Pracownicy nie chcą - mikroprzedsiębiorca zwolniony z tworzenia PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.

29.10.2021

Małżonkowie mogą otrzymywać jedno wspólne świadczenie z PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Małżonkowie, którzy ukończyli 60 lat i mają rachunki pracowniczych programów kapitałowych w tej samej instytucji finansowej, mogą połączyć swoje oszczędności i wypłacać je ze wspólnego rachunku PPK. Świadczenie małżeńskie jest wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Po śmierci jednego z małżonków świadczenie to wypłaca się drugiemu z nich.

21.10.2021

Prezydent podpisał wystawianie elektronicznych wezwań w sprawie PPK

Prawo pracy PPK

Już wkrótce Polski Fundusz Rozwoju będzie mógł wystawiać elektroniczne wezwania dla pracodawców w sprawie zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Taką możliwość daje podpisana we wtorek, 28 września, przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy w sprawie COVID-19. Przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

29.09.2021

Wpłaty do PPK nalicza się również od wynagrodzenia wypłaconego byłemu pracownikowi

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Ustanie zatrudnienia uczestnika PPK pozostaje bez wpływu na obowiązek pracodawcy naliczania i dokonywania wpłat do PPK za tego uczestnika. Jeśli więc już po ustaniu zatrudnienia uczestnik PPK otrzyma wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK, np. premię za poprzedni kwartał, to pracodawca jest zobowiązany do naliczenia wpłat do PPK od tego wynagrodzenia.

25.09.2021

Pracodawca pomoże nowemu pracownikowi w przekazaniu środków na jeden rachunek PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Pracodawca pośredniczy w transferze oszczędności PPK pracownika tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce po złożeniu przez nowego pracownika oświadczenia o zawartych dla niego wcześniej umowach o prowadzenie Pracowniczego Programu Kapitałowego, a drugi – po zmianie instytucji finansowej przez pracodawcę.

02.09.2021

Decyzję o rezygnacji z PPK można w każdej chwili odwołać

Prawo pracy PPK

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych jest dobrowolne. To pracownik decyduje, czy chce być uczestnikiem tego programu, czy też nie. Co więcej, każdą swoją decyzję może w każdej chwili zmienić. I nie musi jej uzasadniać. Można więc przystąpić do PPK niejako na próbę, aby przekonać się w praktyce, czy oszczędzanie wspólnie z pracodawcą i państwem faktycznie się opłaca.

28.08.2021

Osoby w wieku 55+ nie powinny pochopnie rezygnować z PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Zasada automatycznego zapisu oznacza, że pracodawca zapisuje do PPK pracowników, którzy są między 18 a 55 rokiem życia, bez pytania ich nawet o zgodę. W przypadku pracownika mającego ukończone 55 lat, zapisanie do PPK odbywa się na jego wniosek, złożony pracodawcy. Gromadzenie środków w tym programie nie spowoduje zawieszenia prawa do emerytury.

06.08.2021

Nowy pracodawca nie może wdrożyć PPE zamiast PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Utworzenie pracowniczego programu emerytalnego nie zwolni z obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym i umowy o prowadzenie PPK podmiotu zatrudniającego, który uzyskał ten status dopiero w 2021 roku i w związku z tym wdraża program PPK w terminach wynikających z przepisów ogólnych, a nie przejściowych.

23.07.2021

W razie śmierci uczestnika PPK oszczędności trafią do jego bliskich

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Środki zgromadzone na rachunku w PPK podlegają dziedziczeniu. Uczestnik może wskazać też instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które - w przypadku jego śmierci - otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Uprawniona może być każda wskazana przez niego osoba fizyczna - zarówno członek jego rodziny, jak i osoba z nim niespokrewniona, np. przyjaciółka czy sąsiad.

03.07.2021

PFR: 32,6 proc. wynosi partycypacja w PPK i PPE

Emerytury i renty PPK

Partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych i Pracowniczych Programach Emerytalnych wnosi 32,6 proc. Na emeryturę wspólnie z pracodawcą i państwem oszczędza 2,9 mln osób. Na koniec maja 2021 roku 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy inwestycyjnych PPK wyniosła ponad 18 proc. - poinformował w środę Polski Fundusz Rozwoju.

