Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji zrzeszających polskich przedsiębiorców zwrócił się z prośbą do premiera o poparcie i wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych, mających poprawić otoczenie prawno-gospodarcze.

Proponowane propozycje to:

  • reforma ZUS dla przedsiębiorców - wykreślenie z ustawy "Mały ZUS Plus" limitu przychodowego nie wyższego niż 120 tys. zł oraz alternatywnie wprowadzenie dobrowolnego ZUS na wzór niemiecki albo małego ZUS dla przedsiębiorców na wzór ubezpieczenia rolników w KRUS;
  • regionalizacja płacy minimalnej, która miałaby stanowić 50 proc. średniego wynagrodzenia w danym powiecie;
  • wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących;
  • wprowadzenie zasady obowiązywania minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian prawa gospodarczego, nakładających obowiązki dla przedsiębiorców;
  • rozliczanie się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach;
  • uniemożliwienie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego poprzez wszczynanie postępowania z kodeksu karno-skarbowego;
  • powołanie rady odwoławczej przy ministrze finansów z udziałem przedstawicieli samorządów zawodowych oraz urzędów;
  • wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników;
  • ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań przedsiębiorców, a także
  • skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w sprawach gospodarczych, poprzez do 6 miesięczne terminy załatwienia spraw.

Zdaniem Abramowicza, dzięki wejściu w życie tych postulatów przedsiębiorcy uzyskaliby większe poczucie bezpieczeństwa i szanse na lepszy rozwój z korzyścią dla państwa.

 


Apel do premiera

Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Rzecznika MŚP, Adam Abramowicz w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji przedsiębiorców, zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczących klubów i kół parlamentarnych z prośbą o wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych, które przyczynia się do poprawy otoczenia prawno-gospodarczego w naszym kraju.

Zdaniem Rzecznika MŚP, proponowane rozwiązania przyczynią się do poprawy otoczenia prawno-gospodarczego w naszym kraju. - Jest to szczególnie istotne w obliczu aktualnej sytuacji, związanej z pandemią COVID-19, gdy gospodarka poniosła ogromne straty wskutek ograniczania działalności branż oraz zmniejszonego popytu na usługi. Nasze propozycje mogłyby zostać włączone do pakietu ustaw tzw. tarczy prawnej, przygotowywanej aktualnie przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Jarosława Gowina - napisał w piśmie do premiera Abramowicz.

W ocenie Marka Goliszewskiego, prezesa BCC, wdrożenie tzw. 10 Rzecznika MŚP może być impulsem rozwojowym dla gospodarki – istotnym elementem Paktu Antykryzysowego, który u wicepremiera Jarosława Gowina – jako przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego – zainicjował BCC.

- Wiele z tych rozwiązań BCC wcześniej postulował, co wynika z oczekiwań naszych firm członkowskich wyrażanych m.in. w badaniach ankietowych. Racjonalność tych propozycji znacznie zwiększa szanse na ich wdrożenie – uważa Goliszewski.

W ocenie Abramowicza, większość propozycji nie niesie za sobą konieczności zwiększenia wydatków państwa. - Urzeczywistniają jednak zasadę pewności prawa i zaufania przedsiębiorców do państwa. Są one także stosunkowo łatwe do wprowadzenia, gdyż nie wymagają np. zmian w prawie unijnym. Zważywszy na powyższe argumenty, apelujemy o pozytywne odniesienie się do naszego apelu i popieranie zaproponowanych zmian na etapie prac rządowych – wskazuje  Rzecznik MŚP.