SN: Czas pracy aktora jest uzależniony od repertuaru teatru

Prawo pracy

Czas pracy aktora był powiązany z repertuarem teatru w danym miesiącu i w całym sezonie artystycznym. Nie można więc uznać, że pozostawał on w gotowości do pracy także w czasie, w którym nie był obsadzony sztukach. Tym samym nie można wliczać do jego czasu pracy każdej chwili, w której pozostawał w stałej gotowości do świadczenia pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

16.11.2020

Opole: Akademickie Targi Pracy w tym roku odbędą się on-line

Prawo pracy

Tegoroczne Akademickie Targi Pracy organizowane przez Politechnikę Opolską odbędą się w tym roku on-line. Na zainteresowanych czeka 150 ofert pracy, ponad 30 firm z branży motoryzacyjnej, produkcyjnej, budownictwa, finansów, przemysłu spożywczego i logistyki oraz różnorodne webinaria.

15.11.2020

Niedzielski: Realizujemy plan dodatków dla medyków kierowanych do walki z epidemią

Prawo pracy Koronawirus

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki. Zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zapewnił, że bez względu na to, jak długo będzie trwał proces aneksowania umów między szpitalem a NFZ, to i tak zwiększone wynagrodzenie zostanie naliczone od początku listopada.

15.11.2020

W czasie pandemii jedni pracują zdalnie, a inni "skoszarowani"

Prawo pracy BHP Koronawirus

Są firmy, które już wiosną i teraz zdecydowały się skoszarować ważnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa pracowników. Żyją oni w pełnym odizolowaniu od świata zewnętrznego – swoich rodzin, a nawet pozostałych kolegów z pracy. Wszystko po to, by zapewnić im bezpieczeństwo i ciągłość działania zakładu pracy, który jest strategiczny dla funkcjonowania państwa.

14.11.2020

Sanatoria izolatoriami, ale dodatkowego świadczenia dla pracowników nie ma

Prawo pracy Koronawirus

Pracownicy sanatoriów przekształcanych w izolatoria nie dostają dodatkowych pieniędzy z tytułu opieki nad chorymi na COVID-19. Nie ma ich w wykazie placówek, które takie świadczenie mogą otrzymać, zgodnie z poleceniem ministra zdrowia dla prezesa NFZ. Zdaniem ekspertów, o tym, czy dochodzi do nierównego traktowania w zatrudnieniu zdecyduje wypłata świadczeń.

13.11.2020

Chcesz zasiłek na dziecko dołącz potwierdzenie ubezpieczenia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Do wniosku o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko należy dołączyć potwierdzenie, że pracownik ubiegający się o świadczenie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Bez tego nie zostaną wypłacone pieniądze – przypomina ZUS. Niekompletność wniosków wciąż jest dużym problem Zakładu.

12.11.2020

Firma może ujawnić dane zakażonego, by chronić innych pracowników

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą informować załogę o przypadkach zakażenia COVID-19 w zakładzie pracy. Zdaniem prawników - tak, bo obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Według UODO, przepisy nie regulują celu przetwarzania danych, jakim jest zwalczanie pandemii. To służby sanitarne powinny wskazywać kierunki podejmowanych działań,

12.11.2020

Coraz mniej pracujących Polaków

Prawo pracy Koronawirus

Liczba pracujących osób ubezpieczonych zdrowotnie wciąż maleje. Spadek zaczął się w lutym i trwał do września. W tym okresie liczba ubezpieczonych spadła o prawie 276 tys. osób. W całym III kwartale 2020 roku liczba ubezpieczonych zmalała o 129 tys. osób, spadek był więc podobny do tego, jaki nastąpił w całym I kwartale (131 tys. osób).

10.11.2020

W 9-osobowym busie może jechać 5 osób łącznie z kierowcą

Prawo pracy BHP Koronawirus

Jeżeli bus ma 9 miejsc łącznie z kierowcą, to – zgodnie z rządowym rozporządzeniem – może nim podróżować 4 pasażerów, tak aby zajęta była nie więcej niż połowa miejsc, czyli w sumie 5 miejsc z kierowcą – twierdzi Centrum Informacyjne Rządu. To odpowiedź na pytanie serwisu Prawo.pl w związku z wprowadzonymi od 3 listopada kolejnymi obostrzeniami w transporcie.

10.11.2020

Abonament medyczny za czas choroby korzysta ze zwolnienia od składek ZUS

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje, że do składników wynagrodzenia zalicza się także abonamenty medyczne, a tym samym ich wartość za czas choroby będzie wyłączona spod składek ZUS - wyjaśnia Paweł Ziółkowski, ekspert w LEX Kadry.

