontekście, 22 razy. O pracodawcach tylko sześć razy. To znamienne, bo biorąc pod uwagę całokształt zaproponowanych w programie rozwiązań dotyczących pracy, wydaje się, że pracodawca i jego potrzeby liczą się najmniej - pisze adwokat Karolina Kołakowska.

04.06.2021

WSA: Subsydiarny akt oskarżenia nie blokuje przyznania świadczenia motywacyjnego

Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo pracy

Komendant odmówił policjantowi przyznania świadczenia motywacyjnego z uwagi na wniesienie przeciwko niemu subsydiarnego aktu oskarżenia. Przepisy stanowią jednak, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu jego prawomocnego zakończenia. WSA w Olsztynie uchylił więc sporny rozkaz personalny.

04.06.2021

Długi weekend - bywa, że nagła praca przerywa wypoczynek

Prawo pracy

W długi weekend z Bożym Ciałem nie wszyscy będą odpoczywać. Dla jednych będą to normalne dni pracy, dla innych może pojawić się konieczność nagłego stawienia się w biurze czy fabryce, np. na wezwanie szefa. Wówczas jednak firma musi zrekompensować świąteczny czas wypełniony obowiązkami.

03.06.2021

Wiceminister Michałek: Przepisy o pracy zdalnej powinny być elastyczne

Prawo pracy BHP

Uważamy, że po pandemii dopuszczalna powinna być zarówno praca zdalna jak i hybrydowa, a katalog kosztów, jakie pracodawca będzie miał obowiązek pokryć – otwarty – mówi Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, odpowiedzialna w resorcie za tę problematykę. Zastrzega jednak, że odniesieniu do bezpieczeństwa i higieny pracy przepisy muszą być jednoznaczne.

02.06.2021

Prezydent podpisał nowelizację - dwie ustawy o służbie zagranicznej mogą wejść w życie

Administracja publiczna Prawo pracy

Prezydent podpisał ustawę, której celem jest przystosowanie służby zagranicznej do nowych ram prawnych jej funkcjonowania oraz doprecyzowanie niektórych zapisów ustawy ze stycznia, a także rozstrzygnięcie potencjalnych wątpliwości interpretacyjnych oraz uzupełnienie przepisów przejściowych jeszcze przed przewidzianym na połowę czerwca wejściem tej regulacji w życie.

01.06.2021

Dzień wolny za święto nie dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy

Wobec pracowników systemu oświaty, którzy są nauczycielami, nie stosuje się Kodeksu pracy, czyli nie obniża się ich wymiaru czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela. Natomiast inaczej jest, gdy np. dyrektor jednostki systemu oświaty jest osobą niebędącą nauczycielem.

01.06.2021

Praca zdalna - trwa spór o katalog kosztów do zwrotu

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce, aby katalog innych kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, które pracodawca będzie musiał pokryć, był otwarty. Pracodawcy chcą katalogu zamkniętego, by wiedzieć, jakich kosztów mogą się spodziewać. Zdaniem ekspertów, ich obawy są słuszne. Poza tym nie wiadomo, jak do ewentualnych sporów podejdą sądy.

01.06.2021