Związki zawodowe wiedzą, o ile powinny wzrosnąć płace w 2022 r.

Emerytury i renty Prawo pracy

Wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2022 roku wynosić nie mniej niż 8,5 proc., w państwowej sferze budżetowej - nie mniej niż 12 proc., a minimalnego wynagrodzenia za pracę – nie mniej niż 10,71 proc. Taką propozycję przedstawili Ministerstwu Finansów związkowcy z Forum Związków Zawodowych, NSZZ „S” i OPZZ.

24.05.2021

RPO interweniuje w sprawie zwolnień profesorów krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie może być wyłączną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich podejmując interwencję w sprawie decyzji o zwolnieniach krakowskich profesorów. I zwrócił uwagę, że narusza to zasadę równego traktowania, jeśli dotyczy tylko osób krytycznie nastawionych wobec władz uczelni i związku zawodowego

24.05.2021

Gowin: Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, lecz oskładkowane

Prawo pracy

Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane. Chodzi o zlikwidowanie różnicy w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Według niego, umowy o dzieło powinny pozostać bez zmian. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniami dla samozatrudnionych, by nie stracili na rozwiązaniach podatkowych z Polskiego Ładu.

24.05.2021

Crunch przed premierą gry. Co na to prawo pracy?

Prawo pracy Prawo AI

Nerwy, gorączkowe analizy, dopracowywanie szczegółów - to typowe elementy crunchu, czyli okresu wzmożonej pracy, zwykle na krótko przed premierą gry wideo. To kilkunastogodzinne dni pracy, noce i weekendy przed komputerem, czasem skierowanie do zadań, których dotychczas się nie wykonywało. Czy pracodawca może to nakazać, a pracownik musi posłuchać?

24.05.2021

Depresja zbiera żniwo wśród pracowników, a firmy i ZUS słabo sobie z tym radzą

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W 2020 roku lekarze wystawili półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Takich zwolnień jest znacznie więcej i są one coraz dłuższe. Ile z nich było zasadnych - nie wiadomo. Ani pracodawcy, ani ZUS nie radzą sobie z ich weryfikacją.

24.05.2021

Multisport prawem, a nie towarem - będą procesy o benefity

Prawo pracy BHP

Pracodawcy, zwłaszcza w branżach, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika, kuszą potencjalnych kandydatów pakietami sportowymi, abonamentem medycznym lub "owocowymi wtorkami". Firma, która chce wycofać się z dodatków dla pracowników, może jednak mieć z tym problem.

22.05.2021

Praca zdalna na stałe lub okazjonalnie, ale ze zwrotem kosztów

Prawo pracy Polski Ład

Zamknięty katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i możliwość pracy zdalnej okazjonalnie - to niektóre z propozycji najbardziej dyskusyjnych. Eksperci choć z zastrzeżeniami, to pozytywnie oceniają przedstawiony przez rząd projekt.

21.05.2021

Badanie: Prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojej sytuacji zawodowej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Prawie 40 proc. ankietowanych Polaków nie jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej. Jeszcze więcej badanych, bo aż 49 proc. nie byłoby skłonnych polecić swoim znajomym podjęcia pracy w firmie, w której obecnie pracują - wynika z badań sondażowych, które są częścią raportu Trust@Work, przygotowywanego przez Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”.

20.05.2021

Przeciętna płaca wzrosła w kwietniu prawie o 10 proc.

Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus

W kwietniu 2021 roku liczba pracujących w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła 6316,9 tys. osób, co oznacza wzrost w ciągu roku o 58,1 tys. osób, czyli o 0,9 proc. Przeciętna płaca wyniosła zaś 5805,72 zł brutto, co oznacza wzrost w skali roku o 9,9 proc. Zdaniem ekspertów, szybszy wzrost płac w pandemii niż przed jej wybuchem może być efektem wzrostu płacy minimalnej.

20.05.2021

Projekt uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy - gotowy

Prawo pracy BHP

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. To nowa definicja pracy zdalnej zaproponowana przez MRPiT. Projekt właśnie został opublikowany na stronie RCL.

20.05.2021

Praca zdalna z innego kraju wpływa na zakres obowiązków pracodawcy

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przepisy w Polsce są niedostosowane do wykonywania pracy zdalnej za granicą. Formalnie wiąże się to dziś z podleganiem przepisom o zabezpieczeniu społecznym w państwie wykonywania pracy. I to nawet w przypadku krótkookresowego przebywania w innym kraju - piszą Przemysław Mazur i Filip Wawrzak. I dodają, że część z tych problemów można rozwiązać zapisami w umowie o pracę.

20.05.2021

Firmy coraz częściej składają kasacje, pracownicy nie mogą wydać zasądzonych pieniędzy

Prawo pracy

Pracodawcy coraz chętniej sięgają po skargi kasacyjne w sprawach zwolnionych pracowników i żądają od nich zabezpieczenia wynagrodzeń, jakie byli zmuszeni wypłacić im wskutek zapadłych wyroków. Dla zatrudnionych oznacza to czekanie dwa lata dłużej na rozstrzygnięcie sprawy, która może przecież znów wrócić do sądu niższej instancji. W tym czasie spada realna wartość świadczeń, o które walczą.

20.05.2021

Blisko co ósmy Europejczyk pracował w 2020 zdalnie, Polak - co jedenasty

Prawo pracy

Ograniczenia związane z pandemią zmieniły sposób świadczenia pracy. Biura opustoszały, miejscem pracy dla wielu osób stał się ich dom. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2020 roku w UE 12,3 proc. osób pomiędzy 15 a 64 pracowało z domu. Najwięcej w Finlandii, bo ponad 25 proc. Polska jest poniżej unijnej średniej z wynikiem 8,9 proc.,

18.05.2021

Bez dodatkowych zachęt trudno będzie upowszechnić PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Najważniejsze bariery w rozwoju Pracowniczych Planów Kapitałowych to brak zaufania oraz brak wiedzy i sprawności finansowej potencjalnych uczestników – uważają przedstawiciele instytucji finansowych. Ich zdaniem, potrzebne jest wprowadzenie obowiązku przekazywania danych kontaktowych instytucjom zarządzającym, zwolnień podatkowych dla pracowników od wpłat pracodawcy

18.05.2021

Dalsza praca bez podatku - można dużo stracić i nic nie zyskać

Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Zapowiadany Polskim Ładzie zerowy PIT dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się dalej pracować i nie pobierać emerytury, może zaskoczyć jej beneficjentów. Osoby, które na to się zdecydują, na rękę będą dostawać tyle samo, a jeśli nie dożyją emerytury - ich rodzina nic nie otrzyma. Rzecznik rządu uspokaja: seniorzy nie zapłacą podatku do wysokości progu podatkowego, czyli 120 tys. zł.

18.05.2021

Od poniedziałku rozpoczęły się szczepienia w firmach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Rusza pilotaż szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Od najbliższego poniedziałku rozpoczęły się normalne szczepienia - poinformował w poniedziałek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podał, dotąd zgłosiło się 900 firm.

17.05.2021

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

17.05.2021