16.06.2021

Oszczędzający w PPK ma stały dostęp do informacji o zgromadzonych środkach

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego poprzez serwis klienta instytucji finansowej prowadzącej fundusz może na bieżąco monitorować stan oszczędności na swoim prywatnym rachunku. Jeśli nie otrzymał informacji o przystąpieniu do PPK ani pocztą tradycyjną, ani na adres email, powinien zgłosić się do instytucji, która prowadzi jego rachunek w celu uzyskania dostępu do serwisu klienta.

11.06.2021

Pieniądze gromadzone w PPK mogą pomóc w zakupie mieszkania

Prawo pracy PPK

Uczestnik PPK może jednorazowo wypłacić do 100 proc. środków z PPK w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Wniosek w tej sprawie można złożyć do instytucji finansowej przez ukończeniem 45 lat. Nie ma przy tym znaczenia, czy w chwili składania wniosku uczestnik PPK pozostaje w zatrudnieniu, finansuje wpłaty do PPK lub złożył wcześniej deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK.

08.06.2021

Można wypłacać pieniądze z PPK, nie rezygnując z uczestnictwa w programie

Domowe finanse PPK

Z możliwości wcześniejszego zwrotu środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych skorzystało do tej pory 17 tys. uczestników. Były to zwroty m.in. na skutek śmierci, rozwodu i zwykłe zwroty z potrąceniem części składek. O zwrot zgromadzonych na swoim koncie PPK środków może wnioskować każdy uczestnik i może to robić nawet co miesiąc.

22.05.2021

Bez dodatkowych zachęt trudno będzie upowszechnić PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Najważniejsze bariery w rozwoju Pracowniczych Planów Kapitałowych to brak zaufania oraz brak wiedzy i sprawności finansowej potencjalnych uczestników – uważają przedstawiciele instytucji finansowych. Ich zdaniem, potrzebne jest wprowadzenie obowiązku przekazywania danych kontaktowych instytucjom zarządzającym, zwolnień podatkowych dla pracowników od wpłat pracodawcy

18.05.2021

Wycofanie środków przed 60. rokiem życia nie oznacza końca oszczędzania w PPK

Prawo pracy PPK

Celem pracowniczych planów kapitałowych jest przede wszystkim gromadzenie oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Można jednak skorzystać z nich wcześniej, a po wycofaniu środków dalej oszczędzać w PPK. Wtedy na rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu, nadal wpływają wpłaty finansowane przez tego uczestnika PPK i jego podmiot zatrudniający,

11.05.2021

Oszczędności cały czas dostępne – uczestnik PPK sam decyduje, kiedy oszczędza w tym programie

Prawo pracy PPK

W każdej chwili można zrezygnować z oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych i ponownie wrócić do programu. Uczestnik PPK może też w dowolnym czasie wycofać zgromadzone środki, dokonując tzw. zwrotu. Na tym polega dobrowolność uczestnictwa w PPK. Osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji, mogą w dowolnym czasie zmienić zdanie i wrócić do oszczędzania.

27.04.2021

Po zmianie prawa pracownik zagranicznej firmy założy PPK, ale nikt go nie obsłuży

Prawo pracy PPK

Osoby pracujące dla zagranicznych firm, które w Polsce nie mają numeru NIP, REGON, siedziby czy oddziału, po wejściu w życie noweli ustawy o PPK staną się podmiotami zatrudniającymi. Sami więc będą mogli podpisać umowę o zarządzanie PPK, choć sami - jako pracownicy - nie będą musieli do programu przystąpić. Jednak firmy zarządzające PPK raczej nie będą nimi zainteresowane.

14.04.2021

Pracodawcy na czuwaniu i oczekiwaniu na pracownika, który zechce zapisać się do PPK

Prawo pracy PPK

Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą zrezygnować z utrzymywania systemu służącego do rozliczeń PPK, gdy z pracy odejdzie jedyny pracownik, który był uczestnikiem programu. Ustawa nic na ten temat nie mówi. Eksperci radzą utrzymywać, ale dla pracodawców to koszty. Licencja do oprogramowania to w zależności od sprzedającej ją firmy i liczby pracowników – od 2 do 6 tys. zł netto.

09.04.2021

PPK - ważne ile oszczędzamy i w jakim funduszu

Emerytury i renty PPK

To, ile w praktyce wypłacimy z PPK zależy nie tylko od tego, jak długo oszczędzamy w tym programie i w jakiej wysokości wpłaty zasilają nasz rachunek PPK. Istotne są też wyniki funduszu, w którym oszczędzamy. Czynników mających wpływ na to, ile środków – po okresie oszczędzania w PPK - będziemy mogli wypłacić, jest zresztą dużo więcej.

03.04.2021