09.11.2020

Rada Przedsiębiorczości apeluje o przestrzeganie rygorów sanitarnych, aby zapobiec lockdownowi

Prawo pracy Koronawirus

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości apelują o restrykcyjne przestrzeganie rygorów sanitarnych w miejscach pracy, co pozwoli uchronić nas przed zamknięciem gospodarki. Ma to związek z dramatyczną sytuacją epidemiczną w Polsce i rosnącą liczbą zgonów z powodu COVID-19. Za ten apel podziękował w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

09.11.2020

Rzecznik MŚP i przedsiębiorcy proszą premiera o poparcie 10 propozycji zmian systemowych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Reforma ZUS dla przedsiębiorców, regionalizacja płacy minimalnej, wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących - to tylko niektóre z 10 propozycji zmian systemowych, których oczekują środowiska biznesowe.

09.11.2020

Niejasny przepis - ilu pracowników można przewieźć busem?

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy nie wiedzą, czy busem dowożącym pracowników do pracy może jechać na raz czterech czy pięciu pracowników. To efekt obowiązującego od 3 listopada rozporządzenia, które wprowadziło kolejne obostrzenia w transporcie. Przedsiębiorcy skarżą się przy tym na firmy transportowe, które za przewóz pracowników każą sobie płacić podwójnie: za pracownika i za wolne miejsce koło niego.

06.11.2020

Decyzja o uznaniu samoizolacji w rękach pracodawcy

Prawo pracy Koronawirus

W przypadku samoizolacji to pracodawca decyduje, czy i na jakiej podstawie uzna je za usprawiedliwioną nieobecność w pracy i czy za nią zapłaci – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort nie przewiduje zmian przepisów w tym zakresie.

05.11.2020

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w handlu, kulturze i oświacie

Prawo pracy Koronawirus

Od soboty galerie handlowe będą zamknięte, podobnie kina i inne placówki kultury. Natomiast od poniedziałku dzieci klas I-III przechodzą na naukę zdalną, a nauka zdalna dla dzieci z klas starszych zostaje przedłużona co najmniej do 29 listopada - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier zaapelował też o pracę zdalną dla wszystkich, którzy mogą pracować z domu.

04.11.2020

RPO do pracodawców: Równość i różnorodność jest kluczowa, także teraz

Prawo pracy

Zasada równego traktowania może stanowić element przewagi konkurencyjnej – zespoły charakteryzujące się różnorodnością działają lepiej i lepiej reagują na trudności. Adam Bodnar przypomina tę prawdę na podsumowanie swojej kadencji i u progu kryzysu, z którym muszą się zmierzyć także przedsiębiorcy.

04.11.2020

Praca zdalna w samorządach, czyli wyważanie otwartych drzwi

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Przez najbliższy miesiąc, do 4 grudnia 2020 roku, urzędy administracji publicznej, w tym także samorządowej, będą pracowały zdalnie – zdecydował rząd, wydając rozporządzenie. Tyle tylko, że całe rzesze urzędników samorządowych tak pracowały już od początku pandemii. Rozporządzenie, zdaniem samorządowców, niczego znaczącego nie wnosi. Stanowi za to nadmierną ingerencję w autonomię samorządu.

04.11.2020

Sądy pracy zdezorientowane, kto ma przedstawiać dowody na łamanie praw człowieka

Prawo pracy

Każdy sąd powszechny samodzielnie zadecyduje, czy powinien procedować w kwestii emerytur funkcjonariuszy służb PRL i jak rozumieć uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Jednak niektórzy sędziowie uważają, że kwestia ciężaru dowodu nie została wyjaśniona. Zapadają różne orzeczenia i w zasadzie czeka się na pisemne uzasadnienie, bo uchwała jest niejasna.

03.11.2020

W III kwartale br. zatrudnienie i pensje w sektorze przedsiębiorstw drgnęły

Prawo pracy Koronawirus

W III kwartale 2020 roku przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6.283 tys. osób a przeciętne miesięczne wynagrodzenie – 5.421,18 zł – podał GUS. W jednym i w drugim przypadku oznacza to wzrost w porównaniu z II kwartałem br., kiedy to w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było średnio 6.265 tys. osób a średnie wynagrodzenie kształtowało się na poziomie 5,224,69 zł.

02.11.2020

Nowe prawo - zleceniobiorca na kwarantannie jak pracownik

Prawo pracy Koronawirus

Nie tylko pracownik, ale i inna osoba zatrudniona, jeżeli tylko będzie chciała a pracodawca się zgodzi, będzie mogła na kwarantannie wykonywać pracę zdalnie. W tym czasie jednak zleceniodawca będzie mógł narzucić jej dodatkowe obowiązki, jak np. ewidencjonowanie wykonanych czynności. Nowe prawo już budzi kontrowersje, bo narusza swobodę umów. I nikt nie wie, po co je wprowadzono.

02.11.2020